Skocz do zawartości

Czy wypożyczalnia gier komputerowych byłaby w PL legalna?


arcade

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

opowiedziałem mojemu bratu o wypożyczaniu gier komputerowych w UK, co jest tutaj dość rozwiniętym biznesem. Brajciak się podniecił i zamyślił sobie taki biznes w pl, co nie jest pomysłem złym. Chodziło by o wypożyczanie gier na konsole (Xbox360, PS3). No ale teraz weszły kwestie prawne, których nijak nie potrafię rozgryźć :/

 

Na pudełku z grą pisze wyraźnie: Unauthorized copying, reverse engineering, transmission, public performance, rental, pay for play, or circumvention of copy protection is strictly prohibited.

 

Problem polega na tym że nie mam pojęcia jak można by uzyskać autoryzację do wypożyczania tych płytek... Nie ma też rental copies tak jak w przypadku filmów DVD, no ale jednak w UK (i w stanach z tego co słyszałem) wypożyczalnie takie jak Blockbuster wypożyczają gry bez żenady.

 

Wiem że wypożyczalnie takie istnieją i w pl (słyszałem o Katowicach i Szczecinie) ale nie wiadomo na ile te biznesy są legalne - raczej myślę że funkcjonują w ramach budki u Cześka gdzie można gre porzyczyć albo spiratować na miejscu (nagrać na dysk np). A wiadomo że chciało by się aby to działało legalnie a nie na granicy piractwa (bo wtedy brajciak podcinał by gałąź na której ja siedzę ;)

 

Szukałem trochę na stronie M$ w nadzieji że znajdę jakieś dokumenty dotyczące wypożyczania gier na X360, niestety bezskutecznie. Maila chyba nie ma sensu do nich pisać, bo taka mała wypożyczalnia to taki żuczek, specjalnej umowy z nami nie podpiszą ;) No i nie wiem co z tymi licencjami o których czytałem tu i ówdzie na forach - do kogo się po nie zgłosić, jak to wygląda? (Ustalona kasa czy procent?)

 

Za wszelkie rady będę mega wdzięczny

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

tzn. tak jest z filmami - kupuje się tak zwaną rental copy która jest ze dwa razy droższa i możesz ją wypożyczać. Tylko że takich kopi chyba nie ma w wypadku gier komputerowych - no ja przynajmniej nigdy nie widziałem - wiecie gdzie coś takiego można kupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto jest wydawcą gier Xboxa 360 i PS3 na Polske? jest wogule ktoś taki?

 

No chyba żeby dzwonić do polskiego oddziału M$, tylko że wątpię żeby mi rzetelnej informacji udzielili. Z ich punktu widzenia wypożyczalnia to mniej sprzedanych kopii. Ostatnio dużo się mówi właśnie o blokowaniu możliwości odsprzedarzy czy wyporzyczania gier - podobnież sprawia to że zyski im spadają - ja się nie zgadzam, wypożyczalnie video bardzo przyczyniły się do rozwoju tego rynku, czemu nie ma tak być z grami?

 

No w każdym razie - pomysł zasiągania info u M$ to jakiś pomysł, ale zostawie go sobie jako ostateczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda gra ma swojego wydawcę. Gdyby nie on, nie byłaby ona oficjalnie u nas w obiegu ;)

 

Przykładowo Call of Juarez, w Polsce wersja PC jest wydawana przez Techland, na konsole przez Ubisoft. Wszystko można znaleźć w internecie, na pudełkach gier.

 

Ze strony oficjalnej Call of Juarez:

"© 2008 Techland. All Rights Reserved. Published and distributed by Techland and Ubisoft Entertainment under license from Techland. Call of Juarez is a trademark of Techland and is used under license. Ubisoft, Ubi.com, and the Ubisoft logo are trademarks of Ubisoft Entertainment in the U.S. and/or other countries. "PlayStation", "PLAYSTATION” and "PS” Family logo are registered trademarks of Sony Computer Entertainment Inc. Microsoft, Xbox, Xbox 360, Xbox LIVE, and the Xbox logos are trademarks of the Microsoft group of companies and are used under license from Microsoft. Software platform logo (TM and ©) EMA 2006."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakbys tak pchnal maila do wydawcow zamiast tutaj sobie gdybac? ;)

Poza tym skupowanie i sprzedaz uzywanych gier tez moze byc jakims pomyslem na biznes ;) Skupic sporo taniej, sprzedac taniej niz nowka i jedziesz bracie :D Chyba Blockbuster tak robi, nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno robi tak entertaiment exchange i Game Station w UK.

 

Pisze przeciez ze nie wiem do kogo mam napisac w tej sprawie :/ Do CDP i Techlandu nie ma sensu bo nie zajmuja sie grami konsolowymi. Wiec do kogo? Ubisoft? Microsoft? ;)

 

ehhh... Duzo kombinacji jak na taka prosta sprawe - potrzebuje specjalnego pozwolenia MS na otworzenie osiedlowej wyporzyczalni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam mam dobra wiadomosc dla wszystkich entuzjastow wypozyczania gier online.Otoz w polsce powstaje serwis cos w stylu gamefly.com ale nie jest to wypozyczalnia gier tylko "uzeczenie" i placi sie za czlonkostwo a nie za wynajem. A gre mozna trzymac ile sie chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam mam dobra wiadomosc dla wszystkich entuzjastow wypozyczania gier online.Otoz w polsce powstaje serwis cos w stylu gamefly.com ale nie jest to wypozyczalnia gier tylko "uzeczenie" i placi sie za czlonkostwo a nie za wynajem. A gre mozna trzymac ile sie chce.

 

Illegal!!!

 

Same wypożyczalnie raczej się nie zajmują negocjacjami z wydawcami. Są na zachodzie firmy które to oferują w ramach franchisingu ale u nas to będzie trudne. Wydawcy będą rządać gigantycznych opłat ze względu na piractwo, a sprawa odzyskiwania porzyczonych tytułów też nie jest prosta. Trzeba by wprowadzić zastawy przy wyporzyczaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. gry sa ubezpieczone od: zniszczenia zaginiecia np. na poczcie, a sam abonament jest pod ochrona umowy tak jak umowa z operatorem. Z kolei sam kontrakt jest ubezpieczony wrazie zerwania lub nie placenia lub oszustwa.

Wytwornie,hurtownie przy dystrybutorzy nie beda robic klopotu bo bedzie to LEGALNA PLATFORMA pod statusem klubu. Pracuje nad tym projektem paru mecenasow wiec WSZYSTKO jest zgodne z prawem. Na koniec moge jeszcze uchylic rombek tajemnicy ze w pierwszym kwartale spodziewane jest 10.000 uzytkownikow wiec odpowiedz sobie sam ktory dystrybutor bedzie zly jesli platforma kupi od niego 100.000 gier.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest illegal. Nazwanie umowy inną nazwą nie zmienia prawa jej dotyczącego. To tak jak przy sprzedaży żeby nie płacić podatku wprowadziłbym nazwę umowy "wymiana przedmiotu w zamian za wymianę gotówki". Dystrybutorzy nie będę robić problemu jeśli się nie dowiedzą. Ale jak się dowiedzą i będzie to prężnie działało to zaraz wizyta policji, gdyż oni na tym tracą. Nie da się kupić gry w sklepie i wypożyczać odpłatnie. Takie dziwne prawo, bo książki można. Nawet jest prawo że wydawcy muszą dostarczać egzemplaże książek do jakiejś instytucji od bibliotek.

100 000 gier? Każdy dystrybutor będzie niezadowolony, gdyż tracą pieniądze. 100 000 razy 100 PLN średnio równa się 10 000 000 PLN!!! Macie taką gotówkę czy jakiś bank udzieli kredytu? 10 000 użytkowników zapłaci po 400 (???) PLN rocznie to daje 4 000 000 PLN. Z czego większość zjedzą koszty ubezpieczenia i podatki, czyli przeciętna gra będzie pracowała na siebie 5-6 lat. Tylko kto będzie chciał wypożyczać tak stare tytuły i czy nośniki przetrwają. I to wszystko nielegalnie z groźbą procesu. Napster też miał być legalny.

 

W naszym kraju większą szansę mają gry internetowo abonamentowe, gdzie "kupuje" się grę przez internet tanio z 1 miesięcznym dostępem do serweru, a potem opłata za przedłużenie i sam fabularny engine gry na serwerze żeby nikt nie złamał gry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o co chodzi z tym 50 000 przecież pisałem 100 000. Zastanawia mnie kto wyłoży taką gotówkę na biznes w którym po kilku miesiącach prokuratura może "zabezpieczyć" wszystkie egzemplarze pod zarzutem nielegalnej dystrybucji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o co ci chodzi ja tylko dalem haslo ze cos takiego powstaje nie ja to zakladam i nie ja wykladam kase. Widocznie masz duze zaplecze wiedzy w tej dziedzinie moze jestes prawnikiem? a moze gosciem ktory sam probowal cos takiesgo otworzyc i duzo sie naczytal i rozmawial z innymi. Cenie twoje uwagi ale

nie moge ci powiedziec jak zostanie to rozwiazane wiem ze jest to zgodne z prawem i dwoch duzych wydawcow dalo zielone swiatlo. Przeciez jakbym ci powiedzial to w czym bylby problem zeby ktokolwiek otworzyl taki sam biznes?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na studiach mieliśmy rozszerzony kurs z praw autorskich, patentów, ochrony znaków itp. Generalnie w dziedzinie oprogramowania logika niedziała. Ustawodawca niejako po cichu uznał że każda sprzedaż oprogramowania jest udzieleniem licencji, a że ta ogranicza wypożyczanie to tak jest. Jeśli to nie ty robisz to nie masz problemu, ale ci inwestorzy powinni się zwrócić do wydawców albo zachodnich firm zajmujących się dystrybucją dla wypożyczalni. Nie ja tworzę prawo, ale też rozumiem wydawców którzy wcale nie robią takich kokosów jak się wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności