Jump to content

Cięcie obiektu i dzielenie na osobne SubToolsy


Miłosz3ds
 Share

Recommended Posts

Cześć!

 

Znów zabieram się za naukę Zbrusha i znów mam problemy, dlatego zwracam się o pomoc :)

 

Dłubię sobie popiersie, docelowo chcę je przenieść do maxa, ma tam być glinianą rzeźbą, ma być popękana w kliku miejscach. Mam już samo popiersie, jest ono jako jeden obiekt (A):11111hcz.jpg

 

teraz chcę rzeźbę pociąć (B) powiedzmy na cztery kawałki, dodatkowo porobić jakieś wgłębienia, pęknięcia - jak to na glinie która trochę podeschła.

Kawałki chcę mieć jako osobne subtoole, żeby łatwiej mi się pracowało potem nad retopo (spodziewam się że tak będzie łatwiej, jakaś izolacja czy coś, nie wiem, nie używałem jeszcze) Potem chcę rozłożyć uvkę i wypalić detal na displacemencie.

Dobrze kombinuję, czy lepiej coś zrobić jakoś inaczej/w innej kolejności? Dodatkowo jak najlepiej zabrać się za takie cięcie, żeby uzyskać nierównomierne kształty, ale żeby też krawędzie jednego obiektu były jednak w jakimś stopniu dopasowane do drugiego obiektu? W maxie rzeźba będzie najpierw całością, potem będzie się rozlatywać na kawałki.

Edited by Miłosz3ds
Link to comment
Share on other sites

Dzięki Panowie za odpowiedź.

 

drumratio - tutaj też nic nie znalazłem o cięciu, za to od tego samego autora w "nowościach" do Zbrusha 4 r2 znalazłem kilka ciekawych rzeczy na ten temat:

[video=youtube;eBh-rAcYGcw]

 

mafida - dzięki za naprowadzenie z tym Dynameshem, działa prawie idealnie - potem ustawiam tylko automatyczne polygrupy i mogę to konwertować jako oddzielne subtoole. Tylko oczywiście mam kolejne problemy. Jaki jest najlepszy sposób na pozbycie się "dziurek" które wywaliły mi w siatce po użyciu Dynamesha?

 

1111ly.jpg

 

Dodam, że cały czas jestem w trybie Dynamesha, więc pewnie będzie łatwiej coś wykombinować. Na tą chwilę jadę po prostu smooth brushem i aktualizuję topologię (ctrl + click). Na krawędziach działa idealnie, ale jest mnóstwo elementów które po prostu można byłoby wywalić, wciąć. Można to w jakiś sposób łatwo usunąć czy trzeba się biedzić smoothem?

 

Druga kwestia - jak już "wyczyszczę" krawędzie zarówno jednego jak i drugiego subtoola chciałbym mieć możliwość pobawienia się pędzlem "move" na obu subtoolach naraz. Jest to jakoś możliwe? Chcę po prostu złapać krawędź pierwszego subtoola i stykającą się z nią krawędź drugiego subtoola i poprzemieszczać w jakiś sposób.

Link to comment
Share on other sites

Takie odpady z dyna jak pokazałeś spróbuj tak skasować:

1. Ukryj te niepotrzebne kawałki

2. W geometry - delete hidden (skasuje ukryte)

3. Dynamesh - załata ewentualne dziury na krawędziach

 

Druga kwestia - połącz subtoole. Potem podziel na polygrupy automatem - Polygroups/Autogroups. Jak skończysz rozbijasz spowrotem na subtoole według polygroups - split/Groups split. Jesli po połączeniu chcesz użyć dynamesha zaznacz opcję Groups. Pozostawi polygrupy jako osobne kawałki - nie sklei do kupy.

Link to comment
Share on other sites

Czołem raz jeszcze! Nie chcę robić bałaganu nowym tematem, bo pewnie to głupota.

 

Używając brusha "noise" ze stroke "spray" - w jaki sposób mogę zmienić wielkość tego noise(samego noise, nie pędzla)?

Teraz jest on bardzo duży, powiedzmy jedna "górka" średnio wielkości połowy oka. Jak użyję myszki, rozmiar jest dobry, drobny. Ale jak złapię za tablet to od razu noise robi się ogromny. Po użyciu tabletu jak złapię z powrotem za myszkę to myszka tak samo wali ogromnego noise'a. W jaki sposób mogę to regulować?

 

Dodatkowo - jak już jakimś cudem ustawi mi się mniejszy rozmiar, który jako tako by mi odpowiadał - bo wciśnięciu ctrl + z cofa ostatnią operację, ale oprócz tego noise wraca do swojego wielkiego rozmiaru.

Edited by Miłosz3ds
Link to comment
Share on other sites

Zbrush 4r5. Zdenerwowałem się na tego noise brusha i do całego morpha obiektu dodałem noisa i teraz właśnie tym morph brushem działam nakładając noise. Działa elegancko, dzięki za wsparcie. :)

 

Teraz nie mam dostępu do Zbrusha, ale bardzo mnie nurtuje pewna sprawa. Na górze jest pasek historii, da się w jakiś sposób zrobić morph targeta z początku historii, żeby np. przywrócić same usta z początku a reszta żeby została?

Link to comment
Share on other sites

Dzięki mafida! Ważne że się udało noise ogarnąć, a że trochę więcej kombinowania przy tym to nie ważne. :) będę musiał sprawdzić w takim razie, może w r5 się jakoś da, dobra opcja by była.

Dzięki raz jeszcze, pozdrawiam! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy