Jump to content

Modelowanie foteli, poduszek, mebli


kingwins

Recommended Posts

Witam,

 

Mam pytanko, czy ten model w załączniku jest robiony jakimś trikiem czy zwykły polymodeling?

Chodzi mi zwłaszcza o te zmarszczki.

 

Jeśli chodzi o modelowanie tego typu rzeczy to wiem że poduszkę najczęściej robi się używając garment i spawając 2 kwadraty ze splajnów, znam też metodę przy użyciu clotha (pompowanie poduszki) ale to wszystko nie daje takich efektów jak na tym fotelu...

Link to comment
Share on other sites

No fajne tutki, trochę to jednak przykre że do tej pory nie wynaleźli jakiegoś skryptu który by robił te zmarszczki z automatu i trzeba to ręcznie dziobać.

 

Tutki pokazują jak zrobić model, a co z jego zamapowaniem? Pomarszczę fotel a potem chcę żeby miał materiał checker dobrze zamapowany... trzeba się znowu patyczkować Unwrapem?

Link to comment
Share on other sites

Nie chcę się kłócić, ale to nie jest polymodeling, a subdivision-surface modelling. W przypadku czystego polymodellingu, nie zagęszcza się siatki modyfikatorami zwiększającymi ich gęstość, a do uzyskania „niekanciastych krawędzi” etc. Wykorzystuje się kombinację chamfer/bevel tool i smoothgroups, tudzież ręcznie upycha się loopy.

 

Co do mapowania.

Najszybszą metodą jest użycie modyfikatora UVW Map i wybranie odpowiedniego gizma, które najbardziej odpowiada kształtowi rozpakowywanej bryły. Metoda ta jednak wiąże się z relatywnie niską kontrolą na sposobem rozkładania się uvałek.

Biorąc jednak pod uwagę organiczność kształtu UVW Map może spowodować całą masę artefaktów (stretching+pinching). Dlatego, moim zdaniem najlepiej sprawdzi się pelt mapping z modyfikatora Unwrap UVW:

 

cg tuts+

evermotion

random pelt mappting tutorial taken from youtube

 

Powodzenia!

Link to comment
Share on other sites

subdivision-surface modelling

 

Jak chcesz być dokładny to nie do końca, ponieważ to mesh polygonowy zagęszczony algorytmem smoothowania Catmull-Clark, który uśrednia pozycje vertexów dodając kolejne, a nie tylko zagęszcza, więc to polymodeling ;) Samo subdiv nie wymaga koniecznie bevolewonia czy dodawania loopów dlatego, że można przyporządkować edgą ich wagę za pomocą opcji, która sie nazywa o ile nie mylę crease, ale nie warto być tak dokładnym.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy