Skocz do zawartości

"Blue box" w domu!


satanicus1991

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka!

Taka sprawa; czy ktoś z was kiedykolwiek próbował filmować coś na zielonym/niebieskim tle a potem wstawiać to w 3D? Czy da się to wogle zrobić w warunkach domowych? I czy są może jakieś tutki do filmowania w blueboxie? I ostatnia sprawa: to łącznie filmu z renderem robi się ręcznie jakoś, czy są jakieś specjalistyczne programy? Jeżeli są, to jakie?:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 20
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

jest wiele takich programow, m.in adobe premier, combustion itp.

w domowych warunkach ciężko osiagnąć dobry efekt gdyż zewsząd padają róznorodne swiatla i cienie, a nawet jesli bedzie ci sie wydawalo ze bedzie dobrze to ja pisze - nie bedzie;) na blueboxa nalezy kupic specjalny material bodajze gdzies widzialem cene (ok 80 zł za 1m kwadratowy ). taki material pochlania swiatlo i cienie dlatego jest zawsze niebieski, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że jest to możliwe w warunkach domowych. Lecz efekt zależy od sprzętu jakim się posłużysz. Płachta, kamera, światła.

 

Ja nigdy tego nie robiłem ale kumpel jest specem od bluboxa. Przedewszystkim musisz zadbać o jednolity kolor tła. Inny od objektów filmowanych. Właśnie dlateog stosuje się taki jaskrawe Zielone lub niebisekie tła.

 

Objekt powinieneś oświetlić w ten sposóba aby światło, cienie, intensywność pasowało do filmu. Oczywiście w jakimśtam stopniu da się to puźniej poprawić w Postprodukcji lecz na cuda nie licz. Czym lepsze światło zrobisz tutaj tym lepiej to będzie wyglądało.

Dalej sprawa kamery. Czym Większ rozdziałka tym lepiej. Because wyływa to pezpośrenio na jakość kluczowania.

 

Aby połączyć to z renderem musisz użyć programu do składania Video takiego jak Adobe Premiere lub kompozycyjnego jakAfter Effect czy Combustion. Oczywiście programy kompozycyjne lepsze bo dają większe możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to teraz ostatnie (chyba) pytania;

1. Jaki program uważacie za najlepszy?

2. Który posiada największą ilość funkcji?

3. Który jest najprostrzy w obsłudze?

4. A i jeszcze: skąd pobrać wersje testowe owych programów (w sumie mogę w googlach poszukać, ale takie programy pewnie dużo ważą. I byłoby śmiesznie, gdyby się okazało że ściągnąłem 2GB program zawierający poprawki do painta czy coś ;])?

Wybaczcie mi, że Was tak męcze. I... to by było na tyle ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rada: unikaj niebieskiego materiału a bierz ten epileptyczno-zielony. Niebieski lubił przebijać na włosach (różne odcienie niebieskiego, na przykład od światła, pojawiają się czasem jako poświaty na skórze itd.) a ten zilony jest tak nienaturalny, że nie ma możliwości aby przebijał (świetnie się wyklucza w programie do kompozycji) - dlatego od dłuższego czasu ten zielony (w zasadzie to mieszanina zielonego z delikatnym niebieskim i jeszcze na to turkus) jest na topie.

Cała rodzina Autodeska (Combustion, Shake, Fire itd.) to bardzo dobre produkty do maltretowania materiału video.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Remedy- w zasadzie nie ma się co dziwić, że wolisz greena. O ile dobrze pamiętam to blue jest raczej na kamery analogowe. Klisza inaczej absorbuje światło niż matryca cyfrówki. Zieleń jest właśnie do kamer cyfrowych. Ja osobiście polecam after effecta do kluczowania.

Pamiętaj tylko o mocnych lampach. Część skieruj na tło a część na obiekt z przodu. Im mniej będzie cieni tym lepiej się będzie kluczowało.

Dobrze jest gdy ma się materiał też na podłodze wtedy można wyciągnąć też cienie pod postacią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kluczowanie dobrego materiału to nie problem. Największa przeszkoda to sprzęt: kamera, światła i sam greenbox. W tutorialu, który zapodał Illy, Rascal pisze, że prauje z "materiałem dość słabej jakości". Uzyskanie w domu obrazu takiej jakości to duży sukces. W sprawie programów: AE, Shake, Fusion, Combustion - wszystko dobre. Jeśli tylko masz możliwość, radze używać Shake'a + Final Cut Pro (IMO soft idealny).

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe dla lamerów polecam Magix Music & Video Maker ;] tam można robić blueboxy i inne bajery... a co do domowych sposobów to można sobie poprsotu na pustą ściane dać wielką niebieską bądź zieloną szmatę ale... trzeba mieć dobre oświetlenie by szmata nie miała cieni no i nie można tego robić w pokoju z oknem ponieważ od okna idzie dużo światła a co za tym idzie na szmacie bedzie gradient... pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna też sobie strzelić gładź na sścianach i pomalować wszystko na perfidną zileń. A jeśli akurat nic nie będziemy kręcić to możemy zaprowadzić do takiego pokoju niechcianych gości...i poczęstować jeszcze zieloną cherbatką...z pewnością szybko się wyniosą:D

Może troche nie na temat...ale zapytam tutaj. Ktos raz rozpoczął temat na temat kręcenia kamerami róznymi różnistymi...zastanawiano się tam także nad takimi aspektami jak wrażenia zwolnienia filmów (tych profesjonalnych...) Nie moge znaleźć tego tematu...może ktoś wie gdzie to było?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności