Skocz do zawartości

3d max - jak poprawić płynność działania programu w dużych scenach ?


Pleszer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zajmuję się ostatnio tworzeniem wizualizacji do salów kosmetycznych (max2015+vray)

 

 

Modeluję prostą bryłę wnętrza, wstawiam mebelki i układam produkty (lakiery, pomadki, tusze..., wszystkie mają swoją teksturę, numerek, podpis itp.)

 

 

Czy ktoś doradzi jak poprawić wydajność w podglądzie i edycji takiej sceny ?

1. Co jest lepiej przyswajane zwykłe bryły czy nurbs'y ?

2. Tekst jako geometria czy jako tekstura alpha ?

3. Czy warto sprubować powtarzające się obiekty przerobić na vray proxy ?

 

 

Pakowanie modeli do container'ów nieznacznie poprawia sytuację (w razie potrzeby na rozpakowanie ich również czekam)

 

 

Funkcja izolowania modeli niewiele mi pomaga gdy edytuję obiekt na każdą komendę/przesunięcie czekam 2-5 s

Wyświetlanie bounding box utrudnia orientację w scenie i każdorazowy wybór obiektu/grupy daje +2s oczekiwania

 

 

W kolejnych postach napiszę specyfikę kompa (jakiś za 15 tys ponoć)

 

 

Proszę o pomoc, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 23
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Collapsowanie całej sceny albo jej części bardzo pomaga, max ma problem jak jest dużo obiektów w scenie, jeśli ta sama ilość poligonów będzie jednym obiektem, pójdzie dużo płynniej. Przypuszczam że właśnie te produkty (lakiery pomadki tusze) najbardziej hamują scenę. Więc jak masz gotową jakąś część sceny, złącz (zapisując zapasowy plik gdzie jeszcze wszystko jest osobno).

 

Vray proxy też utrudniają orientację w scenie, ale pomagają w wydajności.

 

Rozbijasz scenę na kilka scen? (x-ref scene albo object). Pliki robią się mniejsze i szybciej otwierają, możesz je edytować z osobna. (ale jak załadujesz wszystkie na raz, będzie tak samo wolno).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xref object wydaje się być całkiem fajny, nie używałem tego wcześniej, spróbuję również tej metody (mogę kopiować geometrię jednocześnie przypisywać różne materiały, w przeciwieństwie do collapse)

Sprawdzę jeszcze czy kopiowanie metodą instance poprawi płynność (do tej pory robiłem wszystko 'copy' :/)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie quadro raczej do CAD'ów i 2d:P jednak czy otwieranie grup, kopiowanie obiektów, edycja poligonów jest wspomagana przez kartę ? W Menadżerze zadań plik wykorzystuje 6Gb ramu (30%) i 0,6% procesorów - czy można zmusić procka by nieco więcej pomyślał nad aktualnie edytowaną sceną ? plugin ? sofcik ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dużo, będzie mulić chociażby przez zapisywanie backupów na płycie, podziel na części. Najlepiej żeby poszczególne pliki miały poniżej 1 GB. (zastanów się ile trwa kopiowanie 2,3 GB danych, mniej więcej tyle czasu Max będzie co jakiś czas przerywał i mulił żeby zapisać autoback).

 

Procek pracuje głównie przy renderowaniu i przy niektórych przeliczeniach typu cloth, flex (wątpie czy w salonach się używa), i chyba generalnie przy obliczaniu modyfikatorów. Collapsowanie modyfikatorów też poprawia performance.

Karta to wyświetlanie poligonów i tekstur w viewportach, i chyba nie zmusisz jej żeby wspomagała inne funkcje. Jeśli jednak, też chętnie się dowiem jak.

RAM też chyba zapamiętuje sobie poligony i scenę, ale dopóki nie jest 100% pełny, nie powinno to sprawiać problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Backup'y mam wyłączony XD, zapisuję ręcznie etapy pracy. (trwa to od 30 do 60s)

Heh problem w tym, że wykonywaniu modelu, towarzyszy również proces projektowy, gdzie pani wiceprezes chce zobaczyć podgląd całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien czy ten plugin prawidłowo działa z wersja 2015, wygląda na to, że notetrack'i są w pożądku (chyba że coś źle robie?), BDW dobrze, że mam do dyspozycji vray'a, po kliknięciu renderu przetwarza geometrie i oświetlenie w 20-30s i zaczyna, a mental'usowi zajmuje to nawet do 10min ! :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogarnołem xref scene Aniu, na tą chwilę to jedyny ratunek dla mnie, w poniedziałek zaczynam kolejny salon, jeszcze większy niż do tej pory robiłem. thx

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz czy problemy z wydajnością/płynnością podglądu i pracy związana jest z przekroczeniem możliwości programowych 3d maxa czy sprzętowych karty graficznej (czy jedno i drugie) ? to chyba trudne pytanie :P (chciałbym uniknąć sytuacji, że naciągnę ludzi na np. quadro 4000 a nie będzie żadnych zmian) bo fajnie jest mieć salonik jednak w jednym pliku, skoro tygodniowo robię 2/3y.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz czy problemy z wydajnością/płynnością podglądu i pracy związana jest z przekroczeniem możliwości programowych 3d maxa

 

Jestem prawie pewna że tak. Większość programu to technologia sprzed kilkunastu lat, a panowie z Autodesku się zbytnio nie wysilają jeśli chodzi o aktualizacje.

Przy czym 16 milionów poly to nie aż tak mało, trochę ma prawo sobie zamulać. Ale u mnie na przykład potrzebuje 5 sekund, żeby się zastanowić nad zmianą pozycji punktu w falloff map, nawet jeśli ta mapa nie jest nigdzie wyświetlana, i to już na pewno nie jest kwestja sprzętu, tym bardziej że sprzęt mam pod maxa dość dobry, to po prostu ktoś debilnie zaprogramował 20 lat temu i nikomu się nie chciało tego zmieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

STRZYG: nope, nic z tych rzeczy, praktycznie nie stosuję modyfikatorów, może za wyjątkiem sporadycznie face extrude.

 

diabelt: W poniedziałek może wrzucę jakąś próbkę z viewport wireframe (przeciętnie w salonie umieszczamy 200 pomadek, 250 lakierów w szkle z pazurkami, 100 kredek, tyle samo cieni, toników i innych produktów, jak pisałem wcześniej wszystko ma swoją osobną teksturkę podpisy, numerki itd. meble z prowadnicami w szufladach, wszystko wykonane tak by można było zrobić "ostry" render pojedynczego produktu - żadnego lowpoly)- dla tego teraz w między czasie przemodelowuje niektóre rzeczy na nurbs'y żeby ograniczyć ilość poligonów (choć sądzę, że wydajnościowo wyjdzie na to samo).

 

Nom to fakt karta nie jest jakaś super, nie wiem jednak jak do tego artykułu się odnieść:

http://www.servodata.com.pl/hardware/pny/quadro/articles/quadro_geforce.htm

 

Sprawdzę jaką metodę wyświetlania mam włączoną, może zmiana na OpenGL coś da, albo

wpakowanie 2giej karty :P

 

Szkoda że w tych filmikach nie ma scen z edycji modelu (ja swoją scenę też se mogę orbitować po chwilowym przeskoku, ale stworzenie nowego box'a trwa prawie pół minuty)

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm, myślę że pewnym rozwiązaniem jest wypchnięcie obiektów lub segmentów sceny na zewnątrz i edytowanie ich w osobnych plikach aniżeli na pełnej scenie. Przykładowo - jest 10 wystaw/szuflad z pomadkami, kredkami itd. Dzielisz to na jakieś obszary (np 10/5 = 2) i wypychasz na zewnątrz (do osobnego pliku). W osobnym pliku edytujesz tylko 2 wystawy i po skończonej edycji importujesz z powrotem do głównej sceny za pomoca "replace" (czyli podmieniasz). Wcześniej oczywiście takie wydzielone obszary zamykasz w grupę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

produktu - żadnego lowpoly)- dla tego teraz w między czasie przemodelowuje niektóre rzeczy na nurbs'y żeby ograniczyć ilość poligonów (choć sądzę, że wydajnościowo wyjdzie na to samo).

 

Albo gorzej.

 

 

Nom to fakt karta nie jest jakaś super, nie wiem jednak jak do tego artykułu się odnieść:

http://www.servodata.com.pl/hardware/pny/quadro/articles/quadro_geforce.htm

 

 

Jak do każdego innego reklamowego bełkotu, jak byś miał quadro z wyższej półki to byś miał wydajność. K600 jest słabiutkie i nic tego nie zmieni. Viewport w maxie będzie lepiej działał na średnim GF niż na quadro K600. No chyba że się pomyliłeś i zapomniałeś dopisać jedno zero w nazwie karty (K6000);)

 

 

 

Sprawdzę jaką metodę wyświetlania mam włączoną, może zmiana na OpenGL coś da, albo

wpakowanie 2giej karty :P

 

Zmiana karty, druga taka sama karta nic nie da.

 

Szkoda że w tych filmikach nie ma scen z edycji modelu (ja swoją scenę też se mogę orbitować po chwilowym przeskoku, ale stworzenie nowego box'a trwa prawie pół minuty)

 

Po co ci widok całej sceny 18 000 000 poly i setki obiektów przy modelowaniu? Ukryj co niepotrzebne.

 

Sprawdź inne programy na porónywalnych scenach, może trafisz jakiś wydajniejszy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety to właśnie K600 ; Ukrywanie obiektów odciąża trochę viewport (podobnie wyświetlanie box'ami), jednak przy tworzeniu kolejnych obiektów max i tak każdorazowo przetrawia wszystkie widoczne/niewidoczne informacje co trwa tak samo długo.

Jaką kartę dla mnie polecacie ? Może być GeForce GTX 690 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za posty. Po tygodniu eksperymentów potrafię częściowo odpowiedziać na zadane sobie na początku pytania:

1. Nie ma większej różnicy pomiędzy pełnymi bryłami a modelami nurbs, możliwe, że nurbs'y są wręcz "cięższe" mimo, że liczba poligonów w scenie jest diametralnie mniejsza.

2. Jako alpha faktycznie pozwala zaoszczędzić pamięć, jednak rzucone na materiał szkła, nakładające się itp. drastycznie wydłużają czas renderowania :P i pod kątem są niewidoczne :P

3. Warto pod warunkiem, że przeskoczy się trudności w orientacji, kila bugów i w przyszłości przerobione obiekty nie bendą modyfikowane (niestety w moim przypadku się to nie sprawdza)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności