Skocz do zawartości

Cząsteczki tworzące dany obiekt


safian

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 81
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

krótko mówiąc - niedasie. Nie ma możliwości przekierowania atrybutów partikli, przez instancer, do shadera. Podobno finalRender dla mayi to potrafi, ale tylko tak slyszałem. Pozostaje ci zrobić kilka kopii snapshotów z roznymi materiałami.

 

Czyszby? ;) a particle sampler na particle a pod nimi ukryty obiekt z odp.atrybutami kolorów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

particle sampler określa materiał/kolor cząstek w odniesieniu do materiału/textury obiektu

który może być np. emiterem, od niego cząstki przejmują cechy kol. zależnie od powierzchni.

dawno tego nie trenowałem, więc nie męczcie jak z tym dokł. jest ale pamiętam że robiło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

particle sampler określa materiał/kolor cząstek w odniesieniu do materiału/textury obiektu

który może być np. emiterem, od niego cząstki przejmują cechy kol. zależnie od powierzchni.

dawno tego nie trenowałem, więc nie męczcie jak z tym dokł. jest ale pamiętam że robiło

 

coś mętnie tłumaczysz :) nadal twierdzę, że instancje nie mogą mieć różnicowanego shadera - jak nie zobacze to nie uwierze, hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

particle sampler określa materiał/kolor cząstek w odniesieniu do materiału/textury obiektu

który może być np. emiterem, od niego cząstki przejmują cechy kol. zależnie od powierzchni.

dawno tego nie trenowałem, więc nie męczcie jak z tym dokł. jest ale pamiętam że robiło

 

Ty mówisz o nadaniu cząsteczkom różnego rgbPP, a paetorianowi chodzi o przekazanie tej informacji na instanced object i to ta druga część jest problematyczna aczkolwiek nie niemożliwa jak to kolega twierdzi - w Maya NIC nie jest nie możliwe - po prostu niektóre rzeczy są cięższe do uzyskania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Maya NIC nie jest nie możliwe - po prostu niektóre rzeczy są cięższe do uzyskania :)

 

No święta racja :) ale na niektóre rzeczy trzeba jakiegoś absurdalnego nakładu pracy, niewspółmiernie dużego do rezultatu.

Gdybym ja miał robić taki efekt, zrobiłbym to w 3delight4maya - bez zastanawiania, ale podejrzewam, że dla OPa to nie wchodzi w grę.

Jeżeli ktoś jest przykuty łańcuchem do mental-delay, to może tu znajdzie jakieś rozwiązania (ja się nie wczytywałem):

http://forum.mentalimages.com/showthread.php?3649-Pass-particle-color-to-instances

 

EDIT: żeby była jasność, w 3dfm też nie działa przekazywanie atrybutów partikli do instancera, ale łatwo zrobić własnego instancera w pythonie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczescie mamy Houdiniego w ktorym bardzo malo rzeczy jest `ciezkie do uzyskania` :P

 

Haha sooo true :D ale pytanie dotyczyło Maya :)

 

ps. Jak nie będę wieczorem na prawdę miał nic lepszego do roboty to machnę takie rozwiązanie. Na teraz mi do głowy przychodzi meeega brutalne rozwiązanie per frame, ale może jakoś uda mi się dobrać inaczej do id obiektu instancjonowanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDIT: żeby była jasność, w 3dfm też nie działa przekazywanie atrybutów partikli do instancera, ale łatwo zrobić własnego instancera w pythonie

 

Hej M!,

czy dobrze rozumiem, że w pluginie 3delight dla Mai, nie da się posłać do instancji własnych atrybutów per point?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty mówisz o nadaniu cząsteczkom różnego rgbPP, a paetorianowi chodzi o przekazanie tej informacji na instanced object i to ta druga część jest problematyczna aczkolwiek nie niemożliwa jak to kolega twierdzi - w Maya NIC nie jest nie możliwe - po prostu niektóre rzeczy są cięższe do uzyskania :)

 

tak o to mi m.w.chodziło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to szkoda, ale swoją drogą, skoro można zrobić własny instancer, który nie ma tych ograniczeń... W Houdinim jest to zresztą rozwiązane ch*jowo. Nielogicznie, niekonsekwentnie i bardzo wolno, ale może lepsze to, niż nic.

 

dzięki,

skk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Haha sooo true ale pytanie dotyczyło Maya

 

ps. Jak nie będę wieczorem na prawdę miał nic lepszego do roboty to machnę takie rozwiązanie. Na teraz mi do głowy przychodzi meeega brutalne rozwiązanie per frame, ale może jakoś uda mi się dobrać inaczej do id obiektu instancjonowanego."

 

Myślę, że nie ma co wymyślać samemu "koła" , które zostało już wynalezione wcześniej.

W zależności od potrzeb i personalnych preferencji przychodzą mi na szybko dwa przykłady --- > SOUP ( http://www.soup-dev.com/)

oraz Vray dla Maya ( http://www.chaosgroup.com ) gdzie oprócz tego, że możemy obiekty użyte w instancerze zamienic na Vray proxy, animowane lub statyczne i indywidualnie przypisać / modyfikować dowolny shader w zależności od własnych chęci itd.

 

pozdro

 

czaps

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oraz Vray dla Maya ( http://www.chaosgroup.com ) gdzie oprócz tego, że możemy obiekty użyte w instancerze zamienic na Vray proxy, animowane lub statyczne i indywidualnie przypisać / modyfikować dowolny shader w zależności od własnych chęci itd.

 

ale czy atrybury perpartikle mozna wpinać w shader ? bo o to się rozchodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"ale czy atrybury perpartikle mozna wpinać w shader ? bo o to się rozchodzi"

 

Żeby zadziałał np. particle sampler info node - dla Vray dla Maya możesz dodać custom Extra Vray attribute dla partikli i tam zaznaczyć co ma być uwzględnione i gdzie.

 

pozdro

 

czaps

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Haha sooo true ale pytanie dotyczyło Maya

 

ps. Jak nie będę wieczorem na prawdę miał nic lepszego do roboty to machnę takie rozwiązanie. Na teraz mi do głowy przychodzi meeega brutalne rozwiązanie per frame, ale może jakoś uda mi się dobrać inaczej do id obiektu instancjonowanego."

 

Myślę, że nie ma co wymyślać samemu "koła" , które zostało już wynalezione wcześniej.

W zależności od potrzeb i personalnych preferencji przychodzą mi na szybko dwa przykłady --- > SOUP ( http://www.soup-dev.com/)

oraz Vray dla Maya ( www.chaosgroup.com ) gdzie oprócz tego, że możemy obiekty użyte w instancerze zamienic na Vray proxy, animowane lub statyczne i indywidualnie przypisać / modyfikować dowolny shader w zależności od własnych chęci itd.

 

pozdro

 

czaps

 

 

No jest to też rozwiązanie, ale pamiętajmy, że cała dyskusja się rozchodzi o to czy da się to zrobić narzędziami dostępnymi defaultowo w Maya - bez dodatkowych narzędzi, a nie czy w ogóle da się to zrobić, bo dać to się da i to bez problemu na przykład z własnym instancerem - jeden dzień roboty. VRay i soup są płatnymi narzędziami, podobnie jak renderman, w którym to też bez problemu można osiągnąć. Wczoraj przysiadłem do tematu wieczorkiem i nie znalazłem jednoznacznego rozwiązania. Najbliższe by było użycie switch noda, który zwraca id obieku przed renderem, ale zwraca go w formie adresu pamięci obiektu, a nie wartości i nie znalazłem sposobu żeby się z poziomu MELa do niego dobrać. Chyba na chwilę obecną własny instancer, będzie najrozsądniejszym rozwiązaniem, albo po prostu tyle shaderów ile instancji i sruu. Jak ktoś ma inny pomysł to śmiało - dzielcie się :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej M!,

czy dobrze rozumiem, że w pluginie 3delight dla Mai, nie da się posłać do instancji własnych atrybutów per point?

 

Muszę sprostować to co wcześniej napisałem - 3delight for maya wysyła atrybuty do każdej instancji. Tak to wygląda w RIBie:

 

 

#particle 1

 

AttributeBegin # {

ConcatTransform [ 1 0 0 0 0 1 0 0 0 0 1 0

-4.6326713 0.67952246 2.775999 1 ]

Attribute "user" "float userScalar1PP" [ 85.396903 ]

Attribute "user" "color rgbPP" [ -0.21613 -0.576266 0.437899 ]

ReadArchive "|pCube1|pCubeShape1 instancer"

AttributeEnd # }

 

#particle 2

 

AttributeBegin # {

ConcatTransform [ 1 0 0 0 0 1 0 0 0 0 1 0

-3.3982392 0.39763864 4.137047 1 ]

Attribute "user" "float userScalar1PP" [ 69.454444 ]

Attribute "user" "color rgbPP" [ 0.334936 -0.0527543 0.598125 ]

ReadArchive "|pCube1|pCubeShape1 instancer"

AttributeEnd # }

 

...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, pobrać pobierzesz, ale dalej ich nie przekażesz (czy tak? bo ja nie mam pomysłu) na instancjowany obiekt tylko na wszystkie instancje na raz - i tu tkwi dalej problem.

 

beny, wszystko działa jak potrzeba, sprawdzałem. Atrubuty są ustawiane przed każdą instancją.

W shaderze zczytujesz np. tak:

attribute("user:userScalar1PP", userScalar1PP);

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Maya MEL to język kosmitów , jest łatwy tylko dla programistów którzy przeszli przez C++

inaczej jak się zna cały dynamics particle a nie kilka funkcji, anyway

i tak jest hardcore

 

MEL jak każdy język, czy to C++, Java, Pascal czy Japoński, jest prosty pod warunkiem, że się go umie ... jak ze wszystkim w życiu ogólnie. Z językami programowania wysokiego poziomu jest o tyle prościej w stosunku do języków naturalnych, że zasada we wszystkich jest ta sama - wystarczy się nauczyć składni i rozróżnić obiektowe programowanie od proceduralnego. Dla chcącego nic trudnego - przysiadasz, czytasz, ćwiczysz, ćwiczysz, ćwiczysz i umiesz. Proste jak drut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności