Jump to content

Blender 2.67b i .psd


gryzon

Recommended Posts

  • Replies 14
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

To musi być PSD, a nie inny format z jakiegoś powodu, nie?

No to pewnie przez warstwy, a jak przez warstwy, to po to, żeby mieć z każdej warstwy osobną teksturę i jakoś je składać robiąc materiał (bo malowanie na warstwach w blenderze dopiero się robi). W takim razie proponuję psd otworzyć Gimpem i zapisać jako XCF, potem dzięki temu dodatkowi: http://wiki.blender.org/index.php/Extensions:2.6/Py/Scripts/Import-Export/GIMPImageToScene można wczytać warstwy z XCF na osobnych plane'ach a potem robić materiały z tych wczytanych tekstur. Jeśli tak na prawdę chodzi o wczytanie płaskiego obrazu, nawet z kanałem alpha albo 16bitami na kanał, to można otworzyć w byle czym i zapisać do png.

Link to comment
Share on other sites

ale po co to psd potrzebujesz? chodzi o warstwy, na przykład z diffuse i specular, żeby mieć osobno, czy chodzi o to, że wynikowa tekstura ma być płaska, jedno warstwowa, ale nie chce si się spłaszczać i eksportować przed wczytaniem do blendera?

 

Bo jak to pierwsze, to miej świadomość, że ten quicktime to chyba wczytywał psd jako spłaszczony obraz, a jak to drugie, to we wcześniejszym poście czytaj o xcf.

Link to comment
Share on other sites

Głównie chodziło mi o oszczędność czasu przy spłaszczaniu tekstury aby ją wyświetlić w Blenderze w TGA. XCF odpada bo najszybciej pracuję w Photoszkapie;) A muszę mieć warstwy do mieszania różnych elementów rozmieszczonych na UV.

Link to comment
Share on other sites

ikkiz: po prostu szybciej jest wcisnąć ctrl+S w photoshopie a potem alt+R w blenderze i często chodzi o to aby obraz był spłaszczony. Obsługa xcf też jest durna w blenderze, bo nie ma jak odświerzać :)

 

gryzon: nie wiem czy to możliwe ale może w PS da sie nagrać makro, czy jak to się tam zwie, aby zapisywał Ci szybko do tego TGA ;) który będziesz otwierał sobie w blenderze.

w gimpie jest tak: ctlr+S zapisuje ci tylko do xcf (co mnie wkurzało na początku), ale jest też ctrl+Shift+E eksport do innych formatów z oknem wyboru pliku, i ctrl+E szybkie nadpisanie ostatnio eksportowanego pliku (bez żadnych wyskakujących okienek). Do przesiadki na gimpa nie zachęcam, bo nie o to chodzi, ale jakbyś był w stanie odtworzyć ten workflow w shopie to by było chyba najbardziej znośnie :)

Link to comment
Share on other sites

no jak ma być finalnie spłaszczony do blendera, to głupio by było zapisywać do xcf, jak można do png bez cudowania.

Ale w szopie o ile się nie mylę, też jest chyba rozdzielona funkcja eksportu i zapisu, jak w gimpie. tez można eksportować i też po kliknięciu skrótu ląduje gotowy png na dysku, gotowy do odświeżenia w Blenderze.

Link to comment
Share on other sites

ikkiz: jeśli nic się nie zmieniło w nowszych wersjach, to nie jest rozdzielone, http://www.youtube.com/watch?v=EaAjWd9V-C8. W PS (w blenderze niestety też) nie ma tak fajnie jak w gimpie, że wpisujesz sobie nazwa_pliku.jpg lub klikasz na plik JPG i zapisuje ci w formacie z rozszerzenia. W PS każdorazowo musisz wybrać z listy rozszerzenie JPG aby wyświetliło/zapisało Ci pliki *.jpg :) dlatego ludzie zapisują do PSD bo samo ctrl+S jest szybsze ;)

i mały tip: przy dużych plikach export do png w gimpie jest strasznie wolny, szybciej leci do tga :)

 

widzę że społeczność ps zrobiła obejścia :)

http://felixschlitter.com/snippets/quick-save-maps

http://www.polycount.com/forum/showthread.php?p=1041838

http://home.insightbb.com/~jamestaylor/

Edited by szczuro
Link to comment
Share on other sites

Heh, no właśnie to obczajam w tym momencie, nie kumam tylko jak sterować tym którą obecnie podpiętą teksturę maluję.

 

 

......ok znalazłem....

 

wciskamy "n" i na dole belki mamy Texture Paint Layers i tam wybieramy sobie. PIĘKNE .... to jest piękne do tej prostej roboty którą mam zrobić :) (coraz bardziej podoba mi się ten program)

Edited by gryzon
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now×
×
  • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy