Skocz do zawartości

Kalibracja dwóch różnych monitorów


gryzon

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Czy ktoś z was ma doświadczenie w kalibrowaniu monitorów. Mam dwa monitory różnych producentów, chciałbym je skalibrować abym widział na obu właściwe kolory.

 

Każdy z tych monitorów ma własny soft kalibracyjny i jak się domyślam wymaga własnego kalibratora. Czy jeśli kupię kalibrator sprzętowy jednego producenta to użyję go z każdym z tych oprogramowań? Temat ten to czarna magia dla mnie, proszę o wyrozumiałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Szanse masz praktycznie zerowe. Każdy z monitorów ma inne zakresy barwne. W uproszczeniu, jeden lepiej radzi sobie z niebieskim, drugi z czerwonym. Zrób na oko pi razy drzwi i to wszystko co możesz osiągnąć. Ja mam dwa takie same modele eizo ze średniej półki i jest lekka różnica między nimi. Kalibracja ma sens przy monitorach PRO, czyli od jakiś 10-15k w górę. I najlepiej jak robisz ją raz na 2 dni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze inne pytanie mam. Oba monitory mają profile AdobeRGB. Kiedy je włączę widzę że jeden z nich zapada delikatnie w zielony (naprawdę nie dużo) I tutaj nie wiem jak kręcić te kolory. Jak przełączę na custom to wszystko zupełnie inaczej wyświetla i praktycznie musiał bym stroić to od zera. Chyba nie do końca rozumiem ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalibrację możesz zrobić jednym urządzeniem, np. X-Rite i1Display Pro. Kalibracja wystarczy Ci na rok-pół-roku zależnie jakiej klasy to monitory. Są takie że i po 2 tygodniach zmieniają parametry. Jak będziesz robił kalibrację raz na rok to bardziej opłaca Ci się to zlecić, bo sam czujnik w czasie też się rozkalibrowuje. I wtedy nie wiesz czy dobrze mierzysz obraz :). 2 różnych monitorów raczej nie ustawisz tak aby miały jednakowy zafarb. A jak mają inne rodzaje podświetlenia to już niemożliwe.

Poczytaj http://mva.pl/viewtopic.php?f=21&t=40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalibracja ma sens przy monitorach PRO, czyli od jakiś 10-15k w górę. I najlepiej jak robisz ją raz na 2 dni :)

 

Bez przesady z tą ceną. Już od 3 tys. zaczynają się sensowne moniotry. Za niecałe 4 tys. można mieć EIZO ColorEdge CX240-BK, któremu raczej nic nie brakuje (no może poza rozmiarem, część osób na czymś poniżej 27 cali nie chce pracować) :) O taki offtop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, to są przyzwoite monitory. Ale moim zdaniem, wtedy nie ma sensu bawić się w kalibracje ponad to co oferuje oko. Jak ktoś pedantycznie potrzebuje idealnie skalibrowanego monitora, najlepiej robionego regularnie idealnym sprzętem, kupuje wzornik PANTONE raz w miesiącu (bo on też się przebarwia itp), to powinien też co roku wyrzygać na monitor te minimum 10k ;P Najlepiej też jakby siedział w pomieszczeniu, w którym wszystko jest matowo czarne... i jakby jeszcze twarz pomalował farbą maskującą, co by mu się ryj w monitorze nie odbijał hehe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności