Jump to content

VFB a później zapisany render


madejowy

Recommended Posts

Witam mam następujący problem -

Robię sobie render - gdy się skończy są znaczące różnice między tym co zobacze w oknie VFB a później w pliku który zapisze. I tak robiąc wizkę wnętrza zmniejszałem jasność większości elementów bo wychodziły strasznie ciemne - gdy już efekt końcowy był zadawalający, bo zapisaniu pliku do formatu TIF okazuje się że wszystko jest dużo jaśniejsze.

Co zrobić, żeby VFB nie oszukiwał?

Link to comment
Share on other sites

Musisz kontrolować gammę z jaką zapisujesz obrazek. W oknie Save image masz do wyboru automatic, czyli taka jaka jest ustawiona w systemie lub override, a tu możesz ustawić ją sam. Jeżeli obrazki zapisują się jaśniejsze niż widzisz w VFB to wciśnij przycisk sRGB w VFB i wtedy prawdopodobnie to co będzie na renderze zobaczysz w zapisanym obrazku.

Rożne wersje maxa mają różne możliwości ustawiania gammy do zapisu. Do wersji 2013 można było ją ustawić w preferencjach. Od 2014 ta możliwość została zlikwidowana i rendery zapisywane są z predefiniowaną gammą zależną od typu pliku. Co oczywiście można poprawić (patrz wyżej) samemu lub przy pomocy skryptu, który usuwa tę niedogodność.

Link to comment
Share on other sites

Witaj.

Ja rozwiązałem ten problem w ten sposób, że każdorazowo przy zapisywaniu rendera, nie stosuje automatycznej gammy, tylko z palca wbijam gammę taką, jaką mam w ustawieniach renderu.

Wtedy to co pokaże mi w VFB i zapisany plik są identyczne.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy