Sora od OpenAI - generowanie wideo (text to video)
OpenAI właśnie zapowiedziało zupełnie nową usługę generatywnej sztucznej inteligencji - Sora.
Jest to zaawansowany model sztucznej inteligencji, który potrafi tworzyć realistyczne i pełne wyobraźni sceny wideo na podstawie pisemnych instrukcji. Sora zapowiada nową erę w generowaniu treści wideo, umożliwiając tworzenie klipów trwających do minuty, zachowując przy tym wysoką jakość wizualną i ścisłą zgodność z wytycznymi użytkownika.
Od dzisiaj, Sora jest udostępniana w ograniczonym stopniu do oceny krytycznych obszarów pod kątem potencjalnych szkód czy ryzyk. Dostęp do modelu otrzymali również artyści wizualni, projektanci i filmowcy, aby zebrać opinie na temat sposobów rozwijania modelu, by był jak najbardziej pomocny dla profesjonalistów z branży kreatywnej.
OpenAI dzieli się postępami w badaniach na wczesnym etapie, aby rozpocząć współpracę i zbierać opinie od osób spoza organizacji, dając publiczności poczucie nadchodzących możliwości SI.
Sora potrafi generować złożone sceny z wieloma postaciami, specyficznymi rodzajami ruchu i dokładnymi szczegółami przedmiotu oraz tła. Model nie tylko rozumie, czego użytkownik oczekuje w podpowiedzi, ale również jak te elementy istnieją w fizycznym świecie.
Obecny model ma swoje słabości, takie jak trudności z dokładnym symulowaniem fizyki skomplikowanej sceny czy rozumieniem konkretnych przypadków przyczyny i skutku. Jednak wygenerowane i udostępnione przykłady od OpenAI robią wrażenie.
Firma rozwija również narzędzia do wykrywania wprowadzających w błąd treści, takie jak klasyfikator wykrywający, czy wideo zostało wygenerowane przez Sorę. Planowane jest również włączenie metadanych C2PA w przyszłości, jeśli model zostanie wdrożony w produkcie OpenAI.
Bezpieczeństwo / etyka
OpenAI zamieściło na swojej stronie również informacje, że angażuje decydentów, edukatorów i artystów z całego świata, aby zrozumieć ich obawy i zidentyfikować pozytywne przypadki użycia tej nowej technologii. Mimo obszernych badań i testów, nie można przewidzieć wszystkich korzystnych sposobów wykorzystania tej technologii ani wszystkich sposobów jej nadużywania. Dlatego OpenAI uważa, że uczenie się z rzeczywistego użytkowania jest kluczowym elementem tworzenia i wypuszczania coraz bezpieczniejszych systemów SI z czasem.
Przeczytaj więcej: https://openai.com/sora
Rekomendowane komentarze
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się