Skocz do zawartości

Podkręcanie procesora


XaoC

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem...pytanie troche jak nie na te forum, ale jest dzial hadrware.

 

Mam procesor Athlon 1,8Ghz 2500+, chciałbym go podkręcić. Kiedys gdziesz czytałem o tym, że sie to robi zmieniając napiecie zasilania procesora i wiem, że można na bank zrobić to z moim procesorem. Ale nie wiem jak wysokie napięcie byłby bezpieczne...

 

Odp. na ew. polecenia kupna nowego procka: nie stac mnie niestety teraz:( wszystko idzie na studia, zarcie i neta:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Dobra rada - jak nie masz pojęcia (a z tego co mówisz wynika że nie masz...) to lepiej sie za to nie zabieraj.

 

Jak mimo to chcesz podkręcić, to musisz zmienić FSB procesora. Napięcie sie zmienia tylko po to aby procesor stał sie stabilny w przypadku dużego podkręcania i raczej maksymalnie o 10% większe napięcie bo jak dasz więcej to skróci żywotność procesora (jak bardzo przesadzisz to nawet baaaardzo skróci ;) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszukaj na stronach Komputer Świata

 

Ja jednak proponuje na przykład purepc.pl (dawny tweak). Niemieckie pseudo-profesjonalne przedruki najczesciej spoznione o kilka miesiecy mnie nie przekonują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie, co do V-core, dezpieczne jest dla tego procka 1.825v, co do FBS to powinien pujsc na 200 Mhz, co do mozliwosci podkrecania decyduje ram na kompie (slabe ramy -> nizszy FBS -> mniejszy O/C) oraz przedewszystkim zasilacz i chlodzenie, masz slabe to nawet nie kombinuj...

jeszcze mozesz sprawdzic czy masz mnoznik odblokowany (dotyczy niewielu CPU, ale zawsze moze sie trafi perelka), a jak masz mnoznik odblokowany to zwiekszaj go co 1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak przyjde z kąpieli to moge wyjaśnic co i jak podkreca się :)) zajmuje się tym nie od dziś... ale dopeiro jak się wykąpie ;P jak coś to wysli mi PM to napisze :)) pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tak... Mnoźnik masz zablokowany na 100%, AMD dawno go zablokował, nie pamiętam juz keiedy... ale co do podkręcania to Tak, najbezpieczniejsze metody to:

 

-Podkręcanie poprzez System, programami typu CPUFSB czy CPUCOOL czy może SPEEFAN, podkręcasz do stabilnych wartości i dajesz by zawsze je wczytywał przy starcie np. windowsa...

 

-Podkręcanie przez Bios - to jest chyba najlepsze wyjście choć niestety nie każdy ma plyte gł. wyposażoną w bios zdolny podkręcić, sprawdź w swym biosie czy masz opcje ustawiania czasów RAM'u i podkręcania Magistrali itd itp...

 

-Podkręcanie przez płyte gł - na płycie gł. znajdują się zworki które odpowiedzialne są za FSB itd itp. poczytaj w instrukcjii płyty GŁ. czy masz takie coś.

 

Pamiętaj że gdy podkręcasz procesor czasami musisz zwolnić czasy ramu, poniewaz on może nie nadążać na tylu taktach...

 

Bardziej niebezpieczne metody to Zabawa na procesorze, masz AMD'ka i można w nim odblokować funkcje MOBILE która oblokowuje mnożnik. żeby ją odblokowac musisz złączyć pare kropek na procesorze, robi się to poprostu ołówkiem, ponieważ wkład ołówka bardz odobrze przewodzi prąd. Powiedmy że to zorbiłeś... no ale gdy już odblokowałeś Mobile to napięcie procesora się zmieniło, no i tu trzeba przeciąż nożykiem pare kresek... musisz sobie poszukac do swojego procesora na necie jake kropeczki czyli styki na procesorze połączyć i jakie kreski przeciąć, tzn. Kreski czyli złącza :)) no i puźnej możesz też na procesorze zmienić mnożnik, ale pamiętaj jak przetniesz pare złącz to już na stałe no i nie wiadomo czy procesor po tych wszytskich dywagacjach ruszy... no nic, ale też gdy poprostu odblokujesz Mobile i ustawisz dobre napięcie (tak między 1,6 a 1,65 v) to w tedy w systemie możesz baiwć się mnożnikiem co jest dużo lepsze i nic ci nie zrobi z procesorem.

 

Podsumowójąc... Najlepiej pobaw się pierwszymi 3 sposobami, są dość skuteczne, najskuteczniejsza jest zabawa poprostu w Windowsie... no a gdy nic nie zadziała to możesz sie zabrać jeżeli naprawde chcesz za zabawe na procesorze, musisz mieć do tego tablice napięć , gdzie masz przeciaż no i takie bajery... ehhh wsyztsko jak mowilem jest na Necie :)) no i oczywiście musisz mieć do wszytskiego dobre chłodzenie, a do sprawdzania temperatury, polecam program SPEEFAN jest najlepszy, odczytuje napięcie podzespołów oraz szybkość wiatraków :))

 

Pozdrawiam

 

P.S. Ja mam podkręcony Procek z 2,3 do 2,8 m Ram też mam podkręcony... no i magistrale płyty GŁ. no i oczywiście KArte Graficzną :D:d heh... no i dzięki dobremu chłodzeniu (wymieniłem chłodzenie na karcie graficznej i kupiłem sopecialne do procesora oraz nowy zasilacz by top wszytsko pociagnoł) wszystko chodzi stabilnie :)) no jedyny minus tego podkręcania całego to to że musze mieć obudowe uchyloną bądź otwartą, ponieważ mam zły przepły powietrza w niej no i musaił bym robić dziury itd itp... no a nie chce mi sie :)) pozdrawiam wsyztskich OVERCLOCKERÓW ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i Ovecrlorzerzy pozdrawiają Ciebie :P Ja siedze w tym 4 lata.

Mnoźnik masz zablokowany na 100%, AMD dawno go zablokował, nie pamiętam juz keiedy...

19 tydzień 2001, jeśli masz bartonka sprzed tej daty to masz mnoznik odblokowany.

 

Pamiętaj że gdy podkręcasz procesor czasami musisz zwolnić czasy ramu, poniewaz on może nie nadążać na tylu taktach...

Czyli Timingi pamieci, ew jeśli już na FBS nie wyrabia, to trzeba ustawić asynchro, ale to nie działa zbyt dobrze na amd i mocno zwalnia ram

 

@Xaoc masz bartona, on idzie bez problemu na 3200+ na standartowym chlodzeniu, (chyba ze masz wybitnie nie udana serie), nalezy tylko FBS dac na 200Mhz (patrz sie jakoe moga byc tego skutki w tym watku), a jesli nie daj boze nie wstanie Ci komp, robisz bios Deftaul, poprzez:

-wyjecie bateri na plytce

-przelozenie zworek z plytki

-odpalenie kompa z wcisnietym klawiszem Insert (nie dziela na wszystkich plytach)

 

@FALcom3D nie masz az tak przekreconego kompa (ale to pewnie z uwagi na stabinlosc poczdas renderingu), ja mialem celerona 300@450Mhz, teraz mam rowniez bartona jak XaoC podkreconego na 2300mhz (fbs 210mhz i ram 2-2-3-8), a co do karty graf to mam jdna z najbardziej podkreconych kart w Polsce ( Radeon 9600 500/600mhz@ 600/800mhz stabil) B)

 

Pozdrowionka

 

 

tak poza temetem: to czemu mi forum nie łyka zalacznikow jpg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BizU - o widze Kumpla po Fachu ;P hehe no to co napsiałeś jest w 100 procentach prawdą :)) a co do twojej kary graficznej to naprawde nie źle podkręcona... a ja sobie tak podkręcam to jest maxymalnie bo puźniej jest po jakimś czasie nie stabilnie :)) ale juz go testowałem całą noc renering i takie inne :) pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra rada - jak nie masz pojęcia (a z tego co mówisz wynika że nie masz...) to lepiej sie za to nie zabieraj.

 

Dlatego tu napisałem - bo nie mam o tym zielonego pojęcia!

 

I trochę się przestraszyłem! Piszecie tu o rzeczach o których mi się nigdy nie śniło:P Jak tylko wróce do domu za kilka dni, to postaram się znaleźć wszystkie potrzebne informacje na temat mojego kompa :D Ale pewnien jestem tego, że:

- nie mam wypasionego systemu chlodzenia

- RAM... cóż... 256 :P i wiem tez ze DDR - nic więcej :P

 

BiZU: jeśli chodzi o te załączniki: http://www.max3d.pl/forum/showthread.php?t=26117

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@XaoC - ściągnij sobie program Everest Home (Dawne Aida32) i sprawdz w Płyta główna>SPD>Szybkość Pamięci, dobrze jest jak bedzie PC3200, to oznaczy że Bedzie mozna kombinować z FBS, chłodzeniem Procka, az tak sie nie przejmuj, bedzie troche grzało, ale powinien byc stabilny.

Polecam PurePC Dużo informacji od wielu userów (szkoda tylko że taki bałagan maja na forum). Nawet dobrze by było jakbyś cały Rapotr załączył, wiedzieli byśmy na czym stoimy

 

@dareg - ładnie 700mhz czystej mocy :] Ładna seria, ale pomyśl sobie jakbyś miał wafla z nr od 0 do 9 :]

 

@FAlcom3D - ja testowałem poprzez SuperPI, 3dMarki, albo dekodowanie avi>DVD, z prostych przyczyn, jeszcze nie umiem robić scen co ie renderują po 8h :], a co do niestabilności... poszperaj a timingach (2-3-3-8 sprawdz, wiem, wiem to boli jak tracą na czasach dostępów ale zawsze bedzie większy FBS), bo widze że też sobie pokupowałeś chłodzenie na CPU + zasilacz.

 

Co do obódowy to ja mam cały czas otwartą, nie to że sie grzeje bo mam 7 wentyli w budzie, ale czesto grzebie w nim co coś przerabiam... Jak kupiłem coolerka na CPU, to potem przystosowałem coolerka od amd na GPU grafiki :] + pociete stare radiatory z płyt głównych na BGA dałem :P

 

ach i apropos tych załączników.. natknełem sie na ten temat.. no i nic nie pomaga wysyłenie z URL

 

b17bj.jpg

 

a z kompa mam

 

b29wj.jpg

 

a to co chce załaczyć do swojego tematu to jest

 

ka7nq.jpg

 

próbowałem inne formaty i też nie śla sie, a mój WIP goły i wesoły :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze, co do krecenia to nie zabardzo, masz pamiatki PC2700 , co oznacza, ze nie pośmigają raczej na FBS200, nie wiem czy da sie ustawić na nich FBS180... szkoda, no i niestety chipset płytu gównej KT600 nie wrózy osiągów, po za tym obódowa... by sie przydały 2 wentyle wciągający żimne powietrze na dole i wypuszczający na górze (strasznie Ci sie grzeje tam.. ja na swoim w stresie takich nie mam temperatur).. To tyle.. mimo dobrego procka do podkręcania nie zaszalejesz za bardzo, nie wiem czy bedzie stabilniej chodził przy FBS173 (1,9GHz)...Ja bym nie ryzykował, bo mogą sie ramy spalić, i przy takich Celsjuszach Procek/zasilacz/płyta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, czyli jednak w moim przypadku podpowiedź brzmi: "kup cos nowego:D"? Na ryzyko mnie teraz nie stać:P

Poczekam z 3miechy i kredyciaka chyba zaciagnę (zęby w ścianę i już:D), ale jak już to na jakiegoś większego kombajna, rozbudowa odpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności