Jump to content
  • 0
grzechu14

problemy: materiały, grupowanie (różnice między 3ds max a cinema 4D)

Question

Witam,

 

Mam nadzieję, że to dobre miejsce na tym forum na te pytania.

 

Przez kilka lat pracowałem na Cinema 4D i zaczynam przestawiać się na 3ds maxa. W Cinemie wszystko było proste i klarowne... Np. po nałożeniu materiału na obiekt, po lewej stronie w panelu w którym widnieje lista z obiektami, widać że jest nałożony na dany obiekt ten ów materiał (mała ikonka z materiałem). I w ten sposób bardzo łatwo mogę edytować ten materiał i wprowadzać zmiany lub całkowicie go wykasować, zmienić na inny. W 3ds maxie ten panel znajduje się po lewej stronie i gdy nałożę materiał na jakis obiekt to nie wyświetla mi się on na tym panelu jak to ma miejsce w cinema 4D. Czy jest w 3ds maxie coś w tym rodzaju? jakiś przycisk po przyciśnięciu którego będę widział w tym panelu z obiektami przyporządkowane materiały? W cinema 4D gdy nałoży się dwa materiały na jeden obiekt to działa ten który jest pierwszy z prawej strony. Łatwo można eksperymentować i zmieniać je, nie usuwając reszty. Następny problem i różnica za razem jest taka, że w cinema 4D moim zdaniem łatwe było porządkowanie, grupowanie itd. obiektów w wyżej wspomnianym panelu. Np. gdy zaznaczę kilka obiektów i grupuje je, to automatycznie znajdują się one w jednej grupie, tutaj podobnie jak w cinema 4D. Ale mam problem z bardzo prostą rzeczą w 3ds maxie. Otóż gdy mam przykładowo kilka obiektów w jednej grupie i chcę wyjąć jeden lub kilka elementów z grupy to zaznaczam je i gdy staram się je wyciągnąć pojawia mi się niebieska lub żółta strzałka i nie ma różnicy jaka to strzałka gdyz i tak wsadza mi te elementy do innej grupy. A ja chcę te elementy mieć swobodnie leżące między tymi grupami w tym panelu. Wiem że to podstawy ale przerobiłem sporo tutoriali i mam z tym w dalszym ciągu problemy. A trzymanie porządku to podstawa przy pracy nad każdym projektem. Gdy biorę jakiś projekt od architekta to włos jeży się na głowie... taki bałagan tam panuje. A ja nie mogę tego uporządkować. grupy mi się łączą... nie widać textur jakie poszczególne obiekty mają. Jest to dla mnie mega uciążliwe aby za każdym razem wchodzić w material editor i tam sprawdzać jaka to textura.... Jakieś rady? A i jeszcze jedno. Gdy grupuję obiekty to są one przyporządkowane do danej grupy... co oznacza, tak jak na przykładzie cinema4D-tam są szare kropki, które mi mówią, że po przyciśnięciu znika mi z view portu a po naciśnięciu drugiej z nich, nie będzie go w renderze. Gdy nacisnę lampkę aby schować obiekty przyporządkowane do danej grupy w 3ds maxie to nic się nie dzieje... Czemu muszę otwierać grupę i każdy element z osobna klikać aby go zniknąć? To bez sensu.... Wybaczcie za te banalne pytania ale mam nadzieję że ktoś mi pomoże.

Share this post


Link to post
Share on other sites

4 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Robisz podstawowy błąd, że próbujesz przenieść filozofię pracy z Cinemy do Maxa. To jest ZUPEŁNIE inny program, inna filozofia, inny interfae, inny workflow. W Maxie nie ma w ogóle takiego managera jak w Cinemie. Okno, o którym piszesz to jest Outliner i raczej służy tylko do selekcjonowania obiektów. Nie ma w nim materiałów, grupowanie tez jest inne. Właściwie chyba w ogóle w Maxie nie ma okna w którym zobaczył byś, który obiekt ma jaki materiał. W Material editorze po lewej masz listę dostępnych materiałów. Jk zjedziesz w dół, to masz listę materiałów użytych w scenie.

Ponadto w menu edytora materiałów masz opcję Pick material from object (nie mam maksa, więc nie pamiętam, gdzie dokładnie ta opcja się znajduje). Wybierasz ją, klikasz obiekt w scenie, i materiał pojawia się w edytorze. Jeśli chodzi o grupy, to o ile pamiętam, można otwierać i zamykać grupy w menu goup (czy jakoś tak).

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Owszem w menu materiałów materiał zaznaczony odznacza się tym, że w rogach okienka są białe trójkąty tut4_full2.gif

Zacznij korzystać z widoku nodów tam możesz też tworzyć oddzielne grupy materiałów i widać wszelkie połączenia textur itd

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Dzięki za odpowiedzi. W między czasie troszkę ogarnąłem 3ds maxa i chyba najlepiej korzystać z Scene explorer-layer explorer, aby segregować wszystkie obiekty i tworzyć grupy. A co do edytora materiałów to w jaki sposób wyświetlić wszystkie materiały ze sceny? Tzn. chodzi mi o to że widzę w tym okienku z materiałami ograniczoną ich liczbę (24), a w scenie mam ich o wiele więcej. Jest możliwość zwiększenia tych okienek gdzie pojawiają się materiały? Czy jedynym sposobem na wprowadzenie zmian w danym materiale, którego akurat nie widzę w tym edytorze, jest "pick material from object"? Jeszcze raz wielkie dzięki za waszą pomoc :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

zakładka rendering w niej będziesz miał material/map browser będziesz miał belkę scenę material zależnie od rodzaju wyświetlania materiałów w browserze możesz zobaczyć równocześnie do jakich obiektów który materiał jest przypisany. Natomiast jeśli chcesz znaleźć jakie materiały są przypisane do konkretnego obiektu bez zabawy pipetą za każdym razem masz też w zakładce rendering material explorer jesli zanczysz wnim po lewej stronie ikonkę sort by object dostaniesz obiekty i przypisane do nich shadery

 

VjS2Sh3.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy