Skocz do zawartości

Nowy cintiq?


stealth1947

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj Wacom obnizyl ceny swojego "najlepszego" tabletu Cintiq 21 o 500 euro. W polsce sklepy tez obnizyly ceny i mozna dostac ten model za ~ 6000zl. Czy mozemy spodziewac sie odswiezonej lini Cintiq? Wedlu plotek maja one miec poziom nacisku 4096 i wbudowany LED'owy wyswietlacz, cintiq 12 ma zastapic OLED 15". Co o tym myslicie i co byscie wy dodali/zmienili w cintiqach?

 

http://de.shop.wacom.eu/Cintiq-21UX_detail_29.html

 

 

Btw: Jak sobie wyobrazacie zastosowania po jednej stronie touch ringu z intuosa 4 czy w cintiqu to moze sie sprawdzic. Cintiq musialby miec chyba wbudowany akcelometer ze gdy osoba leworeczna by odwrocila tablet do gory nogami ekran tez by sie odwrocil?

 

Aha w stanach dostepny jest intuos 4 wirles czyli bez kabla, czy w cintiqu to przejdzie? Jesli tak to bylaby rewolucja przez duze R

 

http://www.wacom.com/intuos/wireless.php

Edytowane przez stealth1947
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 27
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Stealth czytajac twoj post poczulem sie jak na forum wacoma.

Jak dla mnie Cintiq to jest taka "luksusowa zabawka" wszyscy profesionalisci mi znajomi pracuja na Intuosie 3 teraz 4 i innego tabletu poza tymi nie polecaja.

I nie wiem, co to dla ciebie za rewolucja jesli chodzi o wireless'a, przeciez to bylo do przewidzenia ze takie cos bedzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle ze cintiq ma converter box z ktorego odchodza grube kable od karty graiczne, zasilania i jeszcze USB. Jakos rowniez nie wyobrazam sobie jak sygnal wideo mogly byc bezposrednio przeslany do tabletu oraz w jaki sposob byly zasilany. Wiec jakby im sie to udalo to bylaby ogromna rewolucja a nie cos powszechnego.

 

Nie wiem czym Ci sie twoi profesjonalisci zajmuja ale kordynacja oko/reka jest duzo wygodniejsza i czasami bariere nie do przejscia (czyli osobe dobrze rysujacym na zwyklym tablecie nic nie wychodzi). Mowa tu oczywiscie o Speed painting. Zreszta na zagranicznych forach zawsze mowia "jezeli cie stac bierz bez zastanowienia cintiqa"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle ze cintiq ma converter box z ktorego odchodza grube kable od karty graiczne, zasilania i jeszcze USB. Jakos rowniez nie wyobrazam sobie jak sygnal wideo mogly byc bezposrednio przeslany do tabletu oraz w jaki sposob byly zasilany. Wiec jakby im sie to udalo to bylaby ogromna rewolucja a nie cos powszechnego.

 

Nie wiem czym Ci sie twoi profesjonalisci zajmuja ale kordynacja oko/reka jest duzo wygodniejsza i czasami bariere nie do przejscia (czyli osobe dobrze rysujacym na zwyklym tablecie nic nie wychodzi). Mowa tu oczywiscie o Speed painting. Zreszta na zagranicznych forach zawsze mowia "jezeli cie stac bierz bez zastanowienia cintiqa"

 

Taaaa, papier(gazetki) i fora wszystko przyjma kazda tresc, a inaczej to wyglada w praktyce, ci profesionalisci to ludzie z USA i ze Skandynawii i sa wysoko w branzy, robia takze i takie speedpaintingi ze glowa oddpada, wlasnie na Intuosach.

Zauwaz ze mimo tej "wspanialej" promocji od wacoma na polskie warunki to dalej jest 6 tys, mozesz mi teraz pokazac jakas firme, ktora odrauz porwie sie na zakup Cintiqow fakt. Zapewne malo kto w totolotka zeby sobie takie luksusy sprawiac. Juz nie mowie o freelancerach, ktorzy nie raz maja problemy z zakupem samego softu do legalnej pracy.

Uwazasz, ze Cintiq to jets standard? No chyba ze ty siedzisz na jakims forum zwiazanym z Pixarem albo jeszcze innym grzybem. Z tego co wiem to nawet w takich gigantach marketingowych jak Blizzard podstawa jest Intuos.

Jak ktos dlugo pracuje na tablecie, to nie ma problemow z tym ze nie ma przed oczami powierzchni na ktorej rysuje, nie robi to znaczenia juz potem. Moze i sa ludzie, ktorzy maja z tym problemy na poczatku ale wszystkiego idzie w praktyce sie wyuczyc.

Proponuje poczekac na tablet, ktory sam za ciebie mattepainting zrobi, zapewne taki niedlugo wyjdzie tylko po to zeby nabic kieszenie dzieki naiwniakom.

Edytowane przez Ulfar999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu chyba nawet nie chodzi o cenę, tylko w wygodę i przyzwyczajenia. Osobiście na jakichś tam prezentacjach, czy kursach przymierzałem się do cintiqa... i co ? Przeszkadzało mi to, że ręką zasłaniałem to co rysuję ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otoz to, Cintiq po glebszej analizie praktycznej wydaje sie bardziej przeszkadzac niz pomagac, chyba ze komus nie jest szkoda, zeby miec bajer za 6 kafli zeby sobie prezentacje pykac i szlaczki robic.

Do digital paintingu centralnie sie nie nadaje. Poza tym to chya nie tajemnica ze osloniety LCD jest dosc delikatnym ustrojstwem, to nie matryca od laptopa ze mozna ja zamknac.

Wiec skoro do prezentacji to takze do mobilnosci, wiec raczej wspolna torba z laptopem odpadam co za tym idzie choelrna niewygoda pracy.

Reasumujac niewyoda pracy, niewygoda przenoszenia - sprawa zamknieta.

Oczywiscie nie mowie, ze to jakis szajs ale poprostu czysto niepraktyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ulfar999, ciebie Cintiq molestował w dzieciństwie czy jak? Przecie to dobry sprzęt, nie zabawka. Używam z dużą przyjemnością. Na pewno nie jest konieczny. Intuos 2-4 sprawdza się wyśmienicie, jednak raczej bym już cintiqa nie oddał. Jedyna wada tego sprzętu to duży ciężar i wielki, gruby kabel, nie nadaje się do trzymania na kolanach, a szkoda. Pewno że poleca się Intuosa bo cintiq to sprzęt piekielnie drogi, nawet te 6 tysi to dużo, chociaż to już chyba realna cena, poprzednia była kuriozalna i dziwnym nie jest że sprzęt się nie spopularyzował.

Edytowane przez biglebowsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wręcz przeciwnie, rysuje się wybornie. Ten Cintiq co mam jest oparty na Intuosie 3 więc czułość ma spoko. Wacom wie że w czułość już nie ma co pakować bo tak w 3 jak i w 4 jest więcej niż wystarczająca. Wirelessy to coś co powinni rozwijać, jednak poprzednie bezprzewodowe nie były zbyt udane, mam nadzieję że z I4 jest lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki jest Cintiq, ale na pewno nie jest to rewolucja. Nie mówię, że jest zły, może być pomocny, ale nie sądzę by miał wprowadzić użytkownika na wyższy poziom.

Mam intuosa 4 i jestem szczęśliwy, oprócz faktu, że dość szybko się rysiki ścierają, to wszystko jest pięknie i nikomu Cintiq'a nie zazdroszczę. Do digitalu w cale nie trzeba tradycyjnej relacji ręka oko.

 

pozdrawiam

Edytowane przez Joel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Joel ta sprawa tych rysikow wynika chyba z faktu nowej "imitujacej papier" powierzchni roboczej, Intuos 3 ma dosc sliska dlatego rysiki sie dosc ladnie trzymaja.

W bamboo jets taki sam problem jak w I4, myslalem na poczatku, zmiany w materialach w nowych wacomach jest zarowno na krozysc uzywtkownika pod wzgledem pracy ale i tez dla wacoma, trzeba bedzie zaczac kupowac dodatkowe rysiki.

Ostatnio na blogu Daarkena znalazlem, wpis w ktorym on, takze skarzy sie na to http://daarken.com/blog/wp-content/uploads/2009/12/stylus.jpg

Niestety taki urok juz monopolistow, bo bez dwoch zdan Wacom sobie taki wyrobil.

Ostatnio po wykonaniu paru rysunkow na nowym Bamboo(tym ze zwiekszona czuloscia)tez sie rozczarowalem i pomyslaem sprawdzic czy rysiki od Intiosa 3 beda do nieog pasowac, okazalo sie ze tak, sa nieco grubsze ale dziwnym trafem mieszcza sie.

Dla testow zamowie sobie zapasowe rysiki do I3 i sprawdze jak to wyglada na Bamboo, byc moze to takze sprawka innych materialow samego rysika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że nie trzeba, myszką też da się świetne rzeczy zrobić :) Jedną z wad C. jest to że nie widzisz co masz pod ręką - naturalne przy normalnym rysowaniu ale tablet sprytnie obchodzi ten problem. Do malowania tablet wystarcza w 200%. Przy rysowaniu już nie koniecznie. Skoro można mieć tradycyjną relację ręka oko to czemu nie chcieć. Co robicie z tymi rysikami że wam się zużywają? Ja chyba tylko raz rysik w piórku wymieniałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:> Raczej nie. Chropowata powierzchnia jest zdecydowanie lepsza do rysowania niż te gładkie, śliskie folijki z I1-2.

Wiesz, też trochę tabletu używam i mi się jakoś nie zużywa nawet w polowie w takim stopniu. Zresztą nawet w takim stadium jakie pokazałeś na zdjęciu piórko jest tak samo sprawne jak na początku, to nie ołówek :)

 

EDIT:

Heh, spojrzałem na rysik I4 i faktycznie ostro starty. Tylko tym naprawdę daje się ciągle rysować i jakos nie zamierzam wymieniać jeszcze. I warto zauważyć że dostajesz z tabletem 10 rysików, to starcza na lata, bez jaj.

Edytowane przez biglebowsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wedlug mnie sliska/chropowata powierzchnia jest do obejscia, kwestia przyzwyczajenia natomiast jak taki "kikut" wystaje to wcale nie rysuje sie fajnie, przynajmniej mi.

Owszem to nie olowek tyle, ze zauwazylem tendencje spadku jakosci materialow/plastikow na rzecz dodatkowych bajerow, moze to nie jest jakis niewiadomo jaki wazny aspekp bo w koncu z tego sie nie strzela.

Mimo to widzialem pare Intuosow 3 oraz pare Bamboo oraz I4 i stan wygladu najlepiej prezentowaly Intuosy 3 mimo ze mialy wiekszy przebieg.

Mimo to ten I4 jest calkiem calkiem, jednak Intuos 3 jest i tak na tyle ok, ze nie mozna sie na niego wypinac, tylko dlatego ze sie nieco slizga piorko.

Edytowane przez Ulfar999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, skrzętnie ukrywaną prawdę jest to że I2 jest w zasadzie tak samo dobry jak I3 i I4. Wiesz, firma musi na czymś zarabiać i jakoś kusić klientów. Trochę kłopotem Wacoma jest to że robią rzeczy solidne i na lata. to nie jak Sony czy Samsung że 3 dni po upływie gwarancji ci się rozleci. I4 może nie ma takiej trwałości jak wcześniejsze ale to ciągle więcej niż wystarczająco solidny kawałek deski. Mają monopol i patent, mogli by odpuścić i tego nie robią.

A jak ci przeszkadza ta starta końcówka przy rysowaniu? bo nie rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak mam ja pod katem starta to jakos zle mi sie prowadzi, nie wiem czego, problem dotyczy Bamboo bo o nim wpsominalem oczywiscie. Miejscami wyglada to tak jakby tablet nie wykrywal nacisku i rusuje jednostajna kreske, czasami tez wogole potrafi przeskozyc zostawiajac "dziure".

Sprawdzialem czy to nie kwestia tabletu czy sterow poprosut wkladajac zapasowy rysik i wszyskto gralo i chulalo jak na samym poczatku, kupilem tego Bamboo jako konia roboczego i do mobilnosci jednak teraz zaluje ze nie wzialem Intuosa 3 A6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Watek poszedl w strone intuosa.

 

Skupmy sie bardziej na tym co chcielibysmy zobaczyc/ulepszyc w nowym cintiqu, oraz czego mozna sie spodziewac.

 

Zastanawiam sie na ta bezprzewodowoscia cintiqa.

Fajnie by bylo gdyby zastosowali jakas baterie ktora trzyma 3-4h, gdzie moglbys wziac cintiq na kanape i zaczac po prostu rysowac.

 

Nie znam sie zbytnio na technologi ale czy jest mozliwe przeslanie sygnalu wideo bezprzewodowo? Czyli krotko mowiac zeby monitor przetwarzal informacje z komputera bez kabli? Chyba tu jest pies pogrzebany i skazuje cintiq na kabel, chociaz trzymam kciuki za wacoma.

Edytowane przez stealth1947
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary ale pomysl troche, jak wiesz komorki z coraz wiekszym wyswietlaczem pozeraja coraz wiecej energii.

Chyba zdajesz sobie sprawe ze aby rozswietlic dobrze taki tablecic to to samo co rozswietlic matryce LCD.

Czy slyszales o bezprzewodowych LDCkach narazie?Wacom i tak nie ma swoich czesci tlyko jak wiekszosc producentow zapewne skads je skupuje, skad nie wiem.

Ale pomysl sam, jak bys chcial taka matryce bezprzewodowo zasilic na chwile obecna?

OLEDy zastosowane w ramkach Kodaka moze i sa bezprzewodowe ale popatrz sam jak naprawde ta ramka wyglada(jakit o klocek), nie mowiac o tmy ze patnet nalezy do Kodaka.

Edytowane przez Ulfar999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie teraz by sie dalo tylko wtedy trzeba by doliczyc dodatkowe tysiace na zakup oraz kwestionowal bym juz calkiem przydatnosc tego tabletu pod wzgledem praktycznym na rzecz bezprzewodowego Intuosa ktory jest lekki jak piorko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano trzeba by doliczyć tysie, jak przy każdym urządzeniu nowo wprowadzanym na rynek. Kiedyś to się stanie. Zdecydowanie bezprzewodowy cintq to by było coś. Zresztą nawet dłuższy i cieńszy kabelek by już tak nie przeszkadzał. Kobylastość i waga tego urządzenia jest główną wadą. Niby można to trzymać na kolanach ale wygodne to to nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogole chyba probują opchnąć ostatni pratechnologiczny shit. Ostatnio weszly do produkcji okulary tłumaczące mowę i wyswietlajace informacje na ekranach. Niestety są kiepskie, bo dane pobieraja i przesylaja do komputera matki w odleglosci kilkuset metrów. wystarczy tą technologię przeniesc do Cintiq i mamy piekne rozwiązanie, tablet lekki jak ledowy eran z lapa (na moje oko z 300g). opcja z cieniutkim kabelkiem, albo zasilana bezprzewodowo (spełnienie marzen nicoli tesli).

Zatem o ile w olularach sie nie sprawdzi przez komputer matkę o tyle tablety do uzywania wszedzie w biurze to spoko rzecz. Druga sprawa, teraz bedzie wysyp normalnych tabletow (iPad jest bezuZyteczny), wiec tylko czekać i wybierać. Ceny to okolice 600$ wiec krotka seria pro z lepszym procem i ramem to nie taka odlegla przyszlosc, by kusic sie na ten archaizm technologiczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozyjemy zobaczymy, ja dalej obstaje przy tradycyjnym tablecie.

Jesli udaloby sie taki tablet jak mowicie wprowadzic do produkcji to i tak cena bedzie poza zasiegiem wiekszosci, chociaz Cintiq i tak jest(bedzie jak kiedys z technologia plazmowa). Nawet jesli technologia bedzie juz znana, to marketing i tak zrobi z tego cud swiata techniki. Druga sprawa to ze taki tablet bylby malo zywotny raczej, bo trudno zeby matryca, ktora ma narzucony z definicji czas wyswiecania byla lepsza od tradycyjnej powierzchni roboczej, pod wzgledem zywotnosci i wytrzymalosci. To jest tak, im wiecej bajerow(ktore mozna sobie odpuscic)tym bardziej wzrasta awaryjnosc urzadzenia ale czego sie nie robi dla pieniedzy, pytanie czy warto tyle kasy wydawac. Gdyby taka technologia stala sie standardem to nie wydaje mi sie, ze az tak szybko zdominuje rynek. To ze technologia idzie to przodu nie znaczy, ze kazdy ja bedzie miec w domu w najwyzszej jakosci. Ja generalnie widze u wiekszosci znanych producentow sprzetu RTV mimo stalego postepu technologicznego, spadajaca jakosc wykonania pod wzgledem jakosci elektroniki. Zreszta to samo tyczy sie rynku motoryzacyjnego, dawnej Audi byly nie do zdarcia dzisiaj koncern wychodzi z zalozenia ze samochod ma byc na gora 7-8 lat potem sie dzieja cuda.

Edytowane przez Ulfar999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jest.

 

http://cintiq.pl/

 

Na forach zagranicznych przelala sie fala roaczarowania, glownie to brak LED'u i w zasadzie kosmetyczne zmiany, sugerujac ze lepiej kupic stara wersje tansza o kilkaset $.

 

 

Nalezy poczekac jednak do kwietnia na ostateczne recenzje ale jak na 5 lat ktore uplynely od premiery poprzedniego modelu Wacom praktycznie nic nie zrobil :(

 

Mniejmy nadzieje ze mniejszy brat Cintiq 15 ktory wedlug plotek ma ukazac sie w listopadzie bedzie bardziej rewolucyjny

Edytowane przez stealth1947
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności