Skocz do zawartości

Nie mozna 'zweldowac' wierzcholkow w zaimportowanym ksztalcie z pliku dwg.


kielbasa

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc wszystkim,

 

Mam pewien problem i nie bardzo wiem, jak sobie z nim poradzic.

Zaimportowalem ten oto ksztalt do maxa. Chcialbym z niego zrobic bryle, a poziome linie chcialbym, zeby oddzielaly poszczegolne poligony. Robie to w ten sposob, ze nadaje 'extrude' lub 'bevel' na ten ksztalt i zamieniam pozniej calosc na editablePoly. Problem jednak jest w tym, ze jak tak zrobie, linie poziome w zaden sposob nie oddzielaja mi polygonow, jest po prostu jeden, na ktorym leza sobie kreski (rys 3). Musze dopiero komendą 'cut' go poprzecinac wzdluz poziomych linii, i wtedy bedzie podzielony tak jak chce.

 

Problem wyglada na to, ze jest juz na poczatku, kiedy importuje sam ksztalt z pliku dwg.

Obrys ksztaltu po prostu nie jest polaczony z liniami poziomymi (rys.1), a kiedy probuje komendy 'weld' (i roznych ustawien tuta) na wierzcholkach, (ktore sa idealnie na sobie), max po prostu ich nie laczy w jeden. Przykladowe dwa wierzcholki po komendzie 'weld', ktore sa nadal rozlaczone. (rys.2)

 

Calosc jest niby jako jeden editable spline, ale po wejsciu w edycje, poziome linie sa osobnymi elementami. Dodac metoda Attach tez sie ich nie da.

 

O co tu chodzi, i co ja tu robie zle?

 

dzieki za wszelka pomoc

 

[ATTACH=CONFIG]89791[/ATTACH]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

MariushO, dzieki.

Rzeczywiscie jestem chyba na dobrej drodze teraz, i Twoja uwaga jest sluszna, ale poki co, znikaja mi poligony, ktore sa ograniczone po bokach lukami. Wszystkie wierzcholki sa pozamykane, w Archicadzie sprawdzalem 10 razy. Cos tu jeszcze trzeba zrobic? Powstaja po prostu dziury.

 

[ATTACH=CONFIG]89792[/ATTACH]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te luki powstaj dlatego, ze modyfikator surface działa tylko z quadami i trisami.

Tam gdzie nie masz teraz polygonow sa krzywe z niepolaczynymi vertexami(zobacz swój rysunek 2). Polacz te vertexy jak polaczyles porzednie i powinno wszystko dzialac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz tez ta swoj importowany ksztalt zaznaczyć, nie dodawać wcale tych poziomych linii i od razu konwertować do editable poly. I później funkcja cut polaczyc wszystkie przeciwlegle verteksy. Ta sama robota, i do tego możliwość robienia n-gonow bez modyfikatora Surface.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W spline nie mozna łączyć trzeciego vertexa z dwoma zweldowanymi. Żeby powstał polygon przy extrude albo surface wystarczy że wierzchołki są w tym samym miejscu. Możesz dodać połączenia między vertexami po extrude, convert to editable poly i dodajesz edge pomiędzy odpowiednimi vertexami - connect. Albo dodaj poprzeczne linie na poziomie spline - create line z włączonym snapem. Cross section to nie wiem czy zadziała przy takim splajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej i dzieki za wszystkie porady.

Mafida - nie da sie zrobic create line w edycji spline-a w taki sposob, zeby vertexy byly polaczone. Finalnie sprowadza sie to do tego samego, czyli jest linia, ale vertexy nie sa 'zweldowane'. Swoja droga czemu, tego nikt nie wie..

 

Ajgor - z cross section tworza sie glupoty, wiec to odpada.

 

Calosc jest o tyle dziwnym zagadnieniem, ze w sumie finalnie i tak stworze ta bryle z podzialem. Wiec czemu nie moge od razu na poziomie 2d tego miec? dziwna to jest sprawa.

I poki co widze, ze da sie to zrobic albo komenda cut, przy juz stworzonej bryle 'editablepoly', (co jest rozwiazaniem, ale po co sie meczyc skoro w archicadzie sie prosciej i szybciej takie rzeczy robi i zaimportowane do maxa juz to jest) albo znalazlem tez inne rozwiazanie - z samej obwiedni splajna mozna sworzyc bryle (lub nawet od razu wykonwertowac do edit poly jak wczesniej pisaliscie), pozniej kliknac 'shape merge' i wskazac linie poziome. Ta metoda bylaby prosta, ale trzeba pozniej na poziomych liniach usuwac jakies dziwne, niepotrzebnie stworzone vertexy (nie wiadomo skad i czemu?). Da sie, tylko po co. To tyle ode mnie.

Moze ktos ma jeszcze jakies pomysly?

 

Aha, zapomnialem o metodzie surface - ona bylaby w sumie chyba idealna, tylko nadal nie wiem co tu sie dzieje i czemu. MariuszO, najwyrazniej nie do konca jeszcze rozumiem, co musze tu zrobic. ponizej wrzucam spline-a z nalozona metoda 'surface'. Nie wiem czemu gorny polygon, ktory ma luki po bokach, teraz sie zrobil. Patrze na wszystkie wierzcholki i wydaja sie byc idalnie w tych samych miejsach, czyli nie sa przesuniete.

Edytowane przez kielbasa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej i dzieki za wszystkie porady.

Mafida - nie da sie zrobic create line w edycji spline-a w taki sposob, zeby vertexy byly polaczone. Finalnie sprowadza sie to do tego samego, czyli jest linia, ale vertexy nie sa 'zweldowane'. Swoja droga czemu, tego nikt nie wie..

 

Da się tak zrobić, żeby vertexy były połączone (to znaczy one nie są fizycznie połączone, a jedynie zajmują to samo miejsce w przestrzeni). Ale nie używa się do tego Weldowania. Trzeba włączyć Snap3D z włączoną opcją snapowania do vertexów. Zresztą dosłownie kilka dni temu o tym była mowa tu na forum.

 

http://www.max3d.pl/forum/showthread.php?t=87947

 

A co do Crossection, podalem tylko teoretyczne rozwiązanie, bo Crossection w ogóle działa dziwnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może surface nie działa bo wlasnie weldujesz vertexy. A na tych łukach masz kilka vertexow nie polaczonych pozomymi liniami i surface robi dziure bo interpretuje to jako n-gon. A musisz polaczyc liniami tak żeby powstaly same poligony z 4 krawędziami ewentualnie 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglada na to, ze z jednym polygonem sobie poradzilem, wystarczylo polaczyc srodkowe vertexy luku (na czerwono).

Ale dlaczego te luki zaznaczone na zielono (patrz obrazek), nie tworza polygona? Tam juz sie nie da nic polaczyc...

 

 

[ATTACH=CONFIG]89796[/ATTACH]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, udalo sie. Gdzies musiala byc jakas niedokladnosc ktorej nie bylo widac. po prostu przerysowalem dwie kreski miedzy tymi dwoma ostatnimi lukami, miedzy ktorymi nie bylo polygonu i juz poszlo. Dzieki serdeczne za wsparcie. Ten surface to dla mnie nowosc, wiec zawsze sie czegos uczymy. Podziekowania jeszcze raz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz czy te vertexy leza idealnie na sobie, czy nie masz ich zweldowanych i jak masz ustawiony parametr threshold w mod Surface, sproboj trochę zwiekszyc i zobacz co się dzieje.

Jak nie pomaga to skasuj te 3 poziome linie kolo tego luku i zrob je od nowa.

 

- - - Połączono posty - - -

 

No to super, ze działa. Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sluchajcie, wyglada na to,ze sie tak szybko z Wami nie rozstane i skorzystam z tego watku, zeby nie tworzyc nowego.

 

Generalnie wszystko to o czym rozmawialismy, juz dziala, natomiast ja chyba wybieram generalnie zla droge.. do celu.

Mianowicie, cala teraz przednia plaszczyzna obiektu jest zupelnie plaska, a ja bym chcial, zeby dookola ( obiekt jest w rzucie kwadratowy) obiekt byl taki sam, w przekroju w dwoch kierunkach.

 

Co wiec zrobic, zeby tak bylo ? Gdyby w rzucie byl okrag, komenda 'lathe robi sie to w 3 sekundy, ale w takim przypadku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeslo dobrze Cie rozumie (chcesz na wszystkich 4 sciankach mieć taki profil jak teraz po bokach?), to obrales zla droge. Spokojnie zrobisz to z lathe ale niepotrzebne sa poziome linie które tworzyles ale tylko polowa tego importowanego kształtu. I na ta polowe splaina modyfikator Lathe i w nim Segments na 4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, nie przyszlo mi to do glowy, zeby wartosc na 4 ustawic..Oczywiscie to dziala.

Jest jeden mini mankament tej metody, ze dany przekroj (dwie polowki) staje sie po 'lathe przekatna zrobionej bryly, czyli szerokosc tej bryly jest mniejsza, i calosc trzeba w szerz i w glab (na wysokosc juz nie) o te 1.41 zeskalowac, ale to i tak duzo szybciej niz ja meczylem. Podziekowanie leci ;) pozdrawiam

 

p.s. no z tym skalowaniem tez widze nie idzie tak do konca, poza tym wymiary sie nie zgadzaja poszczegolnych detali. wszystko przez to, ze polowka przekroju jest w 'lathe polowka przekatnej.

 

Po kolei.

 

Jezeli obroce polowke mojego ksztaltu (polowka rys 1) w lathe (segments 4), powstaje obiekt ktory w widoku wyglada dobrze rys2, ale jest ustawiony do mnie wierzcholkiem (rys.3). a jezeli go obroce o 45 stopni, powstaje bryla, ktora juz jest inna w widoku (rys4).

 

macie pomysl co z tym fantem?

Edytowane przez kielbasa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli polowa Twojego kształtu jest idealna polowa wyrownana do osi X to lathe nie powinno sprawiać problemu z wymiarami(sprawdziłem u siebie z podobnym ksztaltem).Jeśli tak to zaznaczając objekt lathe w zakładce Hierarchy-->Pivot-->Affect Pivot Only i wciskasz Center to Object i Align to Object. Na koniec w zakładce Utilities -->Reset XForm-->Reset selected i masz gotowy objekt z idealnym skalowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusho, lathe nie sprawia problemow.

Zebysmy sie dobrze zrozumieli - lathe w momencie obrotu, ustawia moj splain po przekatnej bryly, ktora tworzy. Taki stan rzeczy powoduje, ze kiedy przekroisz w polowie (ale nie po przekatnej) stworzony obiekt, bedzie on wezszy. Inaczej mowiac, ja chce, zeby moj splajn (dwie polowki) byly przekrojem obiektu po osi, wszerz, lub wzdluz, a nie po skosie.

Jeszcze inaczej mowiac, jezeli ustawisz sobie splajn szeroki na 5cm (dwie polowki beda mialy 10cm), to lathe tworzy obiekt, ktory w przekatnej ma 10cm, a ja chce miec obiekt szeroki na 10cm - jezeli przekatne jego maja 10cm, to bok jest mniejszy. Mam nadzieje ze i'm clear now ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie rozumiem, o co chodzi, i myślę, że jest na to tylko jeden sposób. No.. Dwa. Niestety "ręczne".

Pierwszy - trudniejszy: Po nałożeniu Lathe, zaznaczasz na stosie modyfikatorów swoją linię, i w niej Vertexy. Kolumna zniknie, więc, żeby ją wyświetlić, tuż poniżej stosu modyfikatorów włączasz druga ikonkę od lewej - taką w kształcie jakiejś pipety ("Show end result on/off toggle"). Pojawi się z powrotem. Wtedy w oknie podglądu zaznaczasz wszystkie vertexy, OPRÓCZ dwóch leżących w centrum układu ("0" na osi "y"), i je przesuwasz tak, żeby uzyskać pożądaną grubość. Niestety jest to utrudnione, bo kolumna jest obrócona o 45 stopni w osi "y", i trudno będzie uzyskać dokładnie pożądaną grubość.

Można też inaczej. O wiele łatwiej. Po utworzeniu kolumny konwertujesz ją do Editable poly, obracasz w osi Y o 45 stopni (można się posłuzyć snapem kątowym - Angle Snap Toogle), i później po prostu skalujesz w dwóch jednocześnie osiach (X i Z). Musisz jedynie zadbać, żeby pivot znajdował się dokładnie w środku obiektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze Cie rozumie. Być może to wynika z opcji 4 segmentow w Lathe. Ale chociażby tak było to jaki masz problem ze zeskalowaniem tego obiektu? Jedyny może wynikac, ze po stworzeniu bryly z Lathe pivot masz umiejscowiony względem oryginalnej krzywej a nie wycentrowany względem powstałego obiektu. Jak to naprawić napisałem Ci wcześniej. I wtedy bez problemu ustalisz skale we wszystkich osiach bez problemu. A najlepiej jakbys umiescil swoja scenke z maxa gdzies na serwerz, dal mi linka i wtedy modlbym powiedzieć co i jak, bo virtualnie ciężko, tym bardziej, ze maly niuans może krzaczyc dużo rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alez prosze, plik polecial, zapisany do maxa 2010.

 

http://sendfile.pl/288293/probka.rar

 

Z lewej widok bryly, jaki chcialbym osiagnac. Po srodku polowa tego widoku, uzyta do lathe. i ponizej efekty, oraz z prawej widok jaki powstaje finalnie. Poza tym jezeli spline'a zeskaluje o 141% w szerz, to pozniej obiekt powstaly w lathe tez jest rozciagniety wzdluz jednej osi. Zreszta sam sprobuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tak, nie przesle Ci scenki zrobionej przeze mnie bo mam maxa 2013 ty 2010, wiec penie albo nie otworzysz albo jak otworzysz to będzie skrzakowane. U mnie to działa idealnie, po pewnych poprawkach.

1. Wyrownaj linie uzyta do lathe do osi X,Y,Z na 0,0,0 bo jest umieszczona gdzies tam w przestrzeni teraz

2. Przesun w widoku Top albo side tak, żeby gorny i dolny wertex stykal się z osia 0 w tym widoku.

3 Wycentruj pivota tej krzywej do punktu 0,0,0 i dalej lathe z opcjami jakie pasuja. I powinno dzialac.

W razie problemów, później wyrównaj rotacje do osi, wycentruj piwota i daj Reset XForm i możesz skalować jak chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MariushO, musiales zapisac do 2013, bo mi sie nie otwiera.

Anyway, okazalo sie ze jest duzo prostszy sposob. Po prostu trzeba narysowac prostokat, dodac na niego bevel-profile, pozniej jako profile wybrac spline i koniec historii. wszystko pieknie wychodzi.

Tak czy tak dzieki za poswiecony czas i pomoc. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności