Skocz do zawartości

Dell 2209WA


Zernat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam okazję kupić okazyjnie monitor Dell 2209WA, byłby to mój drugi monitor do mojego LG Flatrona W2361V.

 

Sprawa wyszłą trochę nagle i nie mam za wiele czasu, ale przyznaję, że kusi mnie drugi monitor bo z tego co słyszałem (i bawiłem się krótki okres czasu) to wielki komfort, no i byłoby miło gdybym mógł wreszcie noramlnie spojrzeć na odbicia jakeigoś materiału na ekranie IPS a nie latać głową góra-dół przy moim LCD :P

 

Co myślicie o tym monitorze ? Nada się jako drugi monitor ? Czy inne proporcje będą bardzo przeszkadzać ? Czy ogólnie polecacie go kupić za jakieś 350 zł ?

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

 

PS. Będę wdzięczny za szybką odpowiedź :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Za 350zł bierz od ręki ( o ile nie ma bad pixeli w rażących miejscach ) sam mam ten monitor i jak kupowałem nowy to kosztował mnie ponad 900zł. Nie żałuje ani zł na te monitor, naprawdę świetnie wykonany, dobre odwzorowanie kolorów ( mimo że nie jest to pełny IPS a e-IPS ) . Ogólnie nigdy nie zawiodłem się na marce dell, widać że ten sprzęt jest stworzony z myślą o zastosowaniach biznesowych czy profesjonalnych.

 

Inne proporcje mogą przeszkadzać przy przemieszczaniu myszki z jednego monitora na drugi ale nie jest jakiś wielki problem. Oczywiście najlepiej mieć dwa takie same monitory, ale ja np. mam dell 2209WA i dell 2007wfp, jeden 22" drugi 20", te same proporcje i rozdzielczości , ale rozmiar inny. Pracuje się super :) kwestia też trochę jak ustawisz te monitory, jak blisko siebie na jakiej wysokości. Jak są inne proporcje a co za tym idzie rozdzielczość, przemieszczając myszkę z jednego na drugi, ukazuje się ona trochę w innym miejscu niż byśmy się spodziewali, wynika to rozdzielczości ekranu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady, dziś ojciec podrzucił mi monitor i napotkałem już pierwsze opory :P

 

Mianowicie, focie:

 

http://imageshack.us/a/img163/5171/u28c.jpg

http://imageshack.us/a/img32/6392/g36s.jpg

 

Myślałem, że tego Della będę sobie używał do postprodukcji itp. jednak jak widzę mimo, że starałem się ustawienia ekranów dopasować (nie mówię o liczbach ale o wyglądzie) to ciągle różnica na szarym futrze mojego zwierzaka jest kolosalna.

 

I teraz pojawia się pytanie, który monitor "kłamie" ?

 

I czy mogę coś z tym zrobić ? Co radzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba będziesz miał problem (o ile to wogóle jest możliwe bez warsztatowej kalibracji) idealnie dopasować obraz na dwóch różnych monitorach. Ja też mam obok siebie della i samsunga i oczywiście ten sam obrazek jest inny w odbiorze na każdym znich. Ale samsung daje mi podgląd jak moja praca będzie wyglądała na przeciętnym ekranie u większości przyszłych odbiorców, a to się przydaje.

 

Wysłane z mojego GT-P7500 za pomocą Tapatalk 4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc czyżby wychodziło na to, że wcale nie skorzystam z matrycy e-IPS ?

 

Mam więc założyć, że mało kto ma monitor IPS a więc obrazek ma wyglądać dobrze na LCD a nie na IPS'ie ?

 

Czy może jednak można powalczyć z kalibracją i może to tylko u mnie różnice są aż tak duże ?

 

Mówisz, że jest inny w odbiorze ale czy aż tak diametralnie jak u mnie ?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak jest ich z pewnością zbyt mało aby efekt końcowy przygotowywać z myślą o nich.

 

Jednak pozostaje też kwestia kalibracji jak powiedział Dynamico.

 

Czy jest szansa, że nie będzie tak dużej różnicy jeśli poddam monitory odpowiedniej kalibracji ? W sensie czy jest to możliwe do osiągnięcia ? Czy może trzeba to raczej spisać na straty i tego Della traktować po prostu jako dodatkową powierzchnię a nie "specjalny" monitor do dopasowywania odbić, kolorów, postprodukcji itp. ?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standardowy monitor w domu czy biurze to na pewno nie IPS. Poza tym indywidualne ustawienia użytkowników są bardzo różne, różne predefiniowane parametry instalują producenci itd. Dell w moim odczuciu jest dosyć "jasny" i zauważyłem, że ładny ;-) obrazek, który zrobię, najczęściej na typowym monitorze wygląda na dużo ciemniejszy. "Profesjonalny", prawidłowo skalibrowany monitor służy jak myślę przede wszystkim do przygotowywania materiałów do druku - widzisz to co naprawdę zostanie wydrukowane. I tyle. Nawet na tym forum, znajdziesz wątki w których ocenia się jakąś pracę, i jedna osoba zauważa jakieś detale czy kolory, których druga osoba nie widzi. I to nie dlatego, że zapomniała założyć okulary, ale dlatego że na jego monitorze obraz wygląda nieco inaczej. Wszystkich nie zadowolisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ten Dell faktycznie jasny jest bardzo. Obecnie jasność mam na 0 i kontrast 70.

 

U mnie z kolei jest tak, że LG mimo że obraz ma "ciemny" to obrazek pokazuje jako bardzo jasny, a Dell mimo, że obraz ma "jasny" to obrazek pokazuje bardzo ciemny ^^

 

Czyli mówisz, że sprawa ogólnie nie do przeskoczenia ?

 

To pozwolę sobie jeszcze spytać Cię czy masz może jakieś rady odnośnie kalibracji ? Może mógłbyś się podzielić swoim configiem ?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ w zasadzie nie robię materiałów do profesjonalnego wydruku, mój Dell U2410 pracuje na fabrycznej kalibracji - ma preset Adobe RGB i takiego używam. Jasność i kontrast mam 50/50. Wydaje mi się, że u Ciebie kontrast jest mocno przesadzony i może dlatego "ciemne" obszary obrazu są jeszcze przez monitor przyciemniane. Ja sugeruję się tym co widzę na dellu bo mam nadzieję ;-) , że przynajmniej kolory są takie jakie powinny być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, bawię się tym kontrastem jednak mam wrażenie, że ciemnie kolory się prawie nie zmieniają (minimalnie) a raczej po prostu ogólna jasność idzie w dół i w górę.

 

A jaki masz ustawiony typ kolorów ? Podstawowy, custom czy może games/movie ? Zauważyłem, że games jest bardziej podobny do tego mojego LG ale wtedy futro zwierzaka jest ogólnie jeszcze ciemniejsze xd

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, dzięki.

 

Pobawiłem się jeszcze trochę i wychodzi na to, że te różnice są widoczne tylko przy porównywaniu szarości i innych ciemnych kolorów. Jeśli chodzi o kolory jasne to na Dellu są one po prostu bardziej nasycone, "soczyste".

 

Czy u Ciebie jest podobnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności