Skocz do zawartości

O prawach do orginału?!?


Simple_man

Rekomendowane odpowiedzi

Taki mały problemik. Chcę zrobić pracę 3d w oparciu o pracę zawodowca wykonaną w 2d. Czy muszę go prosić o pozwolenie na dokonanie adaptacji.

Chciałbym się po ukończeniu pochwalić tym co zrobiłem. Jest jednak mały problem nie można złapać namiarów na tego artystę. Brak meila, strony czy innych tropów, a nie chciał bym robić tego niezgodnie z zasadami, abstrachuję już nawet od zasad prawnych. Chodzi mi głównie o poszanowanie pracy tego gościa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

IMO jeśli nie robisz tego dla kasy to wystarczy że napiszesz "model wzorowany na XYZ by XYZ" albo w tytule pracy zamieścisz jakiś odnośnik do oryginału. O pozwolenie prosić nie musisz ale "wypada" to zrobić. Z punktu widzenia prawa (przynajmniej amerykańskiego) tak długo jak nie robisz tego zarobkowo i otwarcie mówisz że wzorowałeś się na tym i tym- nikt nie ma prawa powiedzieć złego słowa, chociaż praca zawsze pozostanie "derogative work".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ttaaddeekk: zależy czy zespołem jest np: Rammstein czy też Szum Albatrosa (w składzie: Janek, Piotrek i jego brat). za Rammsteina musiałbyś słono zapłacić a z Albatrosem mógłbyś się dogadać :)

najlepiej jest samemu zrobic muzyczkę albo dogadać się z jakimś muzykiem i podać jego dane w napisach końcowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...bo przeciez z reala nie mam kasy to nie mam z czego im zaplacic

pozdro.

 

No nie dokońca; demoreele robi sie chcac, niechcąc w czysto komercyjnym celu. Za samo demoreel oczywiście nikt Ci niezapłaci ale ktoś kto je obejrzy i zatrudni Cie na jego podstawie bedzie Ci juz płacił i to jest właśnie komercyjne użycie. Ta sama zasada tyczy sie portfolio i np. czcionek w nim zawartych. Odbiegajc lekko od tematu to małym paradoksem jest ze tak naprawdę tylko ci najlepsi musza sie martwic o prawa autorskie itp. no bo kto pozwie takiego kamilka1992 (nick przypadkowy) który do swojego demka wsadził 'Up's I did it again' lub tym podobne zastżegane na wszystkie sposoby CHiciory. W sumie cała sztuka IMO polega na znalezieniu jakiegoś utworu / autora który nie znajdajduje sie w top ten a którego muza idealnie pasowała by do demka. Wtedy jak napisał tweety można sie dogadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie ma czegos takiego za jak napisze autora i tytul to nie musze bulic, tak w ramach promocji,

 

hmmm chyba nie, damn ale mozna sie połudzic bo taka fajna pioseneczke tool'a (parabola) to pozostaje mi garageband.com i klasyczni kompozytorzy

 

ale z 2 strony czy toolowi chcialo by sie sądzic o taką głupote i wsadzac mnie do paki "\ pozdro i czy w ogóle ktoś by sie tm zainteresował w takim kraju jak polska...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisze ten post 3 raz ... wczesniej pisalem jakies tam argumenty itp teraz to oleje i napisze poprostu

 

Oczywiscie ze mozesz wykozystac muze autora wystaraczy ze podasz jego dane na koncu lub w pliku txt dolaczonym do reela , nie okradasz autora, pracodawca nie poda Cie do sadu, nikt sie do Ciebie nie przyczepi.

 

A argument taki ze po zdobyciu pracy bedziesz czerpal z tego zyski... jakie zyski ? za muze pieniedzy nie dostaniesz ... tylko za skillsy w modelowaniu wiec wybaczcie

 

edit :

 

dodam tyle zeby mnie zaraz moderatorzy nie zliczowali ze chodzi mi o to ze reel to nie jest komercyjna sprawa ... nie dostajesz za to ani centa ani podczas robienia ani po zrobieniu ani nigdy.

 

Gdyby trzeba bylo bulic movimejkerzy by poumierali ;d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ze swojej strony dodam tyle; prawo polskie jest w tym temacie zagmatwane i wieloznaczne co pewnie nikogo nie dziwi... ale trzeba wziasc pod uwage pare czynnikow i jak zwykle kierowac sie wlasnym sumieniem, nie wchodze juz tutaj w sprzeczki co to publikacja utworu a co rozpowszechnianie bo nawet jakbysmy ustalili razem wszyscy czy urzycie czyjegos utworu w demoreel jest tym pierwszym lub drugim to i tak by z tego wiele nie wynikło. Pewnym jest jednak fakt że wstawienie danego utworu, dajmy na to tool'a (pozdrowienia dla perkusisty moze tu zaglada :P ) do demo reel a nastepnie puszczenie tego w siec, wypalenie na dvd czy opublikowanie w tv to REPRODUKCJA utworu czyli jego powielenie co wzadnym wypadku nie jest zgodne z prawem... sa pewne odstepstwa np. jesli jakis wykonawca robi np. cover góralskiej piosenki ludowej lub hymnu państwowego (po co komu hymn w demoreel'u :) ) to wedy sprawa jest troche inna... podsumowujac, sa tysiace wytworni plytowych, jeszcze wiecej wykonawcow, najlepiej dorwać numer i zadzwonic tyle powiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

serwusik.

prawo to prawo, a moralnośc to moralność . mysle ze najlepiej i najfajniej byłoby robić tak, jak napisał KLICEK - pełne , wyczerpujace dane o autorze muzy, tip (oczywiście o ile to mozliwe). Polecałbym jednak wstawianie tego do demo reela, a nie do dodatkowego pliku .txt.

Wiem ze fajniej wyglada gdy nie mamy w reelu takich "dodatkow" - ale tak naprawde rynek 3d powstaje teraz, my go tworzymy - i jesli przyjmiemy pewne (nawet nieformalne , nieskodyfikowane) zwyczaje to byłoby fajnie i dobrze.

Jeśli ktoś robi prace 3D na podstawie obrazka 3D to tak samo - uwazam ze powinny byc PEŁNE i wyczerpujace informacje o pierwowzorzed- a najlepiej link.

Szanujmy cudza prace - a jesli uwazamy ze ona była nieistotna i nie miała wpływu na nasz dzieło to poprostu zróbmy coś ewidentnie innego :).

pozdrawiam wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taaa i na pewno mi pozwola jak do nich zadzwonie i sie zapytam czy mam im zapłacic czy sobie wziasc za darmo, jeśli chodzi o moje sumienie to nie ma ono nic przeciwko, ma tylko przeciwko karze za plagiat, nic nie ma sie co rozwodzic bede liczył na to że nikt w polsce nie rozumie polskiego prawa i mi nic nie zrobi, a jak nie to zwale wszystko na klicka (:p)

 

ewentualnie zapytam sie na koncercie perkusisty, co on na to :>

 

pozrdo

 

 

o albo piosenke sam zaspiewam przy pomocy grzebienia i zmontuje w rejestratorze dzwieku micro$oftu

 

---edit---

kurcze szybko te posty wysylacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakiego prawa ? :)

 

na calym swiecie powstaje tyle filmokow z pokazem skilla np. q2, q3, cs , et, i masa innego ustrojstwa jezeli chociaz 1 /50 tych ludzi by placilo za utwory ktore wykozystali w swoich "filmach" to artysci byli by 321321 razy bogatsi ;d

 

mozesz sobie zwalac i tak nikt o nic nie zapyta tylko daj info w filmiku badz txt albo i tu i tu i tak bedzie najlepiej :)

 

dodaj ze reel jest un oficjal albo un comercjal czy cus i powinines miec juz 99 procentowa pewnosc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mysle ze z punktu widenia prawa - za JAKIEKOLWIEK wykorzystanie utworu mogą ścignaćkogo chcą . - a nie scigaja najprawdopodobniej z powodu małej opłacalności. I zapewniam ze jakby syn najbogatszego Polaka to wykorzystał bezprawnie , to odbyłby sie proces :))

 

 

tttaaadddeeekk napisał :

ewentualnie zapytam sie na koncercie perkusisty, co on na to :>

dokładnie tak. - i niech Ci to da na pismie - i o to chodzi.

 

wiecie - w świetle prawa ta sprawa wygląda (tak mi sie wydaje), jak z uzywaniem przez młodych grafików softu legalnego "inaczej".

 

wydaje mi sie że pełne namiary na orginał sa jak najbardzije na miejscu i tego nie powinno sie omijac. nie jest to jednak wytrych zapewniający legalność i bezkarność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie sądzę...

przecierz chodzi o wykorzystanie tylku fragmentu utworu... A to już zupełnie innna sprawa - przecierz wielu dj wykorzystuje fragmenty, sample, całe podkłady rytmiczne ściągnięte z innych piosenek i kąponuja w nową całość... A potem wydają jako ich dzieło i bierze za to kasę... Tak więc imo nikt nie może się przyczepić o wykorzystanie 30 sec utworu, jeżeli zaznaczone jest że to taki a taki utwór z takiej a takiej płyty takiego artysty...

 

Tak mi się wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat jeśli chodzi o prawa autorskie to przepisy są wyjątkowo przejrzyste jak na nasze standardy. Nie jest ważne czy na tym zarabiasz czy nie- jeśli nie posiadając praw publikujesz to łamiesz prawo- to czy zarobiłeś czy nie nie ma żadnego znaczenia. Jak bez formalnej zgody zrobisz 1000 kopii płyty zespołu XYZ i rozdasz je za friko będziesz uznany za pirata. Tak samo kiedy użyjesz muzyki do swojego reela narażasz się na tego rodzaju oskarżenia. Na 99 % nikt się nie czepi ale zawsze może znaleźć się życzliwy- a robisz to dla zysku jakim jest podniesienie atrakcyjności swojego reela i dostanie pracy czy uzyskanie większej ilości wejść na stronę :). Pamiętacie reklamę z "Baśka nie miała fajnego biustu" i reakcję "Wilków" ? A poszło nawet nie o dosłowne wykorzystanie a o jakieś dalekie nawiązanie do ich piosenki.

 

A od siebie- gdybym miał robić reel to dałbym muzykę która by mi się podobała, podpisał skąd ją mam i nie oglądał się więcej na prawo- głównie dlatego że reele śle się w ilości 10-20 sztuk i trafiają do małej ilości ludzi. Tak, w świetle prawa byłoby to co najmniej dyskusyjne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak ziomuś ma racje, z cytatami muzycznimi to jest jakis tam przepis ze mozna ale bez modyfikacji... nawet zaiks kiedys cos pisal o tym apropos glosna tez ostatnio sprawa peji i Stana Borysa :)

 

W takim razie rozgraniczmy dwie rzczy żeby było jasne; Jeśli ktoś chce używać w demoreel'u myzki opublikowanej/wydanej wczesniej bedącej czyjąś wlasnoscia intelektualna i niema na to zgody autora to łamie prawo koniec i kropka, to pierwsza sprawa druga to wyegzekwowanie takiego wykrocznia/przestepstwa przez odpowiednie organy i ich skutecznosc a wlasciwie jej brak :)

 

mysle ttaaddeekk ze masz swoja odpowiedz, wiadomo jak jest i tyle... subiektywnie dodam na koniec ze wykonawcy/zespoly takie jak wspomniany tool przykladowo, choć za plecami maja mase prawnikow i wielkie wytwornie to jednak nijak maja sie do programistow z microsoftu np. niewiem czy nadążyliscie za moja mysla, mam niedzieje ze niebede sie musial z tego tlumaczyc hehe :)

 

[cut]

za Demoreel puszczony w tv dostal bys pieniadze ...

Zapytali by Cie o prawa do muzyki wiec to z gory odpada :)

No niekoniecznie... czasmi to im trzeba placic :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, wydaje mi sie ze sytuacja z wykorzystywaniem muzy jest jasna i , że mamy w wiekoszosci podobne zdanie.

pozostaje moje drugie pytanie - bo to tez ciekawa kwestia - wklejam:

"-> czy tworcy muzyki mogą sobie zrobic sami teledysk z animacji i grafik znalezionych w necie ? - bo idac tym tropem to chyba tak? "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm nie mial bym nic przeciwko temu wystarczy zeby napisal na koncu teledysku ze mi pocisnal te grafike.

 

2 niemogl by za to dostac kasy ... (dostaje w ogole za to?? naprawde nie wiem czy za puszczanie teledysku autor dostaje kase??)

 

Tylko bym na tym zyskal bo oczywiscie dodal bym ten telek do porfolio ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

animacji na necie sie nie kupuje

a ja np "kupiłem" płyte toola

 

a jak by ktos kupił moją animacje to mugłby nawet w kosmosie ją wyswietlac i nic by mnie to nie obchodziło

 

w rosji jest fajne prawo, jak cos rozdajesz a nie masz z tego kozysci to ci nic nie mogą zrobic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzisz kannu_ wiesz no za katedra napewno by bylo obuzenie itp

 

np. podobnie jak bym reela z golymi dupciami i tle zapodal "awe maria" tez bylo by obuzenie poprostu ludzie by zaczeli lamentowac tak samo z katedra :)

 

Niestety takich cacek graficznych jak katedra jest bardzo malo ciezko porownac to do muzyki gdzie jest miliardy wykonawcow jak nie wiecej, nikt nie bierze chyba jakichs hymnow itp tylko zwykla muze.

 

Troche ciezko w ogole o tym mowic bo poprostu sie nie da tak aby wszystko bylo "legalne"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co ? Tak to możemy ad mortem defecatam sobie gadać "ja myślę tak a ja tak". Ta ustawa naprawdę nie jest źle sformuowana a to ona zapewnia (przynajmniej w teorii) ochronę praw więc może warto przerzucić te parę stron tekstu-

 

http://wikisource.org/wiki/Prawo_autorskie_(ustawa)

 

I proste jak sms za 2 złote w popie- czarno na białym, bez wątpliwości, prostym językiem.

 

Co do cytatów- Art. 29.

 

1. Wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym wyjaśnianiem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności