Skocz do zawartości

DELL PRECISION TOWER 5810 ulepszenie - CPU czy GPU?


webska

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Potrzebuję porady odnośnie ulepszenia mojego komputera.
Zajmuję się architekturą wnętrz. Komputer używany głównie do modelowania i renderingu.
Jest poprawnie, ale nie tak super jak mogłoby być.
Model często się zawiesza przy obracaniu, zwłaszcza gdy jest dużo geometrii.
W czasie renderowania zużycie procesora na poziomie 100%, więc w sumie nic nie można już robić.
Zastanawiam się nad dołożeniem drugiej karty graficznej. Chyba najlepiej jakiejś do gier i z rdzeniami CUDA. Ale na tym kończy się moja wiedza. Ewentualnie drugi procesor? Nie wiem co dałoby mi lepszy efekt. Ma być płynnie i szybko i tak do 3,5-4 tys. (może da się taniej a różnica nie będzie znacząca?) W obecnej konfiguracji render ma lepsze osiągi na CPU niż na CPU + GPU.

DELL PRECISION TOWER 5810
Procesor: Intel Xeon CPU E5-1650 v3 @ 3.50GHz (12 CPUs)
RAM: 32GB RAM
Karta graficzna: Nvidia Quadro K2200
SSD 120 GB + 2x HHD 1TB

Jestem laikiem więc nie wiem czy płyta główna pozwala na umieszczenie drugiego procesora czy karty oraz jak wygląda kwestia chłodzenia. Jeśli mam gdzieś sprawdzić dodatkowe podzespoły to proszę o pomoc jak to znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za 3-4 tyś to niewiele w sumie można zdziała ten cały sprzęt to złom... 

Pytanie też co byś chciał w sumie.. tak naprawdę zrobić z tym sprzętem. w sensie.. czy naprawić to że viewport przycina... czy przyśpieszyć czas renderingu... 

Ja bym kupił RTX 2080ti za 5 tyś. i w ten sposob byś rozwiązał problem viewportu... no i byś też musial przerzucić się na silnik GPU... i wtedy renderować też na tym RTX 2080ti...

Albo kupic nową płytę główną 570 + Ryzen 3950X. to wychodzi tak 5 tyś też.. tylko ty masz pewnie ram DDR3 anie DDR4.. więc jeszcze ram byś musiał kupić...

no i jeszcze pewnie zasilacz jest do wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jak wloze rtx 2080ti i bede rednderowac na cpu + gpu to chyba osiagne lepszy czas niz na samym cpu tak jak teraz? I czy do tej plyty glownej da sie wpiac druga karte? Czy one jakos razem dadza wieksze efekty czy beda dzialaly niezaleznie? Dziekuje za pomoc. Nie mam o tym zielonego pojecia. Komputer ma juz 5 lat i mialam na niego tylko 10 tys. I na razie musze rzezbic na tym co mam. Chcialabym w miare mozliwosci go polepszyc ake chyba widze ze lepiej bedzie kupic karte niz procesor i do tego reszte. A drugi taki sam procesor? Polepszyl by pewnie czas ale nie rozwiazal problemu przywieszania sie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie znam modelu twojej płyty głównej. ale jeśli zajrzysz to raczej będzie bardzo widoczne czy masz miejsce na drugi procek ale to jest bez sensu bo to jest inwestycja w archaiczną technologię. 

co do CPU+GPU... wydaje i się że te CPU będzie bottleneckiem dla RTX 2080ti. i samo GPU będzie szybsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój procesor i płyta  ograniczaja cie do konfiguracji 1 procesorowej. Co do dołożenia karty grafiki to należałoby sprawdzic zasilacz ale z tego co sobie przypominam ten modek stacji Della ma zasilacz okolo 700 W  więc nie powinno być problemu z dołożeniem karty graficznej np RTX 2070 i renderowania na niej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za wszystkie odpowiedzi. Muszę w końcu zrealizować temat. Chciałabym dołożyc rtx 2080 super (ew 2070 super). Kwestia zasilacza. Obecnie jest dell f685ef-01. 685w. 
1. czy taki zasilacz da radę czy się zaraz zjara i lepiej wymienić? (Jeśli tak to czy tylko dell jest kompatybilny? I na jaki?)

2. Wolne są dwa złacza 6 pin. A z tego co widzę karty z 3 wentylatorami potrzebuja 2x 8pin a z 2 wentylatorami 6pin i 8pin. Czy przejsciowka rozwiaze sprawe?? 

3. Myslalam jeszcze o karcie p4000, ma zlacza 6 pin ale chyba mniej rdzeni cuda, jeden wentylator, jest drozsza. Sama nie wiem... potrzrbuje do lumiona, 3ds max, sketchup, vray, keyshot no cad 2d. Glownie wizualizacje i animacje.

bardzo proszę o porady! Pomóżcie koleżance :))))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak potrzebna. Chce pracowac na lumionie. On na poczatku robi testy wydajnosci i cpu i ram wypadaja zgodnie z rekomendacja natomiast gpu kuleje. Jestem zalamana, chcialabym juz kupic ta karte i ogarnac temat, a w zasadzie nie mam gdzie uzyskac jakis informacji. Nie wiem co tym zasilaczem. Dell nie sprzedaje osobno lepszych. Ale znalazlam w necie taki chyba 1300w. Ale to chyba przesada? https://allegro.pl/oferta/nowy-zasilacz-dell-precision-t7600-t7910-1300w-9314719631?utm_medium=app_share&utm_source=facebook 

poza tym nie wiem czy by pasowal chodz wizualnie jak ten ktory mam teraz.

Nie za bardzo rozumiem tez to zalozenie ze procek bedzie ograniczac. Tzn ze jest za wolny i karta bedzie horzej dzialac? 
 

blagam co ja mam kupic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozesz kupic kazda karte od gtx 1070 wzwyz( 1070, 1080, 1080ti, rtx 2060, 2070, 2080, plus ti). bedzie dobrze dzialac. kwestia budzetu. masz zasilacz prawie 700W wiec wystarczy, chyba ze cos z nim nie tak, to kup nowy 750-850W 80Plus markowy. sprawdz wymiary tego co jest i szukaj o podobnych wymiarach. tego ograniczenia ( bottleneck) nie bralbym za bardzo pod uwage. karta bedzie normalnie dzialac. gdybys renderowala jednoczesnie na cpu+gpu to karta swoja czesc skonczy renderowac i bedziesz czekac na zakonczenei pracy cpu, tzn ten procek przy renderingu bedzie sporo wolniejszy od ww kart. wiec wtedy lepiej czesc puscic na gpu i czesc na cpu osobno. do gier Ci sprzet niepotrzebny wiec tez nie musisz sie za bardzo przejmowac roznicami w "predkosciach" podzespolow. kup karte i bedzie dobrze.( zobacz tylko jakie zasilanie potrzebne bo mozesz nie miec akurat tylu pinow przy kablu od zasilacza wiec bedziesz potrzebowala dokupic przejciowke). i nie sugerowalbym sie iloscia "wiatrakow" na karcie. Tobie wystarczy rowniez karta rozmiaru itx, ktora nie wymaga mocnego zasilania, bo nie ma podkreconych napiec ani Mhz o te kilka procent, ktore i tak nic by Ci nie daly i zaoszczedza ewentualne problemy z zasileniem karty, czy to przez przejsciowke czy nawet koniecznosc wymiany zasilacza.

Edytowane przez drakul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć wszystkim, postanowiłam kontynuować wątek, gdyż w końcu zakupiłam swoją zabawkę pt. geforce rtx 3070 i dzisiaj ją podłączyłam, pozornie jest wszystko ok, tylko jak puszczam render to komputer restartuje się... :((((( Ściągnełam jakiś program do sprawdzenia temperatury, ale chyba nie ma tragedii, tylko sprawdzałam bez obciązeń, bo nie wiem za bardzo co tam ustawić, żeby był jakiś raport. Zainstalowałam też FurMark i oczywiście się zrestartował.

Co może być przyczyną? Jak rozwiązać problem? Zasilacz dell f685ef-01. 685w

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale nie znam się za bardzo więc będę zadawać głupie pytania. Zasilanie... wpielam karte w odpowiedni slot plus kupilam adapter do zasilacza. Mialam wolne 2x 6pin. Kupilam adapter, ktory ma przejsciowke do 8pin (taki rozgaleziony na dwie). Jak trzeba to go otworze i zrobie fotke 🙂

Edytowane przez webska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, to jeśli wszystko dobrze podpięte, to powinno działać. Najprościej chyba byłoby sprawdzić albo kartę w innym komputerze, albo podpiąć, nawet "na pająka", inny zasilacz u Ciebie, ale jako, że to prefabrykowana stacja robocza to nie wiem jak tam jest ze wszystkimi wtyczkami. W sumie jeśli masz dostęp do innego zasilacza to można też samo GPU podpiąć z innego zasilacza. Możesz też sprawdzić w innym komputerze ten adapter zasilania.

Ogólnie, moim zdaniem, wygląda to na problem z zasilaniem. Rozumiem, że stara karta działa cały czas normalnie?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.11.2020 o 22:39, webska napisał:

Sorry, ale nie znam się za bardzo więc będę zadawać głupie pytania. Zasilanie... wpielam karte w odpowiedni slot plus kupilam adapter do zasilacza. Mialam wolne 2x 6pin. Kupilam adapter, ktory ma przejsciowke do 8pin (taki rozgaleziony na dwie). Jak trzeba to go otworze i zrobie fotke 🙂

Ewidentnie masz zasialcz za słaby. Te stacje robocze miały opcje montażu z dwoma roznymi zasilaczami. Mocniejszy 850W  i ten ma wtyczke 8pinx2 do podlaczenia karty graficznej i ten slabszy. Restarty przy obciazeniu wskazuja na brak mocy zasilacza (mialem podobny przypadek w Dell-u). Mozna sie ratowac dodatkowym zasilaczem uruchamianym wraz ze startem głownego ale Dell stosuje dziwne standardy zasilania/wtyczek w swoich stacjach roboczych i nalezaloby pokombinowac albo po prostu wymienic zasilacz na mocniejszy Dell-owski. Przejsciowka z 2x6pin na 1x 9pin da tylko 150W mocy plus to co moze dostarczyc port PCI-e tj. 75W wiec ewidentnie brakuje ci mocy z zasilacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności