Skocz do zawartości

Interior: model w Revit - render w max3d


Marek K

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jest to mój pierwszy post na tym forum; nie wiem czy w dobrym miejscu umieściłem. Więc do rzeczy.

Pracuję na codzień w programie Revit 2015. Tam wykonuję projekty architektoniczne. Posiadam pakiet Autodesku Building Design Suite 2015. Jednym z jego składników jest Studio 3dmax, obecnie w wersji 2015. Revit posiada możliwość eksportu całego modelu bądź sceny taj zewnętrzej jak i wewnętrzej w celu wykonania renderingu. Chciałbym wykonywać rendery w 3dmax - tamte w Revicie pomimo posiadania silnika renderującego z maxa wychodzą nie najlepiej, ponadto ilość dostępnych opcji jakości nie jest imonująca etc.

Postanowiłem wdrożyć 3dmaxa. Nie wiem jak do tego się zabrać. Poniżej załączyłem zrzuty ekranu kolejnych kroków oraz efekt renderingu w 3dmax. Światła przejete zostały z Revita, posiadają w Revicie pliki fometryczne ies. Nie wiem dlaczego nie włączyły się podczas renderu. Jak rozpocząć rendery w 3dmaxie? Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Domyślam się, że nie masz w 3dsmax ie Vraya. Więc jeżeli chcesz uzyskać fotorealistyczną wizualizację, to renderuj mentalrayem. Najlepiej oświetlić scenę Hdri. Musisz także ustawić właściwości materiałów w maxie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Jakieś zrzuty ekranu na początek abym za daleko nie bładził. Mam masę filmów instruktażowych - ale nigdy nie ma czasu aby z nich korzystać. Vraya nie mam, PS też nie bo mam Corela X3. Jak już załapię co i jak to pójdzie. Z Revitem też tak było: Mam Revita od 2006 r. o rozpocząłem na nim pracę w 2010 r od wizualizacji tylko. Teraz wdrażam coraz głębiej i pewnie pierwsze projekty teraz w nim zejdą. Najpierw robiłem Vizki w Arconie a Revit przez 4 lata czekał bezużytecznie bo nie umiałem zaskoczyć, Dgy potrzebna była wizualizacja bardziej realistyczna niż Arcon robił - zrobiłem próbę w Revivie i po kilku dniach testów wyszło. Myślę, że podobnie będzie z maxem - potrzebuję na poczatek pomocy aby zaskoczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym ci na starcie polecił jeszcze w tym momencie darmowy renderer jakim jest corona https://corona-renderer.com/download-demo/ pobierz wersje alfa 7.2 co prawda jest ważna do końca lutego ale pełna wersja która ma się pojawić ma mieć przystępną cenę około 20 euro miesięcznie. Jest ona przyjazna dla osób które dopiero startują z wizualizacjami a do interiorów jest wręcz niezastąpiona ze względu na jej szybkość, duży plus szczególnie dla osób początkujących nie musisz się wgłębiać w ustawienia samego renderera bo na ustawieniach fabrycznych można otrzymać super wizualizacje, natomiast możesz się skupić na tworzeniu shaderów, co właściwie w coronie jest podstawą do otrzymania zadowalających efektów. Kolejny plus Corony to to że nawet w wersjach alfa czy w przyszłości wersji studenckiej jest ona dopuszczona do wykorzystania komercyjnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na screenach widać, że wtyczka renderująca to MentalRay. Na samym początku zacznij od ustawienia parametru FG bounces na 3-5. Pozwoli to na rozprowadzenie światła po wnętrzu. W drugiej kolejności pod klawiszem "8" kryją się ustawienia mr Photographic Exposure Control, zrób Render Preview a następnie ustaw prędkość migawki, przesłonę i ISO tak, żeby miniatura była czytelna.

Na koniec - jakość renderu i AA - ustaw image precision na odpowiednio większy. Ogólnie jest trochę ustawiania w mentalu i temat właściwego doboru parametrów jest bardzo obszerny. Albo Corona :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie. Pobrałem, ale przed pobraniem zaznajamiam się z instrukcją. Jesli dobrze zrozumiałem to jest to nakładka na 3dmax, podobnie jak VRay. Czy tak. Jeśli się skończy ten okres 28 luty to czy bez szkody dla 3dmaxa mogę odinstalować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

corona, vray, octan , indygo, thea, arion, mental.... itp to są silniki renderujące, jak go odinstalujesz to się maxowi nic nie stanie, z tego co jest podane to będzie można darmowo korzystać z alfy 6 która jest dostępna na stronie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na screenach widać, że wtyczka renderująca to MentalRay. Na samym początku zacznij od ustawienia parametru FG bounces na 3-5. Pozwoli to na rozprowadzenie światła po wnętrzu. W drugiej kolejności pod klawiszem "8" kryją się ustawienia mr Photographic Exposure Control, zrób Render Preview a następnie ustaw prędkość migawki, przesłonę i ISO tak, żeby miniatura była czytelna.

Na koniec - jakość renderu i AA - ustaw image precision na odpowiednio większy. Ogólnie jest trochę ustawiania w mentalu i temat właściwego doboru parametrów jest bardzo obszerny. Albo Corona :)

 

Próbuję ustawić tak jak jest opisane - kiepskie wyniki. Render Preview trwa kilkanaście minut - chyba coś jest nie tak. Co i jak gdzie ustawić w Mental aby było lepiej. Jaki rodzaj oswietlenia bo nie wiem czy 3dmax przyjął światła z ustawieniami z Revita.

Dołaczyłem również render z Revita. Na zewnątrz to może wyjdzie jakoś z Revita ale wewnątrz to już kiepsko. Jak rozpocząć.

Zacznę testować Coronę. Wersja 6 będzie działać na 3dmax 2015?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozmieniaj światła na światła corony, corona nie obsługuje świateł fotometrycznych które są w maxie, pewnie miałeś do nich podpięte ies, można je podpiąć do coronalight

Edytowane przez skalpel3d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pliki IES podpiete zostały w Revicie. Oprawy pobrane ze strony Kanluxa i pliki IES tak samo. Rendery nie bardzo wychodzą mi w Revicie (w załaczeniu najnowszy). Ten projekt, te renderingi robię min. jako pracę semestralną na studiach. Koledzy robią w Archi... i renderują w nim lub w Sketch.. tez w nim renderują. Jestem jedyny z całej grupy który używa Autodesku tj. Revita. Modelowanie idzie mi nieźle, trudniej z renderami zwłaszcza wnętrz. Revit nie ma zbyt dużo opcji do ustawień. Myślę sobie: mam 3dmaxa legalnego to czemu nie korzystać z niego. Zrobiłem export do 3dmaxa, uruchamiam a tu taj nic. Dowiedziałem się z tego forum o Coronie, weekend ją studiowałem i dalej nic. Mam gdziś pobrane lekcje 3 dmaxa to pewnie zacznę ćwiczyć, wtedy będzie. Na render wyślę plik do chmury (kredyty są w ramach subskrypcji to wykorzystam) i powinno być OK. Załączam zrzuty z ustawieniami plików fotometrycznych - próbuję podpiąć jak na obrazu i nic - dalej ten sam komunikat. Już nie wiem jak robić dalej, co jest nie tak. Ten mój render w Revicie jest coś nie tak. Muszę dalej popróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja po imporcie z revita pierwsze co robie to wywalam wszystkie światła jakie są w scenie, włącznie ze słońcem i niebem, szczególnie te IESy

ładuję jakiś preset z gotowych ustawień maxa, dla mental ray

wyłączam całkiem Exposure Control na none,

daję material override na jakiś szary matowy,

i sprawdzam render czy idzie szybko, wtedy zmieniam AA i Render/precision żeby szybciej szło

sprawdzam czy w geometrii nie ma dziur, czy ściana nie wchodzi w ścianę, czy normale nie są poodwracane itp bo mental nie lubi takich rzeczy i możesz potem mieć niespodzianki w postaci niezidentyfikowanego ziarna itp, a im dalej tym trudniej znaleźć źródło takich niespodzianek

 

tych ludzi i obrazek za oknem to dodasz na koniec w szopie,

IES się renderują dość długo, lepiej lecieć z FreeSpot które z dobranymi ustawieniami załatwiają mi 90% scen, jak juz wszystko bedzie dobrze oświetlone i przygotowane to możesz sobie zmienić na IESy jeśli będą jakkolwiek widoczne na ścianach i będzie miało to sens,

 

i jak tak jest ustawione już to dopracowuję światła, jak jest w miarę OK, to daje daylight system ze sky portalem i bawię się mrExposure control i też gdzieś w tym momencie mam już wyłączony material override i dorabiam materiały

workflow z revitem i maxem jest dobry ale render w samym revicie imho to jest jakaś pomyłka, no chyba że potem 2x dłużej siedzisz w szopie o po tym malujesz traktując po prostu jako jakiś podkład

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności