Skocz do zawartości

AMD Ryzen 9 5950X vs Ryzen 9 3950X


Ian Arc

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

chyba nastał ten moment, w którym trzeba zrobić upgrade, gdy moja MB Asusa x99 się już rozkleiła po prawie 6 latach 😔

Czy ktoś z was już miał do czynienia z nowym Ryzenem 9 5950X i czy myślicie, że będzie jeszcze dostępny w sklepach 😅?

Czy może nie czekać i kupić 3950x albo nawet 3900x oszczędzając dużo kasy?

ps.
Ram ze starej stacji mam w 2133mhz, już raczej nie pójdzie na tych nowych prockach i płycie w stylu ROG STRIX X570-F?  

Edytowane przez Ian Arc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryzeny bardzo nie lubią wolnego ramu, tzn. wydajność drastycznie spada. Różnice między 2133MHz, a 3600, czy nawet 3200 czasem sięgają ponad 30%. A to niby tylko ram. Moim zdaniem takie niezbędne minimum to 3200MHz do Ryży. Ale Twoje ramy powinny działać jeśli każdy grosz się liczy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki 😄 Już na ten moment żaden hit ale mój asus 1080ti ciągną całkiem sprawnie viewporty i redshitfta w c4d, więc pewnie sobie poradzi do lutego, aż się odkuje 😉

Edytowane przez Ian Arc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że wyszedł teraz 5950x nie znaczy, że tamten procek już jest złomem (3950x). 😄 Ja bym bardziej skupiał się, czy opłaca Ci się dokładać 1300-1500zł  do kilku rdzeni więcej. W benchmarkach nie ma aż takiego ogromnego skoku między 12 rdzeniami a 16 (cena do wydajności taka sobie). Ogromna ilość aplikacji nadal używa przede wszystkim single core, też sobie przemyśl o tym.

Co do gier... Jak chcesz grać 120fps+ to raczej idź w 5900x/5950x  bo jednak mają kopa wydajności w grach vs seria 3000 (20-30% lepsza wydajność w grach), jak grasz 60fps to i nawet 3900x na luzie sobie poradzi. 😉

Jeżeli ja bym miał sobie kupować teraz i bym miał kasę na 5950x (i byłby dostępny) to był jego brał i przez kolejne lata nie myślał o PC. Jeżeli chcesz trochę zaoszczędzić kasy a nadal mieć całkiem "ok" wydajność wielowątkową, to brałbym 3900x bo cena do wydajności jest MEGA. Jeżeli nie zależy CI aż tak na wielowątkowości (12 rdzeni Ci starczy) i chcesz trochę mniej zaoszczędzić to bym szedł w 5900x - chyba najlepsza opcja między tymi wszystkimi dostępnymi prockami. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Chyba pokoczuję na tego 5950x zobaczymy czy łowy będą udane ale czekać pewnie do lutego na regularniejszą dostępność to jakoś mi się nie uśmiecha. Jeszcze intel nadgoni i co wtedy haha 😂 😉

Edytowane przez Ian Arc
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i wlasnie dlatego bym nie czekal na nowszego 🙂 3950 ma tyle samo rdzeni tylko ma gorszego boosta to wszystko. Imo nie odczujesz roznicy, a bedziesz czekac na nowego kompa 12 miesiecy i pracowac na srace. Ja drugi raz bym nie czekal (a czekalem 3miesiace) na amd, tylko wzial intela 🙂 Finalnie to Twoj hajs i Twoj czas, zrobisz jak zechcesz 😄

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, KLICEK napisał:

no to bierz 😄

Skompy jestem xD. Zresztą kupuje zawsze jakiś czas po premierze.

 

Cytat

🙂 Finalnie to Twoj hajs i Twoj czas, zrobisz jak zechcesz 😄

Gorzej jak zawraca gitarę a potem pójdzie i kupi Intela xD.

Mimo wszystko uważam ,że nowa wersja jest lepszym wyborem. Chyba ,że zrobią dobre ceny jak przy okazji 2700x ze po niecałe 700zł kosztowały.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja sie walsnie tez przez moment zastanawialem czy by nie zrobic bumpa do tego 5900x, ale poczytalem i doszedlem do wniosku ze za duzo zachodu bedzie mnie to kosztowalo, a za malo bedzie zysku 🙂

Pewnie ceny prockow szybko nie spadna, no trzeba poczekac na ruch intela 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

si... szczegolnie ze glownie lacze sie zdalnie z i7 4820k xD i gtx 960 xD....

Wlasnie xD robia rewizje kompow i okazalo sie ze mam najgorszy komp w zespole xD lol....

No chyba ,że kolega Szymon mnie przebije bo ostanio jak sprawdalme to mial i7 chyba 920 xD ....

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 11/23/2020 at 3:46 PM, KLICEK said:

trzeba poczekac na ruch intela

ruch intela 🙂 patrzcie patrzycie jakie te procesory amd gdzieś tam coś tam w naszych testach słabo wypadły, skandal, hańba! 🙂 

intelek tak trochę desperacko sie zachowuje jak na potentata i industry standard to big to fall 🙂 

https://www.extremetech.com/extreme/317657-intel-is-spreading-fud-about-supposedly-huge-ryzen-4000-performance-drops-on-battery

Edytowane przez Destroyer
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepsze, że z grona oddanych fanów została tylko garstka i nawet jak teraz intel w końcu coś niezłego wypuszcza to zamiast piać z zachwytu to najczęściej jest reakcja no i co? chcesz za to ciastko czy coś? 🙂 tak stracić szacunek i wiarę ludzi to naprawdę trzeba się postarać za to amd pięknie wypłynęło ale tak to jest jak na czele firmy technologicznej stoją inżynierowie a nie chłopki od excela co jak się robi ciężko to zwalniają pracowników żeby było na bonusy dla zarządu który ledwo kojarzy czym się firma zajmuje 🙂 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no u nvidii też inżynierowie rządzą dlatego to idzie do przodu, zresztą jak dasz zauważalnie lepszy produkt to na pewno się sprzeda bo zawsze znajdzie się zastosowane dla dodatkowej mocy więc brak konkurencji to nie powinien być powód do robienia niczego bo pewnego pięknego dnia może się tak stać rzesza niegdyś najwierniejszych fanów podprowadzi gilotynę i podpali siedzibę żeby im się zrobiło ciepło na serduszko 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW Udało mi się dorwać chyba tego procka. "Zamówienie przekazane do kompletacji" 🙃 ale jednak tego 5900 - uznałem, że to dobry middle ground a cena mega kusi a i ramu wypadało by wymienić itd itd

Edytowane przez Ian Arc
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dla 200 mhz w booscie doplacac 1000zl, suabo 😄

sie zdziwilem ze bazowy zegar jest wolniejszy niz w starej 3900x, no ale nie zegarami czlowiek zyje 🙂 generalnie nowszy procek jest o 13% szybszy.

https://cpu.userbenchmark.com/AMD-Ryzen-9-5900X/Rating/4087

 

Procesor AMD Ryzen 9 5900X

Jednostka AMD Ryzen 9 5900X posiada 12 rdzeni i 24 wątki, gotowych do pracy przy maksymalnym obciążeniu w grach i specjalistycznych aplikacjach. Pamięć cache tego procesora liczy łącznie 70 MB, a bazowe taktowanie rdzeni otwiera częstotliwość 3,70 GHz, mogąca sięgać aż do 4,80 GHz w trybie Turbo. Moc jednostki może jednak wzrosnąć dzięki odblokowanej możliwości podkręcania. Czas na ogromną moc wspartą przez nowatorską architekturę Zen 3.

Procesor AMD Ryzen 9 3900X

Odkryj moc i wydajność płynące z 12 rdzeni procesora AMD Ryzen 9 3900X. Potężnego, 24-wątkowego CPU Ryzen 3. gen, taktowanego zegarem 3,80 GHz (4,60 GHz w trybie Turbo). Nowy procesor wprowadza zupełnie nową jakość pracy, czerpiąc z całego spektrum możliwości architektury Zen 2. Jednostka chłodzona jest cichym wentylatorem Wraith Prism, który znakomicie rozprasza nadmiar ciepła i zachwyca podświetleniem RGB LED.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności