Skocz do zawartości

Ciekawostka


Polik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Ostatnio na wykladzie z Analizy koles zadal nam pytanie: jaka figura powstanie jezeli obrocimy ukosna prosta wokol osi, z tym ze prosta znajduje sie przd osia (patrz rysunek). Ja cwaniak od 3D :) mysalem ze spokojnie sobie to wyobraze ...... a tu shit! W zyciu bym sie nie domyslil, dopiero w domu na maxie zobaczylem ze rzeczywiscie to ta figura. Ciekawe czy wy zgadniecie :)

 

prosta.jpg

 

Dobre zadanie na cwiczenie swojej 3D-wyobrazni. Powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

a mi się że to może być tak jak mintrill napisał bądź dwa stożki stykające się wierzchołkami :)

 

edit >> faktycznie stożki byłyby gdyby prosta dotykała osi, a nie dotyka więc jest jak na screenie Vorka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

illy, moja bryła nie jest błędna. Klepsydra była by jeżeli prosta leżała by na jednej płaszczyźnie z osią obrotu. Cały bajer polegał na tym że prosta jest przesunięta przed oś, ja przesunąłem ją sporo żeby było widać o co chodzi. Tak mi się przynajmniej wydaje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak te proste są skośne, to chyba faktycznie bedzie tak, jak pokazał Vorek

 

PS. takie rzeczy macie na analizie? u mnie na analizie sie liczy całki, a bryły są na geometrii :P

 

PS2. Vorek, co to ma byc za render? dodaj jakies SSS, GI i pare bajerów - bedzie ładniej :) oczywiscie renderowane w mentalu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

illy, moja bryła nie jest błędna. Klepsydra była by jeżeli prosta leżała by na jednej płaszczyźnie z osią obrotu. Cały bajer polegał na tym że prosta jest przesunięta przed oś, ja przesunąłem ją sporo żeby było widać o co chodzi. Tak mi się przynajmniej wydaje
Jak w srodowisku 2D przesunales prosta "do przodu" ?

Tzn. mozliwe ze tak jest. Ja sie sugerowalem pierwszym obrazkiem

prosta.jpg

Nastepnym razem moze jednak poprosimy o sprecyzowanie.

 

W kazdym badz razie fakt: i moja (nasza) klepsydra jest poprawna jak i twoje cos (hipertorus?)

 

Myślałem podobnie jak Vorek, tylko wyobrażałem sobie kanciaste przegięcie zmiast płynnego.

Imo nie mozliwe. Albo moja teoria albo Vorka, nie moze chyba byc posredniej.

 

jak te proste są skośne, to chyba faktycznie bedzie tak, jak pokazał Vorek
Napisalem wyzej. Autor nie okreslij przestrzeni badz plaszczyzny. Ja przyjalem ze jest to 2D i wg mnie jest to klepsydra (dwa stozki stykajace sie wierzcholkami) ale vorek zaproponowal odsuniecie osi obrotu od prostej (o czym autor nie wspomnial) czyli juz przestrzen 3d. Stad wyszlo takie cos ja wyszlo,.

 

 

PS: moge lekko blednie operowac terminami

 

 

EDIT: o fak, teraz doczytalem ze prosta lezy przed, sorry za zamieszanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niezla zagadka, nie :) sam kombinowalem czy to bedzie klepsydra ale przeciez prosta jest przed osia i nie wiedzialem czy to bedzie walec czy cos innego ale w zyciu bym nie przypuszczal ze to bedzie takie cos - Vorek pokazal cala prawde :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie cos to wlasnie na geometrii analitycznej byc powinno :P, co Wy macie za program nauczania z analizy :] (choc wiem za jako ciekawostke mozna to dac na kazdym przedmiocie :))

PS. mkk3a i Polik studiujecie matme? jak tak to gdzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności