Skocz do zawartości

Zestaw PC: około 8000, X-KOM Tesla?


seth85gecko

Rekomendowane odpowiedzi

Panie i Panowie,

 

Jeżeli napiszę jakąś głupotę, to proszę wybaczyć, potrzebuję poradzić się w poniższej kwestii: potrzebuję zmienić sprzęt w pracy, a szefowie wymagają abyśmy sami sobie go dobierali. Na stronie sklepu X-Kom znalazłem taki zestaw: http://www.x-kom.pl/p/264860-desktop-x-kom-tesla-gr-500-i7-6700-gtx980ti-16gb-240ssd1tb-wx.html#specification

 

Dla nieklikających:

  • Intel Core i7-6700 (4 rdzenie, od 3.40 GHz do 4.00 GHz, 8 MB cache)
  • 16 GB RAM (DIMM DDR4, 2133 MHz)
  • NVIDIA GeForce GTX 980Ti 6144 MB GDDR5 (choć na obrazku widnieje ASUS GeForce GTX980Ti)

 

Aktualnie w pracy mam AMD Phenom II X4 965, 3.4GHz z jakąś słabszą kartą graficzną i sporo RAMu. Wiem, że różnica pomiędzy tymi zestawami będzie dużym skokiem na przód, ale szefów bardziej interesuje, czy będzie widać dużą różnicę biorąc pod uwagę powyższy zestaw (ten z linku), oraz ten:

 

 

  • Intel i7-4790K 4.00GHz 8MB BOX
  • Kingston 8192MB 1600MHz HyperX Fury Blue CL10
  • MSI GeForce GTX770 2048MB 256bit Twin Frozr OC

 

W pracy robiliśmy testy na moim sprzęcie, oraz tym z i7 i GTX770 - różnica wynosiła około 3 godziny (u mnie 4, u kolegi 1,4h). No i teraz szefów interesuje, czy jest sens płacić około 7-8 tysięcy czy nie lepiej kupić drugi taki sam zestaw jak wskazany z i7 oraz kartą GTX770, bo może różnic nie będzie aż tak dużo.

 

Zestaw potrzebuję do 3DS Maxa i Mentala (ewentualnie, ale niekoniecznie iRaya) - prostsze i bardziej złożone wizualizacje, sceny po 2 - 4.000.000 face'ów, itd. W zasadzie karta chyba ogarnie Viewport (tak mi się wydaję), pytanie jednak brzmi, czy dla przykładu: pociągnie rendering GPU? Czy ktokolwiek potrafi oszacować różnicę w czasie renderingu w podanych zestawach (wiem, że to zależy od różnych czynników)? Pomijając powyższe działam też w AfterEffects, Photoshopie, i reszcie rzeczy z pakietu Adobe, ale o to raczej się nie martwię - gorzej niż na aktualnym komputerze z Phenomem, nie będzie :)

 

Po szybszym szukaniu, znalazłem jeszcze coś takiego: http://allegro.pl/moc-skylake-i7-6700-ddr4-ssd-gtx980ti-g1-gra-i5796893049.html

Zestaw jest dosyć podobny i "ciutkę" tańszy.

 

Bardzo prosiłbym o wszelką pomoc w powyższej kwestii i jeszcze raz przepraszam jak napisałem jakąś głupotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Ja bym raczej do twojej pracy zestaw oparł na i7 5820 k sześć rdzeni 12 wątków ceny procesorów zbliżone do siebie nawet sześciordzeniowy będzie tańszy od 6700 i spokojnie w tej kwocie zmieścisz się z mocna karta grafiki tylko pytanie czy potrzebujesz gtx 980 bo z tego co piszesz to praktycznie nie będzie jego moc wykorzystywana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi - faktycznie ten procesor (i7 5820 k) w porównaniu wypada dużo lepiej od pozostałych (np przedstawionych przeze mnie).

 

Mam jednak dalej pytanie o kartę graficzną (przepraszam za bzdury), ale czy to nie jest trochę tak, że przy jakiejkolwiek nVidii wspierającej CUDA albo przy quadro, wykorzystując materiały Arch&Design, światło mental raya i tego typu rozwiązania, jednak rendering GPU w przykładowo iRayu będzie i tak nieporównywalnie szybszy niż rendering na nawet 12-wątkowym procesorze i7 5820 k (edukuje się w tej kwestii, ale w miarę możliwości, jeszcze powoli i dużo jeszcze nie wiem).

Nie wspominając już o samej pracy w viewporcie - rozumiem, że można pracować na średnich i dużych scenach przy wyłączonej akceleracji sprzętowej, z wyłączonymi cieniami, ambient occulusion itd. Aczkolwiek fajnie włączyć też coś takiego i bez mega przycinania obrócić sobie widoki ustawiając scenę i kamery do pożądanego widoku (nie wspominając już o korzystaniu z ActiveShade).

 

Może (jeżeli nie gtx980 ti, bo drogo i nie titan bo mega drogo), to np jakieś tańsze quadro? Np coś takiego:

http://allegro.pl/pro-i7-5820k-6-core-16gb-quadro-k2200-ssd-500gb-m2-i5802012359.html

 

Prawda jest też taka, że w naszej firmie komputery zmienia się na tyle często (dalej mam sprzęt, który kupowaliśmy 5 lat temu), że to pewno ostatnia zmiana (następne 5 lat?).

Edytowane przez seth85gecko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quadro ci odradzam nie jest to karta która dobrze się zachowuje viewportach jeśli się ją porównuje z seria kart GTX , często ludzie kierują się tym ze jest dedykowana, jej moc można zobaczyć w programach których akurat nie używasz , a juz w przypadku tych tańszych quadro należy je obchodzić szerokim łukiem i właśnie chodzi o płynność pracy w viewportach, co do renderingu w iray to tez znacznie lepiej kupić GTX 970 niż quadro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok - Quadro sobie w takim razie odpuszczam (widzę, że te lepsze to kosmos cenowy), ale nie licząc procesora (wskazanego przez Ciebie, bo patrzyłem, że więcej wątków to już szaleństwo cenowe) dalej aktualna jest karta graficzna.

 

Nie upieram się przy tym 980ti, po prostu jakiś czas temu znalazłem taki filmik na YouTube:

i byłem pod mocnym wrażeniem). Rozumiem, że w związku z filmikiem to VRay a nie iRay czy MentalRay i że jedno, nawet najbardziej wypasione Lamborghini, nie musi przebijać sceny z kilkudziesięcioma światłami typu "Sphere", odbijającą podłogą, szybami, itp.

 

Sedno tkwi trochę w tym, że upierając się przy sprzęcie za 7-8 tysięcy prędzej czy później, ktoś będzie chciał zobaczyć różnice na np. tej samej scenie. Rozumiem, że skok od Phenoma do 12 wątkowego i7 będzie baaardzo zauważalny, ale upierając się przy konkretnej karcie graficznej (przykładowo 980ti), ktoś zada pytanie o ten render GPU i też będzie chciał to zobaczyć. Czy strzelę sobie w kolano, bo efekty renderu CPU wobec GPU w wbudowanych rendererach Maxa 2015 nie będzie znacząca? Zdaje sobie sprawę, że to dosyć ogólne pytanie bo dużo zależy od sceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie wygląda także coś co wyrenderujesz na gpu będzie od razu ładniejsze( to zależy ewidentnie od twoich zdolności) od tego co na cpu tu się rozbija sprawa o prędkości renderingu, ale tez z pewnym dość znaczącym ograniczeniem, jeśli tworzysz sceny które są ramo żerne to niestety gpu to nie jest rozwiązanie bo pamiętaj ze tu jest wampir pogrzebany zapotrzebowanie sceny na pamięć, musi się zmieścić w tym co ma karta graficzna na pokładzie ( tu na pewno GTX 980 lub Titan ), warto tez pamiętać że się pamięci nie sumuje jak założysz kilka kart graficznych. Da Vray nie posiada na razie renderowania na gpu jest tylko active shade czyli podgląd na vray rt z rożnymi ograniczeniami jak i przekłamaniami w ustawieniach oświetlenia w stosunku do vray adv na którym się finalnie renderuje sceny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sceny po 2 - 4.000.000 face'ów

 

plus >25fps w trybie shaded to ogarnie nawet IntelHD Haswell. Minimum i7-5820K, możesz też zamiast GTX980Ti zaserwować sobie i7-5960X z najtańszym GTX Maxwell (750/Ti) do maks. 500 zł, do viewport, także nawet podglądów. i7-5960X renderuje równie wydajnie co GTX970, a po OC nawet lepiej, tylko nie jesteś ograniczony ograniczonymi silnikami GPU itd. i możesz spokojnie pracować i renderować w tle :)

 

Musisz tylko policzyć ile to wyjdzie. Sam CPU to 4500 zł + GPU 500 zł, czyli zostaje 3000 na pozostałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedź :) Podrzucam to, co zestawiłem w X-KOMie - czy rzucilibyście okiem jak to wygląda i czy może warto coś wyrzucić albo coś zmienić? Ze względu na szefów, którzy już mają problemy z sercem, od kiedy powiedziałem, że potrzebuje nowego sprzętu - RAM dorzucę z aktualnego komputera (parę miesięcy temu był dokupowany: Kingston 8192MB 1600MHz HyperX Fury Blue CL10) - zawsze to o ten 1000 mniej. Prawie zmieściłem się w kwocie ;)

 

zestaw-komputerowy.jpg

Edytowane przez seth85gecko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołożę swoje 3 gorszę do tego wątku.

Pytanie, czy wymiana sprzętu ma odbyć się już teraz.

Bo jeśli wstrzymacie się z tym jakieś 2-3, być może nawet 4 miesiące, za cenę 6ciu rdzeni będzie można kupić 8.

 

W pierwszym kwartale 2016 wchodzą do masowej produkcji desktopowe Broadwell-E:

6-rdzeniowe/12-wątkowe Core i7-6800K i i7-6850K

8-rdzeniowe/16-wątkowe Core i7-6900K

10-rdzeniowe/20-wątkowe Core i7-6950X

 

Ceny płyt głównych znamy, bo tym razem Intel zrobił niespodziankę i procesory te wejdą na istniejące płyty

z podstawką LGA 2011-3 i chipsetem X99.

A znając politykę cenową Intela:

10 rdzeni to 999$

6 rdzeni za 400$

8 rdzeni zaś planują sprzedawać za 500$, a jest szybszy i sporo tańszy niż 5960X

 

Taki komputer posłuży 3-4 lata, nim powstaną 2x szybsze, więc być może warto poczekać na lepszy jeszcze chwilę. Piszę to na wypadek, gdyby z jakichś powodów firma nie chciała jednak przekroczyć budżetu 8k.

 

Jeśli nie chcesz/nie możesz czekać, na dzień dobry wyrzuć tę kartę 970, zamień na GTX950.

 

Edit:

Swoją drogą, kupno 5960X to trochę taki niecodzienny ruch.

W podobnej cenie (10k) można złożyć dwa oparte na 5820K, czyli mieć 12 szybszych rdzeni zamiast 8,

w cenie o tysiąc zł większej. Czyli 65% wydajności więcej w cenie jednego tysiąca ;)

Edytowane przez ca mel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nawet rozwinę na to co zwrócił uwagę Ca mel mając wydać około 10 k poszedłbym już w platformę dwuprocesorową na początek z jednym procesorem xeonem 8 rdzeniowym, jeśli zobaczycie ze macie parcie na wzmocnienie mocy to wystarczy tylko dokupić kolejny procesor i chłodzenie, takie rozwiązanie jest o tyle najbardziej sensowne ze nie dublujecie sprzętu a także nie trzeba kupować kolejnych licencji na oprogramowanie. Rozwiązanie z i7 5960x czy też jego następcą ma wtedy sens jeśli już np posiadasz dwa komputery które mają służyć za nody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja propozycja: 8480 zł

 

http://zapodaj.net/0f2029ffb7a24.jpg.html

 

Jedyne co możesz zaoszczędzić to płyta główna minus -250 zł, karta grafiki minus -200 zł. Zjechać prawie na równe 8000 zł.

 

PS. interlokutorzy tutaj proponują renderfarme na tej bazie, co jest poronionym pomysłem, wydajnościowo i cenowo, także użytkowo jak dla Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie - jestem po konsultacjach ze swoimi "mocodawcami", albo może bardziej prawdziwie brzmiało by sponsorami ;)

Po pierwsze - nie przeskoczę wyżej niż te 8700 brutto - nie ma takiej możliwości. I druga sprawa - w tym tygodniu powinienem podjąć wiążącą decyzję i zamówić sprzęt dla siebie - tego też nie przeskoczę (nie mówiąc już o miesiącach czekania).

 

W związku z powyższym, propozycja z najmocniejszym i7 wydaję mi się sensowna, dzięki materalia za złożenie zestawu - czytam jeszcze o karcie graficznej, ale przyjmując kwestię takiego procesora, to chyba ma faktycznie mniejsze znaczenie teraz, nie?

 

Nie wiem czy z nodem to dobry pomysł - u nas w pracy raczej panuje tendencja pracy na własnym sprzęcie, szefowie niezbyt akceptują dokupywanie wolnostojących maszyn do samego renderowania (przerabialiśmy już przy propozycji takiej prawdziwszej renderfarmy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności