Skocz do zawartości

Rozłożenie gotowych obiektów po łuku - jak zrobić ???


maly661

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Czy jest jakaś funkcja ukształtowania/rozłożenia kostek bruku po łuku ? Każda kostka jest osobnym elementem. Po scaleniu owszem można wygiąć całość ale kostki tracą kształt i są nienaturalne. Próbowałem z funkcją curve ale efekt jest stosowany tylko do jednego elementu. Chodzi mi o takie rozmieszczenie elementów gotowej drogi wg zasady jak na rysunku. Szukałem toturiali ale nie bardzo wiem jakiej funkcji szukać.  Może ktoś pomoże mi w tym.

bruk.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z modyfikatorem curve dobrze kombinujesz, po prostu każdy z tych obiektów musi mieć dodany taki modyfikator. Oczywiście bez sensu byłoby to robić na piechotę, więc jak już ustawisz sobie modyfikator curve dla jednego obiektu tak jak chcesz, zaznacz pozostałe obiekty, upewnij się, że obiekt który ma już modyfikator jest aktywny (jest jaśniej podświetlony), naciśnij ctrl+L->Modifiers.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Kombinuję by jeden element się ułożył przy krzywej ale jakoś nie układa się jakbym chciał. Sama funkcja nie ma zbyt wielu opcji ustawienia, jak można modyfikować układ elementu. układa się zupełnie nie tam gdzie bym chciał. Czy ułożenie obiektu jest zależne od pivot albo położenia kursora ?

edit: ułożyło się /rys.2/ ale kostki uległy deformacji, jest możliwość by kształt ich nie zmieniał się a tam gdzie szerzej powstały tylko większe przerwy miedzy nimi ? Tak samo wychodzi jak połaczę wszystkie kostki.

ScreenShot_20201215213726.png

ScreenShot_20201215220453.png

Edytowane przez maly661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@drakul dał Ci dobry tip. Jak chcesz to jeszcze bardziej rozwinąć to zamiast duplifaces możesz użyć particle system - będziesz miał większą kontrolę nad zróżnicowaniem bruku, skala, losowy dobór z kolekcji itd itd. Tu masz przykład gdzie emiterem cząsteczek jest obiekt składający się z planes - podobnie jak przy duplifaces, tyle że wszystko zarządzane jest systemem cząsteczek. Emit source: faces; distribution: jitter; resztą ustawień możesz się pobawić wg potrzeb. W takim przypadku, tj. emisji per face ilość cząsteczek musi równać się ilości fejsów/planes tego emitującego obiektu.

 

SqFKGlQ.png

eIeWYhY.png

 

Edytowane przez alex3d
  • Like 3
  • Wow 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super to wygląda 😄 Mam nadzieje że jakoś to ogarnę. Sporo nowych rzeczy ale po woli się to jakoś opanuje. Mam jeszcze jedno pytanko: mam obiekty już rozłożone np jak ten mój bruk to są zwykłe obiekty powielone przez duplikuj, czy można zwiększyć odległości między nimi /chodzi mi o szczeliny pomiędzy blokami/ jakąś funkcją czy trzeba teraz na piechotę rozsuwać?

Dziękuję za pomoc i za ciekawe rozwiązania 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maly661 co do szczelin to generalnie opcja scale z odpowiednim użyciem pivot point, w zależności czy jest to jeden obiekt czy wiele trochę się to różni. Najpierw skalujesz poszczególny bruk jako individual origins, żeby zwiększyć szczeliny (bruk się zmniejsza), a później zwiększasz skalę całości (przykładowo bounding box center), żeby przywrócić poprzedni wymiar bruku, ale szczeliny są już proporcjonalnie większe. Czasem przydaje się skalowanie wzdłuż normalnych alt+s (edit mode).

Edytowane przez alex3d
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alex bardzo fajny patent. Czy mógłbyś zdradzić jak stworzyłeś ten emiter? Chodzi mi o sposób, którego użyłeś do łożenia poligonów, tzn czy jest jakiś szybki i w miarę automatyczny sposób czy po prostu trzeba to zrobić ręcznie, bo to nie jest takie oczywiste 🙂

Z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności