Na szybkość działania serwera mają wpływ:
— dynamiczne strony vs. statycze: statyczne są znacznie szybsze. Serwer jedynie wysyła gotowe pliki html, jpg, png, css, js do klienta, gdy ten o nie poprosi. Trochę więcej mocy potrzebuje serwer, gdy ma jeszcze sam generować te pliki — wykonywać jakieś operacje czy obliczenia. DOtyczy stron PHP, ASP czy innych technologii lub frameworków (Ruby On Rails). Oczywiście skrypt skryptowi nie równy — jeśli są to proste pliki php, które jedynie w niebyt skomplikowany sposób generują HTML, działa to szybko. Jeśli skrypt PHP wykonuje jakieś skomplikowane operacje, parsuje, odwołuje się do bazy danych etc. jest to znacznie bardziej wymagające.
— połączenia z bazą danych: każde połączenie z baza danych kosztuje trochę zasobów. Jeśli jest tego sporo, przy dużej ilości połączeń może się mulić. Tutaj można optymalizować: zamiast wielu zapytań tak zaprojektować aplikację, by było jedno zapytanie (jest to znacznie (!!!) szybsze). Pozostaje kwestia, czy serwer bazy danych jest na tym samym komputerze, czy na innym.
Wypisałem najbardziej powszechne i najczęściej występujące elementy. Czasami strona jest zrobiona w PHP, ale same skrypty mogą np. używać do generowania pewnych danych innych aplikacji (np. rozkłady jazdy), które też mają wpływ na obciążenie serwera (zwłaszcza, jeśli te programy są uruchamiane na tej samej maszynie).