Skocz do zawartości

TeczkaFOTO: 58-60


everyman

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 189
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

_kuba_: thx... bardzo lubię czarno-białe klimaty - sporo można poprawić, fajnie pokierować wzrokiem (jasne/ciemne obszary), no i przerobić na wiele różnych b&w

już jakoś mi to idzie, ale jeszcze bardzo wiele mam do opanowania i nauczenia

 

illy:

...kupując też tak do końca nie wiedziałem co do czego i zdecydowałem się na bolinga 5w1 - nie jest zła, ale to żadna 'firmówka' (przynajmniej nie muszę się z nią obchodzić jak z jajkiem :p )

 

...czarną stroną zdejmuje (pochłania) się światło i podkreśla światłocień - mówią, że jest przydatna np przy "portretach poważnych panów - tzw zdjęciach gabinetowych"

jeśli mam być szczery to jakoś nie próbowałem tego robić, więc przykładowych fotek nie mam :|

 

...złotą stroną ociepla się kadr

przykładowa fotka (bez PSucia): Seba stał tutaj w cieniu, światło zostało przerzucone złotą stroną z nasłonecznionego obszaru

 

19. Seba

138562_910061.jpg

D80+50mm, f4.0, 1/640sec, ISO100

 

...białą stroną daje się światło neutralne

przykładowa fotka (bez PSucia): 'obiekt' nie najlepszy, bo bardzo ruchliwy - samo złapanie kadru graniczy z cudem, nie mówiąc już o odpowiednim odbiciu światła, niemniej jednak udało mi się trafić, bez odbicia twarz byłaby całkowicie w cieniu

 

20. Mari

138575_373674.jpg

D80+50mm, f4.5, 1/640sec, ISO100

 

...srebrną stroną wydobywa się kontrasty

...dyfuzor - jak to dyfuzor: rozprasza i zmiękcza światło

 

pozdrawiam

 

...w sumie najczęściej używam złotej strony - najlepiej mi się nią doświetla (moc) i nie daje trupiego efektu na twarzy jak srebrna

biała również jest bardzo przydatna

ktoś mi jeszcze mówił o srebrno-złotej płaszczyźnie (zebra) - podobno jest najwygodniejsza przy portretach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza się - po złotej zazwyczaj trzeba korygować kolor skóry... w tym przykładzie co wrzuciłem dała efekt prawie jak zachodzące słońce ;)

 

też chciałem robić sobie samemu (właśnie z folii życia), ale wpadł mi jeden i drugi ślub więc zainwestowałem (łatwość transportu, szybkie składanie, względna wytrzymałość)

naprawdę fajna zabawka - daje bliki w oczach :D

 

'głęboką wodę' - nie mów, że kupisz sobie potem lastolite ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej drugi koc foliowy ;p

hehe... może być jeszcze karimata z geant'a

 

mozesz podlinkowac te blendy? widze ze nawet nakretke na statyw maja

...to jest oficjalna strona lastolite: http://www.lastolite.com/

...ja kupiłem coś takiego: http://www.eltkom.pl/towar,towid,1388 (92x122cm albo 100x150, już nie pamiętam)

...a podoba mi się jeszcze to: http://www.sunbounce.com/images/robert_sanders.jpg :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

illy: :)

wracając jeszcze do ręcznych robótek

...blendę można zrobić ze składanej osłony na przednią szybę (odbijającej światło, aby nie nagrzewało sie auto w środku) - do kupienia w hipermarketach w działach moto

...białą zastąpić można sztywnym brystolem (najlepiej błyszczącym) na jakimś stelażu z rurek pcv lub takich od leżaka

 

...PS a to jest sunbounce: http://www.sunbounce.com/ :p

ciekawy system

 

 

--- edycja ---------

 

...zmęczone dzieciaczki przysypiają w różnych dziwnych okolicznościach

...najczęściej podczas nudnych czynności, jak np ubieranie bucików po długiej zabawie

...z dedykacją dla tych co mają ochotę na drzemkę

 

21. just a dream

small1sh6.jpg

D80+50mm, ISO100, F4.0, 1/400s

 

illy: tu też doświetlałem złotą stroną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę wchodzić do Twego tematu, bo zazdrość mnie zżera!

...też tak miałem jeszcze niedawno

...i właściwie w wielu przypadkach nadal mam, więc jest powód do ćwiczenia ;)

 

Jakoś doświetlałeś te dwa ostatnie?

...tak - pisałem nawet przy pierwszym :)

...blenda, złota strona

...był to półcień i przerzucałem światło ze słońca (z lewej strony kadru), tak żeby tło nie było oświetlone (dzięki temu wyszło ciemniejsze od pierwszego planu)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem bardziej 2d-owcem niż fotografowcem(;P),więc dla mnie liczy się bardziej kompilacja obiektów, kadr, estetyka ,przekaz i w ogóle ujęcie-dla tego doświetlone, niedoświetlone, ale widzę lekki problem z kadrem,czy ustawieniem tej scenki- bo jeśli butki są bohaterami (poniekąd) to powinny imo być większe (na planie ofc.)

a w ogóle to świetna była by ta kompozycja gdyby 1 plan był bardziej jeszcze związany z drugim,z czego złozyła by się cała historia, np. dziecko przechodzi przez żywopłot bose, na pierwszym planie butki (taka dziecięca beztroska,połączona ze świadomością,że dziecko zaraz poczuje na stopie,iż opłacało by się jednak nałożyć butki - nauka rzeczywistości,poprzez doświadczenia i bodźce zewnętrzne...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kamilsien: rady? hmm

...no na pewno asystent się przydaje do trzymania blendy - samemu to ciężko raczej idzie, a w wielu przypadkach jest to wręcz niemożliwe

...samo doświetlanie można porównać do puszczania 'zajączków' lusterkiem - łapie się światło i przekierowuje w inne miejsce - dziecinnie prosta zabawa

...fajne (imo) efekty się uzyskuje poprzez ustawienie modelki w cieniu/półcieniu i doświetlenie jej z miejsca nasłonecznionego

...musisz dorobić do tego koca jakiś stelaż, żeby był dość mocno na niego naciągnięty

...i to chyba właściwie cała filozofia - reszta to zdjęcia ;)

 

purple: problem ze scenką polega na tym, że nie była reżyserowana... Marysia zostawiła buciki i zaczęła się bawić oraz skutecznie unikać skierowanego w jej stronę obiektywu... chciałem sfotografować sobie dla próby same buciki i zauważyłem, że wbiegła w kadr, więc się kawałek cofnąłem, żeby się cała w niego załapała

...o namawianiu do przechodzenia nie ma mowy - jej mama by mnie zabiła, poza tym zaczęła z tego co pamiętam chodzić dopiero z 1,5 roku do tyłu, a płot jest takiej konstrukcji, że ja bym miał kłopot przy przechodzeniu ;)

tak jak piszesz rzeczywiście byłoby lepiej, jednak w tego typu foto nie nad wszystkim zawsze się zapanuje w chwili wykonywania... a późniejsze korygowanie jest już mocno ograniczone

...dzięki za uwagi

 

pozdrawiam

 

--- edycja ---------

 

...jak normalnie nie przepadam za fotografowaniem kwiatków, tak tego kadru nie mogłem sobie darować ;)

...światło naturalne, obróbka polegała na przeróbce do b&w poprzez wyciągnięcie kanału czerwonego, czyli tym razem obyło się bez większego PSucia

 

23. w blasku gasnącego słońca

turek700ue9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie umiem zrozumieć... jak Ty to robisz? One są świetne! I to nie tylko niektóre, ale wszystkie! Są tak cholernie oryginalne że mi też tak jak innym tyłek zaciska z zazdrości :) ale z drugiej strony to dzięki Tobie można nabrać weny... Jak tylko zakupie oświetlenie, zabiorę się poważniej za ten temat, teraz może troche sie pobawię :) Pozdrwiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko zakupie oświetlenie, zabiorę się poważniej za ten temat
Ha! Jak by to było pięknie, gdyby można było zakupić oświetlenie! Dobre światło do fotek, w których blendy nie można użyć.. Rozproszone takie, brak opadów w plenerze.. ahh. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FAlcom: :D

ale bez przesady, aż tak dobry jeszcze nie jestem... może za jakieś 2-3 lata pokaże 70% swoich możliwości ;)

colgatte: jak trafisz gdzieś na takie to daj znać... bo jak się ostatnio o nie w MM pytałem, to wzięli mnie za idiotę :p

illy: a to źle, że 7? bo się nie znam na takich detalach... fotkę robiłem nikkorem 50mm 1.4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

illy: a to źle, że 7? bo się nie znam na takich detalach... fotkę robiłem nikkorem 50mm 1.4

Naturalnie ze nie jest zle. Zreszta to widac dopiero przy jakis tam rozblyskach i w Bokeh. Oczywiscie im bardziej przyslona zblizona do kola tym lepiej. Ale bez przesady. Tak tylko pytalem, bo zwrocilo moja uwage.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loozack: niech już wam będzie... nie będę się przecież kłócił :)

illy: aaa, ok

 

...dawno nic nie dawałem, więc:

 

24. spojrzenia bez wzroku w mętnej wodzie odbite...

184345_924770.jpg

 

...odbicie w kałuży sprowadzone do b&w

...raczej jako eksperyment

...dla lubiących takie 'inne' klimaty

...najwygodniej ogląda się na czarnym tle

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nareszcie :)

...wiedziałem, że gdzieś musi się nie spodobać, bo nie do każdego trafia taki typ zdjęć

 

a więc jednak nie jesteś cyborgiem

skąd takie przypuszczenie?

przecież kilkukrotnie mówiłem, że jestem zwykłym kosmitą

 

to teraz taki bardziej typowy kadr plenerowo-ślubny

znowu b&w... ale kolor też mam :p

 

25. księżniczka

184251_603281.jpg

 

swoją drogą był to męczący plener - większość czasu padało :(

jutro postaram się dać coś normalnego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, masz talent chlopie :)

 

Od pewnego czasu gdy trafiam na strony ze zdjeciami slubnymi od razu uciekam. Przywracasz mi wiare, ze mozna to jakos sensownie zrobic :)

 

Generalnie niesamowity watek. Swietna masz reke do dopieszczania zdjec, 0% bylejakosci w kadrze.

 

W tym ostatnim w bramie panna mloda minimalnie odstaje od czarnego, sylwetkowego charakteru postaci pana mlodego i parasola. Mozna by jej rzucic mocniejszy cien na glowe i barki. Zaczela by stanowic jednosc z reszta czarnych ksztaltow. Tak graficznie by bylo mocniejsze dzialanie. No ale to ryzykowna i dosyc mocna ingerencja, wiec tylko rzucam jako wolna mysl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Raffaello

no i znowu kolejna porcja dobrych zdjęć z twojej strony~!

e-man ja bym jeszcze wyszparował tych ludzików z lewej strony kadru i jak by można dołożyć więcej kropelek deszczu, to też są moje sugestie

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaraz się potnę szarym mydłem! :(

wczoraj jak zmniejszałem byłem tak nieprzytomny, że zapisałem chyba na dużej wersji - muszę zaczynać od nowa :/

 

leander: THX :D

...jak trafiłem kiedyś na strony ze zdjęciami ślubnymi to stwierdziłem, że też mogę to robić :) ...krótko w tym siedzę i mówiąc nieskromnie coraz lepiej mi idzie, więc nie mogę się już doczekać tego co mi będzie wychodzić za jakiś czas

...ok - lekko przyciemnię pannę młodą i wyciągnę trochę szczegółów u pana, nie jestem dobry w ręcznych malowankach, ale może coś z tego wyjdzie

Raffaello: ludzie na 100% znikną, bo niszczą klimat ujęcia (gdyby mieli również parasole pewnie bym ich zostawił)... tylko będzie to dość trudne bo zasłaniają mi cały dół budynku... robiąc kadr nie pomyślałem, żeby strzelić seryjnie i wymazywać potem odpowiednie miejsca na warstwach (zaoszczędził bym sobie stemplowania), ale cóż człowiek uczy się na błędach

kamilsien: zastanawiałem się nad tą mgłą...

ogólnie cały czas mi coś w niej nie pasuje - mimo, że maluję ją warstwami, aby uzyskać głębię wygląda niezbyt naturalnie

 

macie jeszcze jakieś rady?

pozdrawiam

 

PS a może całkowicie zrezygnować z mgiełki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sobie wydumałam, że mgiełka jak najbardziej pasuje, tylko nie do końca wiadomo mi, czy to mgła jest - na co wskazywałby mleczny charakter, czy deszcz- sugerowany parasolem. Jeśli miałaby to być mgła, to chyyyba można by ją nieco podnieść, by nie wyrastała z ziemi, a wisiała nad nią na jakiejś wysokości 30-50cm (w anime tak zawsze jest, ale może mieć coś w sobie :p).

I skoro umiesz już znikać ludzi, to proponuję usunąć zapięcie parasola - ten bezwładnie zwisający kawałek materiału nad głowami biedaczków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

colgatte:

...niech będzie to mżawka :)

...propozycję podniesienia przyjmuję - rzeczywiście w mieście rzadko kiedy mgła snuje się przy ziemi

...zapięcie usunięte

 

wip_01v2

wip2wa2.jpg

 

coś jeszcze poprawić?

czekam na uwagi

pozdro

 

PS dobre 4h myszką machałem przy tym :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Focisz ciągla znajomych, czy już się zabrałeś za zlecenia?

 

Po osłabieniu mżawki uwydatnił się balon przed panem młodym, nieco dziwnie to wygląda wystając po bokach jego głowy... ale to po dość długim wpatrywaniu się w obrazek, doszukując się czegoś jeszcze, żebyś miał co robić w ten środowy wieczór. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Raffaello

everyman no super wyszło! musiałeś sie trochę na szparować i stemplować, podziwiam,

jak przyglądasz się zdjęciu to troszeczkę rzuca sie w oczy parasol który jest zbyt ostry w stosunku do tła, mógłby być deczko też przymglony ale naprawdę minimalnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siepacz: mam ostatnio zboczenie do kwadratów, ale w tym wypadku jakoś mi on nie pasował, więc dociąłem pod 15x21

Raffaello: jak wróci mi ochota do tego kadru to spróbuję lekko przymglić parasol - może wpłynie to pozytywnie na całość

Loozack: właśnie próbuję dogodzić :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

purple: dzięki... może jeszcze potem przy tym pomieszam... na razie napaliłem się na poniższy kadr ;)

 

+ kolejny wip'ek

 

...efekt końcowy będzie zbliżony do obecnego

...chciałem tylko zobaczyć jak będzie wyglądał w przybliżeniu finalny efekt

 

wip_02 i'm the light

ico_arrow.gifhttp://img504.imageshack.us/img504/6431/stest2bg8.jpg

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności