Skocz do zawartości

Zakladanie Firmy


nielot007

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!

wiem ze macie juz dosc takich tematow :D......

razem z dwoma kolegami mamy w planach zalozyc firme :)

zajmowalibysmy sie stronami www (flesha html itp) wizytowki, broszury plakaty itp itd.

i teraz moje pytanie:

nasza firma miescila by sie w domu

wiemy ze zalozenie firmy nie jest drogie ok 300 zl ale najgorszy jest zus trzeba placic ok 700zl miesiecznie (moge sie mylic) slyszalem o dofinasowaniu w postaci obnizenia zusu o 50% dla absolwentow jest takie cos??

czy sa jakies inne koszta?? oprucz zusu (nie liczac jakis papierow tuszu kompa itp.)

i czy budzet 20.000 zl by starczylo na rok dzialalnosci firmy

i jak ze zleceniami ciezko znalezsc czy jak sie bedzie szukac to nie bedzie najgorzej ??

ogolnie chcialbym sie dowiedzic co myslicie wasze doswiadczenia itp. bardziej interesuja mnie sprawy dotyczace podatkow ogolnie finansow :)

z gory dzieki

aha prosze nie zamieszczac bezsensownych postow :)bo gdybylbym modem to bym je skasowal ;P

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 33
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Zalozyc firme jest najprosciej , tylko co potem :) pierwsza sprawa znalesc stalych klientow , druga sprawa kredyt na oprogramowanie i inny stuff , trzecia staly dochod ,czwarta splata kredytu i ewentualne wyjscie na swoje ;]. Najlepiej siedziec juz troche w branzy i miec swoich stalych bywalcow potem prbowac ewentualnie cos rozkrecac, tak jest ciezko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

predator-->z kredytem nie ma szans bo bysmy nie dali szansy sie utrzyamc dlatego musimy kase miec bez, pozyczek ale jak to jest z rachunkami placimy tylko za zus czy cos wiecej??

wiadomo ze najlepiej jest miec juz stalych klientow.....ale mysle ze jak bysmy byli dobrzy to bysmy zjalezli :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie musicie miec oryginalny soft a jak chcecie robic flashowe stronki i grafik 3d to heh sporo kasy to wyniesie :/ tak sobie pomyslalem czy mozna zalozyc np z kolega wspolne portfolio i robic jako mala "freelancer'ska firma" to chyba legalne ... ? na tym tez mozna zarobic a za te kase zalożycie firme na przyklad ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He He. No za flasha to by poszło nieźle mamony :-)

 

Mam pytanki jak to jest z licencją na 3d maxa. Miałem kiedyś okazję kupić w UK ale wolałem rozpieprzyć kaskę :-) i niewiem jak to jest?

 

Czy na czas określony. czy na kraj? Jak to wogóle wygląda? Bo ja używam w szkole żeby nie było :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zakładaniu firmy przydaje się też pomysł... łatwiej się z czymś takim wbić, znaleźć swoją niszę... a niestety w "będziemy robiś stronki flash, broszurki, plakaty etc." za dużo pomysłu nie ma...

Pozdrawiam

Marduk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

serwusik :)

Nielot : tak naprawde zalozyc firme to "kazdy glupi potrafi".

Pytanie brzmii : po co/w jakim celu ? oraz - i co dalej ?

 

Wielu ludzi jest przekonanych ze magiczny fakt zalozenia firmy spowoduje ze sie znajda zlecenia itp. - nic bardziej mylnego. Bylem swiadkiem upadku kilku tego typu projektow :(.

Chcecie cos robic ? - swietnie ! - ale po co startować od ZOBOWIĄZANIA SIE

DO COMIESICYNZCH KOSZTOW ? - robcie przez miesiac/dwa jako grupa freelancerow i zobaczycie czy jest ok. Jesli bedzie ok -to sobie zlaozycie działalnosc, a jesli nie - to znaczy ze unikneliscie wtopienia kasy.

Koszty firmy są spore. Dochodzi miliard drobnych rzeczy które trzeba kupic/kupowac regularnie :(.

O kredycie zapomnij - sory no bonus :(. (chyba ze masz cos wartościowego jako poreczenie).

Generalnie w Polsce jest tak, ze jak chcesz byc uczciwy i zarabiac na siebie legalnie , to musisz płacic NIEZALEZNIE od tego ,czy masz dochód, czy nie :(.

Najwazniejsze mojim zdaniem jest portfolio i umiejetnosci. Wazne tez sa kontakty- aczkolwiek jak portfolio bedzie wypasione, to chętni sie sami znajdą.

W kazdym razie świetnie ze coś robicie - tylko uwaznie liczcie koszty.

pozdrawiam i życze powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podpisuję się pod wypowiedzią kannu, zanim zaczniecie, musicie dokładnie wiedzieć czego chcecie i jakie macie plany na przyszłość. Najlepiej właśnie zacząć działalność bez rejestrowania firmy a w między czasie napisać solidny biznesplan, zorientować się na rynku, złapać klientów, kontakty. Jak już sytuacja będzie stabilna to można zakładać działalność. Tak naprawdę liczy się pomysł i trafienie w odpowiedni segment rynku i grupę docelową w odpowiednim miejscu (chociaż teraz miejsce już raczej nie ma znaczenia :) ) ale przedewszystkim w odpowiednim czasie. Zróbcie solidną analizę konkurencji, badania rynku i wszystki rzeczy które się wiążą z pisaniem biznesplanu.

 

Bardzo ważna jest znajomość prawa i chociaż podstaw ekonomii, to Wam bardzo ułatwi życie i np. szacunek kosztów, wydatków itp.

 

Życzę powodzenia w pracy, dajcie znak jak coś rozkręcicie :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kannu-->dzieki za posta o kredycie to ja juz dawno zapomnialem :)

tez to moim kumplom mowilem ze lepiej pierw "wybadac rynek" nie zakladajac firmy bo dochodza stale wydatki

portfolio bedzie napewno obszerne i na poziomie staramy sie od jakiegos czasu

 

edit

 

vorek--> i chyba macie racje z tym zapoznaniem sie jako freel***** bo latwo mozna kase stracic ......i wlasnie te prawo jest najgorsze bo tego tyle jest ze nie wiadomo za co sie lapac,

naszczescie bede szedl w nast. roku szkolnym na ekonomie (studia) wiec .....

nad analiza rynku konkurencji itp. to wlasnie sie zabieramy

dzieki za "trzymanie kciukow" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do spraw finansowych, to jesli nieprowadziles dzialalnosci gospodarczej od paru lat (chyba 2) to masz prawo ubiegac sie o znizke w Zusie na 2 lata (znizka to chyba 50%)...Tego ci pani w okienku nie powie bo to ja g*** obchodzi, musisz sam o to poprosic rejestrujac firme :/. Przysluguje ci rowniez kredyt na zalozenie dzialalnosci gospodarczej (60k), jak firma bedzie dobrze prosperowala to moga ci czesc, a nawet calosc umozyc..

Pisze z pamieci, wiec moga byc bledy :)

 

Firme jest dosyc latwo zalozyc, ale rownie latwo jest zbankrutowac. W wypadku niepowodzenia nie ma sie co zniechecac, w USA jest sporo osob co mieli juz po pare firm i czesto dopiero za 5 razem udaje im sie :)

 

Co do zlecen to najlepsza forma ich zyskiwania to bogate portfolio i co chyba najwazniejsze na poczatku - znajomosci :) Nie mam lepszej reklamy od zadowolonego klienta, ale tych pierwszych jakos trzeba pozyskac :)

 

Z tego co wnioskuje z opisu firmy to na razie macie zbyt malo kompleksowe uslugi, bo html, flash i grafa to za malo na www. Zainwestujcie w takie technologie jak : php, mySQL, Java, CMS, XML, XHTML, CSS.. Sam HTML i Flash nie wystarcza. Nie wiem jak to u was jest w teamie, ale powinniscie miec dobrego programiste to jednak podstawa pod www :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nielot007... 20 tys na rok działalności?? Eghm... pozwolę sobie powiedzieć, że nie, nie wystarczy... zauważ, że przy pełnej działalności firmy, praca kompów, drukarek, ploterów, serwera... to wszystko bierze niezłą ilość prądu i już same rachunki mogą wynieść Cię kilkaset złotych... Na opłatach ZUS itp. niestety się nie znam więc w tej kwestii Ci nie pomogę... Dalej... legalne oprogramowanie... Flash - chyba ponad 2000zł, system ok 1000zł, Corel, Photoshop(ewentualnie)...samo oprogramowanie, które musisz mieć na start to ok już wyjdzie Ci może nawet ponad 10 000zł... zastanów się czy jest sens startować z takim kapitałem... co nagle to po diable... Sprawa Klientów - o tych napewno będzie Ci cięzko, bo nawet u mnie w małym mieście ( ok 80tys mieszkanców) jest tych drukarni np. kilka... Jeśli chodzi o strony internetowe... nawet nie wiesz ilu w internecie jest amatorów, którzy robią takie rzeczy za grosze i trzeba przyznać, że nienajgorzej im to wychodzi- zajrzyj sobie chociaż by na webhandel.pl

Podsumowując... powinieneś to jeszcze raz dobrze przemyśleć, a przynajmniej wystartować z większym kapitałem...

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZUS- pierwsze dwa lata działalności zniżka (według ostatnich zmian)- coś koło 200 o ile kojarzę. Co do kosztów softu- Corel miał tańsze wersje (na Linuxa o ile pamiętam wypuścili nawet darmową) także można mocno z tego zejść... ale zgadzam się z Touchem- 20 K może być trochę mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki panowie za posty :)

chyba juz (??) wszystko zostalo wyjasnione

z ta technologia php, mySQL, Java, CMS, XML, XHTML, CSS..... to ciagle nad nia pracujemy wiemy ze sam html i flash to zamalo

dzieki za wyjesnienie spraw finansowych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co tak przejrzalem watek...to widze ze wiekszosc jest na nie..i ja osobiscie uwazam tez ze to marne szanse...nei wiem jak stoisz z kontaktami...napewno pracki wmiare...jednak dzis zeby sie wybic poprostu trzeba duzo szczescia kontaktow i umiejetnosci...nie lepiej by bylo zalapac sie gdzies na prace..a potem majac juz jakis staz wieksze umiejetnosci i kontakty kombinowac z wlasna firma?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... tak sobie czytam i zastanawiam się nielocie jak długo dasz radę sprostać tak olbrzymiej konkurencji rynkowej jaka teraz panuje. wstukajmy chociaż to:

http://www.google.pl/search?hl=pl&q=strony+www&btnG=Wyszukaj+w+Google&lr=

i mamy setki i tysiące firm zajmujących się podobną tematyką. owszem zapotrzebowanie też jest, ale jeśli klient będzie miał wybór pomiędzy firmą z klikuletnim stażem a firmą zupełnie nieznaną na polskim rynku to wybierze raczej tą pierwszą a wy zaczniecie i umrzecie zaraz na starcie.

chyba, że planujecie wejść z jakimś boomem. oferować coś czego nie ma żadna z polskich a przynajmniej dolnośląskich firm.

poza tym 20tys wystarczy najwyżej tylko na jeden miesiąc działalności :]

inną rzeczą jest legalność softu. możecie przecierz część rzeczy robić na darmochach typu linux. możecie wciskać publicznie kit, że stronki kompilujecie w notatniku czy co tam jest w linuchu.

możliwości jest wiele ale zabawa w firmę to dość duża odpowiedzialność więc nie porywajcię się z motyką na słońce.

tak BTW: chyba nie musze przypominać o biznesplanie i koncepcjach rozwojowych?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

serwusik :)

nielot - popieram Cie z całych sił, tylko nie powiedziales w końcu chyba - dlaczego sie tak upierasz przy firmie? Polic ile samych zusów zaplącicie co miesiąc. A zusy to tylko promil kosztów :(

pozdrawiam i zycze powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat jestem za zalozeniem firmy, ale w przyszlosci, z tego co kojarze to masz 21 lat, wiec czasu jeszcze troche masz :)

 

Btw. Badania sie potwierdzaja (patrzac po wielu pytaniach : po co? ) :P W Europie wiekszosc marzy o pracy dla duzych koncernow, a w USA kazdy marzy o zalozeniu wlasnej firmy. Taka juz mentalnosc europejczykow.. Ja jestem zwolennikiem zakladania firm, bo pracujac dla kogos ciezko bedzie ci zarobic naprawde fajna kase :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

serwusik :)

Synus - pełna zgoda. Z zarabianiem bedąc "pod kimś" vs pracująca dla siebie - też zgoda. -> i własnie tym sie kierowałem zadając pytanie co przemawia na rzecz formalizowania tej działadności . Bo koszty są niepodważalne.

Jestem w stanie sobie wyobrazic sytuacje, gdy załozenie firmy jest koniecze -> to np. w przypadku, gdy sie otwiera agencje reklamowa wyklejanie z folii/ksero itp - wiadomo ,ze taka firma musi byc dostępna dla ludzi "z ulicy.

Ale tutaj chyba nie bedzie oficjalnego biura ( koszty !!! ) - i dlatego pytam jaka jest wyzszosc pracy sformalizowanej vs zgupa zdolnych freelancerow.

Roznica jest chyba taka, ze czasem , niekotre fimy wola miec fakture. Ale robienie wszystkiego na faktury zwieksza koszty.

Jak to mawiał Alosza Awdiejew popijając wódeczke - "nie sztuka zjeść, -sztuka utrzymać",

Z firmą jest tak samo . Założyc to najmniejszy problem. W Polsce chyba tylko 10 % nowo założonych firm doczekuje swojej pierwszej rocznicy funkcjonowania :(.

Tak naprawde najważniejsza jest zawartość Waszego porfolia, zapał , umiejetności - kontakty przyjdą z czasem.

I skoro każdy marzy o firmie z powodu kasy, to paradoksalnie chyba lepiej..........jej nie zakładac na poczatku :)

 

A w USA jest taka sprawa, że jak ktos ma firme i zbankrutuje, potem założy nową i tak ze dwa razy to jest przez wielu pracodawców ceniony za upor i to, ze sie nie poddaje w trudnych okolicznosciach.

Nielot , daj znac co tam uradziliście :) - powodzenia ! I w jakiej czesci wrocka bedziecie funkcjonowac ?

Pozdrawiam i zycze powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kannu: Tak naprawde najważniejsza jest zawartość Waszego porfolia, zapał , umiejetności - kontakty przyjdą z czasem.

 

Oj nieprawda. Najważniejsza jest umiejętność sprzedania siebie, operatywność, umiejętność nawiązywania i utrzymywania kontaktów z ludźmi. Co ze świetnego portfolio kiedy z kimś nie daje się pracować bo to tamto czy owamto. Tak naprawdę tak długo jak potrafisz sprzedać to co robisz nie liczy się czy to jakość ekstraklasy czy okręgówki- ważne że kasa spływa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

serwus:)

RK - masz racje. Ja jestem jedna wiecznie niepoprawnym optymistą. I wierze, ze bedzie można konkurować jakością (ja sie obracam w sferze animacji 3D, ale mozna to przenieść na grunt www).

I wierze, ze nadchodzą czasy, gdy będa w cenie i kupowanie przez tv oraz firmy DOBRE animacje , a nie cieniutkie po znajomości. wierze, ze nadejdączasy, gdy ktoś chcąc miec reklame , będzie wolał zapłacic duzo obcemu i miec świetny porodukt, zamiast zlecic to znajomemu . Takim niepoprawnym optymistą jestem.

I wierze, ze będzie można konkurować jakością ( bo mnie osobiście tylko cos takiego interesuje). Konkurować mozna też niskimi cenami ( niskie ceny mnie nie interesują).

Niestety masz RK sporo racji :(. Bywają takze świetni specjaliści, z którymi niestety trudno sie dogadać i nie mozna pracować w grupie. :(

 

pozdrawiam i zycze powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!

ale postow...

Wiem ze na zalozenie firmy mam jeszcze sporo czasu i tak naprawde nie chodzi tutaj o kase bo napoczatku jej nie bedzie :) ale o niezaleznosc inni wola pracowac u kogos ja (my) wole miec ta niezaleznosc nie chce sie martwic tym ze szef mnie opierniczy niesusznie czy slusznie niewazne,

powiem szczeze ze coraz czesciej mysle nad praca w jakiejs firmie (zwiazanej z stronami grami czy cos w tym stylu) z 3lata az skoncze studia (ekonomia) bede mial doswiadczenie w zawodzie (duuuuuuuuze ) kontakty i nie bedzie mi obca ekonomia czyli nie bedzie mnie latwo oszukac :).

my sobie zdajemy sprawe ze to nie bedzie takie proste ze zalozymy firme i juz przyjda do nas zlecenodawcy bedziemy musieli szukac i miec co pokazac czyli portfolio i niemoze byc to zwyczajnne portfolio tylko cos w sobie musi miec

ciagle myslimy nad nasza strategia nad naszymi pomyslami na biznes aby wniesc cos nowego w ten rynek a nie powielac pamietamy o biznes planie marketingu reklamie itp. wiemy ze koszty nie beda male moze przesada ze 20k sarczy na miesiac :) ale napewno na niedlugi okres mozna "krecic" w sprawie programow bo po co kupowac wszystko oryginalne skoro sa darmowe :)

mamy swiadomosc ze to jest ryzyko ale bez ryzyka nie ma sukcesu , mamy swiadomosc ze bedziemy pracowac 24h/dobe a ledwo bedziemy sie utrzymywac na rynku ale wlasnie to mnie "kreci" ten dreszczyk ta niezaleznosc, wiem ze licza sie kontakty ale majac dobre portfolio i dobra "gadke" napewno uda sie kogos znalesc liczymy sie z tym ze nam moga mniej ufac niz firma ktore sa dluzej na rynku ale myslimy nad drobnostkami ktore pozwola naszym przyszlym zleceniodawca uwiezyc nam ze dobrze postepuja :)

pozdrawiam i dzieki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

dotyczy głosów mówiących o tym, że po co od razu firma (coś w tym stylu) zastanówcie się - nielot007 i s-ka, jaka firma podejmie współprace z kimś (mówie z "kimś" bo nawet nie zarejestrowaną firmą) kto dziś jest i robi www, a jutro powie, że nie ma czasu czy coś tam, a już oficjalna firma zobowiązuje, zarówno od zangażowania do dbania o klienta oraz wywiązywania się z umów. Firma może nie mieć doświadczenia, ale niskimi (czyt. konkurencyjnymi) cenami lub/i profesjonalną obsługą można to z niwelować do poziomu nie nasówajacego podejźeń o brak doświadzcenia, tak tak umowa i rachunek są to rzeczy niezbędne, firmy ewentualni zleceniodawcy będą chcieli rozliczać każdy wydatek jednorazowy czy okresowy np. w formie abonamentu (administrowania serwisem). Np. takie zlecenie: admin. serwisem sklepu on-line czy netowej oferty jakieś pierwszej z brzegu hurtowni, okresowo aktualiozwanej, więc do czego zmierzam jeżeli ktoś już zwróci się o serwis www to będzie chciał mieć (bardzo często) pewność obsługi w przyszłosci lub ciągłej współpracy, pewnie, że możecie wystartować z dolnej półki i na pół gwizdka, ale w tym momęcie wg. mnie zleceń raczej nie będzie, a przynajmniej nie na tyle aby się utrzymać (zyskacie może jako takie doświadczenie),

umiejętności tak czy inaczej muszą być ...

niech sie wypowiedzą osby które wykonują takie zlecenia jako freelancerniki czy jakoś tam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności