Skocz do zawartości

Modelowanie foteli, poduszek, mebli


kingwins

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam pytanko, czy ten model w załączniku jest robiony jakimś trikiem czy zwykły polymodeling?

Chodzi mi zwłaszcza o te zmarszczki.

 

Jeśli chodzi o modelowanie tego typu rzeczy to wiem że poduszkę najczęściej robi się używając garment i spawając 2 kwadraty ze splajnów, znam też metodę przy użyciu clotha (pompowanie poduszki) ale to wszystko nie daje takich efektów jak na tym fotelu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Po obrazkach widać że to poly modeling. Kilka cut'ów i connect'ów i mamy siedzisko;). Jak chcesz zgłebić temat to polecam tutki indiana (np. ten ze słuchawkowego speeda).

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fajne tutki, trochę to jednak przykre że do tej pory nie wynaleźli jakiegoś skryptu który by robił te zmarszczki z automatu i trzeba to ręcznie dziobać.

 

Tutki pokazują jak zrobić model, a co z jego zamapowaniem? Pomarszczę fotel a potem chcę żeby miał materiał checker dobrze zamapowany... trzeba się znowu patyczkować Unwrapem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się kłócić, ale to nie jest polymodeling, a subdivision-surface modelling. W przypadku czystego polymodellingu, nie zagęszcza się siatki modyfikatorami zwiększającymi ich gęstość, a do uzyskania „niekanciastych krawędzi” etc. Wykorzystuje się kombinację chamfer/bevel tool i smoothgroups, tudzież ręcznie upycha się loopy.

 

Co do mapowania.

Najszybszą metodą jest użycie modyfikatora UVW Map i wybranie odpowiedniego gizma, które najbardziej odpowiada kształtowi rozpakowywanej bryły. Metoda ta jednak wiąże się z relatywnie niską kontrolą na sposobem rozkładania się uvałek.

Biorąc jednak pod uwagę organiczność kształtu UVW Map może spowodować całą masę artefaktów (stretching+pinching). Dlatego, moim zdaniem najlepiej sprawdzi się pelt mapping z modyfikatora Unwrap UVW:

 

cg tuts+

evermotion

random pelt mappting tutorial taken from youtube

 

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

subdivision-surface modelling

 

Jak chcesz być dokładny to nie do końca, ponieważ to mesh polygonowy zagęszczony algorytmem smoothowania Catmull-Clark, który uśrednia pozycje vertexów dodając kolejne, a nie tylko zagęszcza, więc to polymodeling ;) Samo subdiv nie wymaga koniecznie bevolewonia czy dodawania loopów dlatego, że można przyporządkować edgą ich wagę za pomocą opcji, która sie nazywa o ile nie mylę crease, ale nie warto być tak dokładnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności