Skocz do zawartości

Matura z polaka-pomocy


karlos18

Rekomendowane odpowiedzi

jezu ludzie pomozcie wkopalem sie z tematem na mature ustna z polaka. wybralem na szybko temat: "Komputer i internet-kolejne narzedzia czy nowa jakosc w swiecie kultury?" i teraz jestem udupiony, zdalem sobie sprawe ze nie potrafie filozofowac o sprawach technicznych. masakra. nie mam pomyslu jak zebrac material i go przygotowac na 15minutowa gadke a jakby tego bylo malo baba wyskoczyla ze musimy jej oddac bibliografie i plan ramowy swojej pracy w tym tygodniu (dokladnie na wtorek) bo pozniej jej moze nie byc. siedze juz od dwoch dni i szperam w necie i nie moge znalezc nic sensownego (oczywiscie nie mowie o gotowej pracy tylko o materialach pomocniczych). pomozcie, nie wiem co mam teraz zrobic. czekam na wasze pomysly. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 36
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

ehh muisz zaczarować :) im więcej będziesz miał do powiedzenia tym lepiej dla ciebie - często nawet odbieganie od tematu jest w miare możliwości rozwiązaniem - za zadanie postawiłes sobie internet jako nową jakość w świecie kultury ale możesz to rozstrzygiwać w kwestiach grafiki i jej roli we współczenym świecie - odpowiedz sobie na pytanie - co to jest 15 minut ? zgłoś sie na gg to moge ci pomóc bo sie interesuje psychologią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam spoko temat> o fantasy, ale Twoj tez nie jest zly...ja chodze na korki... bylem na 5 lekcjach i mam cala prezentacje^^. razem napiszcie plan, pomyslcie nad materialami itd. a 1 to postawic teze i ja obranic, czy cos udowodnic... a;e jak zdac pisemna?!?!?!?! jak ktos zdal nowa maturke zpol to POMOCY plzplzplzplzplzplzplzplzplz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lol a co to za problem zdac pisemna? Po prawdzie dostalem 'tylko' 52%, ale poprawiajaca uciela mi za styl wypowiedzi - niby zbytnio kwieciscie opisywalem. W sumie to i moze, bo siadlem i pisalem - cos ok. 1000slow na koniec mi wyszlo : o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee no panowie, na maturze pisemnej przynajmniej podstawowej nie ma praktycznie zadnej wiedzy z lekcji :D ... Zdobylem 70% z probnej, a 3 mialem na semestr. Matematyka to tez parodia, bo dostepne sa wszystkie wzory i twierdzenia... Matura ?? Matura to kpina ;)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... tak to czytam i czegoś nie rozumiem.

mając temat podany ROK wcześniej. mając możliwośc korzystania z bibliotek, uniwersytetów, polonistek(ów), ksiązek, internetu, babci, cioci, mamy, psa i chomika nie potrafisz sklecić nawet jednego zdania zgodnego z tematem? i to tak banalnego tematu jak:

"Komputer i internet-kolejne narzedzia czy nowa jakosc w swiecie kultury?"

czyli

"komputer-moje narzędzie do wszystkiego, kolejny członek rodziny, przyjaciel domu i drapaczka po dupie"

czyli o tym dlaczego komputer tak dokładnie i tak łatwo zawładnął życiem przeciętnego śmiertelnika.

czyli o czymś czym robisz każdego dnia wracając ze szkoły/pracy/miast/wsi* i dlaczego/po co* to robisz.

(*niepotrzebne skreślić)

było by to wspaniałe pole do popisu, idealna analiza psychologiczna społeczeństwa pod kątem albo degeneracji albo rozwoju społecznego od pojawienia się pierwszych Marków I i II aż po dzisiejsze komórki, palmtopy czy zwykłe PCty.

 

 

może dlatego, że jestem ze starszej generacji nie wywodzącej się z gimazjów i innych pierdół, na ogół rozmydlającej ludziom mózgi, ale że tak zapytam: coś ty chłopie robił, że teraz budzisz się z ręką w nocniku??

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

knysha: rok szkolny: z tego co wiem mój znajomy dostał tematy we wrześniu/październiku więc licząc do maja mamy 7 mcy czyli prawie rok ;)

a zresztą: jak dla mnie to przygotowywanie się do takiej matury to bedka. spróbujcie panowie zdać starą maturkę: gdzie na przygotowanie do ustnej odpowiedzi masz 15min, zaś twoja wypowiedź nie jest przebarwiana animacjami komputerowymi rodem z pixara, tylko ocenia się zawartość merytoryczną i naukową. to co praktykuje się teraz nazwać można szkołą akwizytorów: jak zaczarować, żeby zdać.

tak szczerze to połowa ze zdających uczniów powinna jeszcze raz przewertować cały materiał, bo bez pomocy w postaci plansz, wydrukowanego przemówienia czy rocznego przygotowania materiału ciężko by im było napisać choć jedno zdanie o np: wpływach greckiej filozofii na literaturę tamtego okresu. podpowiem, że jest to zadanie nie na wiedzę ale na logikę: czyli pomyśl zanim powiesz "nie wiem".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

knysha: rok szkolny: z tego co wiem mój znajomy dostał tematy we wrześniu/październiku więc licząc do maja mamy 7 mcy czyli prawie rok ;)

a zresztą: jak dla mnie to przygotowywanie się do takiej matury to bedka. spróbujcie panowie zdać starą maturkę: gdzie na przygotowanie do ustnej odpowiedzi masz 15min, zaś twoja wypowiedź nie jest przebarwiana animacjami komputerowymi rodem z pixara, tylko ocenia się zawartość merytoryczną i naukową. to co praktykuje się teraz nazwać można szkołą akwizytorów: jak zaczarować, żeby zdać.

 

Hehe dokladnie, ale ja nie mam zamiaru korzystac z zadnych plansz. Jedynie ramowy plan wypowiedzi i 'huzia na Jozia!' ;]

 

tak szczerze to połowa ze zdających uczniów powinna jeszcze raz przewertować cały materiał, bo bez pomocy w postaci plansz, wydrukowanego przemówienia czy rocznego przygotowania materiału ciężko by im było napisać choć jedno zdanie o np: wpływach greckiej filozofii na literaturę tamtego okresu. podpowiem, że jest to zadanie nie na wiedzę ale na logikę: czyli pomyśl zanim powiesz "nie wiem".

 

Polowa? Niepoprawny optymista z Ciebie ;] - imho cos ok. 90% xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyluzuj, nie musisz sie znac na wszystkim, zreszta polski to malo popularny jezyk, nie musisz go znac doskonale, podejrzewam ze plynnie wystarczy

a papier trzeba mieć:/

chyba ustny polski zawale w tym roku:] jeszcze nic nie mam a bibliografie trzeba oddać do 4 kwietnia:D kocham moje lenistwo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyluzuj, nie musisz sie znac na wszystkim, zreszta polski to malo popularny jezyk, nie musisz go znac doskonale, podejrzewam ze plynnie wystarczy :)

 

NIEPRAWDA: język polski to nie tylko nauka o polskiej literaturze, ale w ogóle nauka i ogromna wiedza o literturze i jej rozwoju na przestrzeni dziejów. Tweety mądrze napisał; mało kto byłby w stanie teraz napisać o wpływie dzieł Platona filozofię dajmy na to - Baroku czy Renesansu. Albo choćby greckiej mitologii na sztukę w tych okresach. A przeciez to jest podstawowa wiedza dla mądrego człowieka: znajomośc historii, kanonów myślenia i ich ewolucji od setek lat.

Bez wielu lektur DA SIĘ zdać maturę, ale to nie o to tu chodzi; te lektury mają zmienić czytelników, dać im do myslenia, poszerzyć horyzonty, wytrącic z utartych, prostych torów myślowych, zadawac trudne pytania, poruszac zawiłe i niejednoznaczne kwestie moralne, etyczne.

Te książki, noszące piętno lektur to jest ogromny ludzki dorobek mysli, filozofii, sztuki. Odrzucając go skazujemy się na dobrowolny powrót do epoki barbarzyństwa.

Pozdrawiam zdających maturę. mam nadzieję, że mój post zaliczycie do lektur szkolnych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shogun, ja to dla jaj napisalem z domyslem ze tuki i rferency do maxa nie sa po polsku w oryginale :)

jak programisci zancza pisac programy w polskim, bedziemy sie uczyc :)

 

poza tym jest to malo operatywny jezyk, w naszej branzy zapozyczone jest nei tylko cale slownictwo u gramatyka sie jzu koslawi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mowie o CG, ja mówię o maturze i szkole. Mówię o całej reszcie zycia tych młodzików. Poza tym przepraszam bardzo, ale wiedza z zakresu sztuki, kanonów i literatury na pewno podniesie jakośc grafik, chocby poprzez niepopełnianie podstawowych błędów w kompozycji, kanonie, kolorystyce, symbolice i treści przesłania obrazu. Myślisz, że mądry człowiek musi znać tylko jedną branżę? Jest takie określenie, jak "człowiek renesansu". Brzmi znajomo?

A co do pisania dla jaj, to nauka jest za poważnym tematem, by sobie robić tego typu jaja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minutowe wystąpienie - ale masz problem :D

Takie wystąpienie można przygotować w 2h, a na taki temat to mógłbym bez przygotowania walnąć mowę co najmniej 1h ;)

 

No ale nie pękaj, zacznij od tego od czego zacząć trzeba, idź do biblioteki ;)

http://alpha.bn.org.pl/screens/opacmenu_pol.html

 

Ten link to wyszukiwarka zasobów Biblioteki Narodowej - jak jesteś z wawy, to możesz tam sobie podskoczyć, jak nie, to i tak dzięki temu przygotujesz jakąś bibliografię :)

 

np. tak: http://alpha.bn.org.pl/search*pol/t?SEARCH=internet

 

Jak przejrzysz ze dwie - trzy książki to reszta sama pójdzie (tylko wybierz te właściwe)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość User190

karlos18> zacznij od ksiązki Reevesa - Media i ludzie, do tego dołóż jakieś inne prace nt netu i tyle... jak ładnie posolisz to mogę Ci napisać taką pracę :)

Btw. ale wy jesteście łośki - w ubiegłym roku tyle osób przygotowywało prace, a wam się nawet nie chciało zapytać znajomych, którzy dostali 20/20, czy nie udostępniliby wam prac!! Tematy prac przecież można było samemu składać!! Oj, nie potraficie kombinować - na studiach zginiecie :P ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shogun-masz racje, na szczescie ludzie co mi placa to bezguscia i ignoranci :) jak wiekszosc populacji :) i mnei sie to bardzo podoba, wiec nei rpzesadzajmy z wiedza, chyba bardziej licza sie znajmosci i dobre urodzenie, wtedy mozna byc nawet kretynem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to temat wraca ;) tfu ;( ... ja mam osabna prosbe,,,, moze mi ktos zapodac jakies zasady odnosnie matury pisemnej? wiem, ze moge w necie poszukac,,,i szukam ale zawsze jest lepiej miec wiecej...:

chodzi mi o takie ogolniki, odp. na pytanie: jak pisac? np...

1)podziel text na 3 czesci,,,wstep...

2) pisz tylko o tym co jest w texcie, nie dodawaj zadnych pierdol z glowy, chyba, ze jest napisane, zeby dodawac

3)musisz niejako przepisac przytoczony text komentujac go...

 

oraz inne takie zasady,,,,jakis szkielet wypracowania

z gorki thx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurt:) z checia podziele się doswiadczeniem z maturki :] hihi

a wiec tak:) z moja matura bylo tak ze wzialem temat POTOP :) haha ksiazki oczywiscie nie przeczytalem filmu nie widzialem.. ba nawet streszczenia nie czytalem. bylem konkretnie zielony na maxa:D ofc zaraz sie spocilem jak dzika swiania ale trzeba cos zrobic.

przepisalem caly tekst jaki tam byl wlasnymi zdaniami. nic zupelnie od siebie nie dodawalem. do calej lektury sie nie odnosilem. do tego zrobilem te 15 czy 20 smiesznych polecen z pierwszej czesci (ktore swoja droga albo sa naprawde latwe, albo ciezki, albo takie ze wlasciwie odpowiedz bedzie zalezec od tego kto to sprawdza) i CUD -70%% haha

dlatego sadze ze zeby nie zaliczyc maturki z polaka trzeba byc betonem jakich malo. trzymaj sie:) napewno bedzie dobrze..

i pamietaj. jedyna zasada: przepisz tekst wlasnymi zdaniami:) sukces murowany.

pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arturros ma racje :).... Za samo streszczenie podanego fragmentu jest jest juz wystarczajaco duzo punktow... Za wyciagniecie z niego wnioskow mozna tez troche zarobic. A jezeli jeszcze ktos pisze poprawnie stylistycznie to za samo wypracowanie mozna zdobyc te 30% ;)... I nie jest potrzebna zadna wiedza z lekcji.

 

Prawda jest taka ze czesto klasy matematyczne lepiej zdaja mature z polskiego niz humanistyczne (tak bylo w moim liceum). Jest to zasluga glownie tego ze na nowej maturze bardziej przydaje sie logiczne myslenie niz konkretna wiedza. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale matura, dostajesz temat i sie do niego przygotowujesz. PHI!

To ja juz wolalem ten RAW HARDCORE jak ja zdawalem. Nie wiedzialem po co i na co ide bo wchodzilem wszedzie pierwszy :P

 

to tak jak ja na ustną mam pierwszy termin w skole Yeaaa. ja im pokaze :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LOL. Rozwalacie mnie :D Jak mozna sie bac matury z polskiego ? W dodatku to poziom podstawowy, a nie rozszerzony. Za poprawne pisanie (kompozycja, styl, jezyk ) jest polowa pkt. (25) do zdobycia. Za podanie z czego pochodzi fragment(y) kolejny 1pkt. Za analize na bank dostaniecie z 10pkt :) Razem zrobi sie z tego ok 70% :)

 

Ja sie bardziej boje matur rozszerzonych, bo podstawowe to latwizna :D

 

PS. Wybierajcie tematy maturalne najlepiej z banku. Dlaczego? Bo na pewno bedziecie mogli znalesc do nich materialy. Wiele osob stworzylo swoj wlasny temat i byli potem udupieni z powodu braku bibliografi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności