Skocz do zawartości

Komputer stacjonarny dla architekta 15tys zl - max 18tys zl


spider1987

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

 

Chciałbym się zwrócić do forumowiczów, osób które są obeznane w temacie doboru podzespołów do stacji roboczych z wielką prośbą. Otóż jestem architektem i właśnie postanowiłem otworzyć małe :) biuro architektoniczne, a co za tym idzie wiąże się to z zakupem nowego komputera, który będzie służył do zastosowań profesjonalnych czyli pracy w programach architektonicznych i graficznych.

 

Zamierzam przerzucić się na najnowsze wersje podanych niżej programów:

- Autodesk AutoCad (2015)

- Autodesk Revit (2015) i Autodesk Revit Architecture (2015)

- Autodesk 3ds Max (2015) i Autodesk 3ds Max Design (2015)

- Adobe Photoshop (CC)

- Adobe Illustrator (CC)

- Adobe InDesign (CC)

W nawiasach podane wersje programów na które zamierzam się przesiąść, najnowsze wersje.

 

A więc sprawa wygląda następująco, że chciałbym Was prosić o rady które pomogą mi złożyć i wybrać taką konfigurację stacji roboczej do zastosowań profesjonalnych i komfortowej pracy w wyżej wymienionych programach :) !

 

Cena, celowo nie podałem :). Jednak miło by było jakby sama stacja robocza zmieściła się w budżecie ( 15tyś. zł no max 18tyś. zł ).

 

I tutaj też mam parę pytań odnośnie podzespołów, które umożliwiły by komfortową pracę w wyżej wymienionych programach :) :

 

1. Jaka stacja robocza: jedno-procesorowa czy dwu-procesorowa? Intel CORE i7 czy Intel XEON?

2. Jaka karta graficzna: Nvidia Quadro K4200 czy Nvidia GeForce gtx 980? A może obie o ile tak można i będą współpracować w jednym komputerze Nvidia Quadro K4200 wyświetlanie obrazu i poruszanie się w viewportach a Nvidia GeForce gtx 980 renderowanie bodajże w gpu o ile się da bo w 3ds max używam silnika Vray?

3. Renderowanie w 3ds Max za pomocą procesora CPU czy karty graficznej GPU co szybsze, co jakościowo daje lepszy efekt wizualizacji? Korzystam z Vray czy da się w nim renderować za pomocą karty graficznej GPU, czy do tego trzeba inny silnik renderujący?

4. Ile pamięci RAM i jakie taktowanie?

 

Czy da się moi mili skonfigurować stacje roboczą do komfortowej pracy w tych programach, czy jedno wyklucza drugie? Dodam, że najwięcej czasu spędzam w programach ze stajni Autodesk, jednak w programach ze stajni Adobe także spędzam jakiś czas :) , choć nie ukrywam, że jeżeli już musiałbym iść na pewnego rodzaju kompromis, to priorytetem jest dla mnie w głównej mierze złożenie stacji do zastosowań profesjonalnych głównie do projektowania i renderingu w programach ze stajni Autodesk :) !

 

Jakby to powiedzieć, pomożecie forumowicze i podzielicie się swoją wiedzą z zakresu podzespołów jakie należało by, a także jakie wy osobiście byście wybrali konfigurując tego rodzaju zestaw do zastosowań profesjonalnych i pracy w tych programach :) ???

 

Proszę, o pomoc, wszelkie posty z radami i sugestiami mile widziane :) !

Pozdrawiam bardzo serdecznie,

Dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 36
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

max plus vray rendering na procesorze nie na gpu :), masz co prawda vray rt ale to jest nadal tylko active shade czyli zasadniczo tylko podgląd a nie finalny rendering :). Jeśli chcesz renderować przez gpu to octane render lub hybrydy takie jak Indygo, Thea, Arion itp. Co do karty grafiki niema sensu ładowania się w quadro, gtx bardzo dobrze daje sobie rade z viewportami, no chyba że robisz geomapy dla geodety wtedy masz szanse w autocadzie zatkać karty gamingowe. Na jakim sofcie spędzasz najwięcej czasu ? od tego bym uzasadnił wchodzenie lub nie wchodzenie w platformy wieloprocesorowe, może nie mieć sensu przepłacanie za sprzęt którego możliwości i tak nie wykorzystasz. Co do procesorów na i7 nie postawisz stacji wieloprocesorowej procki te są przeznaczone do jedno procesorowych zastosowań. Zasadniczo jeśli rendering nie jest docelowym zastosowaniem tego kompa w 90% twojej pracy, wystarczy ci platforma jedno procesorowa tylko ze oparta np na http://ark.intel.com/products/82930 8 rdzeni 16 wątków lub http://ark.intel.com/products/75281/Intel-Xeon-Processor-E5-2695-v2-30M-Cache-2_40-GHz w takim przypadku masz 12 rdzenni i 24 watki. Wcale nie mam przekonania że ma sens dopłacanie jednak sporej kasy do xeona. Co do pamięci to max jest programem dla którego nie ma znaczenia jakie masz taktowanie pamięci, no chyba że jesteś fascynatem przypływu każdego procenta więcej wydajności, który można tylko sprawdzić w syntetycznych testach, to wtedy inwestuj w jak najwyższa częstotliwość taktowania :). Na poważnie spokojnie wystarcza ci pamięci 1600-1866 mhz, ważniejsze aby miały niski współczynnik CL (opóźnienie pamięci) 9 i niżej jak najbardziej wskazane, co do ilości jeśli posiadasz fundusze to na pewno nie zaszkodzi ci wyposażyć kompa w maximum tego co obsługuje procesor i płyta główna. Nie piszesz co zamierzasz np renderować. Jak robisz rendery wnętrz to 16 gb ramu to jest uhuhu i jeszcze trochę, natomiast jak robisz duże osiedla z masą zielska to zaczyna brakować pamięci :), lub gdy wykorzystujesz mocno np takie modyfikatory do swojej pracy jak displacement.

Edytowane przez skalpel3d
sorry za brak interpunkcji, już poprawione :) Dzięki Hris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki skalpel3d za tak konkretne i fachowe rady. Widać od razu, że znasz się na rzeczy, a na 3ds Maxie i podzespołach do profesjonalnych stacji roboczych zapewne zjadłeś już zęby - widać fachowość twojej wypowiedzi :) !!!

 

-,,Na jakim sofcie spędzasz najwięcej czasu ?,,-

Jestem architektem więc najważniejsza dla mnie jest strona projektowa .

Najwięcej czasu spędzam w, może podam procentowo :) w:

1. Autodesk AutoCad (2015) - 40% czasu pracy przy komputerze.

2. Autodesk Revit Architecture (2015) - 35% czasu pracy przy komputerze.

3. Autodesk 3ds Max (2015) - 25% czasu pracy przy komputerze, nie licząc renderingów finalnych tylko małe próbne w niskich rozdzielczościach. Rendery finalne puszczam w nocy już w dużych rozdzielczościach maksymalnie ( 11811/8350 ) czyli formatu B1 1000mm/707mm.

4. Na programach ze stajni Adobe siedzę dużo krócej, żeby tylko ulepszyć wizualność stworzonego materiału i lekką postprodukcje, aby lepiej obraz wpadał w oko klientowi/zleceniodawcy.

 

Więc w głównej mierze zależy mi na stworzeniu profesjonalnej stacji roboczej pod kątem projektowania, bo nad tym spędzam najwięcej czasu i to daje mi największy zarobek. Jestem architektem, nie grafikiem chociaż nad tym również pracuję, aby dany projekt w sferze wizualnej wizualizacji 3D zaprezentować jak najbardziej atrakcyjnie, na tyle na ile pozwala mi mój warsztat i znajomość 3ds Maxa :) .

 

-,,Nie piszesz co zamierzasz np renderować,,-

Zamierzam renderować głównie to na co najczęściej mamy zlecenia, w moim przypadku to:

1. Wizualizacje 3D domów jednorodzinnych wraz z otoczeniem czyli zagospodarowaną działką.

2. Rzadziej wizualizacje 3D wnętrz wraz z aranżacją.

3. Raz zdarzyło się projekt i wizualizacja 3D ulicy z 6 budynkami w dwóch pierzejach i zagospodarowaniem tej ulicy m.in. w zieleń to 3ds Max mi się wysypywał przez brak RAMU a miałem właśnie 16GB, to musiałem zrobić rendery każdej pierzei osobno.

Także głównie robie wizualizacje - rendery architektury i wnętrz.

 

Także co byście polecili forumowicze i Ty skalpel3d w takim przypadku?

Jeśli na sferę projektową w Autodesk AutoCad i Autodesk Revit Architecture przeznaczam około 75% czasu pracy przy komputerze, a na sferę wizualizacji 3D w Autodesk 3ds Max jakieś 25% czasu pracy przy komputerze nie licząc renderingów finalnych???

 

Bo właśnie na tych programach ze stajni Autodesku najbardziej mi zależy i pod nie chciałbym złożyć najbardziej wydajną stację roboczą głównie właśnie pod projektowanie (75%) i wizualizacje 3D (25%).

Co w takim wypadku wybrać gdy czas pracy jaki poświęcamy na pracę w naszych ukochanych programach wygląda mniej więcej tak jak przedstawiłem???

 

Za rady i sugestie z góry bardzo dziękuję!

Pozdrawiam Spider.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam będąc architektem, co prawda pracuje na połączeniu autocad, archicad, 3ds max design revit mi nie przypadł do gustu :), natomiast jeśli mnie pamięć nie myli to Revit do renderingu maksymalnie potrafi obsłużyć do 16 rdzeni/wątków. Autocad do zwykłego rysowania/projektowania tak naprawdę ma bardzo niskie wymogi i wykorzystuje w znikomym stopniu moc procesorów wielordzeniowych. Max+vray w trakcie renderingu zapędzi każdą dostarczona ilość rdzenie do roboty (co prawda przy platformie z 4 Opteronami trzeba było instalować jakiś dodatkowy soft) Imo optowałbym za 8 rdzeniowym procesorem i7 lub xeonem, w przypadku i7 dostaniesz procesor z odblokowanym mnożnikiem, xeon natomiast oferuje obsługę pamięci ECC ( korekcja błędów pamięci), możliwość rozbudowy stacji do sytemu dwuprocesorowego. Jeśli chodzi o cenę to porównywalne modele i7 5960x i xeon E5-1660 v3 niewielka różnica cenowa na niekorzyść xeona, który równocześnie oferuje obsługę dwóch dodatkowych instrukcji, których nie posiada i7 (co prawda na razie ich wykorzystanie jest znikome jeśli chodzi o softy), porównanie tych modeli:http://www.cpu-world.com/Compare/24/Intel_Core_i7_Extreme_Edition_i7-5960X_vs_Intel_Xeon_E5-1660_v3.html. Lub model xeon E5 1680 v3 niestety droższy o około 700$ z mocniejszym taktowaniem zegara na starcie, ale jak w przypadku xeonów z zablokowanym mnożnikiem http://www.cpu-world.com/Compare/26/Intel_Core_i7_Extreme_Edition_i7-5960X_vs_Intel_Xeon_E5-1680_v3.html. Jeśli chodzi o pamięci i ich wykorzystania to na start w twoim przypadku można spokojnie kupić 32 gb, w przypadku propponowanych procesroów wszytkie pracuja na podstawce lga 2011, a co za tym idzie masz na płycie dostępnych 8 banków pamięci. I7 obsłuzy ci maksyamlnie 64 gb, w przypadku xeonów teoretycznie 768gb :) Co do samego renderingu szczególnie dużych rozdzielczości naprawdę warto korzystać z render farm, a nie wywalić sporo kasy we własna maszynę, jeśli nie robisz animacji tylko jedna klatkę to koszty są naprawdę śmieszne w stosunku do oszczędności sprzętu, poboru prądu, itp :) Także komputer na który wyłożysz 15-18 tyś nie zrobi tego szybciej niż render farma :)

Edytowane przez skalpel3d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam będąc architektem, co prawda pracuje na połączeniu autocad, archicad, 3ds max design revit mi nie przypadł do gustu :), natomiast jeśli mnie pamięć nie myli to Revit do renderingu maksymalnie potrafi obsłużyć do 16 rdzeni/wątków. Autocad do zwykłego rysowania/projektowania tak naprawdę ma bardzo niskie wymogi i wykorzystuje w znikomym stopniu moc procesorów wielordzeniowych. Max+vray w trakcie renderingu zapędzi każdą dostarczona ilość rdzenie do roboty (co prawda przy platformie z 4 Opteronami trzeba było instalować jakiś dodatkowy soft) Imo optowałbym za 8 rdzeniowym procesorem i7 lub xeonem, w przypadku i7 dostaniesz procesor z odblokowanym mnożnikiem, xeon natomiast oferuje obsługę pamięci ECC ( korekcja błędów pamięci), możliwość rozbudowy stacji do sytemu dwuprocesorowego. Jeśli chodzi o cenę to porównywalne modele i7 5960x i xeon E5-1660 v3 niewielka różnica cenowa na niekorzyść xeona, który równocześnie oferuje obsługę dwóch dodatkowych instrukcji, których nie posiada i7 (co prawda na razie ich wykorzystanie jest znikome jeśli chodzi o softy), porównanie tych modeli:http://www.cpu-world.com/Compare/24/Intel_Core_i7_Extreme_Edition_i7-5960X_vs_Intel_Xeon_E5-1660_v3.html. Lub model xeon E5 1680 v3 niestety droższy o około 700$ z mocniejszym taktowaniem zegara na starcie, ale jak w przypadku xeonów z zablokowanym mnożnikiem http://www.cpu-world.com/Compare/26/Intel_Core_i7_Extreme_Edition_i7-5960X_vs_Intel_Xeon_E5-1680_v3.html. Jeśli chodzi o pamięci i ich wykorzystania to na start w twoim przypadku można spokojnie kupić 32 gb, w przypadku propponowanych procesroów wszytkie pracuja na podstawce lga 2011, a co za tym idzie masz na płycie dostępnych 8 banków pamięci. I7 obsłuzy ci maksyamlnie 64 gb, w przypadku xeonów teoretycznie 768gb :) Co do samego renderingu szczególnie dużych rozdzielczości naprawdę warto korzystać z render farm, a nie wywalić sporo kasy we własna maszynę, jeśli nie robisz animacji tylko jedna klatkę to koszty są naprawdę śmieszne w stosunku do oszczędności sprzętu, poboru prądu, itp :) Także komputer na który wyłożysz 15-18 tyś nie zrobi tego szybciej niż render farma :)

Kawał solidnej wypowiedzi. Nic dodać nic ująć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-,,i7 dostaniesz procesor z odblokowanym mnożnikiem, xeon natomiast oferuje obsługę pamięci ECC ( korekcja błędów pamięci),,

W przypadku i7 - odblokowany mnożnik to rozumie, że można podkręcać procesor na trochę wyższe taktowania na odpowiedniej płycie głównej i po zakupie dobrego chłodzenia (preferuje chłodzenie powietrzem). Odblokowany mnożnik literka K oraz X w przypadku procesorów i7 czy tak dobrze to rozumie???

 

Natomiast w przypadku xeonów to już nie bardzo kumam co znaczy, że:

,,xeon natomiast oferuje obsługę pamięci ECC ( korekcja błędów pamięci),,???

Są to innego rodzaju pamięci RAM, bardziej stabilne i przeznaczone do stacji roboczych wieloprocesorowych? Oraz co znaczy, że pamięci ECC ( korygują błędy pamięci), kiedy i dlaczego oraz w jakich zastosowaniach czy też programach to jest przydatne???

 

I jeszcze o co chodzi w -,,xeon, który równocześnie oferuje obsługę dwóch dodatkowych instrukcji, których nie posiada i7 (co prawda na razie ich wykorzystanie jest znikome jeśli chodzi o softy),,???

 

Znalazłem w necie ranking procesorów na: http://www.jaki-procesor.pl/ oraz http://www.benchmark.pl/ranking/cpu jednak jest to tylko ranking uwzględniający procesory m.in intel core i7 jeżeli chodzi o wydajność i ceny, natomiast brakuje i nie mogę znaleźć rankingu pokazującego intel xeony w których porównują wydajność tych, że xeonów ze sobą jak i w porównaniu do intel core i7 jeżeli chodzi o wydajność i ceny poszczególnych modeli intel xeon, jest gdzieś takie porównanie/ranking procesorów intel xeon :) ???

 

Powiem z szacunkiem: skalpel3d rzeczowość twojej wypowiedzi powala :) , duży plus.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamięci ECC - Error Checking and Correction pamięci te wykrywają i korygują błędy wynikające z przekłamania 1 bitu i wykrywają błędy 2 bitów, ogólnie są to pamięci, które zapewniaj większą stabilność działania komputera, ogólnie rozwiązanie to przyszło z serwerowych stacji :)

Co do instrukcji w jakie są wyposażone nowej wersji xeony to: F16C/16-bit Floating-Point conversion, FMA3/3-operand Fused Multiply-Add

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skalpel3d mam do Ciebie taką prośbę jako, że też jesteś architektem, a kto najlepiej zrozumie, doradzi i powie jakiego sprzętu tak naprawdę potrzebuje inny architekt tak aby był zadowolony z komfortu pracy przy stacji roboczej stworzonej głównie do pracy projektowej i w mniejszym choć istotnym stopniu do renderingu :) - właśnie architekt, ponieważ ma podobne potrzeby, zadania, projekty i wizualizacje 3D do stworzenia w tych samych programach :) !

 

A więc prosiłbym Cię skalpel3d czy mógłbyś podzielić się w tym temacie jaki Ty jako, że jesteś architektem posiadasz sprzęt - stację roboczą do swojej pracy? A może masz tak, że pracujesz na dwóch stacjach roboczych np. jeden w pracy drugi w domu i powiedział byś z której stacji roboczej jesteś zadowolony / bardziej zadowolony?

 

Może jedna stacja robocza służy Ci głównie właśnie do projektowania 2D oraz tworzenia modeli do wizualizacji 3D, bo o ile wiem do tego wykorzystywany jest i potrzebny pojedynczy rdzeń / core???

 

A druga stacja robocza służy Ci właśnie głównie do renderingu już stworzonych scen 3D? Bo do tego zresztą jak sam wcześniej napisałeś 3ds Max zaangażuje wszystkie rdzenie / cores wraz z ich wszystkimi wątkami? Nie mylę się - projektowanie 2D i tworzenie modeli 3D programy pracują / wykorzystują wówczas jeden rdzeń naszego procesora, natomiast w przypadku już renderingu stworzonej sceny czy to w 3ds Max czy choćby w Revicie lub ArchiCad programy pracują / wykorzystują już wszystkie rdzenie naszego procesora bez znaczenia ile tych procesorów mamy 1,2,...,4 pracują tak samo wszystkie procesory i wszystkie ich rdzenie, dobrze to zrozumiałem???

 

Jakbyś odpowiedział na te moje powyższe wątpliwości czy dobrze zrozumiałem jak działa procesor podczas wykonywania danej pracy na danym programie i jak są w danym momencie wykorzystywane zasoby tego procesora rozwiałbyś już chyba wszystkie moje wątpliwości odnośnie procesorów i odpowiedzeniu sobie na pytanie w którą stronę iść i czego tak naprawdę potrzebuję w swojej pracy, czyli czy stacja jednoprocesorowa i intel core i7 lub intel xeon czy stacja dwuprocesorowa i 2x intel xeon ???

 

Także jakbyś znalazł chwilkę to prosiłbym o odpowiedź i może o to jaką Ty posiadasz konfigurację swojej stacji roboczej, a bez wątpienia bardzo mi to pomoże w wyborze i konfiguracji swojej stacji roboczej pod moje potrzeby właśnie do pracy jaką wykonuje :) , byłbym bardzo wdzięczny.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aplikacje są napiszanie różnie obecnie corazj więćej aplikacji wykrzystuje wiele rdzeni procesora. Natomiast dalej jest tak że wiele spraw jest liczonych na jednym rdzeniu tylko. Dlatego jeśli używasz aplikacji które korzystają w większości z jednego rdzenia lepiej wybrać i7 podkręcone do 4.5-4.7 niż np taki 12 rdzeniowy xeon o częstotliwości 3.0 natomiast jeśli wiesz żę twoja aplikacja wspiera dobrze wiele rdzeni wtedy bardziej opłaca się używać xeonów które mają bardzo dużo rdzeni. ale o małych taktowaniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do twojego pytania w firmie komputery mam oparte na procesorach i7 4770k plus stacja renderująca oparta na 2xE5-2690V2 w zeszłym roku przesiadaliśmy się z i7-2600K. Natomiast żeby było śmiesznie ja prywatnie jestem totalnym pechowcem do produktów intela, one mnie nie kochają a ja ich, w ostatnim roku wymieniłem 8 procesorów inteloskich w kompie domowym i tak się skoczyła moja przygoda z powrotem do intela po wielu latach posiadania komputerów opartych na amd. Skutkiem czego aktualnie mam w domu 2 komputery do pracy, jednego opartego na i7 4960x (uprzejmość firmy dla wpienionego klienta ) i drugi na amd FX 8350 przyzwoicie się sprawującym , kupiony bo musiałem mieć na czym pracować w trakcie reklamacji Programy projektowe na których pracujemy zasadniczo są programami obciążającymi jeden watek w trakcie projektowania rysowania czy modelowania nie wykorzystujesz pełnej mocy procesora, praktycznie wtedy pracuje prawie jak w stanie spoczynku natomiast revit, autocad, archicad, 3ds max dopiero praktycznie korzystają z mocy procesora w przypadku renderingu. U mnie w firmie nie potrzebowaliśmy stacji renderującej do momentu dopóki robiło się renderingi statyczne przy dużych rozdzielczościach wykorzystywałem możliwość spięcia kilku maszyn w mini farmę, praktycznie pomysł na kombajna z dwoma xeonami wziął się z powodu stałych zleceń na spacery wirtualne, czy prezentacje architektoniczne animowane, chodziło o odciążenie komputerów pracujących na co dzień do celów projektowych. Dlatego tez na początku pytałem się ile czasu nad czym spędzasz i czy stacja wieloprocesorowa nie będzie stała przypadkiem u ciebie nie wykorzystana Posiadanie takiego kompa zasadniczo do projektowania mija się z celem bo ich zasoby i tak będą niewykorzystane. Tak że zasadniczo musisz skalkulować sobie czy aby na pewno potrzebna ci jest taka maszyna i czy wykorzystasz w pełni jej moc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to naprawdę otworzyłeś mi oczy i uświadomiłeś jakiej stacji roboczej tak naprawdę potrzebuję :) , a raczej jaki typ procesora powinien się w tej stacji roboczej znajdować :) !

Otóż, jako architekt przynajmniej na razie w głównej mierze większość czasu spędzam właśnie na projektowaniu, rysowaniu 2D i modelowaniu 3D, finalny rendering również zajmuje sporo czasu zwłaszcza przy większych rozdzielczościach jednak taki rendering włączam zazwyczaj w nocy i też nie codziennie, bo żeby załączyć taki finalny rendering najpierw trzeba jednak sporo czasu spędzić właśnie na projektowaniu w 2D i modelowaniu 3D oraz oczywiście na ułożeniu całej sceny w 3ds Max wraz ze światłami itp. :). Także jak sam to napisałeś komputer / dany program typu Autocad, Revit, 3ds Max podczas takiej pracy projektowej (rysowanie w 2D i modelowanie 3D) wykorzystuje tylko jeden rdzeń (core) naszego procesora :) .

Także nareszcie można powiedzieć, że praktycznie teraz wiem czego potrzebuję aby złożyć stacje roboczą pod swoje potrzeby i pracę jaką przynajmniej w tym momencie najczęściej wykonuję :). A najczęściej pracuję właśnie przy projektach 2D oraz 3D z dziedziny architektury, zarówno domków, budynków jak i ich wnętrz z aranżacją. Natomiast jeżeli chodzi o finalny rendering stworzonych wcześniej scen w 3D to są to przynajmniej na razie sceny statyczne z danej perspektywy :) . Do spacerów wirtualnych czy prezentacji architektonicznych w postaci animacji mam nadzieje, że kiedyś dojdę o ile będę miał takie zlecenia na animacje architektoniczną :) .

 

Także z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że w swojej stacji roboczej potrzebuję właśnie stacji jedno-procesorowej z sercem w postaci intel core i7 :) .

 

Wielkie dzięki skalpel3d za Twoje rady dzięki którym obrałem kierunek na intel core i7 pod pracę głównie projektową, bo teraz tego najbardziej potrzebuję i nad tym spędzam najwięcej czasu w swojej pracy :) !

 

Ponieważ będzie to stacja robocza jedno-procesorowa z intel core i7 to myślę, że kwota 15tyś zł powinna wystarczyć na wypasiony zestaw :) . forumowicze pomożecie mi złożyć taką stację roboczą :) ???

Za rady i posty z konfiguracją stacji roboczej z góry bardzo, bardzo, bardzo dziękuję :) !!!

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 procków "skalpel3d" coś ty z nimi robił :), mi udało się 2 uwalić a właściwie nie mi tylko płycie głównej która padła właśnie w ten sposób, że uwalała CPU ')

4 sztuki przegrzewały się w czasie do 15 minut renderingu komp po prostu padał oczywiście podejrzany numer jeden była płyta jak i nie fachowe założenie chłodzenia( o tyle dziwnie ze robił mi to człowiek który na montażu komputerów zęby zjadł) okazało się ze procesory miały nierówno zeszlifowaną powierzchnie, kolejne dwie wady to nie odblokowane rdzenie zamiast 6 raz działało 5 a raz 4, kolejne dwa przypadki komp zachowywał się tak, jak by w trakcie pracy mu ktoś przetaktował procesor, bluscreen wywrotka i po odpaleniu nagle procek pracował z częstotliwością 4ghz (oczywiście podejrzana była płyta i zasilacz) nic bardziej mylnego :) Tylko nie myślcie że to szło takimi seriami, niestety tak miło i przyjemnie nie było. Komputer w sumie w serwisie spędził prawie 3 miesiące na koniec wyjechał z całkiem nowym serduchem bo zamiast i7 4930k od firmy w ramach przeprosin dostałem i7 4960x reszta bebechów została nie zmieniona i odpukać od kwietnia bieżącego roku komputer działa bez zastrzeżeń nawet lekko podkręcony do 4 ghz :)

 

Czy dobrze mi się wydaje, że składając sprzęt oparty na i7, liczący głównie na CPU (a więc bez gigantycznych kosztów za grafikę), wydanie 15-stu tysięcy to byłby niezły wyczyn? :)
to zależy na jakich podzespołach :) jaki procesor :) ile pamięci :) poniżej wrzuciłem dwie konfiguracje jedna z kartą graficzna nie wypasioną druga z mocno wypasioną i z całkowicie zapchanymi bankami pamięci

HGa9WUc.jpg

B3dqoPS.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a... no tak. Ale jezeli już to mając dostep do cenowo akceptowalnych 12-tek (zgadnij gdzie :) ) lepiej kupić zestaw z np. e5-2696 v2 i oc szyny do 110 Mhz ( procesor do 3.4 Ghz ale 12 core (24/HT).

cena takiego zestawu to w najskromniejszej wersji ( 16 GB DDR3 , zasilacz 750W,płyta Asus P9X79, grafika powiedzmy gtx 760 4GB, obudowa, hdd , ... 9990 pln brutto. Procesor po podkreceniu szyny do 110 daje w Cinebenchu11.5 20 pkt, podczas gdy podkręcony i7-4960X tylko 14-15 pkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a... no tak. Ale jezeli już to mając dostep do cenowo akceptowalnych 12-tek (zgadnij gdzie :) ) lepiej kupić zestaw z np. e5-2696 v2 i oc szyny do 110 Mhz ( procesor do 3.4 Ghz ale 12 core (24/HT).

cena takiego zestawu to w najskromniejszej wersji ( 16 GB DDR3 , zasilacz 750W,płyta Asus P9X79, grafika powiedzmy gtx 760 4GB, obudowa, hdd , ... 9990 pln brutto. Procesor po podkreceniu szyny do 110 daje w Cinebenchu11.5 20 pkt, podczas gdy podkręcony i7-4960X tylko 14-15 pkt.

 

patrz 1 post ^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym chętnie zobaczył takie testy nie na cinebachu który jest testem pod konkretny soft i renderer :) i na dodatek ma dosyć banalna scenkę jako tester, bardziej wymierne byłaby scena w której będzie wszytko to co może naprawdę zatkać i zapędzić do pracy procek ;)( futro, rozmazane refleksy,kaustyka, displacement itp) . Natomiast co do cinebecha to poleca, go tym co chcą się wepchać świadomie lub nieświadomie w karty graficzne quadro pięknie pokazuje do czego one się nadają :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie ma sprawy przyszłym tygodniu będę miał trochę wolnego to coś takiego zmajstruje, szczególnie ze mnie korciło zrobić test u siebie w firmie, gdzie mamy trzy rożne softy ale oparte na tym samym rendererze ( vray) a także przez ciekawość zobaczyć jak to wyjdzie w porównaniu z coroną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zależy na jakich podzespołach :) jaki procesor :) ile pamięci :) poniżej wrzuciłem dwie konfiguracje jedna z kartą graficzna nie wypasioną druga z mocno wypasioną i z całkowicie zapchanymi bankami pamięci

HGa9WUc.jpg

B3dqoPS.jpg

 

Spoko konfiguracje stacji roboczej :) . Bardziej przypadła mi do gustu druga konfiguracja :), pewnie dlatego, że GeForce GTX 980 to już jest karta oparta na nowej architekturze :) NVIDIA Maxwell :) ! I jeszcze to: Liczba rdzeni CUDA 2048 :) !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że oprę jednak swoją nową stację roboczą do pracy projektowej m.in. na takich podzespołach:

 

userItems

 

Nad - wentylatorem procesora (brak kompatybilnego w komputronik.pl)

- Pamięć DRAM (brak kompatybilnego w komputronik.pl)

- Obudowa (muszę zdecydować jaka)

- Zasilacz (muszę zdecydować jaki)

- Napęd optyczny (muszę zdecydować jaki)

- 2x dysk hdd (muszę zdecydować jaki)

 

Propozycje wieńczące konfigurację stacji roboczej i komentarze na temat podzespołów jak i całego zestawu mile widziane :) .

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procesor - Intel Core i7 5960X 3,0 GHz BOX

[PR-INS2I7-INT-020] 4 123,60 zł

 

Płyta główna - Asus X99 Deluxe

[PL-S2011-ASU-014] 1 439 zł

 

Karta graficzna - GeForce GTX 980 Asus 4GB 2xDVI&HDMI&DP (PCI-E) z NVIDIA GeForce Experience

[GR-GFP-ASU-505] 2 649 zł

 

Dysk ssd na system i programy - Samsung 2.5'' SSD 850 Series 512GB (Serial ATA3) Pro 7mm 550/520 MB/s IOPS 100/90K

[HD-SSD25-SAM-045] 1 389 zł

 

Suma brutto: 9 600,60 zł

 

 

Nad - wentylatorem procesora (brak kompatybilnego w komputronik.pl)

- Pamięć DRAM (brak kompatybilnego w komputronik.pl)

- Obudowa (muszę zdecydować jaka)

- Zasilacz (muszę zdecydować jaki)

- Napęd optyczny (muszę zdecydować jaki)

- 2x dysk hdd (muszę zdecydować jaki)

 

Propozycje wieńczące konfigurację stacji roboczej i komentarze na temat podzespołów jak i całego zestawu mile widziane .

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda wydawać pieniądze na tak duży ssd, przy systemie i całym sofcie architektonicznym i do 3d na 128gb ssd mam około 45 gb wolnego, także ssd 256 gb to jest już i tak duży dysk jak na to co potrzebujesz :) Co do dysków hdd to zasadniczo albo WD albo Seagate, jeśli WD bierz dyski z serii black lub red

Jeśli chodzi o zasilacz to spokojnie wystarczy ci 650W, szczególnie że gtx980 ma sporo mniejszy pobór prądu przy obciążeniu od serii 7(test 980) . Godny polecania zasilacz: http://www.morele.net/zasilacz-seasonic-modularny-seasonic-x-650-650w-80-plus-gold-retail-x-650-294495/

Pamięci aktualnie na rynku nie ma jeszcze dużego wyboru pamięci ddr4, szczególnie o dużych pojemnościach warte polecienie:

http://cenowarka.pl/eu/crucial-ballistix-sport-dimm-kit-16gb-2-x-8gb-bls2c8g4d240fsa-bls2k8g4d240fsa-a1151325.html

http://www.overclockers.co.uk/showproduct.php?prodid=MY-177-CR

Zwracaj uwagę aby pamięci miały system low profil nie będzie kłopotu z założeniem ich pod chłodzenie które do małych nie należy,Pamieci ddr4 są bardzo wysoko taktowane natomiast mają równocześnie parametr CL na poziomie 15 -16 - kiepsko jest z dostępnymi testami jak to się odbija na wydajności samej pamięci.

Co do chłodzenia w 100% kompatybilne jest Noctua NH-D15 http://proline.pl/?p=NOC+NH-D15, be quiet! Dark Rock Power Pro 2.

Co do obudowy to podaj ile chcesz na nią wydać i na czym ci konkretnie zależy jeśli chodzi o jej funkcjonalność

Edytowane przez skalpel3d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm... jestem sprzedawcą i niestety zawsze będzie podejrzenie o krypto.... wiecie co.

ale wydając 13k pln zastanawiałbym się czy kupić 1cpu 8 rdzeni i kartę graficzną b.wydajną ale która na ten moment ani nie przyspieszy ekranu ani renderingu na GPU ( technologia Maxwell jeszcze zbyt nowa- przepisanie ich kodu w arion-ie czy octanie zajmie trochę czasu) czy dołożyć 3 k i pomysleć nad zestawem 2 cpu 12 core plus gtx760 GB jeżeli nie renderujemy intensywnie ns GPU.

No ale tak jak napisałem... jestem skażony swoją pracą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

matszklar nikt cie o krypto reklamę nie oskarża, wręcz jesteś albo ty albo firma dla której pracujesz polecana na forum. Ja natomiast podejrzewam ze w obu przypadkach tak i7 jak xeonów ta maszyna nie będzie wykorzystana nawet w 50 % jest mocy przerobowej, skoro w największej mierze ma ona służyć do projektowania w softach autodeska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysl jeszcze czy zamiast porywac sie na stacje robocza nie lepiej zlozyc 2 mocne mini desktopy z i7 z czego jeden tylko do renderowania a jeden z mocnym GTX'em jako glowna maszyna. Chodzi o to zeby komputer renderujacy mielil, a ty w tym czasie i bedziesz swobodnie pracowal i nie grzal miejsca pod biurkiem. Wiem ze mozna limitowac procesy ale to nie to samo. A mocny dekstop powiedzmy 48GB ram, SSD 256 + 1-2TB zwykly dysk i GTX>770 z 4GB ramu i mocne i7 spokojnie styka do pracy w microATX obudowie (foto) i jest totalnie bezglosny, przy renderowaniu na GPU lekko szumi. Wez pod uwage takze komfort pracy. stacje potrafia bardzo halasowac.

Ja pracuje na komputerach >10 000 euro + 4x titan i na codzien nie widze roznicy z tym co mam w domu w micro atx'owej obudowie.

Jak cos sie renderuje to raczej Cie to nie obchodzi czy bedzie to za 4 czy za 8h (i tak idzie na noc). Wazne zeby moc pracowac juz nad czyms innym. Jak czas nagli do duzego projektu to i tak farma onlina tylko. poza tym jak pojdziesz w farme biurowa, bedzie mogl ja sukcesywnie powiekszac, a to tez jest plus. Ewentualnie jesli pozniej okazuje sie ze nie potrzeba Ci farmy po np renderujesz tylko online, to masz sprzet dla potencjalnego pracownika :P

Edytowane przez ptaszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Azbesty przy wiekszosci projektow to i tak na vraya idzie na farme. Te titany sie kurza zazwyczaj. tak samo jak te xeony itp.

Wolalbym juz dysk SSD niz takie bajery szmery :P Ale fakt, jak wrzuci sie cos GPU na 4xtitan to idzie szybko ;) tylko buczy jakby mialo odleciec na inna planete. W lecie tez nie polecam :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostanę jednak przy złożeniu jednej wypasionej stacji roboczej do kwoty 15tyś. zł opartą o 8 core i7 - a dokładnie Intel Core i7 5960X 3,0 GHz BOX. Jeden bardzo mocny procesor mi w zupełności wystarczy, ponieważ ma to być stacja robocza głównie do celów projektowych do pracy w programach ze stajni Autodesk oraz postprodukcję w programach ze stajni Adobe.

A ponieważ finalne rendery w większych rozdzielczościach włączam na noc w dodatku na połączeniu 3ds Max + Vray = także sceny renderowane są za pomocą procesora CPU a nie karty graficznej GPU. Także jedna bardzo mocna karta graficzna mi wystarczy GeForce GTX 980 Asus 4GB 2xDVI&HDMI&DP (PCI-E) z NVIDIA GeForce Experience :) .

Dzięki Skalpel3d za to, że mnie odwiodłeś od zamiaru kupna karty graficznej Quadro K4200 bo miałem zamiar zakupić :P . Jednak jak sam napisałeś nie robię i nie pracuję na mapach geodezyjnych dla geodety. Tylko korzystam podczas zagospodarowania terenu z wrzucenia do Autocada obrazu rastrowego, także z tym jak i z poruszaniem się w viewportach karty GTX spokojnie sobie poradzą a są tańsze i mają dużo więcej rdzeni CUDA :) .

Co do pamięci RAM mówisz, że wybór ich pod tą stację roboczą jest mały mają duże rozdzielczości ale niestety spore opóźnienie CL na poziomie 15-16 zamiast 7-9 nie lepiej poczekać z zakupem RAMU na CL 7-9 o ile takie wogóle będą jak myślisz???

Jeśli chodzi o obudowę to myślę, że powinna mieć chociaż z 2x USB 3,0 , wejście na słuchawki i mikrofon itp. w przednim panelu.

Powinna mieć głównie zastosowanie użytkowe, a więc najbardziej zależy mi na tym aby była dobrze chłodzona, dobrze wprowadzała zimne powietrze a wyprowadzała z obudowy ciepłe powietrze, miała sporo wentylatorów które będą dobrze schładzały i przewietrzały obudowę wyprowadzając ciepłe powietrze z jej wnętrza oraz chyba żeby zasilacz był montowany na dole ponoć to lepsze rozwiązanie?

Myślałem nawet o obudowie CoolerMaster Cosmos II Tower jednak nie wiem czy będzie kompatybilna z konfiguracją stacji roboczej jaką wybrałem:

Procesor - Intel Core i7 5960X 3,0 GHz BOX

[PR-INS2I7-INT-020] 4 123,60 zł

 

Płyta główna - Asus X99 Deluxe

[PL-S2011-ASU-014] 1 439 zł

 

Karta graficzna - GeForce GTX 980 Asus 4GB 2xDVI&HDMI&DP (PCI-E) z NVIDIA GeForce Experience

[GR-GFP-ASU-505] 2 649 zł

 

Dysk ssd na system i programy - Samsung 2.5'' SSD 850 Series 512GB (Serial ATA3) Pro 7mm 550/520 MB/s IOPS 100/90K

[HD-SSD25-SAM-045] 1 389 zł

 

Suma brutto: 9 600,60 zł

 

 

Nad - wentylatorem procesora (brak kompatybilnego w komputronik.pl)

- Pamięć DRAM (brak kompatybilnego w komputronik.pl)

- Obudowa (muszę zdecydować jaka)

- Zasilacz (muszę zdecydować jaki)

- Napęd optyczny (muszę zdecydować jaki)

- 2x dysk hdd (muszę zdecydować jaki)

 

Propozycje wieńczące konfigurację stacji roboczej i komentarze na temat podzespołów jak i całego zestawu mile widziane .

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CoolerMaster Cosmos II Tower tania nie jest, natomiast to jest inwestycja na lata, ta obudowa przeżyje ci na pewno kilkukrotne wymiany bebechów :) Tym że komputronik pisze ze niema kompatybilnych elementów nie kieruj się, w przypadku chłodzenia jeśli chcesz sprawdzić co do czego pasuje wchodź na strony producentów i patrz czy chłodzenie jest pod socket lga 2011-3(Square ILM). Jeśli chodzi o pamięci to jest to właśnie największy zgrzyt w przypadku przesiadki na nowa platformę. Jaki będzie rozwój ddr4, trudno powiedzieć, patrząc na rozwój ddr 3 jak wchodziły tez nie było jakoś różowo i genialnie ;), najgorsze jest ze trudno przewidzieć ile czasu upłynie zanim firmy powalczą o niższe cl i czy w ogóle będą chciały coś z tym robić. Także teraz pytanie jak długo chcesz czekać z zakupem sprzętu ? Czy nie bardziej sensownie jest zostać na poprzedniej platformie opartej o ddr3 i i 7 4960x lub dobrej klasy xeona e5 ver 3 z pamięciami ddr3 ecc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności