Skocz do zawartości

Stacja robocza prośba o poradę


szary83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Jestem w trakcie składania sobie sprzętu do pracy głównie w 3ds maxie z v-rayem, photoshopie i trochę też w autocadzie.

 

Puki co mam taki oto zestaw:

 

PROCESOR CORE i7-5820K 3.30GHz LGA2011 BOX

GIGABYTE GA-X99-UD4 LGA 2011-3 (PCX/DZW/GLAN/SATA3/USB3/RAID/DDR4/SLI/CROSSFIRE

BE QUIET! SHADOW ROCK SLIM S1155/1366/2011/AM3+

4x CRUCIAL DDR4 8GB 2133MHz CT8G4DFD8213 czyli 32 GB

Dysk SSD PREMIER PRO SP900 256GB 2,5" SATA 3

 

HDD WD PURPLE 2TB WD20PURX SATA III 64MB

DVD-REC SAMSUNG SH-224DB SATA CZARNY BULK

GIGABYTE GeForce GTX 970 4096MB DDR5/256bit DVI/HDMI/DP PCI-E (1253/7000) (wer. OC - OverClock) (wentylator WindForce III)

COOLER MASTER OBUDOWA K280 MIDI TOWER ATX/M-ATX, USB 3.0

 

ZASILACZ AEROCOOL PGS VP-PRO (700W) 80+ BRONZE

 

cena:6850

 

Proszę o ocenę komponentów i ewentualne propozycję co można by wymienić. Może dałoby radę gdzieś trochę zaoszczędzić?

 

Zastanawiam się też czy dołożyć jeszcze trochę i wstawić procesor i7-5960x. Ale czy opłaca się wydać dodatkowe 3 tyś? czy różnica w wydajności jest tego warta? Czy da się jakoś zakombinować z poszczególnymi komponentami aby z tym prockiem wyszło mniej niż 9 tyś?

 

Ze względu na zamiar podkręcenia procesora rozważam również wsadzenie takiej płyty głównej

MSI X99A GAMING 7 X99 LGA 2011. Co myślicie o takim rozwiązaniu?

 

Myślę też nad zmianą grafiki na gtx 960 w celu zaoszczędzenia paruset złotych. Czy w pracy w viewportach na scenach paru milionowych różnica między tymi kartami będzie bardzo odczuwalna?

 

Czy ktoś ma już jakieś doświadczenia z Windowsem 10? jak to chodzi?

 

Proszę bardzo o porady i sugestie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 36
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Myślę też nad zmianą grafiki na gtx 960 w celu zaoszczędzenia paruset złotych. Czy w pracy w viewportach na scenach paru milionowych różnica między tymi kartami będzie bardzo odczuwalna?

 

może kiedyś będzie jak przepiszą ten viewport, a na razie różnica będzie odczuwalna głównie w kieszeni :)

 

GIGABYTE GA-X99-UD4

 

możesz spokojnie brać tańszą płytę np: MSI, także jeszcze minus-150zł

 

SSD też pewnie znajdzie się tańszy.

Chłodzenie lepsze to i taka sama cena: SilentiumPC Grandis XE1236, choćby ze względu na zamiary OC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

Przyjąłem :-)

 

A jakaś sugestia co do I7 5960x? Na Forum nie często się pojawia. W kilku tematach z początku roku i raczej wówczas był odradzany :-) Mam do wydania max 10 tyś i więcej aby przejść na Xeony niestety w tej chwili nie uzbieram a chciałbym uzyskać największą moc do renderowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca. Rendernode, nie potrzebuje nic procz małego dysku i ramu, wiec będzie bral nie więcej niż 200-250W. Systemy operacyjne owszem trzy, ale dodatkowe licencje na soft nie sa potrzebne gdyż Maxa/Maye można instalować na farmie bez ograniczen posiadając jedna licencje. Posiadajac Vraya, możemy instalować za darmo do 10 rendernodow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, opcję małej render farmy też rozważałem. Tyle że składającej się z dwóch komputerów, jednego mocniejszego takiego jak podałem w pierwszym poście i do tego dołożyć wspomagacza renderującego za ok 3 tyś. Tyle tylko, że oprócz niewątpliwych plusów takiego rozwiązania, są też i kosztowne minusy, o których wspomina matszklar.

 

Wciąż więc jest dylemat :-) co począć?

 

edit: tego posta pisałem zanim pojawiła się wypowiedź Traitora :-)

 

edit 2: 10 tyś za samo pudło, bez monitora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm... byc moze cos przegapilem kezeli chodzi o vraya ale 3.0 do niedawna był sprzedawany jako cyt:

Komercyjna licencja silnika renderującego V-Ray 3.0 firmy ChaosGroup dla Autodesk 3ds Max. Pakiet zawiera 1 licencję V-Ray 3.0 Worksation oraz 1 stanowisko Render Node. koszt 3 tys

 

zaś pakiet z 1 stanowiskiem workstation + 5 stanowisk rendernode to koszt 7 tys pln

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za 2400 zł można też złożyć nówkę i7-4790 3.6Ghz-4Ghz, 16GB RAM, 120GB SSD, Chłodzenie Spartan Pro, Płyta MSI H81, Obudowa, Dobry zasilacz 450W - 2370 zł (2400 zł x 3) - 7200 zł rynderfarma (12 rdzeni, 24 wątki - ok. 4Ghz)

 

2800 zł zostaje na komp do pracy, a wtedy styknie nawet i3-4170 choć lepiej i5-4460, GTX 750Ti lub GTX 950 2GB itd. - co taniej i ciszej, 32 GB RAM... :)

 

Zalety: łatwo rozbudować rynderfarmę, kolejne 2400 zł i już jest 16 rdzeni, 32 wątki itd. itd.

 

Warto się zastanowić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze uwaga do v-ray 3.0

Ten 1 rendernode w licencji podstawowej to nie jest możliwość renderingu na dodatkowym komputerze. Ja tak się "pomyliłem" aktualizując 2.0 do 3.0 kupując licencję z dwoma rendernode (bo akurat tak mi wystarczało) myśląc, że mam 1 + 2 i spotkała mnie niespodzianka. Natomiast nie było żadnego problemu z "wymianą" licencji na bardziej rozbudowaną i dopłaceniu tylko różnicy w cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tą chwilę tak mocno rozbudowana farma składająca się 4 komputerów to dla mnie za dużo. Nie miałbym nawet gdzie tego trzymać :-)

Tak jak pisałem wcześniej, mogę ewentualnie rozważyć opcję z dwoma komputerami. Wciąż jeszcze do niczego nie jestem przekonany w 100%.

Może jeszcze dopowiem, że chciałbym mieć jeden mocniejszy zestaw ponieważ czasem będę jeździł ze sprzętem w podróż służbową i przez parę dni będę pracował poza codziennym miejscem pracy, a taka podróż z całą farmą może być dość uciążliwa:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką propozycję

 

PROCESOR CORE i7-5820K 3.30GHz LGA2011 BOX

GIGABYTE GA-X99-UD4 LGA 2011-3 (PCX/DZW/GLAN/SATA3/USB3/RAID/DDR4/SLI/CROSSFIRE

BE QUIET! SHADOW ROCK 2 S775/1155/1366/2011/AM3+/FM1/FM2 - zmienione chłodzenie

4x CRUCIAL DDR4 8GB 2133MHz CT8G4DFD8213 czyli 32 GB

Dysk SSD PREMIER PRO SP900 256GB 2,5" SATA 3 / swietnei mi się sprawują/

HDD WD PURPLE 2TB WD20PURX SATA III 64MB

DVD-REC SAMSUNG SH-224DB SATA CZARNY BULK

GIGABYTE GeForce GTX 970 4096MB DDR5/256bit DVI/HDMI/DP PCI-E (1253/7000) (wer. OC - OverClock) (wentylator WindForce III)

COOLER MASTER OBUDOWA K350 MIDI TOWER ATX/M-ATX, USB 3.0 Z OKNEM

ZASILACZ AEROCOOL PGS VP-PRO (700W) 80+ BRONZE

 

cena 6.850 pln

 

i do tego

 

PROCESOR CORE I7 4790 3.6GHz LGA1150 BOX

ASUS H97M-PLUS H97 LGA1150 (PCX/DZW/GLAN/SATA3/USB3/RAID/DDR3/CROSSFIRE) mATX

CRUCIAL Ballistix DDR3 2x8GB 1600MHz BLT2CP8G3D1608DT1TX0CEU

SSHD Seagate Desktop 1TB 3,5’’ ST1000DX001 16MB 7200rpm SATA

DVD-REC SAMSUNG SH-224DB SATA CZARNY BULK

COOLER MASTER OBUDOWA ELITE 343 MIDI TOWER M-ATX, USB 2.0

ZASILACZ AEROCOOL PGS VS-500 (500W) BULK - 80+ BRONZE

 

cena: 2.940 pln

 

co o tym sądzicie?

 

 

edit.

 

Jeszcze taka konfiguracja przy założeniu, że jednak puki co kupuję jeden komputer, a za jakichś czas dorzucam noda.

 

PROCESOR CORE i7-5960X 3.0GHz LGA2011 BOX

MSI X99A GAMING 7 X99 LGA 2011 (PCX/DZW/GLAN/SATA3/USB3.1/RAID/DDR4/SLI/CROSSFIRE)

BE QUIET! SHADOW ROCK 2 S775/1155/1366/2011/AM3+/FM1/

4x CRUCIAL DDR4 8GB 2133MHz CT8G4DFD8213 czyli 32 GB

Dysk SSD PREMIER PRO SP900 256GB 2,5" SATA 3 / swietnei mi się sprawują/

HDD WD RED 3,5' 1TB SATA/600 7200 64MB

 

DVD-REC SAMSUNG SH-224DB SATA CZARNY BULK

GIGABYTE GeForce GTX 960 4096MB DDR5/128bit DVI/HDMI/DP PCI-E (1304/7010) (wer. OC - OverClock) (went. WindForce 2)

 

COOLER MASTER OBUDOWA K280 MIDI TOWER ATX/M-ATX, USB 3.0 Z OKNEM

ZASILACZ AEROCOOL PGS VP-PRO (700W) 80+ BRONZE

 

Edytowane przez szary83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dwa komputery to szkoda zachodu, na tą kartę graficzną GTX970 też szkoda kasy, GTX750Ti za 1/3 tej ceny tak naprawdę styknie, jeżeli tylko do viewportu, chyba, że chcesz jeszcze grać w gry :). Ciężko wydać tak 10 tyś. na komputer sensownie z i7, w tym wariancie z i7-5820K to maks. 5-6 tysi.

 

Ale może spróbuj z Xeonem i płytą dual, będziesz miał w przyszłości możliwość rozbudowy w jednym pudle. Przy 10 tyś można już o tym myśleć. W przyszłości tylko dokupisz sobie drugi procek i pamięć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xeony i stacje dwuprocesorowe to była moja pierwsza myśl i od tego zacząłem przymiarki do złożenia sprzętu z pomocą Gpucomputers. Jednak aby złożyć coś z myślą o rozbudowaniu o drugi procesor musiałbym uzbierać jeszcze dodatkowe 3 4 tyś. Ledwo co dałem radę dobić do tych 10 tyś i więcej na tą chwilę nie dam rady, a nowy sprzęt jest już pilnie potrzebny najlepiej na przyszły tydzień:-)

 

Jakoś dużo to ja może nie gram, ale zdarza mi się jak mam chwilę wolnego czasu:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To o czym pisałem, to do czego musiałbym dołożyć jeszcze trochę tysięcy dotyczy właśnie komputera z jednym procesorem z możliwością dokupienia później drugiego procesora.

 

Chyba powoli zaczynam się skłaniać ku zakupowi zestawu na i7-5820k (na razie bez noda). Tryb jednak najoszczędniejszy, ale chyba w zupełności wystarczający na teraz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

testować, a ciągle pracować to jednak inna sprawa, ale w porównaniu do takiej ryndyrfarmy wypada słabiej (12 core ok. 4GHz (3 nody), a 8 core ok. 2.8Ghz to różnica musi być (1 Xeon)), ale kolega nie ma miejsca na pudełka i trochę szkoda na prąd :). Główną zaletą Xenów jest pewna taka responsywność tj. click i już, to też ważne - jednak nie trzeba pchać nic przez sieć, buforować itd., tańsze są licencje na oprogramowanie które też kosztuje tysiące złotych..., nie trzeba bawić się w administrowanie, wielkość - jedno pudło, bezproblemowa ciągłość obciążenia, pamięci ECC..., dołożenie drugiego Xeona i pamięci to koszt ok. 4400 zł, a to już da wtedy 16 rdzeni, 32 wątki, istnieje w przyszłości możliwość rozbudowy do 20 rdzeni i 40 wątków relatywnie niedrogo (maks. chyba 24 rdzenie i 48 wątków, to już drożyzna).

 

Osobiście wybrałbym jednak ryndyrfarme w oparciu o i7-2600K lub i7-4790, bo tanio i wydajnie, każdy chce co innego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowalem kilka mies temu podwojne xeony w porównaniu do podkręconego i72600k, i stosunek cena-wydajność xeonow wypada bardzo kiepsko, nie polecam takiego rozwiazania.

 

a możesz podać jakieś wyniki?

 

materalia: nqjcześciej wykorzystywane płyty multi to 2 procesorowe i maksymalnie może być 2x po 18 rdzeni.

Są już płyty 4x i niedługo 8 razy 18 core.

w przyszłym roku ( kwiecien najprawdopodobniej) premiera xeonów v4 do 24 rdzeni z avx3.0 (512 bit), sample testowe pracują dobrze czuć duże przyspieszenie przy wykorzystaniu EMBREE

Edytowane przez matszklar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

v4 do 24 rdzeni z avx3.0 (512 bit), sample testowe pracują dobrze czuć duże przyspieszenie przy wykorzystaniu EMBREE

 

fakt, i7 nawet przy niezłym chłodzeniu przy AVX (i to 1) może się uśpić i skilować wszystko, szczególnie po OC temperatury i pobór mocy rośnie jak szalony, to nie wróży dobrze przy długotrwałym obciążeniu, i tylko takie Xeony są tu pewne. AVXy to jakby inny wymiar :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem w tym że dalej jest problem z wykorzystaniem tych rdzeni i z tego co widzę, bardziej opłaca się jednak mniej ale na wyoskim taktowaniu 4.5ghz-5.0

 

wykorzystanie rdzeni ( ilosć) zależy tylko od softu... Problem pojawia sie po przekroczeniu 64 wątków w jednej maszynie .Niestety ale najpopularniejszy ( nie wiem czemu zresztą :) ) Vray ma z tym problemy ale już Maxwell , Cinema, Arnold, Renderman, Air czy Mantra wykorzystują je w pełni. Od dawna Chaosi obiecują przekompilowanie Vraya i niestety słabo im coś idzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnych wynikow w tej chwili nie przedstawie, gdyż robilem testy bodajże w maju u znajomego w firmie. Ale pamietam, ze vrayowa scenka testowa (http://www.cechowski.com/test.zip), która to na i72600k liczy się 7min, 4sek, na 2x xeon e5-2696 liczyla sie 3min. Wynik zwalil mnie z nóg, zwłaszcza biorac pod uwagę cene platformy xeon która kosztuje kilkanaście tysięcy, a i7 kosztowal mnie 2,2 tys zl. W takim wypadku xeon powinien to policzyć na CPU w nie więcej niż 50sekund

Edytowane przez Traitor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest zwykła scena renderowana przez standardowy renderer Cinema4D, można wczytać sobie normalnie do Cinema4D... przecież to co testował Traitor to też w takim razie był benchmark, jeno na ręcznym :)

 

Jako ciekawostkę dodam, ze włączenie Embree daje naprawde mocnego kopa! (i także wyższe temperatury na CPU), kopa na każdym procku, nawet nie musi mieć AVX1/2 i niedługo 3, wystarczy SSE4 (nawet wtedy jest z 200% przyrostu wydajności renderowania), ale dopiero na AVX pokazuje pazury i grzeje proca, a AVX3 ma mieć rejestry 2x dłuższe i nie tylko to... także kiedy v-ray zacznie z tego korzystać to niewiadomo.

 

To trochę tak jak ze współczesnymi grami, większość jest pisana na Core2Duo lecz najlepiej z 15Ghz :D

Edytowane przez materalia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może jakieś przymiarki były, ale blender cycles nie korzysta, do cyclesa najlepsze jest GPU/Cuda :), a v-ray 3.x chyba w jakimś zakresie używa embree. LuxRender korzysta, bo korzystam na Blender, ponoć Corona - nie używam, fizyczny renderer z C4D dość ładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności