Skocz do zawartości

Sceny 3D: Mars, Ziemia, Księżyc


norden

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Ostatnio postanowiłem sobie że dokonam nieco researchu w temacie odtwarzania terenów na podstawie tzw. map wysokości... Temat oczywiście okazał się tematem rzeką ; ) i ugrzązłem w nim na jakieś 2 -3 tygodnie z przerwami poznając oprogramowie do podglądu danych zebranych laserowo lub innymi metodami przez samoloty, sondy kosmiczne itd. Wynikiem są dwie pracki które powstały dzięki danym zebranym przez roboty przeczesujące nasz układ słoneczny od wielu już lat. Najwięcej walki miałem z formatami plików oraz ich objętością. Same dane są publicznie dostepne i bezpośrednio do ściągnięcia z ftp organizacji takich jak NASA, USGS. Niestety są to gigabajty wielgachne wiec ciezko sobie tak marsa hop siup obejrzec w 3d od razu.

pozdrawiam Norden

 

planetscomparea.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Kedzior>// Rozumiem... że gdybym wymodelował malucha albo inny samochodzik ew trzasnał model w Zbruszu ; ) to by było wszystko ok... ale ponieważ robie enviro to już do bani ; ) przenieś do działu "...rzeczy zabawnych". Kiedyś weźmiesz udział w jakimś challenge'u na enviro i zobaczysz jak cie matte painterzy i environmentowcy rozjadą ; ))) ... pzdr Norden

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lubie Zbrusza a i kolejne modele maluchów już wychodzą bokiem ;) , spoko majonez, obudziłem się dziś pół przytomny i rozkojarzony i przeleciałem wzrokiem nad tym tekstem, nie wiem czemu, co innego czytałem, co innego widziałem...a nie ważne. Ciężki dziś dzień.

Sorry za burdel w wątku.

 

Co do challange na enviro to może kiedyś, kto wie, ja takie klimaty lubię, w domku po cichu skrobie sobie czasem co nieco :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fajna zabawa, ale efekt absolutnie niewspółmierny do tych gigabajtów danych ściąganych od panów z NASA. Może jakby było coś w ruchu i bliżej powierzchni planety/księżyca, można by lepiej to poczuć ? Chodzi mi generalnie o to, że te obrazki, bez kontekstu tej ciekawostki, są raczej mało interesujące.

 

Pozdrawiam

V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vorek>// Nawet nie wiesz jak się ciesze że napisałeś że są mało interesujące ;D. Generalnie te miejsca nie są raczej przyjazne dla człowieka ani efektowne. To jałowe zimne pustynie z poszarpanymi skałami praktycznie bez atmosfer.. dookoła chłód i pustka która jest przeszywana promieniowaniem. Chciałem żeby było prawdziwie bez pierdołowatych flar i innych glowów i przesaturowanych kolorów jak z popularnonaukowych miesięczników.

pzdr Norden

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Skąd maszyny wiedzą jak smakuje kurczak ?" :)

Ciekawe, że umiemy już malować obce galaktyki, cywilizacje międzygwiezdne, statki międzyplanetarne...

Ciekawe skąd wiemy jak powinien wyglądać statek międzyplanetarny ? Albo obca planeta ?

Obraz prawdziwej przestrzeni ma się do tej z deviantart.com jak piernik do wiatraka. Ale oni i tak wolą podglądać kolegów rysowników niż obrazy z teleskopów. Te drugie zupełnie nie wyglądają na kosmos :)

Z planetami póki co jest tak samo, ale uczciwie przyznajmy, że nie widzieliśmy ich wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Norden mam pytanie bo nie wiem czy dobrze to zrozumiałem, stykam się z tym pierwszy raz więc wybacz moje wątpliwości bo tak na dobrą sprawę wiem na co patrzę ale nie wiem co o tym myśleć:P

- odzwierciedliłeś w 3d kawał planety ale na ile dokładnie to zrobiłeś? wspominasz o swoich źródłach i chciałbym wiedzieć, czy jest to żywy model planety(a przynajmniej jej część) z każdą wypustką na jaką udało Ci się trafić w materiałach czy też za pomocą jakichś algorytmów wyliczających wysokości, głębokości itp.

- Vorek wspomniał o pewnym braku "efektu" co dosyć dobrze zripostowałeś ale ciekawi mnie czemu to patrząc przyszłościowo ma służyć, bo faktem jest, że ilość włożonej w to pracy jest nie współmierna z efektem, tak więc czy można się spodziewać spaceru na księżycu w krótkim czasie? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś wracałem autobusem do domu, niebo było czyste, widać było gwiazdy i księżyc w pełni. Popatrzyłem sobie przez dłuższą chwilę na naszego satelitę, starając się "zobaczyć" przestrzeń dzielącą mnie od niego, taki eksperyment myślowy, hehe. Nagle mój mózg dosłownie wywrócił się na drugą stronę, przeszedł po mnie dreszcz. W jednej chwili spadło na mnie wrażenie skali wszechświata, odległości jakie dzieli poszczególne ciała niebieskie, ich pustkę, jałowość i ogrom. To było wrażenie nie tylko umysłowe, ale też fizjologiczne, jeśli można to tak określić. Możliwe, że porównywalne z duchowymi uniesieniami.

Właśnie takiego uczucia szukam w każdym najmniejszym obrazku przedstawiającym przestrzeń kosmiczną i "obce" światy, nie flar, nie efektownych mgławic czy pięknie wyrenderowanych wirujących galaktyk.

 

A konkretniej chodziło mi o właśnie niewspółmierność użytych środków do zaprezentowanych obrazków, tyle :)

 

Pozdrawiam

V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

psdmag>// Na pewno próba odzwierciedlenia nie jest na najwyzszym poziomie... ale pytanie czy da się na lepszym ponieważ nie mamy w tej chwili danych do lepszego odzwierciedlenia. Aktualne laserowe pomiary pomiary wysokości powierzchni rzadko kiedy schodzą ponizej 800m/px Dla ziemii jest to mozliwe dzieki fotografiom lotniczym. Dla księzyca nie pamiętam który fragment wybrałem. Dla marsa jest to...chwila szukam ; ) 0°-30°E 15°N-15°S... Czyli wysokość dla obrazka marsa powyżej to ok 1200km co daje ok 1km na piksel dla centralnej części obrazka.. heh niektóre z tych kraterów mają po 2-3,5km głębokości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności