Skocz do zawartości

Nakladanie tekstur na dom.


Gość Kelle

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chcę zrobić wizualizację domu jednorodzinnego w 3ds max. Dostałem bryłe domu zrobioną w Revicie wrzuciłem ją do 3ds max'a i wszystko ładnie, piękie tylko nie wiem za bardzo co dalej. Obejrzałem i przeczytałem mnóstwo poradników w internecie, ale ze jestem początkujący w tym temacie, to pogubiłem się w tym wszystkim. Czy mógłby ktoś podrzucić mi jakieś poradniki opisujące w miarę dokładnie i zrozumiale jak zrobić wizualizację budynku, by efekt finalny wyglądał mniej więcej tak http://www.studio-project.pl/portfolio/wizualizacje-domow/35_d.jpg ?

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

chyba nie wiesz o co prosisz...

 

wizka ktora zalaczyles nie jest rewelacyjna ale jesli dzisiaj pierwszy raz wlaczyles max'a to zakladajac, ze jestes dosc bystry i masz troche wolnego czasu na tutoriale i rendery to dojscie do czegos podobnego zajmie co najmniej kilka dni (ale moze to potrwac znacznie dluzej).

 

zacznij od podstaw i poznaj najpierw interfejs max'a (po drodze powinienes sie dowiedziec, ze chodzi ci o nakladanie materialow a nie textur)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

 

Podstawy Max'a oganiam, bo bawiłem się nim już wcześniej. Czasu też mam dużo, chęci są. Potrzeba mi tylko jakichś materiałów do nauki :).

Znalazłem w internecie dwie dość ciekawe książki:

Realistic Architectural Visualization with 3ds Max and Mental Ray, Second Edition.

wizualizacje-architektoniczne.-3ds-max-2011-i-3ds-max-design-2011.-szkola-efektu.

Czy opłaca się je kupić, tzn czy znajdę w nich to, czego szukam ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osobiscie nie polecam ksiazek.

 

na tej stronie jest zebranych troche tutoriali ktore omawiaja modelowanie, materialy, oswietlanie i rendering architektury.

http://www.cgdigest.com/category/tutorials/rendering-tutorials/

 

jak cos wyprodukujesz to pokaz i wtedy zobaczymy co z tym dalej zrobic. a w miedzyczasie pamietaj o http://www.google.com ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czym chcesz to renderować finalnie w mentalu czy vrayu bo ogólne podałeś książki które opierają się mental rayu. Ogólnie wymieniłes dwa tytuły które jeśli będziesz w przyszłości pracował w mentalu to na pewno je warto zakupić,ale jeśli nie zamierzasz korzystać z tego silnika renderującego to ci się tego dwie książki ogólnie nie przydadzą. Dwa aby osiągnąć taki efekt jak pokazałeś musisz także oprócz modelowania , robienia shaderów ustawienia światła i kamery nauczyć się silnika renderującego jego parametrów jak także możliwości jakie daje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że jednak odwrotnie :) Vraya chyba łatwiej ogarnąć - a co do efektu to w sumie już nie zależy od silnika renderującego tylko od Ciebie :) "nawet" w Scanline można dobre rzeczy trzaskać, wszystko zależy od Ciebie i Twoich sztuczek. Ale to już taki offtop - skup się na vrayu skoro tam chcesz działać, proste :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ani jeden ani drugi nie są łatwe. Popatrz na forum ile bez przerwy pytań w tych tematach. A co do możliwości to wcale się tak bardzo nie różnią. Efekty, o których mówisz często ( a w tych "superpięknych" wizualizacjach to na pewno) są uzyskiwane dopiero w postprodukcji. Czysty render zazwyczaj fajny nie jest.

Na plus mentala jest to, że jest za darmo. Vray parę "tysiaków" jednak kosztuje.

 

Książki z Focal Press są na ogól jasno i przejrzyście napisane, ale po kilku przykładach z książki na pewno nie zostaniesz "mistrzem" choć to dobry początek. Porównując zawartość to więcej praktycznych i bardziej "nowoczesnych" przykładów zawiera pierwsza książka. Ale to moja subiektywna ocena.

Jeżeli ppostawiłbyś na mental to z tego wydawnictwa była kiedyś swego rodzaju "encyklopedia", w której opisano punkt po punkcie każdą opcję tego silnika, a było tego chyba ze 600 stron.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast jeśli chodzi o vraya to w pierwszej kolejności warto się zaopatrzyć http://www.francescolegrenzi.com/blog/static.php?page=vray_guide_eng. Jasno i dokładnie omówione co do czego i po co włącznie z zobrazowaniem tego także jak do kogoś nie trafia słowo pisane to obrazki także wiele tłumaczą ;) a tu kiedyś nieopatrznie umieściłem kilka ciekawych tytułów książek http://www.max3d.pl/forum/showthread.php?t=84584&highlight=

Edytowane przez shadowsexpe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, a powiedzcie mi jeszcze, skad moge wziac jakies darmowe textury/materialy typowe dla wizualizacji domy w mental ray. Chodzi mi o jakies sciany, drzwi, okna, dachy itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko masz już standardowo zainstalowane w 3ds max. Są parametryczne ściany, drzwi, okna, schody, poręcze... Oczywiście to wszystko dla bardziej wymagających jest nie wystarczające ale na początek może być.

To samo dotyczy materiałów. W zależności od wersji Maxa są dostępne wbudowane biblioteki materiałów np. Autodesk Material Library, biblioteka mental ray Arch&Design + cała sterta materiałów typu plastic, metal, wood itd. Naprawdę nie potrzeba niczego więcej. Są to predefiniowane materiały mające możliwość swobodnej ich edycji. Próbuj, zmieniaj parametry, patrz co wychodzi. Można wiele się nauczyć mając pewien punkt wyjścia.

A tu są gotowce http://www.mrmaterials.com/component/remository/?func=select&id=2. Tu też warto zaglądać jak materiał został zrobiony ale nie podchodź do tego bezkrytycznie. Niektórzy do spodziewanego efektu dochodzą tak "pokrętną" drogą, że przy odrobinie wiedzy można to zrobić szybciej i prościej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności