Skocz do zawartości
  • Google GameNGen: AI symuluje Dooma bez tradycyjnego silnika gry

    adek , 7 komentarzy

     

    Badacze z Google stworzyli sieć neuronową, która generuje rozgrywkę w czasie rzeczywistym dla klasycznego Dooma bez użycia tradycyjnego silnika gry. System nazwany GameNGen umożliwia płynną grę w tempie 20 klatek na sekundę na jednym chipie, gdzie każda klatka jest przewidywana przez model dyfuzji.


    "Przedstawiamy GameNGen, pierwszy silnik do gier zasilany w całości przez model neuronowy, który umożliwia interakcję w czasie rzeczywistym z złożonym środowiskiem przy zachowaniu wysokiej jakości na długich trajektoriach. GameNGen potrafi symulować klasyczną grę DOOM w tempie ponad 20 klatek na sekundę na pojedynczym TPU. Prognozowanie kolejnej klatki osiąga PSNR na poziomie 29.4, co jest porównywalne z kompresją stratną JPEG. Oceny ludzkie pokazują, że osoby są tylko nieznacznie lepsze od przypadkowego zgadywania, gdy próbują odróżnić krótkie klipy z gry od klipów z symulacji.

    GameNGen jest trenowany w dwóch fazach:

    • (1) agent RL (uczenia przez wzmacnianie) uczy się grać, a sesje treningowe są nagrywane, co tworzy dane do treningu modelu generatywnego
    • (2) model dyfuzji jest trenowany do generowania kolejnych klatek na podstawie sekwencji poprzednich klatek i działań. Dodatkowe warunki wprowadzane do procesu trenowania umożliwiają stabilne generowanie autoregresywne na długich trajektoriach."

    Więcej: https://gamengen.github.io/

     

    • Wow 1

    Opinie użytkowników

    Rekomendowane komentarze

    Chyba dyfuzja nieumi w przeciwników bo jakoś ich nie widzę 🙂 
    No i jeśli z takim silnikiem generuje 20 fps to... no to o realistycznym stylu można pomarzyć pewnie za jakieś 10 lat do 15 lat nie wspominając o ilości prądu jakie będzie trzeba aby ograć Dooma 😄 YeY!
    Ciekaw też jestem jaki jest InputLag w tym silniku 😄 Bo czuję że spory skoro to musi przewidywać co ma się stać.
    No, ciekawostka ale jakoś mnie nie porywa specjalnie.

    • Like 1
    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Nie wiem jak będzie z fun factor w takich generatorach ale czasem odpalałem jaką malutką gówno gierkę robioną przez jednego deva, nabugowana, prosta, koślawa, toporna, nieukończona ale... ale miała to coś i czymś przyciągała i się w to męczyło nawet mając cyberpunka na dysku 😄 Jak za dawnych czasów co się grało w badziewia bo się nie wiedziało, że może być coś lepszego 🙂

    I za dzieciaka podchodziłem do tego tak, że ludzie którzy za tym stoją to mega mózgi, wszystko jest super precyzyjnie zaplanowane, przemyślane, sztuczki psychologiczne, zaawansowane algorytmy i matematyka a teraz już kilka produkcji widziałem, wywiady twórców nawet dużych i znanych produkcji i już wiem, że proces to często huzia na Józia,  Leeeeeroooooy Jenkins! i na szybko może coś z tego wyjdzie 😄 

    • Like 1
    • Haha 1
    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    3 minuty temu, EthicallyChallenged napisał:

    czy mi się wydaje, czy to jest produkt typu "udało nam się osiągnąć coś, o co nikt nie prosił i nikomu się na nic nie przyda, ale kompletnie nową i innowacyjną metodą"?

    To warto podkreślić. To nie jest produkt. To jest prezentacja badań i chodzi o pewne algorytmy, które zapewne będą miały zastosowanie właśnie podczas generowania grafiki. Dość dobrze to jest opisane. 

    Natomiast ten Doom to wiadomo, że w takich materiałach robiony jest bo to działa marketingowo.  

    Natomiast zapewne za jakiś czas w jakimś programie graficznym znajdziecie funkcje, która z nich korzysta.

     

    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach

    Wyobrażam sobie, że można zrobić trenowanie podobnego modelu za pomocą drona z kamerką na jakimś zamkniętym terenie i wtedy uzyskałoby się fotorealizm 🙂

    Odnośnik do komentarza
    Udostępnij na innych stronach



    Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

    Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

    Zarejestruj nowe konto

    Załóż nowe konto. To bardzo proste!

    Zarejestruj się

    Zaloguj się

    Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

    Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności