Skocz do zawartości

Zaniżone Turbo Boost na Intelach - problem


SWRSC

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Czy jest w stanie ktoś wyjaśnić mi dlaczego (nie wiem od kiedy) Intele nie rozwijają pełnej prędkości w trybie Turbo Boost? Przykładowo przy renderowaniu E5 2696 v4 rozpędza się tylko do 2.6Ghz, a specyfikacja mówi o 3.6Ghz

Problem zauważyłem, w momencie kiedy rendernod na 2xE5 2696v4 niemalże zrównał się czasami na klatkę z pojedynczym i9-7900x. Z reguły był prawie 2x szybszy.
Badając sprawę zauważyłem, że każdy Intel u nas nie osiąga pełnego Turbo Boost. Tym sposobem mocne, wielordzeniowe stacje (o słabym pojedynczym rdzeniu) zrównały się swoja wydajnością do stacji z  procesorami o mocnych rdzeniach w mniejszej ich liczbie.
Wyeliminowałem temperatury czy też problem wewnątrz scen 3ds max. Dzieje się to niezależnie od softu/silnika renderującego oraz również przy renderowaniu przysłowiowego czajnika maxa)

Ktoś kumaty może to jakoś konstruktywnie skomentować?

Dzięki!

Edytowane przez SWRSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, chyba jednak fałszywy alarm. Jest tak jak mówicie. Jeszcze raz dokładnie posprawdzałem czasy liczenia na różnych scenach. Tylko przy niektórych, bardzo specyficznych Xeony liczyły wolniej. Najczęściej tam, gdzie na jednym buckecie jest jest masa różnych rzeczy do przesamplowania (GI+transparentnosć+refl gloss+dof+mb) . W takim przypadku czasy równały się z prockami o mniejszej liczbie rdzeni a ich mocniejszą mocą.

We wszystkich pozostałych przypadkach - liczy tak jak powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra, wracam do tematu. Jednak problem istnieje nadal i zaczyna się nasilać. Otóż stacja na 2xE5 2696 v4 obecnie liczy wolniej niż pojedynczy 7900x czy 9900K i prawie tak samo jak stary 6800K co już jest grubą przesadą.

Ustaliliśmy, że wartości turbo boost są takie jak powinny być.
Ktoś ma pomysły co powinienem sprawdzić?

@matszklar może pomoże, to stacja od Was. Spotkaliście się z czymś takim?

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

-----------------
Edit: Nie jest dziwne, że Backburner monitor pokazuje liczbę CPUs przy tych Xeonach jako "32"? (tam jest 88 rdzeni razem z HT)
Reszta procesorów jak 7900x, 9900k pokazuje prawidłową liczbę.
Task manager na xeonach pokazuje użycie wszystkich 88 wątków na 100% podczas liczenia.

Edytowane przez SWRSC
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii wskazań liczby CPUs przez Backburner'a to chyba jest maksymalna liczba jaką pokazuje (może to jakaś pozostałość z zamierzchłych czasów której nie poprawili).

Sprawdziłem u mnie jak puściłem render przez Backburner'a na stacji z 40 wątkami to też pokazywał że jest CPUs 32 ale w rzeczywistości wszystkie rdzenie chodziły i bucketów było 40.

Reszta procesorów jak 7900x, 9900k mają mniejszą liczbę wątków więc ich wskazanie jest prawidłowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności