Jump to content
legolas

[architektura-studia] Egzaminy wstępne

Recommended Posts

Witam, marzy mi się studiowanie architektury, bo uważam to za cos bardzo fajnego i w ogóle. Zastanawia mnie tyko jedna rzecz w egzaminach wstępnych: jak wygląda sprawdzian z uzdolnień architektonicznych , czy jest to jakiś test, czy analiza porównawcza obrazów, czy czegoś, bo wiem, że napewno jest praca artystyczna, ale co jeszcze do tego?

Jeśli komuś to ułatwi sprawę to myślę o Politechnice Śląskiej w Gliwicach. :cool:

Witam. Sprawdziany w różnych latach się zmieniają. Na pewno jest rysunek odręczny z natury/z wyobraźni, może być dodatkowo test z ogólnej wiedzy o architekurze lub jak mówisz :sprawdzian z uzdolnień architektonicznych . Pewnie chodzi o małe zadania projektowe w stylu: masz sześcian o danym wymairze, stoi on na wzgórzu, rzeźbiąc w nim stwórz dom dla kogoś tam... itp.

Powodzenia na egzaminie.

gratuluje wyboru. musisz umiec rysowac, szkicowac itp. moje doswiadczenia to tylko PG ale chyba głównei o to chodzi. jezeli bedziesz mial test to raczej bedzie on si eopierał o swobodne operowanie narzedziem jakim jest rysunek. wiedza to z moga byc jakies zabytki itp. u nas byly zabytki gdanska.;)

proponowałbym ci zgłosić się do kogoś kto przygotowuje studentów do tkaiego egzaminu. ja mialem to szczeście i trafiłem do pana pawłowskiego z olsztyna.

np na asp we wrocku trzeba dac 8 prac z malarstwa i 8 z rysunku, egzaminy sa typowo sprawdzajace wyczucie przestrzeni, umiejetnosc porzadkowania bryl i takie tam..

zazwyczja kazdy wydzial ma inna technike odsiewu. zazwyczaj tez kazdy wydzial prowadzi odplatne kursy przygotowawcze organizowane w weekendy. zazwyczaj prawdopodobnie jest juz troche za pozno na taki kurs :D

nie jest za pozno. ja zaczalem wlasnie o tej porze :D

a wydzialowe kursy zazwyczaj to szit.

o szit w zyciu bym nie chcial byc jakims frajerskim dekoratorkiem jak ludzie pokroju tych z gazet o wystroju :( niby jeszcze troszke czasu na wybor mam ale tak naprawde to niewiele.. no ale nie wiem gdzie mam sie wybrac.. na sama architektore nie za bardzo bo tam strasznie duzo matmy i fizyki a ja do scislowcow nie naleze :D ale cos w tym kierunku mi sie mazy, nepewno wizualizacje no i wnetrza wnetrza wnetrza ale nie jakies gowniane m jak mieszkanie r jak remont s jak scierwo

ps. ciekawy konkurs ale za malo (wcale) znam sie na wnetrzach :D

pozdro

fizykaa ???? no moze troszke mechaniki, a matma ??? u mnie tylko na pierwszym roku byla i to taka bardzo delikatna.

krakow.. dla mnie najdalej to wroclaw

no jeszcze w sumie mam wybor ale wlasciwie co daje takie cos jak architektura wnetrz? co tam jest i co to daje?

kome aw na asp to sciema. jesli chcesz projektowac to tylko politechnika, jak chcesz byc artysta to asp.

będac po polibudzie bedziesz mogl projektowac takze wnetrza tzn. dasz sobie spokojnie z tym rade, kwestia zainteresowan; natomiast po asp hmm nie zaprojektujesz nic poza wystawa, wnetrzem nie bedzies zmogl projektowac natomiast jako pomocnik architekta jak najbardziej;)

matma na polibudzie na architekturze nie jest az taka zla, gorzej z mechana gdzieniegdzie, ale i to da rade popchnać.

generalnie z dobrym samozaparciem zdobedziesz wiecej wiedzy, poprojektujesz rzeczy bardziej konkretne i bedziesz mial za soba przeprawę i prawdziwe studiowanie jakie jest na polibudzie

hmmm chyba mnie powoli przekonujecie na polibude.. nie chce mi sie szukac to zapytam czy takie cos we wrocku z architektura jest? no i na co tam- na arch ogolna czy na aw? ale pewnie zeby sie tam dostac trzeba mieckosmiczne swiadectwo szczegolnie chyba z matmy :/ a z pania b.kisiel to graniczy z cudem zeby miec wiecej niz 3 w moim przypadku 2

dlaczego kanal! :P a na co mam isc? zarzadzanie i marketing

arch zawsze mnie krecila no a teraz jeszcze vizki.. mmm

Legolas ..

jesli chodzi o arch. w Gliwicach to w tym roku bylo cos takiego:

3.5 godziny na narysowanie. (dowolna technika) perspektywy jakiejs tam fabryki czy czegosc ..(opis byl na strone a4)

Pol godziny przerwy i nastepna praca:

Plakat zwiazany z Unia Europejska i polskimi zabytkami arch.

To byla czesc z uzdolnien ...

Do tego dochodzi punktacja za mature z maty... imo jak nie masz 5 za pisemna i ustna to zapomnij ;p.. ale to pewnie wiesz ..

A tak szczerze ..to polecam szkołe w Rybniku- budownictwo ze specjalnoscia arch.-budowlaną... bardzo dobra..wiem z doswiadczenia ..

w warszawie egzamin jest prosty tylko potem specyficznie oceniany. 1 etap to dwa dni i dwa rysunki - wpierw ilustracja do jakiegos opisu ( kiedys dali jaskinie alladyna ) a drugi rys to geometria ( np szescian przenika sie z kula w ktora wpisany jest 26 scian foremny :P ) druga czesc to giecie tekturki ( trzeba cos 3d zrobic ) oraz test ze wszystkiego.

Co do samej architektury - matma jest ale przez semestr i w sumie nic nie trzeba. na 1-wszym roku jest tez mechanika - i z tym jest troche ciezej. pozniej fizyki budowli i konstrukcje to luz. Jest sporo historii. Podstawa sa projekty - kiedys wystarczylo miec pozaliczane projekty i szlo sie dalej. Generalnie program i zakrez tego co sie przerabia przez cale studia pozwala robic wszystko ( nawet grafike 3d - jest naprawde pozadna katedra gdzie maja pojecie o tym i potrafa czegos nauczyc ). Wnetrza tez sa i to na pozadnym poziomie ( tylko jak zwykle kwestia katedry).

I jeszcze jedna sprawa - nie wiem jak w innych miastach ale od tego roku architektura jest 2 stopniowa - 4 lata inz i potem 1 magistra.

W kazdym razie - radze isc na politechnike bo po tym mozna robic wszystko praktycznie a po asp ... to raczej tylko to co wyzej napisano.

Moge coś powiedzieć o wydziale w Białymstoku. Matma jest przez semestr, ale to zabawa na poziomie I klasy liceum, fizyki nie ma w ogóle, jest fizyka budowli, ale nie ma z tym większego problemu. Najbardziej liczą się projekty-jak masz dobre to skończysz te studia. Architektura na polibudzie jest fajna bo kształci w szerokim zakresie. Można po tym robić dużo różnych rzeczy, nawet projektować wnętrza i się podbisać pod swoim projektem, a po asp niekoniecznie.

Pod projektem wnetrz generalnie kazdy sie moze podpisac - nie potrzeba do tego zadnych uprawnien chyba ze konstrukcje sie rusza :)

A jesli chodzi o przedmioty scisle to tak naprawde nie ma tego wiele na architekturze - matma chyba dla zasady ( jak widze to wszedzie jest na poziomie 1 klasy liceum ), mechanika ( chyba najgorsza - a na warszawskiej napewno ) fizyka budowli luz, konstrukcje luz, pojawiaja siejeszcze procesy inwestycyjne na ktorych trzeba troche policzyc ale tez straszne to nie jest.

A jesli chodzi o przedmioty scisle to tak naprawde nie ma tego wiele na architekturze - matma chyba dla zasady ( jak widze to wszedzie jest na poziomie 1 klasy liceum ), mechanika ( chyba najgorsza - a na warszawskiej napewno )...

wa pw? to chyba mocne zmiany musialy nastapic. pare lat temu na pierwszym roku, na mechanice budowli serwowano calki, rozniczkowanie i rachunek prawdopodobienstwa. nie zeby byly potrzebne w rozumieniu konstrukcji ale po to by doje... studentom (wykladowcy z innych wydzialow nazywaja warszawskich wykladowcow od mechaniki "rachujami").