Skocz do zawartości

Stacja robocza za ~30 tysi do renderowania dużych scen w 3DS 2011 up


Gość janekzplaya

Rekomendowane odpowiedzi

Gość janekzplaya

Witam

Jako że jestem zielony w kwestii 3DMaxów, a muszę zmajstrować stację roboczą, na której będą renderowały się sceny do filmu dokumentalnego 24/7 mam kilka pytań:

 

- czy 3DS Max'11 obsługuje rendering GPGPU na kartach profesjonalnych / mainstream?

- jeśli tak, to jaka jest orientacyjna różnica wydajności w renderowaniu na CPU (wstępnie rozważam core i7 3960x lub 2x Xeon E2670), GPU Profesjonalne (Tesla C2075 / FireStream 9370), GPU Mainstream (GeForce 580/680 / Radek HD 7970)?

- Które karciochy lepiej się sprawdzają - nVidie czy AMD (chodzi oczywiście o to konkretne zastosowanie - rendering 3DS)?

- jeśli chodzi o wyświetlanie - czy warto inwestować w Quadro czy Fire? - rozważam GeForce GTX 680 lub Quadro 4000.

 

Wstępnie wytypowałem 2 zestawy (podam tylko newralgiczne dla wydajności zespoły), co o nich myślicie:

Zestawik 1:

i7-3960X (6 core x 3,33Ghz 15MB cache)

32GB (4x8GB) DDR3 1600

Asus Rampage IV Extreme (bo ma 4x pci express 16 i duużo miejsca na ram)

GeForce 680 + 2x Tesla C2075

SSD 120GB + HDD 1TB + BD-RW

 

Zestawik 2:

2x Xeon 2670 (8 core x 2,6GHz, 20MB cache)

32GB lub 64GB DDR3 1333 ECC

Intel DVS 2600CP2 (ograniczenie - pci-e tylko x8 lub czekać na nową EVGA SR-3)

Quadro 4000 + Tesla C2075

SSD 120GB + HDD 1TB + BD-RW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 9
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Jak sam przyznałeś jesteś zielony w Maxie , więc wydawanie kupy szmalu i klejenie na siłę jakieś wypasianej stacji wg mnie nie ma sensu . Jeżeli ktoś inny będzie na tym pracował to lepszym/tańszym rozwiązaniem będzie zestaw 1 . Ale !!!! Wątpię żebyś skonfigurował zestaw z GF 680 i Teslą / chyba nie jest to możliwe np ze względu na drivery. Instaluje się driver quadro /Tesla więc zwykły GF odpada w tym momencie / . Sam używam Quadro 5800 i Tesla C1060 i to jakoś tam działa , Natomiast ze względu na ograniczenia programu Vray RT używam go tylko do renderów roboczych .

Nie wiem co chcesz na tym robić jakie skomplikowane sceny, ale na GF może zabraknąć ci ramu przy używaniu GPU . Ostatnie drivery pod quadro udostępniają do 256 GB ramu systemowego .

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość janekzplaya

Chłopaki mi piszą, że mają w tej chwili farmę z 4 kompów, każdy Core2Quad 2,4Ghz i 8GB RAM - nie wyrabia. Stąd moje pytanie o wydajność GPGPU - jak te 2 tesle mają się do CPU? Z tego co się doczytałem stery Maximusa rozdzielają teoretycznie pracę między wolne rdzenie GPU i CPU...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4x core2quad to w zasadzie wydajnosc jednego i72600k 5ghz. Za te 30k zlozysz farme 10xI7. Wystarczy zbadac ile firm przelicza rendery za pomoca GPU. Ja takich osobiscie nie znam.

 

i7-3960X jest niewspolmiernie wydajna w stosunku do jej ceny. Podkrecony I72600K wychodzi na tym polu najkorzystniej.

Edytowane przez Traitor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moja sugestia - olej składanie kompa i zleć to na jakąś sieciową renderfarmę... Można sytuację porównać do kupowania TIR'a żeby przewieźć 4 palety. Lepiej zadzwonić po DHL :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Renderowanie na GPU to przyszłość... I dlatego teraźniejszość nakazuje wybrać CPU. ;) Moc z grafik jest i będzie co raz lepiej, w pełni dopracowanych rendererów jeszcze nie ma i nie wiadomo czy to się zmieni za rok, dwa czy może 4 lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tesla jest dobra ale nie zawsze da sie wykorzystac prawidlowo, sporo lezy po stronie konfiguracji z karta graficzna.

Dla samego renderingu w vray rt to ekhem nie warto. Pod tesle musi byc konkretne zastosowanie by bawic sie w jakies potezne konstrukcje na niej oparte,

Zawsze w takich rozwiazaniach najtaniej i najefektywniej wychodzi renderfarma - zawsze jest mozliwosc zwiekszenia jej mocy bez wymiany podzespolow, tylko wystarczy dolozyc nowa maszynke i skonfigurowac.

 

Trzeba mierzyc sily na zamiary a nie na zasadzie ze mamy do wydania 30 kafli i kupujemy taki sprzet jaki za to da sie kupic.

 

Swiat komputerow a szczegolnie procesorow tak sie zmienia, ze nowe rozwiazania mamy co pol roku albo i szybciej, wiec wydac raz taka kupe kasy to juz naprawde musi byc must have i konkret produkcja ktora sie zwroci szybciej niz sam sprzet sie zestarzeje.

 

Swoja droga sam jestem bardzo ciekaw jak potezna musi byc to produkcja i masa efektow specjalnych by trzeba bylo takiej maszyny. Nowy pixar otwieracie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość janekzplaya

Dla samego renderingu w vray rt to ekhem nie warto.

Rendering będzie mental ray.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mental ray czy Iray ?

Mental ray nie ma supportu dla tesli wiec zakup czegos z mocnym GPU odpada.

Jesli bedziecie renderowac za pomoca iray , to zakup tesli ma jakis sens bo faktycznie mozna szybko zrobic sobie bardzo fajny podglad czy nawet renderowac.

Jesli ma to byc mental ray to zalecal bym mimo wszystko zrobic DR i renderowac na kilku maszynach, zwlaszcza ze w przypadku mental ray sprawa jest bardzo prosto bo jedyne czego wam trzeba to jednej licencji na Maxa i to wszystko.

Obsluga mental ray jest prosta ja kdrut jesli idzie o rendering sieciowy - wystarczy zainstalowac 3ds maxa na wszystkim komputerach i to wszystko, bo mental ray instaluje sie jako proces w systemie windows.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności