Skocz do zawartości

[ZBrush] Tworzenie tekstur z wrap mode


michalo

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, 

 

Wiem, że Ameryki nie odkryłem ale

Klicek na Summicie pokazał  w prezentacji jak tworzyć sobie takie tekstury. 

 

Można  ominąć krok z tworzeniem  kwadratowego canvasa i od razu działać na planie a potem wypalić z niego alphe przy użyciu

Alpha>>From mesh 

W okienku można sobie wycentrować nasz plane, zoomować czy co tam się chce.

Nie testowałem tego bardzo ale pewnie generalnie z grubsza się przyda, bo do skóry itp, nie trzeba mieć idealnego patternu

Ficzer chyba jest od 2020 roku ale tak rzadko tego używam, że mi się zapomniało a te ekstra kroki ze starego workflow zawsze można ominąć.

Wiadomo, tylko alphe tak zrobimy ale nie zawsze potrzeba nam wiecej.

image.png.aa2817bfece8afb69f998718d839eea6.png

Edytowane przez michalo
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się ja chyba jeszcze inaczej robiłem. Kiedyś xD... Zwykły grab doc chyba przy alphie.
From mesh to poprostu model 3d mozna pyknać czegoś i tez zrobić. I nawet ten z opcją vectora. Aczkolwiek tu bez retopo w sie nie obejdzie bod v-disp z zetki to kupa. Albo trzeba przeskoczyc do mudboxa i po raycascie.

Abstrahując od tematu. Zajarany byłęm reprojekcją po historii. Teraz po testach wiem, ze wole sobie zrobic duplikat i mieć opcję edycji przed reprojekcją bo jak za mocno sięwyedytuje to strzela jak głupie.
Jednymi słowy ta opcja to straszna kupa jest  - wciśnięty na siłę gniot.

Edytowane przez Sebazx6r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoj sposob nie zadziala. Model musialby byc idealnie ztajlowany a wrap tak nie dziala (czyli pattern na planie musi byc idealny z idealnymi krawedziami) Zwykle alfy mozesz lapac w ten sposob, jak masz cos w centrum plana a na krawedziach nic.

 

image.png.41bcbb7800d248bbd8d7fecfbb24f2f3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.11.2021 o 22:30, Sebazx6r napisał:

Abstrahując od tematu. Zajarany byłęm reprojekcją po historii. Teraz po testach wiem, ze wole sobie zrobic duplikat i mieć opcję edycji przed reprojekcją bo jak za mocno sięwyedytuje to strzela jak głupie.
Jednymi słowy ta opcja to straszna kupa jest  - wciśnięty na siłę gniot.

Ta, to bardzo agresywnie przyciąga vertexy do kamery, projektując w ten sposób detal.

Nadaje się jak nie ma kątów ujemnych,

dyna mesh pomaga

ogólnie kupa. Można się tym czasem ratować ale to długa droga

 

57 minut temu, KLICEK napisał:

Twoj sposob nie zadziala. Model musialby byc idealnie ztajlowany a wrap tak nie dziala (czyli pattern na planie musi byc idealny z idealnymi krawedziami) Zwykle alfy mozesz lapac w ten sposob, jak masz cos w centrum plana a na krawedziach nic.

 

image.png.41bcbb7800d248bbd8d7fecfbb24f2f3.png

no tak ale u ciebie też chyba się nie zgadzało bo dokument odnosił się do tego mniejszego plane, co już wyklucza idealne przejście w teksturze?

Tak czy się mylę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, michalo napisał:

Ta, to bardzo agresywnie przyciąga vertexy do kamery, projektując w ten sposób detal.

Nadaje się jak nie ma kątów ujemnych,

dyna mesh pomaga

ogólnie kupa. Można się tym czasem ratować ale to długa droga

 

no tak ale u ciebie też chyba się nie zgadzało bo dokument odnosił się do tego mniejszego plane, co już wyklucza idealne przejście w teksturze?

Tak czy się mylę? 

Zoba wideo jeszcze raz, tam idealnie ucina krawedzie jak palisz do textury. Jedyne co mozna do tego workflow dodac to faktycznie lockowanie kamery, ale wolalem tego nie testowac na streamie, zeby czegos nie spieprzyc. 😉 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, KLICEK napisał:

Zoba wideo jeszcze raz, tam idealnie ucina krawedzie jak palisz do textury. Jedyne co mozna do tego workflow dodac to faktycznie lockowanie kamery, ale wolalem tego nie testowac na streamie, zeby czegos nie spieprzyc. 😉 

 

fakt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o ciekawe 🙂 ale troche dodales krokow, np. wylaczyles smooth na planie, albo dales crease na  krawedzie 🙂 (plane ma ostra katy)  ale dobrze wiedziec, bede mial dodatkowy material do pokazania na shaku 😄

Generalnei problem zostaje, czyli jezeli chcesz cos zrobic organicznego to rozwalisz krawedzie 🙂 natomiast, nadal polaczenie tych sposobow jest spoko, zalezy co potrzebujesz 😄 fajnie ze Ci sie chcialo ulepszyc workflow 😄 pdooba mi sie 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, problem zostaje dokładnie ten sam ale przy standardowych brushach, ale w tym przykłądnie nie zrobiłem żadnych ekstra kroków.

 

tutaj użyłem scribe standard (nowy brush) - nie działa na niego siła nacisku, nie maluje alphą , za to maluje krzywą  - czyli wszystko co zniekształca krawędź nie działa w tym danym brushu

Tak samo pewnie podziałają chisel brushe, bez siły nacisku razem z morphem. A może i z siłą nacisku? Trzeba by sprawdzić.

 

Być może scribe jest jedynym, który tutaj podziała 😉 

 

To na shaku wspomnij o mnie i poproś o follow bo jako insta girl słabo mi idzie 😉

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem sobie jeszcze raz. Przyznam , że o  opcji  wrap do tile'i nie wiedziałem.
Dzięki obu panom. Michalów za to ze wrzucił wątek i Klickowi za prezentacje.

 

 Muszę w końcu sobie przygotować jakiegoś float menu.
Obecnie mam większość rzeczy u dołu i góry GUI, ale jak trzeba przyczepić te dropdown menu z lewej i prawej to wszystko się chowa.

 

Edytowane przez Sebazx6r
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Sebazx6r napisał:

 przynam ze wiekrzosc UI mam u dołu ułozonego ale musze zrobic sobie wkoncu floating menu. Do brushy glownie uzywam b + kolejne przyciski xD....

Ja mam pod 1-5 w tym jeszcze chyba z shiftem i w floating menu te mnie juzywane + jeszcze kmbinacje z B

generalnie z tym B to sie przejechalem pare razy jak zmienili kolejność brushy, jak standard kiedys przestal byc BST, move topo chyba a ostatnio spiral i morph bruhs, takze ten... trzeba updatowac skróty w glowie co wersje zbrusha 😕

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest plugin XMD toolbox - w najnowszej wersji dodali skrót do pluginów.

Jego wersja darmowa pozwala na management brushy, alph i może coś jeszcze.

Kiedyś go używałem - właśnie darmowego - możesz dzielić brushe na grupy, ulubione itp. Ogólnie było spoko, nie wiem czemu przestałem go używać..

 

Działa jako zewnętrzna apka, więc masz niezależne okno

Edytowane przez michalo
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nagrałem, najnowsza wersja - 3, jest darmowa i pozwala na organizację bruszy, materiałów, toolów, chyba wszystkiego.

Można dodawać tagi, lokalizacje więc super spoko sprawa.

Ta wersja byłą komercyjna ale zbrush oficjalnie połączył się z XMD w 2021 i jest jużza free. Ale trzeba mieć konto.

 

XMD to baza brushy ale jest ich pierdylion, parę za free. Nic specjalnego, lepiej omijać bo człowiek wpadnie w pułapkę przeglądania brushy i zastanawiania się jak zrobić coś z gotowca, a zrobiłby to sam z 5 razy w tym samym czasie 😉 

image.png.5c56442aea2d62e6364e6723c66268ac.png

Edytowane przez michalo
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najczesciej uzywane brushe mam na skrotach od 1 do 8, nieco mniej uzywane wyciagniete na pasek na dole a jak czasem musze jakiegos rzadko uzywanego poszukac to dupy mi nie urwie 😉 bo... go rzadko uzywam. W zetce juz jest ogrom brushy - jakbym jeszcze mial instalowac jakies zewnetrzne to bylby calkiem zamet (chociaz dwa fajne sobie dorzucilem :D). Dokladnie mam tak jak @michalomowi - jak zaczne przegladac, testowac, zastanawiac sie to koniec koncow minie godzina-dwie i nic nie zrobione. Boje sie tej pulapki niekonczoncych sie "testow".

Edytowane przez Nezumi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Sebazx6r napisał:

I t oda sie wrzucic na monitor obok?

tak

ogólnie testuje sobie ten program i czasem go wywala..

jest spoko bo masz dostep do wszystkiego z poziomu programu

ale jest tez balagan, bo mam dajmy na to paczke bruszy, ktora mam wrzucona do folderu lighboxa i tam mam różne paczki bruszy + te z zbrusha

jak wrzucam cały ten folder zbrushed do tego toolboxa to jest sieczka - trzeba znać nazwy bruszy zeby je znalezc bo nie ma tam wewnętrznego podziału na podfoldery

możesz sobie potem to ręcznie dzielić na ulubione, tagowac , ale zeby to ogarnac trzeba by pewnie wrzucać pojedyncze foldery i odrazu katalogować wiec..

dla mnie to problem i chyba dlatego przestalem to uzywac i skacze po tym lightboxie jak konik polny bo przynajmniej mam opisy folderów.

 

no ale zainstalowałem znowu i moze bede uzywal. Generalnie jest ok ale trzeba sobie trochę to tam w środku poukładać a na to trzeba czasu i chęci. 

z sieczką też da się funkcjonować - fajnie zobaczyć całą kolekcję na raz

 

12 godzin temu, Nezumi napisał:

Najczesciej uzywane brushe mam na skrotach od 1 do 8, nieco mniej uzywane wyciagniete na pasek na dole a jak czasem musze jakiegos rzadko uzywanego poszukac to dupy mi nie urwie 😉 bo... go rzadko uzywam. W zetce juz jest ogrom brushy - jakbym jeszcze mial instalowac jakies zewnetrzne to bylby calkiem zamet (chociaz dwa fajne sobie dorzucilem :D). Dokladnie mam tak jak @michalomowi - jak zaczne przegladac, testowac, zastanawiac sie to koniec koncow minie godzina-dwie i nic nie zrobione. Boje sie tej pulapki niekonczoncych sie "testow".

ja mam od 1 do 5 bo dalej nie sięgam bez patrzenia 😉 

generalnie trzymam się blisko ctrl 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Sebazx6r napisał:

Poza tym dobrze by bylo by funkcje brusha mozna bylo wlaczac globalnie(nie wiem czy juz tak nie zrobili moge sie mylic)

O jakich funkcjach mówisz? Jak chcesz zmienić jakiś standardowy brush to wystarczy go nadpisać, np funkcja color w clay brush. Wtf, po co? 

W ogóle to chętnie bym ponarzekał zbrusha w jakimś osobnym wątku - albo cały dział zrobić 😉  Jest tego tyle, że... 

 

Total off top 

Pamiętacie odcinek Family Guy co Peter występował w tv w programie What really drives my gea,r czy coś takiego? właśnie przydałby się ten wątek, napisał bym ,że zapylam do szkoły bo nagle nałożyli na klasę kwarantanne i muszę odebrać córkę i chuj z zawodów karate w weekend i mikołajek z przyjaciółką. Ja pierl...asdzx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, michalo said:

W ogóle to chętnie bym ponarzekał zbrusha w jakimś osobnym wątku - albo cały dział zrobić 😉  Jest tego tyle, że...

Jestem za. Fajnie sobie ponarzekac jakie to zycie ciezkie mamy i Pixologic jaki zly jest, ze nas nie slucha 🤣  Ogolny watek do narzekan bylby spoko odskocznia od swiata ktory ukrywa dislike'i, blokuje wszystko co nie jest pozytywne i na sile zaklada nam maske ze sztucznym usmiechem. I nikt nie moglby napisac "nie narzekaj!" bo kurde po to bylby ten watek wlasnie.
Powodzenia w zmaganiach z zyciem @michalo!

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjebaliii widocznosc dislike w YT .... 

Swiat schodzi na psy

Tyle zmarnowanych klikniec...

Cytat

O jakich funkcjach mówisz? Jak chcesz zmienić jakiś standardowy brush to wystarczy go nadpisać, np funkcja color w clay brush. Wtf, po co? 

Chodzi mi o funkcje typu back face masking ... mask by poligrupuse.  Dobrze by bylo opcja by mogly dzialac globalnie... Zamaist per brush.  Chodzi mi o to by nie robic nowych brushy tylko uzupelniac ich funkcjonalnasc globalnie.

Bez uzytkownia ciezko mi pisać.
W tym ,że tak jak pisałem moim skromny zdaniem 3/4 brushy wciaganych to sa standard brushe plus alphy ewentualnie obecnie VDM  czyli ten slawetny vector displacement. To powinno dzialac ze standardem. Moze i dziala. W tym ze ze osobiscie nie uzywam ze wzgledu technicznych vector dispa nie wypal do renderowania na pewno poprawnego w zetce i na pewno nie tangent space.



Z drugiej strony multiplikowanie ALPH dziala globalnie ;/... A to czasem poprostu przeszkadza.
 

Edytowane przez Sebazx6r
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności