Skocz do zawartości

Problem- czarny ekran w dell precision


RaVirr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam w domu dwa Delle M6500. Jeden działa jak błyskawica, drugi niestety muli niemiłosiernie. Dopiero dzisiaj, po gruntownym zbadaniu sprawy, co zajęło dobre 2 tygodnie, odkryłem, że wydajność gwałtownie spada po podpięciu laptopa pod zasilacz. Gdy działa na baterii to ma chyba nawet większą wydajność niż ten pierwszy. Niestety zasilacz jest sprawny, wszystkie plany zasilania zostały przetestowane (bez sukcesów). Czy macie pomysł o co może chodzić, a właściwie jak to naprawić? Przekopałem google i nie mogłem natrafić na rozwiązanie.

Edytowane przez RaVirr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 25
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Sprawdz plany zasilania -jezeli masz jakis normalny system - pre8 to masz tam wydajnosc procesora ustawiona w % przy zasilaniu bateryjnym i systemowym, moze to jest ustawione na odwrot - najczesciej max power na baterii to 60% domyslnie ale moze byc inaczej u Ciebie. Ew jakis proces wlaczajacy sie przy zasilaniu jak indeksowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie max przy baterii i zasilaniu jest ustawione na 100%. W menedżerze urządzeń nie widać by do listy dochodził jakiś proces, który mógłby spowalniać pracę- chyba, że to jakiś ukryty proces :D Czy winny może być sypiący się system?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Format jest niezawodnym rozwiązaniem bez dochodznia przyczyn :P

Ale szczerze mówiąc nie spotkałem się nigdy z czymś takim, choć nie jestem też częstym użytkownikiem laptopów.

Sprawdziłeś, czy zmienia się obciążenie procesora przy zmianie zasilania? Ew. może jeszcze RAM?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzone, obciążenie się nie zmienia :) Co do ramu- nie zastanawiałem się nad tym.. Dla mnie jest po prostu bardzo abstrakcyjne, że laptop nabiera mocy po odłączeniu zasilacza :D Dzisiaj poleci format, zobaczymy czy wszystko się uspokoi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieniałem zarówno zasilacze jak i baterie w obu laptopach- bez skutku ;) I zupełnie serio sprawdzałem też kilka gniazdek, również żadnych zmian w działaniu. Wydaje mi się, że może jakiś syf się przedostał na dysk i zamula komputer. Sam nie wiem. Co do dysku- jeśli byłby na wykończeniu to tak czy siak by się mulił..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po formacie wszystko wróciło do normy- widać jakiś syf się przedostał. Niemniej jednak nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz.. W obu laptopach od czasu do czasu, zupełnie randomowo potrafi wyłączyć się ekran (dźwięk pozostaje) i tylko twardy reset potrafi uratować sytuację. Gdy miałem podłączony zewnętrzny monitor to czasem po restarcie wciąż nie było wizji na ekranie laptopa, a na zewnętrznym była. Co ciekawsze w opcjach rozdzielczości nie było możliwości wyboru ekranu monitora. Po drugim restarcie wszystko wracało do normy. Zdarzało się to komuś i znalazł na tę czkawkę lekarstwo? Przekopałem równie wiele stron i pojawiają się coraz bardziej egzotyczne diagnozy, ale nikt nie fatyguje się z wyjaśnieniem co mu pomogło. Jednak z tego co widzę to problem jest jakby "powszechny" wśród posiadaczy dellów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie, proszę o pomoc bo zaraz mnie szlag jasny trafi. Mam problem z wywalającymi się czarnymi ekranami w obu dellach. Opis problemu jak wyżej, sprzęt to delle z i5 i i7, karty graficzne nvidia fx2800m, system windows 7. Obserwacja temperatur nie przyniosła rozwiązania- wszystko w normie. Najgorsze jest to, że czasem wyłącza się przy przeglądaniu internetu, czasem przy graniu w grę, czasem przy renderingu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie, proszę o pomoc bo zaraz mnie szlag jasny trafi. Mam problem z wywalającymi się czarnymi ekranami w obu dellach. Opis problemu jak wyżej, sprzęt to delle z i5 i i7, karty graficzne nvidia fx2800m, system windows 7. Obserwacja temperatur nie przyniosła rozwiązania- wszystko w normie. Najgorsze jest to, że czasem wyłącza się przy przeglądaniu internetu, czasem przy graniu w grę, czasem przy renderingu..

 

o chłopie myśle że po prostu ten laptop się już rozleciał czasem coś nie styknie czasem coś i po prostu szlak trafia. ja bym to sprzedał albo wyrzucił do kosza. i kupił laptop za 3 tyś który będzie 2 razy wydajniejsze niż te 2 laptopy. razem wzięte prawdę mówiąc.

 

te laptopy to jest 2009? 2010? dobrze pamiętam że FX to był ten okres?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to nie o taką radę mi chodziło. Problem w tych laptopach (i innych wyposażonych w fx- te lepsze i te gorsze) występował od "nowego"- o czym dowiedziałem się po fakcie. Sam laptop działa dobrze, renderingi są szybsze niż na dość mocnym stacjonarnym- przede wszystkim po to go kupiłem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to nie o taką radę mi chodziło. Problem w tych laptopach (i innych wyposażonych w fx- te lepsze i te gorsze) występował od "nowego"- o czym dowiedziałem się po fakcie. Sam laptop działa dobrze, renderingi są szybsze niż na dość mocnym stacjonarnym- przede wszystkim po to go kupiłem ;)

 

czoooo. Laptop z 2009 jest mocniejszy niż stacjonarny komputer? pic or it didn't happen.

nie no ale tak serio to jaki tam jest procesor? może ten laptop jest szybszy od 1 rdzeniowego pentiuma :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

toć to złom panie. mój laptop kupiony do systemu hi-fi, na którym trzymam muzykę i z którego leci do wzmacniacza sygnał. jest bardziej wydajny a dałem za niego 2200zł i to było 3 lata temu procesor to i5 3210M.

 

Ja bym się skusił na to :D

http://www.x-kom.pl/p/272045-notebook-laptop-156-lenovo-y700-15-i5-6300hq-8gb-1000-gtx960m-fhd.html

Edytowane przez Maciek Jutrzenka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypróbowane, wydajność spada tak bardzo, że wtedy rzeczywiście lepiej wyrzucić komp do kosza albo zostawić do słuchania muzyki ;) Obniżałem też wydajność nvidia inspectorem i czarne ekrany pojawiają się jakby rzadziej. Gdzieś przeczytałem, że komuś pomogło zwiększenie napięcia karty graficznej z 1.03 do 1.05 V bez underclockingu, ale nie wiem jak to zrobić i czy to bezpieczne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może inaczej- nie ma reguły kiedy to się dzieje. Czasem tuż po włączeniu, czasem przez kilka dni żadnych czarnych ekranów. Raz go testowałem obciążając bardzo skomplikowaną sceną do renderowania, stał bite dwa dni i nic. Zaobserwowałem też, że najczęściej się to dzieje gdy włączam jakiś filmik- na przykład na yt. Doczytałem, że może być jakiś problem między sterownikami nvidii i flashem...ale im więcej czytam tym bardziej egzotyczne teorie się pojawiają ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzmi to jak problem przy wielu mobilnych kartach nvidii z tamtych lat czyli odklejanie się gpu od płyt głównych. Mam takiego starego lapka z geforce 9800GTS, który dawał czarny ekran i u mnie naprawiłem to tak, że ściągnąłem program rivatuner i tam w ustawieniach karty graficznej dałem Force constant performance level na 3d na stałe i w sumie od tych paru lat nie mam black screena. Był jeszcze jeden sposób w jaki to robili ludzie czyli płyta główna do piekarnika i "wypiekanie" ale nie polecam : d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Rave, nakierowałeś mnie :) Na razie wszystko działa, co prawda musiałem sobie poradzić bez rivatuner ponieważ miałem zbyt nowe sterowniki. Dla potomnych, którzy będą mieli podobny problem rozwiązanie z jednym wpisem do rejestru:

I just registered to these forums because I wanted to share my experience about the "Rivatuner Fix". I have a Qosmio laptop with a Geforce 9700M GTS. It's affected by the bug.

 

- The last "Rivatuner Compatible" WHQL nVidia driver is the 301.42.

 

- But I was not happy with this driver. I recently installed Windows 8 on my Qosmio and the first "good" WHQL driver designed for W8 is the 306.23... not compatible with Rivatuner.

 

- So I did some research. In fact, I discovered you can do the Rivatuner Fix (setting performance 3D mode) WITHOUT Rivatuner:

 

The "Rivatuner Fix" is only changing one registry setting. So the steps to change it are:

 

- Open Run command (Win + R) and type: Regedit

 

- Click "YES" if you have an UAC prompt.

 

- Go to HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Video\{3C604A9D-AAA7-4C54-BE91-9D1FCC15F487}\

 

- The entry "{3C604A9D-AAA7-4C54-BE91-9D1FCC15F487}" may be different for you because it's the entry of your video card. The letters/numbers may be different but it's all right.

 

- To find the good entry, first see if there are "0000" or "0001" subfolders. Then, select them and check in the right tab, you should see a lot of entries. You should see one in particular called "DriverDesc" with the name of your graphic card (for me Geforce 9700M GTS), you should also see the date of the drivers, etc.

 

- Select the "0000" subfolder in the left. Do NOT select "Display", or "Session", "Settings".

 

- Then, right click in the right panel > select "New" > Create a Binary Value

 

- Name the new value : OverrideMaxPerf

 

- Set it to : 03 00 00 00

 

- Different settings are : 01 00 00 00 => Standard 2D in Rivatuner

02 00 00 00 => Low Power 3D

03 00 00 00 => Performance 3D (the one which fixes black screens/overheating)

 

- Create the exact same entry again (OverrideMaxPerf = 03 00 00 00) if you have a "0001" subfolder with also a lot of values in the right tab. The entry may be automaticly created once you added the first one.

 

- And voila, you have done the Rivatuner Fix without Rivatuner.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ył jeszcze jeden sposób w jaki to robili ludzie czyli płyta główna do piekarnika i "wypiekanie" ale nie polecam

 

he ja też, ale jest taka usługa która nazywa się "Reballing układów BGA", powinno pomóc w takim przypadku. Nie powinno być drogo. Poza tym proponuje poprawić dodatkowo chłodzenie GPU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności