Skocz do zawartości

Pomóż BOLT'owi


DragonLightning

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich jest to mój pierwszy wątek. Wole zacząć coś o sobie (aby tłumaczenie było do mnie dostosowanie).

Jestem uczniem gimnazjum :).

NIGDY NIE UCZYŁEM SIĘ PRACY Z PROGRAMAMI DO GRAFIKI 3D(cała wiedza to nauka na angielskojęzycznych stronach)

Nie znam nazw do obróbki grafiki, choć tam parę znam, ALE większość obcjii jest dla mnie obca(prócz tych, które znam). (omg 3 razy powtórzyłem "ZNAM")

 

A wracając do tematu "Pomóż BOLT'owi"

 

sdsdsf.png (starałem się zrobić jako załącznik ale za duży plik)

TO JEST BOLT wszystko mi sie podoba nawet wyszedł bardziej "PSIAWATO" niż ten z filmu (z filmu był bajkowy).

 

Oczywiście ile to ja potu wypociłem żeby psa przypominał. Samego psa składałem 4 razy O_o.

http://www23.speedyshare.com/2S8fa/download/3dsmax-2013-02-18-11-45-28-64.bmp

 

MÓJ PROBLEM TO:

KOŚCI http://www17.speedyshare.com/wPKZf/download/3dsmax-2013-02-18-11-45-54-29.bmp (PONIEWAŻ MOJE NIE ZA BARDO SIĘ NADAJĄ, LUB WYMAGAJĄ POPRAWKI)

 

ALE GŁÓWNYM PROBLEMEM JEST ZORGANIZOWANIE MIMIKI PYSKA ZWIERZĘCIA BO ŻADEN PORADNIK NIE MA WZMIANKI O TWARZY PSA (WSZYSTKIE PORADNIKI SA O TWARZY CZŁOWIEKA, KTÓRA JEST CAŁKOWICIE INACZEJ ZBUDOWANA).

 

czekam na pomysły i porady.

 

P.S. znam funkję Skin dzięki której mogę dowoli edytować oddziaływania kości na psa, ALE NIE SPRAWDZA SIĘ TO W PRZYPADKU TWARZY.

 

 

I jeszcze mam jedno pytanie Która opcja będzie najlepsza do urealizowania ruchu włosów aby prószały się np jak na wietrze lub po prostu nie poruszały sie sztywno z psem.

Edytowane przez DragonLightning
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 14
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Rzeczywiście widać, że większość obcji jest Ci obca, ale i tak gratuluję. Jak na początek przygód z grafiką 3D pies wyszedł Ci całkiem nieźle.

 

Co do animacji twarzy psa, która jak słusznie zauważyłeś jest inna niż ludzka - istnieją programy i skrypty do rigowania twarzy na podobnej zasadzie jak riguje się całą postać, z tym że zamiast kończyn kontroluje się poszczególne partie twarzy. Z tutoriali o animacji twarzy postaci ludzkiej powinieneś wyciągnąć dość informacji, by zrigować pysk psa.

 

Pytanie: co zamierzasz robić z tym psem? Stworzyć film pełnometrażowy? Powinieneś zdecydować, czy faktycznie rigowanie twarzy będzie ci potrzebne. Jeśli będzie to tylko obrazek, to może wystarczy ci odpowiednie wymodelowanie ("na sztywno") jakiegoś konkretnego grymasu pyszczka.

 

Na temat kości znajdziesz dużo tutoriali w internecie. Poszukaj takich haseł jak: inverse kinematics, HI solver.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej witamy na forum:)

Po pierwsze obrazki wrzuć na np imgur. com, skopiuj adres zuploadowanego obrazka i użyj czegoś takiego:

adreszuploadowanegoobrazka

Tak będzie łatwiej oglądać wątek:)

 

Po drugie - modyfikator skin nada się do animacji twarzy:)

Spróbuj wpisać w googla "face rigging tutorial" czy coś takiego.To ze większość jest do ludzkich twarzy nie ma znaczenia - zasady są te same.

Tutaj masz przykład:

Możesz też dodatkowo użyć modyfikatora morpher.

Czyli upraszczając - kości otwierają paszczę, ruszają uszami np - a morpher zamyka oczy, szczerzy zeby itp.

Do tego na oczach kontroler lookat.

 

Tutaj chyba sie gościu bawi samymi kośćmi:

http://www.joelmongeon.com/Rigging.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
Pytanie: co zamierzasz robić z tym psem? Stworzyć film pełnometrażowy? Powinieneś zdecydować, czy faktycznie rigowanie twarzy będzie ci potrzebne. Jeśli będzie to tylko obrazek, to może wystarczy ci odpowiednie wymodelowanie ("na sztywno") jakiegoś konkretnego grymasu pyszczka.

 

Po pierwsze to z tego co wiem to nie wolno zadawać pytań :D.

Odpowiem jednak. Robię tego psa do siebie i tylko do siebię za jakieś szersze plany będe sie brał dopiero kiedy OGARNĘ jak co robić.

 

Dodałbym do tego morpfing, nawet zamiast rigowania psiego pyska. Zależy co chcesz z tym pyskiem robić, najpierw najlepiej to zaplanować, potem brać się za wykonanie.

poradnik proszę :) bo wiem jakie to daje efekty ale nie mam zielonego pojęcia o tym jak to ustawić(oczywiście sam też poszukam). A co do reszty to mam wszystko zaplanowane chodzi mi miedzy innymi o zwykłą mimike.

 

Hej witamy na forum:)

Po pierwsze obrazki wrzuć na np imgur. com, skopiuj adres zuploadowanego obrazka i użyj czegoś takiego:

adreszuploadowanegoobrazka

Tak będzie łatwiej oglądać wątek:)

 

Po drugie - modyfikator skin nada się do animacji twarzy:)

Spróbuj wpisać w googla "face rigging tutorial" czy coś takiego.To ze większość jest do ludzkich twarzy nie ma znaczenia - zasady są te same.

Tutaj masz przykład:

Możesz też dodatkowo użyć modyfikatora morpher.

Czyli upraszczając - kości otwierają paszczę, ruszają uszami np - a morpher zamyka oczy, szczerzy zeby itp.

Do tego na oczach kontroler lookat.

 

Tutaj chyba sie gościu bawi samymi kośćmi:

http://www.joelmongeon.com/Rigging.html

 

 

Czy połączenie morpher' a i skin nie da mi DESTRUKCYJNYCH WYNIKÓW typu kości będą działać ale twarz po poruszeniu wróci na miejsce startu(sama głowa)?

Edytowane przez DragonLightning
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Morpher wsadzasz pod modyfikator skin.

W skrócie - kopiujesz całego mesha, bez kasowania czegokolwiek (żeby mieć tyle samo vertexów) przesuwasz vertexy żeby uzyskać wyraz pyszczka, możesz zrobić kilka wersji (oczy zamknięte/otwarte, brwi zmarszczone/podniesione itp).

Potem na twój mesh właściwy nakładasz najpierw modyfikator morpher a potem skin.

Do morphera dodajesz zmodyfikowane meshe i je do woli miksujesz.

Morpher jest bardzo prosty w obsłudze - i zgrabnie wyjaśniony w maxowym helpie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Morpher wsadzasz pod modyfikator skin.

W skrócie - kopiujesz całego mesha, bez kasowania czegokolwiek (żeby mieć tyle samo vertexów) przesuwasz vertexy żeby uzyskać wyraz pyszczka, możesz zrobić kilka wersji (oczy zamknięte/otwarte, brwi zmarszczone/podniesione itp).

Potem na twój mesh właściwy nakładasz najpierw modyfikator morpher a potem skin.

Do morphera dodajesz zmodyfikowane meshe i je do woli miksujesz.

Morpher jest bardzo prosty w obsłudze - i zgrabnie wyjaśniony w maxowym helpie.

Dzięki za opisanie Morphera, ale właśnie z takich powodów dałem opis swojej wiedzy bo jak czytam twoja odpowiedz to tak jakby ruski język(widzę a nic nie rozumiem). Ale nie ma sie co bać przeczytam twoją odpowiedz z 40 razy i może w końcu zrozumiem bo mam skojarzenia w nazwach ale... Niedokładne.NP vertexów /mesha-chyba chodzi o pole :)/Potem na twój mesh właściwy nakładasz najpierw modyfikator morpher a potem skin.- chyba chodzi ci oto abym modyfikatory ulożył w odpowiedniej kolejności :).

 

A co prawda to prawda jest dobrze wyjaśniony. GDYBYM GO ZNALAZŁ W TEJ GÓRZE WIEDZY!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Acha i jeszcze parę szczegółów które mam nadzieję pomożecie

chodzi o http://www10.speedyshare.com/uq3vZ/download/chrome-2013-02-18-13-59-52-19.bmp WIEM ŻE na moim modelu wyjdzie to o wiele gorzej A CHCIAŁBYM ŻEBY BYŁO TO REALISTYCZNE !!! a nie sztywne jak 2 kości na 2 boxach ;<. ten pies przemieni si z poruszaj robota we psa ze sk>

NASTEPNA SPRAWA to ruch futra "na wietrze".

OBROŻA aby była na futrze i też była w mierę elastyczna a nie sztywna(i w ogóle aby przez niego nie przenikała).

ORAZ TAKŻE NAJWIĘKSZA MĘKA USZY KTÓRE WYDAJA MI SIE NAJWIEKSZYM PROBLEMEM BO POD ZWYKLYMI KOŚĆMI będa się skręcać i w ogóle nie wyobrazam sobie nawet aby z tej pozycji przeszły do takiej http://www23.speedyshare.com/sGcFC/download/chrome-2013-02-18-14-08-41-55.bmp

Pomóżcie A BEDĘ WAS UWIELBIAŁ !!!!!!!!!!!!!!!!!

Edytowane przez DragonLightning
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na twoim miejscu zrezygnował na razie z fura - zriguj sam model, zanimuj a o fura będziesz się martwił później.

I tak masz dosyć ambitne jak na początkującego zadanie:)

Co do mojego opisu morphera - nic ci nie zastąpi naciśnięcia F1 w maxie i zerknięcia do helpa:)

Nie oczekuj od ludzi na forum że dadzą ci wszystko na tacy - swoje googlowanie i ogladanie tutoriali też musisz obrobić:)

Co do uszu - tu ci pomoże morpher. Aczkolwiek i tak w uszach chyba przydałyby się kości.

Pamiętam jakiś ttek (chyba nawet w maxowym helpie) gdzie na czułkach mrówki użyli flex modifier - ale nie wiem na ile to jest teraz przydatne (ja to pamietam z maxa 8 chyba)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flex jak najbardziej nadal jest przydatny, jednak raczej jest przydatny w sytuacjach, w których nie chcesz mieć kontroli nad danymi kośćmi, tylko chcesz żeby reagowały jakoś dynamicznie względem innych kości, wyżej w hierarchii. Jeżeli chcesz mieć kontrolę nad uszami to połączenie kości + morphera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak do końca to ja początkujący nie jestem. Już wiele lat interesowały mnie programy do grafiki komputerowej, a samym 3ds max zajmuje się od 2 lat. Tyle że ta praca wyglądała mało starannie bardziej zajmowałem sie robieniem intr i zabawą ze teksturami np szkło, woda, ciecz, szyba, albo zwykły modeling pomieszczeń. Dopiero ostatnio mam taką chęć zorobienia czegoś więcej, czegoś z czego będę dumny itd...

 

A swoje to ja odgooglowałem. Mam wrażenie że znam cały yt z turtialami.

 

- - - Połączono posty - - -

 

Flex myślę jest dobrym pomysłem. Po skończeniu mimiki twarzy zajmę sie jego modyfikacja czy czymś tam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomóżcie pliss. Oglądałem troche o tym morpher i nawet udało mi się wykonać próbę z boxami jak to działa.

Problem zaczął się gdy to samo chciałem zrobić z psem. Otóż, gdy kopiuję psa i oczywiście bez turboSmootha ustawiłem punkty tak aby dawały np uśmiech po turboSmoothu to po wybraniu tego na obiektu na jedno z miejsc w ORYGINALNYM PSIE Z Morpherem nie chce się zaznaczyć nawet na element docelowy. Pomyslałem że to wina fura więc na próbę go usunałem. Wynik był taki że udało mi się zaznaczyć psa na element docelowy, ale nic się nie zmieniało po użyciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności