Skocz do zawartości

Mocny zestaw architektoniczno-renderujacy do 25000pln netto


PatLove

Rekomendowane odpowiedzi

SansSerif dokładnie, to kasa z dotacji.

Animacji nie zamierzam w ogóle renderować. Co do kilku komp, to może i udałby się taki myk ale tu pojawia się problem bardziej logistyczny i przestrzeniowy bo 3 czy 4 komp będą zajmowałć dość sporo miejsca, którego raczej nie mam. Zmieszczą się góra 2 w standardowych obudowach, chyba że jest ewentualność złożenia tych komp "pomocniczych" w jakichś obudowach mini czy czymś podobnym, to wtedy mogą być i 3 + 1 w standardowym pudle.

Czy do takiego zestawu 3/4 komp, jaki zaproponowałeś będzie potrzebny switch?

Konf takiego zestawu nie sprawia problemów?

Jak będzie z wydajnością przy renderingu względem jednego zestawu dwuprocesorowego?

Rozumiem że decydując się np na 4ry komp do każdego muszę zakupić system + soft, czyli np. 4x WIN7 + 4x Max + 4x v-ray itd?

 

A czy mógłbyś też zaproponować coś jeżeli chodzi o jeden, dwuprocesorowy zestaw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 110
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Do zestawu kilku komputerów potrzebujesz małego switcha lub routera ze switchem. Na każdy komp potrzebny jest system i coś do zabezpieczenia np. Kaspersky IS. Na render slave'ach instalujesz tego samego maxa co na stacji roboczej ale nie aktywujesz go. Licencja vraya na 10 slave'ów kosztuje chyba koło tysiąca PLN.

 

Ze stacjami na xeonach jest problem bo poza HP i Dell nie ma w Polsce wiarygodnej firmy która składałaby mocne stacje robocze a kompy od tych dwóch pierwszych to taki trochę "kot w worku" dla korporacyjnych frajerów.

 

A i jest jeszcze oczywiście Apple na xeonach. Akurat zmieścisz się w Intel Xeon „Westmere” 2,66 GHz (12 rdzeni) + 24 GB RAM + WIN 7 home pro + monitor. Ale tu trzeba pogadać np. z Cortlandem czy zrobią konwersję na widowsa. Poza tym nie wiem jak ze sterowanikami pod apple'owskiego Radeona w maxie. Jest też Quado 4000 dla mac'a ale to też trzeba sprawdzić jak działa pod windowsem.

 

PS: znalazłem jeszcze coś takiego http://www.ideal.pl/oferta,ideal-reg-protura-8482-5500-nowosc,174.html

 

Ideal® Protura™ 5500 Nowość!

 

Kod konfiguracji 012-91079

protura.jpg

[TABLE=class: parametry]

[TR]

[TD]Procesory[/TD]

[TD]2 x IntelŽ Xeon™ X5680 /6 rdzeni, 3,33 GHz, 12 MB cache/[/TD]

[/TR]

[TR=class: odd]

[TD]Chipset[/TD]

[TD]Chipset Intel® 5520 (do 96GB pamięci RAM - 12 gniazd)[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]Pamięć RAM[/TD]

[TD]48 GB ECC DDR3 PC-1333 (6x8GB)[/TD]

[/TR]

[TR=class: odd]

[TD]Kontroler dysków[/TD]

[TD]LSI SATA II Controller /RAID 0/1/10/[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]Konfiguracja RAID[/TD]

[TD]wyłączony (zainstalowany, gotowy do włączenia w terminie późniejszym)[/TD]

[/TR]

[TR=class: odd]

[TD]Pierwszy dysk twardy[/TD]

[TD]160 GB SSD Intel 320 Series MLC[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]Drugi dysk twardy[/TD]

[TD]1TB /7200 rpm, 64MB cache/[/TD]

[/TR]

[TR=class: odd]

[TD]Trzeci dysk twardy[/TD]

[TD]1TB /7200 rpm, 64MB cache/[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]Czwarty dysk twardy[/TD]

[TD]brak[/TD]

[/TR]

[TR=class: odd]

[TD]Piąty dysk twardy[/TD]

[TD]brak[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]Szósty dysk twardy[/TD]

[TD]brak[/TD]

[/TR]

[TR=class: odd]

[TD]Karta grafiki[/TD]

[TD]Quadro 4000 2 x Display port + DVI[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]Karta sieciowa[/TD]

[TD]PRO/1000 Server Network (zintegrowana)[/TD]

[/TR]

[TR=class: odd]

[TD]Czytnik kart pamięci[/TD]

[TD]Brak[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]Napęd optyczny[/TD]

[TD]DVD-RW 16x[/TD]

[/TR]

[TR=class: odd]

[TD]Obudowa[/TD]

[TD]Obudowa tower (1000W)[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD] Klawiatura[/TD]

[TD]Brak[/TD]

[/TR]

[TR=class: odd]

[TD]Myszka[/TD]

[TD]brak[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]Gwarancja[/TD]

[TD]3 lata D2D - gwarancja door-to-door[/TD]

[/TR]

[TR=class: odd]

[TD]System operacyjny[/TD]

[TD]MS Windows 7 Professional PL[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]Oprogramowanie[/TD]

[TD]Bez oprogramowania[/TD]

[/TR]

[TR=class: odd]

[TD]Oprogramowanie antywirusowe[/TD]

[TD]Bez zabezpieczenia antywirusowego[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]Monitor[/TD]

[TD]Brak[/TD]

[/TR]

[TR=class: odd]

[TD]Zasilanie awaryjne[/TD]

[TD]Bez zasilania awaryjnego[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]Utylizacja komputera[/TD]

[TD]Nie chcę zwracać zużytego komputera[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

Cena netto: 22 634.00 PLN

 

Cena brutto: 27 839.82 PLN

 

 

Edytowane przez SansSerif
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o stację dwuprocesorową to na razie konkretną ofertę dostałem tylko od nich: http://www.hyper-cube.com.pl/sklep/hyperworks-render-extreme-p-602.html (w opisie jest błąd-nie 24GB, tylko 48GB RAM) z informacją żeby na razie się wstrzymać, o ile to możliwe bo za jakiś miesiąc będą mogli zaproponować mi zestaw na Xeonach E5...

 

Co do Apple, to jednak nie chciałbym robić jakichś dziwnych kombinacji z konwersją na win itp itd, także Apple raczej odpada...

 

Teraz mam zagwozdkę-czy mocna dwuprocesorowa stacja, czy mini rednerfarm...

Generalnie renderfarm będzie chyba bardziej wydajny niż stacja dwuprocesorowa, zgadza się? Biorąc pod uwagę chociażby tylko procesory i ram(czyli właściwie to,co przy renderingu przez CPU jest najbardziej istotne) to przy renderfarmie(4ry komp) na i7 2600k + 16GB RAM wychodzi finalnie 24 rdzenie i 64GB RAM, a przy stacji dwuprocesorowej na Xeonie E5 16 lub 20 rdzeni i 48GB RAM lub więcej. Dobrze myślę?

Ciekawy jestem tylko jak z niezawodnością takiej renderfarmy bo stacja dwuprocesorowa to zawsze jeden komp, a tu zawsze może coś nie współgrać albo się zbuntować(jest taka możliwość?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oferta z hyper-c. to jest chyba najciekawsze rozwiązanie. Jak kasę masz z dotacji, czyli jakby za free i nie masz miejsca to bierz od nich. Ale nie bierz quadro 5000 tylko max 4000. Quadro w ogóle to kaprys i zboczenie a wydatek 7000 na kartę graficzną, nawet nie swojej kasy jest delikatnie mówiąc nieprzyzwoitością.

 

Z małą renderfarmą nie ma problemów. Plusem jest bezpieczeństwo. Jak się jeden komp sypnie to zawsze masz inne na które można się od razu przenieść z pracą nad pilnym projektem. Dodatkowy plus to lepszy workflow. Projektujesz i modelujesz na jednym kompie bez obciążenia renderingiem który leci na innych jednostkach. W kwestii porównania prędkości renderingu nie wypowiem się, musisz poszukać testów w necie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Z tą kasą za free to się tak nie rozpędzaj SansSerif bo żeby ją dostać, to najpierw muszę włożyć swoją... ;)

Czyli generalizując renderfarma jest lepszym rozwiązaniem do działań architektoniczno-renderujących z tym minusem, że zajmuje więcej miejsca...

A czy można te 3 komp pomocnicze zapakować do obudów serwerowych(chodzi mi o takie płaskie obudowy podobne do desktopowych) i wszystkie trzy zamknąć w jakimś jednym większym "pudle", czy wszystkie pomocnicze komp wymagają standardowej obudowy?

Później chyba łatwiej też taką renderfarmę zmodernizować, niż jedną dwuprocesorową stację, zgadza się?

 

A jak jest dokładnie z procesorami i RAMem przy renderfarmie-wszystkie komp muszą mieć ten sam procesor czyli np i7 2600k i ta sama il. RAmu, czyli np. 16GB, czy ten główny komp może być np. na 1xXeon E5 i 24GB RAMu?

 

Cenowo wychodzi to chyba w sumie podobnie do oferty z h-c:

komp główny-10/12kpln

komp pomocnicze-3x3000pln=9000pln

monitor-ok.2000pln(nie wiem jakiego dokładnie modelu szukać?)

switch/router ze switchem-?

 

23kpln + switch/router ze switchem

Edytowane przez PatLove
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obudowach slim będzie problem z chłodzeniem. Renderfarma jest szybka jak najwolniejsza jej jednostka x ilość jednostek, więc najlepiej jak wszystkie jednostki są takie same. Modernizacja procesorów pod tą samą podstawkę się nie opłaca a nowsze szybsze procesory będą już wymagały nowszych płyt głównych a możliwe że też i RAM'u o inym gnieździe. Sprzęt musi się zamortyzować w ciągu dwóch lat bo taki jest przedział czasowy pojawiania sie nowych platform. Dlatego planowanie na 5 lat nie ma sensu.

 

Ja dla siebie pewnie nigdy nie kupię jednostki powyżej pułapu 5 tys. bo przyrosty mocy są nie warte tych pieniędzy. Ale na Twoim miejscu, przy dotacji i jednoosobowej pracy chyba skusiłbym się na mocną stację na xeonach i quadro 4000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z modernizacją renderfarmy jest generalnie podobnie, jak z modernizacją dwuprocesorowej stacji roboczej-mało opłacalny interes, niemniej jednak muszę jeszcze podrążyć ten temat bo wydaję mi się, że wydajność takiego zestawu będzie lepsza podobnie jak praca na nim bo mogę puścić render na komp pomocnicze i dalej pracować na głównym. Oczywiście przy dwuproc stacji roboczej też będę mógł tak zrobić ale chyba wtedy jej szybkość i wydajność znacznie spadnie, zgadza się?

 

Odnośni chłodzenia, to czy do obudowy slim nie można zastosować jakiegoś wydajniejszego? Chłodzenie wodne też jest dostępne przy tego typu obudowach? A jeżeli tak, to czy cena bardzo dużo poszłaby w górę przy jego zastosowaniu?

 

SansSerif czyli rozumiem, że takie zestawienie byłoby jak najbardziej ok?

-komp główny: http://www.hyper-cube.com.pl/sklep/hyperworks-9400-p-601.html (ze zmianą i7 970 na i7 2600k)

-komp pomocnicze: 3x(i7 2600k, 16GB RAM, 80GB SSD)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na i7 2600k daje się pracować w autocadzie lt podczas renderingu po zmniejszeniu priorytetu maxa w menedżeże zadań systemu, ale o pracy nad inną sceną w 3D zapomnij. Jak chcesz na farmie renderować a na stacji robić coś innego w maksie to pojawia się problem bo albo rozgryzasz renderowanie przez backburnera (co dla niewielu osób się udaje lub pasuje) albo dokupujesz drugą licencję maxa.

 

W obudowach slim montuje się bardzo głośne wysokoobrotowe wiatraki które muszą mieć większą wydajność niż przy mini tower bo inaczej ugotują się mobo, ram i dysk. Samo chłodzenie proca to nie wszystko.

 

SSD do render slave'ów będą sie marnować. Wystarczą najtańsze i najmniejsze HDD. Tekstury i tak ładują się z dysku sieciowego na stacji roboczej.

 

Tamten zestaw z hyper cube na xeonach jest fajnie przez nich podkręcony. Z podkręcaniem renderfarmy na 2600k może być problem bo każdy procesor różnie się kręci mając identyczne konfiguracje poszczególnych jednostek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Aha, czyli moja teoria odnośnie pracy na renderfarmie mija się raczej z rzeczywistością, chyba że na komp pomocniczych aktywuje max-a...

 

Co od chłodzenia, to trzeba byłoby to jakoś mądrze rozgryźć żeby było wydajnie, w miarę cicho i wystarczająco chłodno, co chyba nie będzie takie proste.

 

Wpisałem w konfiguracji komp pomocniczych SSD bo zasugerowałem się tym, co Ty pisałeś. A czy w ogóle w tych komp potrzebuję karty graf, nie wystarczy karta zintegrowana w i7 2600k?

 

Odnośnie tego zestawu z h-c, to z racji że mogę poczekać decydowałbym się raczej na jego odpowiednik na Xeon-ach E5 bo chyba raczej nie ma sensu ładować się w stary typ procesorów, skoro mogę wziąć nowy. Tego podkręcania to się właśnie trochę boję bo na papierze oczywiście bardzo fajnie to wygląda i po podkręceniu wydajność takiego zestawu na pewno znacznie wzrasta ale jak jest z jego żywotnością? Czy taki zestaw po podkręceniu będzie w stanie popracować bezawaryjnie przez powiedzmy te 4ry lata? Poza tym czytałem gdzieś, że Xeony średnio nadają się do podkręcania i ogólnie typowych komp do pracy nie powinno się podkręcać bo tracą stabilność, rzeczywiście tak jest?

 

Mogę jeszcze pójść w takie rozwiązanie, że teraz kupię dwuprocesorową stację roboczą, a za powiedzmy 4 lata, jak jej wydajność nie będzie już wystarczająca dopukpię powiedzmy 3 komp, z których zrobię renderfarmę, a stacja zostanie jako komp główny.

Edytowane przez PatLove
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konfiguracja Backburnera jest bardzo prosta ale unikaj najnowszej wersji (2012). Na nodach instalujesz VNC zeby miec podglad tego co sie dzieje i sprawdz tez czy plyta glowna ma WOL (Wake On LAN) zeby mozna bylo kopmy "budzic" zdalnie. Farma wg mnie tylko na i7 2600k. Max'a instalujesz na nodach i dopoki go nie uruchomisz nie bedzie potrzeby zeby go aktywowac a renderowac przez Backburner'a mozesz.

 

Od siebie dodam jeszcze, ze zamiast kupowac kilka dyskow do stacji roboczej i bezsensowna ilosc RAM'u (48GB) ktorej pewnie nigdy nie wykorzystasz w max'ie rozwaz zakup sredniej klasy NAS'a (Network Attached Storage).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Możesz przybliżyć trochę temat NAS'a? Jestem zupełnie zielony i nie mam pojęcia o co chodzi?

Jaką konkretnie konf renderfarmy proponujesz t0m3k? Rozumiem, że komp główny też radzisz złożyć na i7 2600k, a nie np. na 1x Xeon E5?

Jak Twoim zdaniem ma się dwuprocesorowa stacja robocza względem takiej renderfarmy?

Dlaczego uważasz, że 48GB RAM na nodach jest nie do wykorzystania? Przy renderingu chyba im więcej ramu, tym lepiej?

Edytowane przez PatLove
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomkowi zapewne chodziło o 48GB RAM do kompa roboczego. I tu sie zgodzę że o ile nie renderujesz dżungli dla national geographic to 16GB w zupełności wystarczy w jednostce jednoprocesorowej, ale przy xeonach trzeba to ponożyć razy dwa ze względu na zasadę rozdziału pamięci na każdy proc na takiej platformie.

NAS to moim zadniem zbędny wydatek a różnica w wydajności pracy żadna. Dobry NAS to mini komputer na zmodyfikowanym linuksie. żeby miał transfery zbliżone do SATA2 taki NAS kosztuje bez dysków ponad tysiąc PLN.

 

PatLove różnice xeonv s farma Ci już podałem. Farma będzie szybsza. Stacja na Xeonach będzie lepsza dla kogoś kto renderuje animacje np na vray'u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to w moim przypadku wszystko(poza ilością miejsca :/ chyba, że w jakiś sposób uda mi się upchnąć nody w slimach...) przemawia za farmą bo tak, jak pisałem animacji nie zamierzam renderować.

 

Do komp głównego chciałem 24 lub max 32GB RAM(tak na zapas :P), a do nodów po 16GB w każdym, co finalnie w 3 nodach dałoby właśnie 48GB więc myślałem, że o to chodzi.

 

SansSerif a co do tych kart graf w nodach to są one niezbędne, nie wystarczą karty zintegrowane w i7 2600k? Mógłbyś mi jeszcze podać jakąś bardziej szczegółową konf przy farmie na i7 2600k, tzn chodzi mi np o to jaką płytę główną do komp głównego, a jakie do nodów? Jakie pamięci, dyski itd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby wykorzystać grafikę zintegrowaną musisz mieć płytę główną z wyjściem monitorowym a te są tylko przy nie których chipsetach. Nie orientuję się w aktualnym stanie. Jak kupowałem sprzęt to nastawiałem się na podkręcanie a wtedy wszyscy podkręcali na chipsetach P67A. Teraz już tych płyt nie ma w ofercie a RAM trzeba dobierać pod konkretną płytę wg memory suport list.

 

Dyski systemowe mam OCZ vertex2, teraz jest już szybsza seria vertex3. 80GB na SSD systemowy szybko się zapycha, więc lepiej wziąć odrobinę większy. HDD teraz wszystkie się sypią nawet z serii „pro” „black” czy inny bullshit ze względu na duże pojemości i duże prędkośi obrotowe które okazują się dla nich zabójcze. Ja straciłem dziesięcioletnie archiwum i całe portfolio zrzucając dane ze starych dysków, rocznych barracud seagete’a bo zaczynały mi się sypać na nowiusieńki caviar black który rozpadł się po tygodniu a nie zdążyłem zrobić kopi na drugi awaryjny. Generalnie przestrzegam przed jednym dużym 2TB lub więcej. Bezpiecznej mieć kilka mniejszych np. 1TB. I koniecznie wiatraki w budzie przy każdym HDD.

 

Im więcej pamięci RAM tym trudniej będzie podkręcać. Overclockerzy podkręcają swoje kompy na 4-8GB. Mi jeden 2600k udało się podkrecić do 4.8GHz i stabilnie pracuje od prawie roku. Reszta chodzi na 4.2GHz a i tak czasem się restartują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NAS to jak napisal SansSerif sieciowy serwer plikow i naprawde polecam zastanowienie sie nad takim rozwiazaniem.

W chwili obecnej zakladam ze w Twoim przypadku role serwera plikow ma pelnic stacja robocza. Moim zdaniem nie jest to najlepsze rozwiazanie poniewaz w czasie kiedy farma renderuje jest do dodatkowe obciazenie dla systemu/procesora/dyskow (odczyt/zapis plikow).

 

Polecam postawienie NAS'a z RAID'em 5 jesli chcesz zabezpieczyc dane przed ich utrata i uniknac bolu glowy jesli cos sie przydarzy stacji roboczej. Przy kupowaniu dyskow polecam tez wybierac mniejsze pojemnosci (max 1TB ale lepiej mniejsze i spinac je w macierz) dodatkowo dobrym wyborem sa dyski w ktorych jest tylko jeden talerz i maja niska predkosc obrotowa (5400rpm), dzieki temu dyski generuja o wiele mniej ciepla a to wydluza ich zywotnosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DYski do nodów najlepiej 5400rpm, wystarczą w zupełności. Do nodów w zupelnosci wystarcza karty graf. wbudowane w procki. KOlejna sprawa poruszona wyzej to chlodzenie dysków. Wentylator przy kazdym z dyskó o czym wspomniał SensSerif to ogolnie nizbyt dobry pomysł. Dyski są zaprojektowane do pracy w swojej temperaturze roboczej i co zapewnia im lepszą żywotnosc gdy osiągną te ponad 20C, i "smarowanie" łożysk lepiej działa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxymilian, podkręcony i7 2600k osiąga temperaturę 80-90 stopni. Reszta wnętrzności niewiele mniej. Jeśli chciałbyś kiedykolwiek w takiej budzie uzyskać 20 stopni na dysku misiałbyś się nieźle nagimnastykować. Poza tym przód budy przy dyskach to najlepsze miejsce dla wentyli wciągających a tył i góra dla wyciągających powietrze bo zimniejsze chłodzi wnętrzności a ciepłe z proca ma najkrótszą drogę na zewnątrz.

 

Tomek, NAS, nawet prawdziwy taki z procem nie ma sensu dla jednoosobowej pracy. W teamie gdzie kilka osób pracuje na tych samych plikach tak, ale w innym przypadku to znaczny spadek wydajności. Tanie NASy poniżej 2000 pln mają o połowę lub jeszcze mniejszą prędkość transferu danych od dysku w kompie. Żeby wyczuć spadek wydajności w farmie ciągnącej z dysku na stacji musiałbyś mieć kilkadziesiąt nodów i rendering animacji z szybko liczonymi klatkami. A raida 5 można spobie postawić bez porblemu na stacji z mobo ze średniej półki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SansSerif miałem na mysli w miarę dobrze wentylowaną obudowę z 2 i więcej wyciągającymi ciepłe powietrze(tworzące podciśnienie ) wentylatorami Podkrecone procesory osiągają wiecej stopni(zalezy jeszcze od jakości chłodzenia i jego montażu) lecz w 95% przypadków radiator wraz z wentylatorem na procesorze jest tak położony ze wydmuchuje gorące powietrze praktycznie bezpośrednio w wentylator wyciągający powietrze na tylnej ściance i mały ma wpływ to powietrze na dyski twarde po przeciwnej stronie obudowy. Je w zupełności chłodzi zimne powietrze zasysane przez podciśnienie wytworzone przez wyciągające wentylatory poprzez otwory na przedniej ściance które są zaraz obok dysków. Wentylator w tym miejscu przydaje się gdy jest cała batalia dysków jeden obok drugiego i mało przestrzeni miedzy nimi i temperatury przekraczają 40C na każdym co można sprawdzić wieloma programami. (wiem ze to wiesz ale są tu osoby które tego nie wiedzą)

 

Inna kwestia to wspomniane tu dyski SSD Vertexy oparte o kontroler SandForce i częste z nimi problemy(nowe firmwarey mało pomagają gdy skopany jest kontroler_. Nikomu ich tu nie polecam, zwlaszcza grafikom. Ogólne unikać najlepiej dysków opartych o SandForce, a skupić się na dyskach z kontrolerami Marvella np. Cruciale i niektóre Intele. Montuje takie dyski w stacjach roboczych i laptopach klientów i nie było problemów jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Tak, jak pisze SansSerif-ta stacja ma służyć raczej do pracy jednoosobowej więc chyba raczej NAS nie jest mi niezbędny, w razie gdyby miała zacząć służyć większej ilości osób zawsze NAS'a można dokupić.

 

Co do tych dysków, to do nodów 5400rpm powiedzmy 80/120GB, a do komp głównego rozumiem że już 7200rpm i 2x 1TB? Jak jest dokładnie z tymi SSD bo z tego co widzę osób pracuje na Vertex-ach, są montowane w wielu zestawach, poleca je wiele firm i w sumie jest to pierwsza negatywna jaką słyszę(czytam), a że się na tym nie znam to nie chciałbym sam wpakować się na minę...

 

Jest jeszcze kwestia tego czy uda mi się upchnąć nody w slimach z sensownym chłodzeniem bo nie ukrywam, że to jest trochę warunek renderfarmy...

 

Chciałbym też powoli zacząć kompletować konkretną konfigurację:

KOMPUTER GŁÓWNY:

-procesor: i7 2600k (a dlaczego nie i7 2700k?)

-pamięć: 24/32GB-jaka?

-chłodzenie: jakie i ile?

-dyski: 120GB SSD(wystarczy?)-jaki konkretnie + 2x 1TB HDD (7200rpm)-jakie konkretnie?

-karta graficzna: nVidia Quadro 4000

-napędy: może BLU-Ray, tylko jaki?

-obudowa:?

-zasilacz:?

 

NODY:

-procesor: taki jak w komp głównym

-pamięć: 16GB-jaka?

-chłodzenie: jakie i ile?

-dysk: 80GB(wystarczy?) HDD 5400rpm-jaki konkretnie?

-obudowa:? super byłoby gdyby udało się to upchnąć w slimach

-zasilacz:?

 

MONITOR: coś niepanoramicznego pomiędzy 24-27' Eizo/Dell,tylko który model?

Edytowane przez PatLove
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy tego kompa nie złożysz ;)

 

Każdy ma inne priorytety. Na dodatek część forumowiczów udzielających się w dziale hardware to teoretycy i gawędziarze ;)

Dla mnie 100 Mhz różnicy nie jest warte 200 PLN, ale kupno 30" Della uważam za najlepszą inwestycję w swojej historii. Myszy i klawiatur poniżej 300 pln za sztukę też nie trawię, ale ktoś inny zadowoli się mantą za 30 pln i zaciekle będzie bronił nawet najtańsze quadro.

 

Jak nie lubisz siedzieć przez tydzień ze śrubokrętem pod stołem i chrzanić się z testowaniem ustawień biosa przez kolejne dwa tygodnie to nie pakuj się w farmę i tym bardziej w eksperymenty ze slimami na wodę. Ja na Twoim miejscu wziąłbym jedną mocną stację na xeonach. Ale z drugiej strony to też nie jest pewniak. Jakiś czas temu na forum udzielał się gość o nicku Wallop który składał ludziom takie hi-endowe zestawy jak hyper cube, ale chyba w wyniku problemów z jakością i watmosferze małego skandalu zniknął.

 

Teraz wszystkie większe monitory są panoramiczne. Daltego jak jest kasa to lepiej zainwestować w coś większego bo 23" cali w proporcjach 16:9 to poszerzone standardowe 19". Zerknij sobie na http://tvcalculator.com/ i specyfikację producentów monitorów.

 

Ja polecam Della 27 i 30". Eizo jest dla zboczeńców z kalibratorami i nadmiarem gotówki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.slashgear.com/hp-z600-workstation-review-3058536/

 

w takim configu

DUAL Intel Xeon X5650 2.66GHz/3.06GHz Six-Core 32nm Processors

24GB (6x 4GB) 1600MHz High Speed DDR-3 Memory - Triple Channel

NVIDIA Quadro 4000 - 2GB Graphics Card

500GB 7,200rpm SATA System Drive

DVD-RW Drive

HP Keyboard + 3 button optical mouse

Microsoft Windows 7 Professional 64-bit

 

smiga jak marzenie (Cinebench 13.7)

 

do tego monitor DELL (tylko i wylacznie panoramiczny).

 

 

tak BTW to idz cos kup i zacznij cos robic bo ten sprzet ma na siebie zarabiac...

 

...zapomnialem ze z dotacji wiec nie musi zarabiac, moze zostac na pamiatke :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
Nigdy tego kompa nie złożysz ;)

 

Każdy ma inne priorytety. Na dodatek część forumowiczów udzielających się w dziale hardware to teoretycy i gawędziarze ;)

Dla mnie 100 Mhz różnicy nie jest warte 200 PLN, ale kupno 30" Della uważam za najlepszą inwestycję w swojej historii. Myszy i klawiatur poniżej 300 pln za sztukę też nie trawię, ale ktoś inny zadowoli się mantą za 30 pln i zaciekle będzie bronił nawet najtańsze quadro.

 

Jak nie lubisz siedzieć przez tydzień ze śrubokrętem pod stołem i chrzanić się z testowaniem ustawień biosa przez kolejne dwa tygodnie to nie pakuj się w farmę i tym bardziej w eksperymenty ze slimami na wodę. Ja na Twoim miejscu wziąłbym jedną mocną stację na xeonach. Ale z drugiej strony to też nie jest pewniak. Jakiś czas temu na forum udzielał się gość o nicku Wallop który składał ludziom takie hi-endowe zestawy jak hyper cube, ale chyba w wyniku problemów z jakością i watmosferze małego skandalu zniknął.

 

Teraz wszystkie większe monitory są panoramiczne. Daltego jak jest kasa to lepiej zainwestować w coś większego bo 23" cali w proporcjach 16:9 to poszerzone standardowe 19". Zerknij sobie na http://tvcalculator.com/ i specyfikację producentów monitorów.

 

Ja polecam Della 27 i 30". Eizo jest dla zboczeńców z kalibratorami i nadmiarem gotówki ;)

 

Spokojnie, mam czas... ;)

 

Domyślam się, że każdemu jest potrzebne co innego i dla różnych osób różne rozwiązania będą "złotym środkiem", dlatego zależy mi głównie na opinii praktyków, a nie teoretyków, którzy z takim sprzętem i jego wykorzystaniem nie mieli nigdy doczynienia. Osobiście na komp się nie znam i wcale tego nie ukrywam. Jakieś tam pojęcie mam ale do specjalisty w tej dziedzinie jednak bardzo mi daleko, dlatego też poprosiłem o pomoc i doradztwo żeby zwyczajnie nie wpakować się na minę za własne pieniądze.

 

Znam się za to na motoryzacji, której jestem fanatykiem i co raz częściej dochodzę do wniosku, że z komp jest trochę podobnie bo w motoryzacji też są teoretycy i praktycy i dla jednych 300KM będzie mało ale jak wiadomo punkt widzenia zależy od punktu siedzenia i Ci, którzy mówią że 300KM to jest mało są właśnie z reguły teoretykami bazującymi na internecie, gazetach itp, a większość z nich nie ma pojęcia o innych istotnych parametrach poza mocą. Rzeczywiście 300KM to może być mało ale w ociężałym, ponad 2 tonowym SUV-ie z automatem ale za to w Subaru Imprezie GC8 STI z krótką skrzynią i wagą 1200kg te 300KM robi taki przeciąg, że większość z nas poczuje wczorajszy obiad... Taki mały off-topik ale zdaję sobie sprawę, że cyferki, wykresy, testy i papierologia mają mało wspólnego z rzeczywistością zarówno w motoryzacji, jak i komp...

 

Oczywiście nie chciałbym spędzić tyle czasu na konf i "docieraniu" wszystkiego ale rozumiem, że jeżeli już raz się to zrobi, to później jest już święty spokój(?) Niezależnie czy zdecyduję się na dwuproc stację roboczą, czy renderfarmę, to ani jednego, ani drugiego nie zamierzam składać sam. Chcę żeby wszystko było sprawdzone itd i jeżeli ktoś podejmie się złożenia jednego albo drugiego, to musi dać mi przynajmniej 3, a najlepiej 5lat gwarancji... :)

 

Co do monitora, to jeżeli dell jest rzeczywiście sprawdzony i tak go sobie chwalisz, to chyba też się na niego skuszę ;)

Edytowane przez PatLove
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.slashgear.com/hp-z600-workstation-review-3058536/

 

w takim configu

DUAL Intel Xeon X5650 2.66GHz/3.06GHz Six-Core 32nm Processors

24GB (6x 4GB) 1600MHz High Speed DDR-3 Memory - Triple Channel

NVIDIA Quadro 4000 - 2GB Graphics Card

500GB 7,200rpm SATA System Drive

DVD-RW Drive

HP Keyboard + 3 button optical mouse

Microsoft Windows 7 Professional 64-bit

 

smiga jak marzenie (Cinebench 13.7)

 

do tego monitor DELL (tylko i wylacznie panoramiczny).

 

 

tak BTW to idz cos kup i zacznij cos robic bo ten sprzet ma na siebie zarabiac...

 

...zapomnialem ze z dotacji wiec nie musi zarabiac, moze zostac na pamiatke :)

 

Na Xeona 5650 raczej nie będę się już decydował, no chyba że premiera e5 na Europę wschodnią przeciągnie się dłużej niż do września 2012 i nie uda mi się ściągną tych proc np. z Niemiec, to wtedy nie będzie wyjścia.

 

Z tym że nie musi zarabiać to raczej bym się tak nie rozpędzał bo dotacja to tylko albo aż 50%, a reszta z własnej kieszeni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w czymś takim sie nie zmieścisz? 20 pkt piechota nie chodzi.

 

Myślę, że konf. z H-C, którą podałem wiele od tej nie odbiega, z tą różnicą, że tu są podkręcone Xeony 5680, a w h-c podkręcone 5650, czy się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

w tej konfiguracji nie ma quadro.

Nie chce wprowadzać niepotrzebnie zamętu, ale zastanawiałeś sie nad GPU i takim np. Arionem, Octane, Iray'em?

Istnieje coś takiego jak Cubix:

http://www.cubix.com/products/gpu-xpander

 

Moze warto to rozważyć na przyszłość, bo i Blenderowy Cycles sie rozwija - za darmo.

Poza tym, mozna to chyba podlaczyc do Maca i miec dwa systemy do robienia np. gierek na iPhone.

Edytowane przez Chrupek3D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tej konfiguracji nie ma quadro.

Nie chce wprowadzać niepotrzebnie zamętu, ale zastanawiałeś sie nad GPU i takim np. Arionem, Octane, Iray'em?

Istnieje coś takiego jak Cubix:

http://www.cubix.com/products/gpu-xpander

 

Moze warto to rozważyć na przyszłość, bo i Blenderowy Cycles sie rozwija - za darmo.

Poza tym, mozna to chyba podlaczyc do Maca i miec dwa systemy do robienia np. gierek na iPhone.

 

Akurat przez GPU randerować raczej nie zamierzam, a już tym bardziej robić gierek na iPhona. Poza tym kartę/y graf zawsze można zmienić albo dokupić drugą i jest to mniejszy wydatek niż cała reszta sprzętu. Przynajmniej tak mi się wydaję(?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem dziś propozycję konf renderfarmy i chciałbym żebyście wypowiedzieli się co o niej sądzicie:

 

komp główny:

procesor-Intel Core i7 3960X Extreme 3,30 GHz BOX

obudowa-Fractal Design Define R3 USB 3.0 Black Pearl - bez zasilacza

chłodzenie-Noctua NH-D14 SE2011

płyta gł-Asus SABERTOOT X79

pamięć-Patriot Viper Xtreme DDR3 (2x4GB) x4 2000MHz CL9 ELK XMP

dyski-Kingston 2.5'' SSD Now V+200 240GB (Serial ATA 3) + 2x WD Caviar Green 1TB WD10EARX 64MB cache SATA-III

karta graf-PNY Quadro 4000 PCI-Ex16

zasilacz-Corsair CMPSU-750HXEU - 750W

napęd-LG SuperMulti DVD+/-RW GH22NS90 bulk black (Serial Ata, bez oprogr.)

 

nody(3szt.):

procesor: i7 2600k 3,40 GHz BOX

obudowa-Chiftec CS-03B-B z zasilaczem 300W

chłodzenie-Scythe Shuriken Rev. B

płyta gł-Asus P8Z68-V LX

pamięć-Kingston HyperX DDR3 (2x4GB) x2 1600MHz XMP X2 CL9

dysk-Segate Barracuda 500GB (16MB Serial ATA III)

 

+monitor: 27'' Dell U2711 16:9 WQHD 2560X1440 IPS USB 90°Rot 2xDVI(HDCP) HDMI 3YPPG

+klawiatura: Logitech Illuminated

+mysz: Logitech Performance Mouse MX

 

W założonej kwocie się mieszczę, ma być to podobno bardziej wydajne niż dwuprocesorowa stacja robocza nawet na E5(?) i w przyszłości gdyby wydajność już nie wystarczała wystarczy dołożyć nodom ramu(podobno?)

Zapewniono mnie również, że z konf takiego zestawu nie będzie problemu, chociaż zajmie to "chwilę" czasu(oczywiście konf itd byłaby robiona przez firmę, gdzie kupowałbym sprzęt). Ewentulanie zaproponowano mi żeby zaczekać na Xeona E5 i komp główny zamiast na i7 3960x postawić właśnie na jakimś 8-mio albo 10-cio rdzeniowym Xeonie.

 

Szczerze mówiąc to już sam nie wiem, co mam o tym wszystkim myśleć i tak na dobrą sprawę to mam jeszcze więcej dylematów niż przed założeniem tego wątku...

Edytowane przez PatLove
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PatLove, ale Ty chcesz pomocy czy nie? Jak chcesz się pozbyć kasy to oddaj ją na chore dzieci albo inny szczytny cel ;)

Jak chesz renderować w sieci to już pisałem jak liczy się prędkość. Mieszanie szybszego proca (za cenę jednego noda na 2600k) ze słabszymi nie ma sensu. Nic z tym nadmiarem mocy na stacji nie zrobisz podczas renderingu sieciowego. Będzie się marnować.

 

Znasz się na podkręcaniu? Chcesz w to wchodzić? Masz na to czas i nerwy? Jak nie to w ogole nie bież 2600k tylko coś bez "k" albo i7 970 dla wszystkich jednostek. Podkręcone 2600k zyskują wzrost prędkości o średnio 50%. Jak nie chcesz podkręcać to są tańsze proce o wyższych taktowaniach standardowych które już tak dobrze sie nie kręcą.

 

Pisałeś że nie chcesz panoramy. 27" Della ma proporcje najbardziej panormaiczne. Popatrz na załącznik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że chce pomocy bo się na tym nie znam :)

 

Z tymi procesorami wytłumaczono mi to tak, że przez odpowiednie oprogramowanie można puścić render tylko na nody, a na komp głównym dalej pracować stąd inny proc. Podczas renderingu nie wykorystam tego nadmiaru mocy i to już wiem ale do komp głównego trochę większa moc chyba się przyda jeżeli ma pociągnąć te 4/5lat?

 

Co do podkręcania to sam osobiście oczywiście się na tym nie znam ale skoro można coś poprawić, to znajdzie się ktoś ogarnięty, kto mi to zrobi więc dlaczego nie? Oczywiście, że chce podkręcać.

 

Natomiast odnośnie monitora, to różnica w cenie pomiędzy 27, a 30' jest taka, że będę musiał się przestawić na panoramę... Wiem, że pisałeś że warto wziąć 30' ale jednak wolę te 2k pln różnicy zainwestować chyba w inne graty niż 3' więcej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i7 3960X ma praktycznie takie samo taktowanie jak 2600k ale więcej rdzeni. Wydaje mi się że poza renderingiem nie będzie zauważalnie szybszy od 2600k.

 

Zasilacz 300W do podkręcania nodów może być za słaby. Przy tej ilości pamięci raczej powinno być minimum 500W. Poszukaj na forach overclockerskich czy na tych mobo do nodów udaje sie ludziom coś podkręcić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Mieszanie szybszego proca (za cenę jednego noda na 2600k) ze słabszymi nie ma sensu. Nic z tym nadmiarem mocy na stacji nie zrobisz podczas renderingu sieciowego. Będzie się marnować...

 

ze co? musze sie nie zgodzic z tym co mowisz. jesli stacja robocza jest powiedzmy 2x szybsza od nodow to po prostu w tym samym czsie wyrenderuje 2 klatki animacji zamiast jednej albo 2 stripy zamist jednego albo 2x wiecej bucketow jesli rederujesz vray DR. Nic sie nie bedzie marnowac.

 

 

co do zestawow to tak jak napisal SansSerif zasilacze w nodach troche slabe i IMO odpusc z Logitech Illuminated bo sie szybko sypia, jak chcesz zeby swiecilo to wez MS Sidewinder X4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, ale on nie renderuje animacji i na dodatek chce renderować na farmie mając nieobciążoną jednostkę główną.

Dla mnie to ostatnie zestawienie jest zupełnie bez sensu, stacja robocza z najdroższym procem i nody których nie da się podkręcić.

 

A klawiatura komfortowa to Logitech ultraX premium lub jak ktoś nie lubi kabla diNovo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście poczytałem trochę i 3960k, to raczej mało opłacalny zakup względem 3930k...

 

Co do zasilaczy w nodach, to już właśnie dostałem też odp na innym forum, że są za słabe do podkręcania ale tam polecili mi 400W Sea Sonic z serii X ale o 500W nikt nie wspominał.

Odnośnie płyty głównej nie było żadnych zastrzeżeń...

 

Dostałem też info, że może zamiast i7 2600k lepiej poczekać ok miesiąca na i7 3770k, który ma być mniej prądożerny

 

Odnośnie pracy na takiej farmie to czy nie jest tak, że sieciowo można dowolnie zarządzać zadaniami i przydzielać je do wybranych nodów?

 

Dokładnie takie info dostałem na jednym z for:

"Dużo wygodniej się pracuje kiedy przetwarzaniem projektów zajmują się zewnetrzne jednostki, a nie stacja robocza. Jest to nie tylko wygodniejsze ale i tańsze. W cenie pary xeonów masz 4 kompletne nody, które oferują wyższą wydajność. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że komfortowo możesz zarzucić czasochłonne rendery na nody i nie martwić się o to, że stacja robocza zajęta jest renderowaniem i muszisz poczekać aż skonczy żeby zająć się faktyczną pracą lub innym projektem. Sieciowo można dowolnie zarządzać zadaniami i przydzielać je do wybranych nodów.

 

Dodatkowo można zmusić wszystkie nody do pracy w trybie distributed, który zmienia cały system w klaster przetwarzający jednocześnie ten sam render. Ten tryb całkowicie przekreśla sens wydawania całego budżetu na jednego kompa. Możesz mieć 12 rdzeni / 24 wątki za 25k lub za niecałe 20k - 18c/36t z możliwością dokładanie kolejnych."

Edytowane przez PatLove
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie takie info dostałem na jednym z for:

"Dużo wygodniej się pracuje kiedy przetwarzaniem projektów zajmują się zewnetrzne jednostki, a nie stacja robocza. Jest to nie tylko wygodniejsze ale i tańsze. W cenie pary xeonów masz 4 kompletne nody, które oferują wyższą wydajność. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że komfortowo możesz zarzucić czasochłonne rendery na nody i nie martwić się o to, że stacja robocza zajęta jest renderowaniem i muszisz poczekać aż skonczy żeby zająć się faktyczną pracą lub innym projektem. Sieciowo można dowolnie zarządzać zadaniami i przydzielać je do wybranych nodów.

 

Dodatkowo można zmusić wszystkie nody do pracy w trybie distributed, który zmienia cały system w klaster przetwarzający jednocześnie ten sam render. Ten tryb całkowicie przekreśla sens wydawania całego budżetu na jednego kompa. Możesz mieć 12 rdzeni / 24 wątki za 25k lub za niecałe 20k - 18c/36t z możliwością dokładanie kolejnych."

 

Ale ja przecież o tym pisałem już kilka razy w tym wątku.

Skąd masz info o zasilaczach? Jak z for overclockerskich to bierz pod uwagę że oveclockerzy stosują bardzo małe ilości ramu. Więcej ramu wymaga dużo większego zasilacza. Seasonic 400W jest prawie dwa razy droższy niż Corsair 850W.

Slimy uniemożliwią Ci podkręcanie. Chyba ze dasz super wodne chłodzenie zewnętrzne na proc, ram i chipsety mobo ale to Ci zajmie więcej miejsca niż chłodzone powietrzem minitowery.

 

Jak jeszcze połowa z tej inwestycji ma iść z Twojej kieszeni to się zastanów czy jest sens kupować Quadro. Na forach, na tym zwłaszcza, najczęściej zachwalają te karty młodzi ludzie, zazwyczaj amatorzy, którzy pod wpływem marketingowego bullshitu chcieli by mieć ten sprzęt i w ogole być "super pro". Na zachodnich forach jest masa wątków zawiedzonych posiadaczy nawet wyższych modeli, 4000 i wyżej którzy szukają pomocy "bo coś przecież musi byc nie tak, tyle kasy i minimalna różnica wydajności?" Teraz od wersji maxa 2012 przy nitrousie geforce na prawdę daje radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Info o zasilaczu jest z benchmark.pl, podałem konkretną spec nodów i taki zasilacz został mi polecony.

W wodne chłodzenie na pewno nie zamierzam wchodzić bo w przypadku nodów raczej mija się to z celem.

Jeżeli natomiast chodzi o obudowy nodów to nie muszą być to typowe slimy, chodzi mi bardziej o to, żeby były to obudowy leżące, a nie stojące i możliwie jak najmniejsze ale dobrane tak, żeby było odpowiednie chłodzenie. Dobór takich podzespołów chyba jest możliwy(?)chociaż zdaję sobie sprawę, że będzie to praco i czasochłonne...

Poza tym, stosując w nodach i7 3770k (77W) być może do pracy po OC wystarczy jakieś średnio-wydajne chłodzenie, a co za tym idzie będzie możliwość upchnięcia tego w mniejszą obudowę. Dobrze kombinuję?

 

Co do karty graf, to do tej pory nie było zastrzeżeń jeżeli chodzi o Quadro 4000 więc nie myślałem nawet o niczym innym ale co w takim razie polecasz SansSerif? Ja w żadnym wypadku nie upieram się przy tej karcie bo nie jestem z tej grupy ludzi, o której napisałeś. Dla mnie liczy się działanie i efekt końcowy, a nie nazwa/logo Quadro czy jakieś inne...

Edytowane przez PatLove
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quadro 4000 na forach bardziej profesjonalnych jak cgarchitect jest podawane jako najniższa z linii quadro sensowna alternatywa dla geforce. Ale jak się odsieje wypowiedzi ludzi naćpanych marketingiem i wyłapie refleksje autentycznych posiadaczy to wcale nie są tak bardzo zachwyceni pod warunkiem że przesiedli się z mocnych kart geforce i wydali na przesiadkę nie małą kasę z własnej kieszeni. Ja jestem zadowolony z GTX 470.

 

Te przemyślenia to z oszczędności, albo raczej analizy opłacalności stosunku wydajność/cena. Z drugiej strony przestrzegam przed obcinaniem wydatków na nody bo to się może zemścić niemożliwością ich podkrecenia, albo w ogóle dłuższej pracy nonstop. Tamten zasilacz z benchmarka jest super highendem dla niedzielnych overclockerów badających co chwilę napięcia oscyloskopem a jednocześnie ma bardzo małą moc.

 

Kolejny i ostatni raz napiszę że obudowy slim się nie nadają. Do tego sprzetu jak chcesz obudowy poziome to tylko 4U, ale to jest już tak duże jak minitower tylko że w poziomie a ma dużo gorszy przepływ powietrza. Porównaj obudowy Codegen 4U-600 z Antec Three Hundred. Zobacz jak duże wentylatory ma ten minitower z przody z tyłu i z góry. Większe wentyle to kilkukrotnie większy przepływ powietrza i dużo mniejszy hałas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" że oveclockerzy stosują bardzo małe ilości ramu. Więcej ramu wymaga dużo większego zasilacza."

 

??

 

Siedze sporo czasu w klimatach overclockerskich(nawet swego czasu ustanowilem rekord w PL w pewnej oveclock dyscyplinie) i jeszcze takiego stwierdzenia nigdy nie słyszałem.

 

DDR3 - 5W (czyli moduły o ktorych rozmawiamy)

DDR2 - 10W

DDR - 15W

SDRAM - powyżej 15W

dla pojedyńczego modułu to sa wartości.

 

 

PatLove w Seasonici nie ma co sie pakowac. Dobry Corsair np. Corsair 850TXV2 za niecałe 500zł spokojnie da radę :) bez wysiłku z jego strony.

 

 

Co do Slimów mozesz trzymac kompy/nody bez obudowy w ogóle, jeden obok drugiego, będzie ciekawie i PRO wyglądało ;) , no chyba ze masz np. koty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" że oveclockerzy stosują bardzo małe ilości ramu. Więcej ramu wymaga dużo większego zasilacza."

 

??

 

Siedze sporo czasu w klimatach overclockerskich(nawet swego czasu ustanowilem rekord w PL w pewnej oveclock dyscyplinie) i jeszcze takiego stwierdzenia nigdy nie słyszałem.

 

DDR3 - 5W (czyli moduły o ktorych rozmawiamy)

DDR2 - 10W

DDR - 15W

SDRAM - powyżej 15W

dla pojedyńczego modułu to sa wartości.

 

 

PatLove w Seasonici nie ma co sie pakowac. Dobry Corsair np. Corsair 850TXV2 za niecałe 500zł spokojnie da radę :) bez wysiłku z jego strony.

 

 

Co do Slimów mozesz trzymac kompy/nody bez obudowy w ogóle, jeden obok drugiego, będzie ciekawie i PRO wyglądało ;) , no chyba ze masz np. koty ;)

Gościu, znów się wcinasz, podważasz moją wypowiedź a za chwilę w tym samym poście proponujesz to samo co ja zaproponowałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja skorzystam, bo też czas zakupić nowy sprzęt. Tyle, że mam skromniejszy budżet, bo własny a nie unijny ( a szkoda). To się w tym budżecie mieści. http://www.hyper-cube.com.pl/sklep/hyperworks-6200-p-600.html?sort=1a co sądzicie coś do zmiany ? Myślę osobiście żeby jedą z tych pięćsetek zmienić na dysk SSD. No i do tego jeszcze http://allegro.pl/monitor-dell-u2711-27-wqhd-nowy-gwar-f-vat-i2175947923.html

A! dodam jeszcze że sprzęt potrzebny jest do renderów bez animacji.

Edytowane przez Winkiel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SansSerif ? Nie, nie wcinam? raczej koryguję pewną dezinformację która się tu zakradła. Wkurzyleś sie ze Cie poprawiłem? Cóż To forum czyta masa ludzi i lepiej by wiedzieli ze nie muszą kupować nowego zasilacza dorzucając ramu

! Co by wynikało z Twojego tekstu w tamtej wypowiedzi. Więc musiałem zareagować.(overclockerzy stosują mniej ramu ze względu na mniejsze timmingi mniej pojemnych modułów pamięci) Oraz nie, nie proponowałem tego samego co Ty lecz podałem konkretny znany mi model(850TXV2) który zaproponowałem bynajmniej nie z powodu większej ilosci ramu lecz z rozsądku w przypadku podzespołów tej konfiguracji i faktu ze wspomniane 400W by się dławiło lub restartowało sprzęt przy obciążeniu.

Edytowane przez MaxymilianMax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj w sklepie Hyper-Cube.

Po konsultacji ze sprzedawcą otrzymałem taką ofertę.

 

Oto nasza propozycja:

 

PROCESOR CORE i7-3930K 3.20GHz LGA2011 BOX

Chłodzenie CPU Fortis 2011

ASUS GeForce GTX 560 1024MB DDR5/256bit DVI/HDMI PCI-E

ASUS P9X79 Intel X79 LGA 2011

HDD SEAGATE 500GB ST500DM002 SATA III 16MB

DVD-REC LITEON iHAS124 SATA CZARNY BULK

KINGSTON HyperX KHX1600C9D3X2K2/8GX x 2kpl.

ZASILACZ CHIEFTEC BPS-650C (650W) 80+ BRONZE – MODULARNY

MS Windows 7 Professional SP1 64-bit Polish 1pk DVD OEM

Obudowa klienta

 

Cena netto: 5580 zł

 

Fachowy montaż, selekcjonowane podzespoły, optymalizacja bios, konfiguracja systemu + najnowsze sterowniki, OC dające do 30% wydajności gratis.

 

Fajne jest to że sklep oferuje możliwość testowania sprzętu na miejscu. Tzn bierzesz swoje oprogramowanie siadasz u nich na miejscu z wcześniej wymyśloną przez siebie konfiguracją (którą oni montują) i testujesz ile chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SansSerif ? Nie, nie wcinam? raczej koryguję pewną dezinformację która się tu zakradła. Wkurzyleś sie ze Cie poprawiłem? Cóż To forum czyta masa ludzi i lepiej by wiedzieli ze nie muszą kupować nowego zasilacza dorzucając ramu

! Co by wynikało z Twojego tekstu w tamtej wypowiedzi. Więc musiałem zareagować.(overclockerzy stosują mniej ramu ze względu na mniejsze timmingi mniej pojemnych modułów pamięci) Oraz nie, nie proponowałem tego samego co Ty lecz podałem konkretny znany mi model(850TXV2) który zaproponowałem bynajmniej nie z powodu większej ilosci ramu lecz z rozsądku w przypadku podzespołów tej konfiguracji i faktu ze wspomniane 400W by się dławiło lub restartowało sprzęt przy obciążeniu.

 

No tak bo Twoja porada na kilka postów ma zupełnie inne przesłanie niż moje zdawkowe "400W to za mało" :)

I teraz pewnie jeszcze odpiszesz na mojego posta dwa razy dłuższym niż poprzedni :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak bo Twoja porada na kilka postów ma zupełnie inne przesłanie niż moje zdawkowe "400W to za mało" :)

I teraz pewnie jeszcze odpiszesz na mojego posta dwa razy dłuższym niż poprzedni :P

 

Nie. Zaproponowanie konkretnego sprawdzonego zasilacza było tylko dodatkiem, głównie chodziło wyjaśnienie aspektu wpływu ilości RAMu na wymóg lepszego/mocniejszego zasilacza. Gdyby nie ta kwestia to bym w ogóle się nie "wcinał" w Twoje rady dla PatLove :). Peace!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tych zasilaczy, to ja w żadnym wypadku nie upieram się przy tym zasilaczu, który zaproponowali forumowicze z benchmark, czyli jak to określił SansSerif "super highend dla niedzielnych overclockerów" i ogólnie już pomijając sam zasilacz nie chce iść w żadne podzespoły tego typu bo komp jest dla mnie rzeczą czysto użytkową i nie chcę w nim żadnych części na pokaz...

Jeżeli uważacie, że ten Corsair spełni w 100% swoje zadanie i będzie ok do takiego zestawu, to oczywiście zastosuję się do waszych rad bo jestem daleki od przepłacania za jakąkolwiek część tylko po to żeby mieć napis Sea Sonic, logo Quadro czy jeszcze coś innego...

SansSerif, natomiast co do GPU to na razie czekam na to, co zaproponuje Kepler bo wydajność na papierze wygląda bardzo dobrze, a ceny względem Quadro są mocno zachęcające. Jeżeli wszystko potwierdzi się w rzeczywistości, to Quadro wydaję się wyrzuceniem pieniędzy w błoto...

 

Winkiel, a jak ogólnie ekipa z tego h-c? Chodzi mi o to, czy jest to banda naciągaczy, którzy jeżeli się im tylko uda, to wcisnął człowiekowi wszystko, co droższe, czy są to ogarnięci ludzie podchodzący do sprawy zdroworozsądkowo, tak jak np SansSerif do kwestii zasilacza?

Edytowane przez PatLove
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja też należę do tych zdroworozsądkowych a dodatkowo podejrzliwych ale facet z którym rozmawiałem zrobił na mnie dobre wrażenie, niczego mi na siłę nie wciskał i w zasadzie potwierdził wszytko co tu z tych zdroworozsądkowych opinii wyczytałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności