Skocz do zawartości

Kłopot ze sprzętem?


hkropinski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Problem mam dość duży, nie moge sobie z nim poradzić więc piszę tutaj, z nadzieją że zaradzicie;)

 

Zacznę od tego, że kilka dni temu stałem się szczęśliwym nabywcą GeForce'a 7800GS wydanego przez Point of View. Wybór padł na tą właśnie kartę gdyż na mojej płycie głównej brakuje złączy PCI-Express, a z tego co się orientuję jest to jedna z leprzych kart pod odchodzącą platformę AGP8x.

 

Cały szczęścliwy i zadowolony czym prędzej podłączyłęm kartę do mojego zestawu:

Pentium 4 3,4GHz HT

2 x 512 MB RAM Kingstona 433mhz CL2,5

Płyta główna Asus P4C800 Ai Series

Dysk twardy Seagate Barracuda 120 GB 7200 RPM

zasilacz Modecom 350W

 

Zacząłem wykonywać testy na grach takich jak: Far Cry, Doom 3, NFS: Most Wanted, Hitman: Blood money, Splinet Cell: Chaos Theory oraz benchmarkach: 3dMark03.

Po przesiadce z GeForce'a 5600 jestem wręcz wniebowzięty ( :D ) kiedy stwierdzam że przy użyciu Frapsów mam takie wyniki w grach - testy robione na maksymalnych detalach, 1280x1024, antyaliasing i filtrowanie - maksymalne:

Hitman - 30 fps

Doom3 - 60 fps

Splinte Cell - 20-30 fps - tu zastosowałem Shader Model 3.0

Far Cry - 60 fps

NFS: MW - 30 fps

3dMark03 - na domyślnych ustawieniach - 14481

 

I tu zaczyna się kłopot...

Grając w gry bardziej dynamiczne - NFS: Most wanted czy Doom 3 mam dużo - od 30 do 60 klatek. Jednak co jakieś 15-20 sekund gra na jakis czas zwalnia do kilku fps-ów. Po prostu gram z dużą wydajnością i nagle mi spowalnia ( nie na dlugo - na jakąś 1 sekundę ).

 

Zaobserwowałem, że:

- w tych grach nie ma znaczenia miejsce, otoczenie w jakim się znajduję, mogę być na pustej drodze, gdzie nie ma zadnych efektów a i tak zwolni

- na niższych rozdzielczościach jest to samo

- zmiana sterowników nie pomaga - próbowałem z wersją z płyty kart, ze strony nvidii oraz sterowników beta.

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 25
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

350W by starczyło (choć dosc ryzykownie) pod warunkiem że chodzi o na przykład Tagana. Modecom to nie zasilacz.

Co do zacinek to sprobuj włączyć/wyłączyc fastwrites i sideband adressing- wa kartach serii 6800 to pomagało z tego co pamietam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

winny:

Płyta główna Asus P4C800 Ai Series + zarzadzanie zasilaczem 350 W

 

tak naprawde to jest moc laczna zasilacza, ale wiekszosc wymienionego przez Ciebei sprzetu chodzi na czerwonym kablu a nie na zoltym, czyli interesowac Cie powinan tylko moc dla niskeigo napiecia (tam jest wymienione na tabliczce znamionowej)

czyli:

musisz wymienic zasilacz, poneiwaz w momencie kiedy sie przegrzewa lub skacze mu pobor mocy plyta glowna zaczyna wlaczac tryb oszczedzania, a najbardziej oszczedza na Twoim procku (to jest 90 watowe, nastawione na bawelne zelazko w Twoim kompie) i obcina mu pradu.. procek zwalnia, plyta zwalnia, wszystkos ie zamula :) i wystepuje to regularnei jak w zegarku z narastajaca czestotliwoscia:

 

chlodzenie, zasilacz,

 

a jesli CI przyjdzie zablokowac zarzadzanie energia (bo da sie w Asusie) to pojdzie CI zasilacz z dymem;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzecz w tym ze nei zablokowales :) po prostu ten zasilac znei da plycie, karcie, prockowi i dyskowi tyle pradu co potrzeba, poniewaz:

procek-okolo 90WAT

dysk-okolo 30WAT (baracudy potrafia docisnac nawet 60, ale zadko sie je tak uzywa intensywnie, chyba ze bazodanowo w serwerze);

plyta-30wat;

grafika- a potrafi i 90 pociagnac;

pameici-stabilne 10 wat;

pewnie jakis cd i troche innego zlomu i juz masz grubo ponad 200 wat na niskim napieciu, a w zasialczu niskiego napiecia jest moze z polowe? moze troszke ponad polwoe (pewnei masz 215 wat w zasilaczu); tak sie nie da, kup 450 i bedize dobrze:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc ja powiem jak rozwiążesz ten problem, miałem podobny...

Sprzęt jak widzisz na dole zbierzny. Dodam że muj zestaw jedzie na 600W inaczej gineły napedy. Zasilacz masz słaby ale to połowa sukcesu i tyczy sie raczej stabilizacji pracy całosci. Jeśli o NFS MW chodzi to pełne detale 1200/1024 śmigaja ładnie i płynnie ale przy minimum 2 gb ramu :]

No na jak piszesz masz w tym temacie pewne braki. Sugestia więc zmniejsz nieco detale otoczenia albo dokup kości. jest gdzies na forumNFS coś na ten temat tam określono empirycznie że to 2 gb jest nie moge go teraz jednak znaleść w ulubionych jak trafie to wrzuce linka a póki co myśle że skoro NFS tak ma to reszta analogicznie.

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

damus -> wydaje mi się jednak ze to nie ejst wina ramu ani karty czy procesora itd. swoje wnioski opieram na fakcie ze przy nizszych detalach jest to samo - gra chodzi pięknie i co kilkanascie sekund schodzi na jedną sekundę to 4fps'ow niezaleznie od miejsca i rozmieszczenia modeli itd. pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to teraz pobierz jakiś soft i monitoruj napięcia na zasilaczu tak żebyc mógł w chwili tego zastoju zobaczyć czy napięcie nie przysiadło, albo żeby pisał do pliki czy zbieral w pamięci na czas prób no nie wiem tak żebyś miał całoscioy pogląd na sprawy tego napięcia w trakcie gry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobry!!! zasilacz i nie trzeba mierzyc napiecia

troche wiecej ramu tez sie przyda

sprawdz tez temperature procka i GPU na karcie grafiki chociaz jak piszesz ze nie ma znaczenia czy zaraz po wlaczeniu kompa czy po dluzszej pracy to akurat temperatura moze nie miec tu az takiego znaczenia

a nie wiem co z ta plyta ale mozesz miec slabe stabilizatory napiecia na plycie wlasnie sprawdz moze moze w tych plytach jest gorzej a moze miales pecha i twoj egzemplarz jest skopany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz czy problem sie powtarza po zainstalowaniu latki.

 

Tu masz linka http://gamershell.com/download_11782.shtml

 

I na tweaku znalazlem jeszcze takie cos:

Co zrobić gdy co jakiś czas w grze pojawiają się freez'y(spadki fps) ?

 

Należy na pulpicie PPM(prawy przycisk myszy)właściwości->ustawienia->zaawansowane->rozwiązywanie problemów i tan zmniejszyć przyśpieszanie sprzętowe o jeden poziom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności