Skocz do zawartości

Nowe przepisy w USA zakazujące pułapek subskrypcyjnych


adek

Rekomendowane odpowiedzi

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) wprowadza nowe regulacje, które mają ułatwić konsumentom rezygnację z subskrypcji. Zasada "kliknij, aby anulować" ma na celu wyrównanie poziomu trudności przy zapisywaniu się na subskrypcje i ich anulowaniu. Firmy, takie jak sklepy detaliczne czy siłownie, będą musiały uzyskać zgodę klientów na automatyczne odnawianie subskrypcji lub przekształcanie darmowych okresów próbnych w płatne usługi.

Nowe przepisy wejdą w życie za około sześć miesięcy. Przewodnicząca FTC, Lina Khan, podkreśliła, że zbyt często firmy zmuszają klientów do pokonywania wielu przeszkód, aby zakończyć subskrypcje. Dzięki nowym zasadom konsumenci będą mogli oszczędzić czas i pieniądze, unikając niechcianych opłat.

Firmy będą zobowiązane umożliwić klientom anulowanie subskrypcji w taki sam sposób, w jaki zostały one zawarte, bez konieczności kontaktu z chatbotem czy agentem. Dla subskrypcji podpisywanych osobiście, firmy muszą zapewnić opcję rezygnacji przez telefon lub online.

FTC już wcześniej podjęła kroki prawne przeciwko Amazonowi za rzekome wprowadzanie klientów w błąd przy subskrypcjach Prime, które automatycznie się odnawiały, oraz utrudnianie ich anulowania. Amazon zaprzecza zarzutom. Podobne kroki podjęto również przeciwko firmie Adobe, oskarżonej o ukrywanie opłat za przedwczesne anulowanie subskrypcji.

Pozew przeciwko Adobe
W czerwcu 2024 r. FTC pozwała Adobe za łamanie przepisów chroniących konsumentów poprzez ukryte opłaty za anulowanie oraz skomplikowany proces rezygnacji z subskrypcji. FTC zarzuca firmie, że nie informowała jasno o warunkach umowy, w tym o rocznej długości subskrypcji oraz wysokich kosztach jej wcześniejszego anulowania, które mogą sięgać setek dolarów.

Firma miała również utrudniać proces rezygnacji, wymagając wielokrotnego logowania oraz przeklikiwania się przez liczne okna pop-up. FTC twierdzi, że Adobe świadomie nie poprawiło tych praktyk, ponieważ mogłoby to wpłynąć na jej zyski. Adobe zaprzecza zarzutom i zapowiada walkę w sądzie, twierdząc, że proces anulowania jest przejrzysty i prosty.

Działania FTC wobec Adobe są częścią szerszej inicjatywy mającej na celu walkę z tzw. pułapkami subskrypcyjnymi, z którymi zetknięto się również w przypadku Amazona. W obliczu rosnących skarg ze strony konsumentów, rząd USA domaga się nie tylko zmiany tych praktyk, ale również nałożenia kar finansowych na Adobe za każde naruszenie prawa.

Dlatego piszemy o tym na max3d.pl, ponieważ problematyka subskrypcji i ich rezygnacji może dotyczyć również użytkowników oprogramowania z branży kreatywnej, w tym popularnych narzędzi Adobe, takich jak Photoshop czy Acrobat. W przypadku Adobe problem ten w internecie był zgłaszany od bardzo dawna.

 


Zobacz cały news

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem zorientowany w tym temacie ale do tej pory myślałem, że takie szarlatańskie metody przystoją tylko najbardziej hardcorowym januszeksom a nie giga korporacjom. 
Hańba! ^^

Spoko arcik! 

Edytowane przez michalo
  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że gdyby nie Adobe to by tego prawa nie zmienili bo z Adobe od dość dawna było wiadomo o tych praktykach. Tak jak kupowanie planów - nie wiem czy to tak dalej działa. Dość głośno o tym było. Takie pokazywanie użytkownikowi planów, aby myślał, że są miesięczne tymczasem pokazywali ceny "za miesiąc" w polanie rocznym. I w momencie gdy po miesiącu stwierdzałeś, dobra, nie chce jednak i bach - kasowali za wcześniejsze anulowanie  300$. 

 

  • Like 1
  • Wow 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wspaniała ilustracja jak powstają te bajońskie majątki. Bez wazeliny prosto w d**ę klienta przysrywa się opłaty. I dlatego swego czasu czekałem aż świat zapłonie. Ale z biegiem czasu zredukowałem swoje oczekiwania i teraz mam nadzieję, że wybuchnie już tylko parę korporacji 😉 Miło mieć marzenia 😄 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu na priv - napisz tutaj po prostu. Oni ludzi robia w jajo to i my mozemy robic w jajo ich. Nie mowie o sobie bo ja od dawna uzywam Affinity ale jakiemus nieszczesnikowi co myslal ze bez Adobe to nie mozna byc PRO moze sie przydac 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności