Jump to content

terenas

Members
 • Content Count

  151
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

63 Excellent

About terenas

 • Rank
  Member

City (optional)

 • Miasto
  Poznań
 1. @lechu, niestety tutaj trzeba by się imo naigrywać :/ niebawem będziemy za marchewkę pracować jeśli ludzie dalej będą tak cenić swoją pracę :/ z mojej strony pytanie - ile teraz stoi taki zakres: http://tnij.at/110414 -> galeria -> wizualizacje
 2. Seba a jak to jest z cłem ? Ktoś coś ściągał jako "gift" i dowalili mu cło ? Jeśli ktoś może podzielić się doświadczeniami związanymi z cłem (głównie mam na myśli eBay Chiny i okolice - tanie podzespoły do budowy komputera), lub rzucić linkiem to będę wdzięczny za tldr ;)
 3. Cześć, szybka piłka: klient poprosił o uwzględnienie w wycenie przekazania modeli 3d renderowanych na potrzeby katalogu materacy (materace łóżkowe, różne rodzaje - piankowe, sprężynowe itp), które udostępni do downloadu na swojej stronie. Materace wiernie odwzorowane, z elementami wnętrza, z shaderami. Ile się ceni przekazanie takiego stuffu ?
 4. Odbicia w oknach rzeczywiście mogły by być bogatsze. Drugi obrazek w tej chwili jest strasznie jednoplanowy - obie elewacje są oświetlone, przez co sprawiają wrażenie płaskich. Przesuń kadr w lewo, daj drzewo z lewej strony i światło z lewej strony. zachowasz cień na pierwszym planie i lepiej wyeksponujesz bryłę budynków. No chyba że celowo chciałeś je w ten sposób pokazać. Odpuść sobie ptaki - straszne się to już przejadło, brakuje jeszcze tylko wszędobylskich przelatujących samolotów pasażerskich i dzieci z latawcami. Mniej znaczy więcej. Architektura powinna grać pierwsze skrzypce, nie dodatki na trawniku (co nie znaczy, że w ogóle mają się nie pojawiać) :) Generalnie natomiast jak na wiz do inżynierki to nie jest źle :) Jeśli dysponujesz większą ilością czasu to zróżnicuj trawę- skala, odcienie. Podobnie sprawa ma się z drzewami - różne odcienie zieleni, całość będzie bardziej atrakcyjna. Wrzucaj apdejty. Pzdr
 5. skrypty świetne! pytanie dot. Fill my Bookshelves: czy można w jakiś sposób kontrolować jaki procent półki ma być zapełniony książkami ? W tej chwili defaultowo zapełnia 100% półki, co nie zawsze jest pożądane. Czy ew. istnieje szansa, że dodasz taki ficzer ? czy istnieje szansa na dodanie ficzeru który przeskaluje układane książki do max. zadanej wysokości półki ?
 6. @ Akierek po braku umiejętności czytania ze zrozumieniem i roszczeniowym podejściu widzę, że jesteś przedstawicielem obecnego pokolenia 18-20 latków, którzy zrobią cokolwiek i oczekują, że wszyscy będą lizać ich po ja....ch :) napisałem, że niepowiększona wygląda na 20 min. pracy. Powiększona zdradza, że poświęciłeś odrobinę więcej, natomiast jeśli rzeczywiście modelowałeś ją dwa tygodnie jak wspominasz w którymś swoim poście to chapeau bas... i paradoksalnie bolitic ma rację - daruj sobie bo dwa tyg. na tak prosty hardsurface przy stażu 6 mcy to słaby wynik (co do bolitica - nie proś go o zejście na ziemie - jest genialnym przykładem spokornienia i osoby która potrafi nabrać do siebie dystansu, ale jesteś tutaj zbyt krótko żeby wiedzieć o co chodzi) Co do moich pozostałych uwag dot. gitary - jeśli zgadzasz się z nimi tylko po części, a nie w całości to oznacza tylko i wyłącznie, że: a) grafika to nie jest twoje wielkie hobby, bo na poczekaniu można znaleźć 10 świetnych prac w temacie, przeanalizować je i samemu stwierdzić, że jeszcze masa pracy do wykonania i/lub b) nie masz elementarnej zdolności obserwacji i wiecznie ktoś będzie w pracy musiał zwracać ci uwagę na detale - ergo kiepsko to rokuje, bo samemu oglądając dużo referencji powinieneś być w stanie stwierdzić czy jest już dobrze, czy poświęcić więcej czasu przed wrzuceniem pracy gdziekolwiek i domaganiem się krytyki - bo tak to z lekka wyglądało. Poruszając jeszcze kwestie twojego stażu - uwierz mi, ludzie po 6 miesiącach robią takie cuda, że szczena opada. Podsumowując - zawsze lubię się mocno zawieźć w tego typu przypadkach i skoro deklarujesz, że krytykę jesteś w stanie wziąć na klatę i zakasać rękawy to mam nadzieję, że tak będzie i w tym wypadku i za rok lub dwa będziesz tym przez którego szczękę zbieram z podłogi wchodząc na to forum. Jeśli tylko tak mówisz, to posłuchaj bolitica ;) @ do cebul minusujących: zrozumcie ludzie wreszcie, że nie udzielając konstruktywnej krytyki wprost, a liżąc ludzi po ja....kach wyrządzacie im więcej krzywdy niż moje szczere 3 zdania. Krytykując takiego delikwenta sygnalizujecie mu, że wiele pracy przed nim i ma realne szanse na zobaczenie światełka w tunelu, pisząc mu "good job" tudzież "jest nieźle" możecie sprawić, że delikwent obrośnie w piórka które bynajmniej nie zamortyzują mu twardego zderzenia z rzeczywistością, kiedy uświadomi sobie, że dwa lata ciężkiej pracy (w jego mniemaniu) jednak były niedostateczne. Przychodzi później taki na rozmowę o pracę, umie i ogarnia wszystko, ale dziwnym trafem pasuje po 3 dniach okresu próbnego bo nie daje rady. Pozdro
 7. czyżby dlatego, że: -niepowiększona wygląda na 20min. modelowania? -materiały są delikatnie mówiąc słabe? -studio i oświetlenie jest również słabe ?
 8. Sroka widzę, że siedzisz w temacie dosyć mocno, a z tego co pamiętam robiłeś swego czasu serię testów z większością dostępnych na rynku rendererów. Jak do Arnolda ma się zatem Corona - pomijam tutaj fakt że wiele ficzerów jest w niej niedostępnych, które w Arnoldzie zapewne są od długiego czasu i mają się dobrze ? Możesz rozwinąć temat samplingu i samych materiałów ? Jak w Arnoldzie z modnymi ostatnio bardziej zaawansowanymi modelami BRDF, layered reflections itd ? Jeśli możecie to proszę o linki bo nie jestem w temacie i nie wiem nawet zbytnio gdzie szukać.
 9. Z ciekawości jeszcze - ile liczyło się to wnętrze plasti i na jakim sprzęcie ?
 10. Dzięki za podzielenie się opinią Plasti, jak coś spłodzisz to wrzucaj, bo bardzo przyjemnie się na to patrzy, szczególnie to proste z pozoru wnętrze zrobiło na mnie duże wrażenie !
 11. Bardzo dobrze to wygląda Plasti. Wcześniej pracowałeś chyba w max+vray, jak zatem na tle poprzedniej wypada kombinacja którą testujesz ? Możesz coś więcej powiedzieć na temat komfortu pracy zarówno w Maya jak i Arnoldzie, bo nie są to jednak zbyt popularne narzędzia ?
 12. Etapowanie bardzo fajna sprawa, muszę rozważyć zamiennie z przedpłatą. Dodam tylko że stosuję przedpłatę jeśli ktoś rezerwuje u mnie termin na przynajmniej miesięczne zlecenie. Chciałem tutaj podkreślić to co powiedział Dynamico, jeśli komuś nie pasują zapisy w umowie zabezpieczające wykonawcę to należy sobie darować takiego klienta. Jeśli ktoś nie ma względem wykonawcy dziwnych zamiarów nie będzie miał nic przeciwko, tymczasem ludzie traktują klientów jak kolokwialnie mówiąc "święte krowy" co często kończy się jak w przypadku autora wątku ;). Z każdej współpracy natomiast jak mówi Olaf płynie morał i wnioski na przyszłość można wyciągnąć. Ze swojej strony jeszcze wszystkim polecę świetny artykuł (choć chyba głównie dla początkujących/rozważających pójście na swoje): http://theultralinx.com/2014/03/freelance.html oraz filmik (jest w artykule, ale żeby nie przeoczyć) o wdzięcznej tematyce "fuck you - pay me" : http://creativemornings.com/talks/mike-monteiro--2/1
 13. Na przyszłość zawierasz w umowie zapis mówiący że masz prawo wystawić fakturę po realizacji dzieła wg. przesłanych wytycznych, chyba że klient zgłosi poprawki w ciągu np. 3 dni od otrzymania skończonej pracy. Określasz również ilość poprawek które możesz nanieść w pierwotnej wycenie (tudzież ilość roboczogodzin - zależnie od specyfiki) i zapis, że każde kolejne zwiększą czas potrzebny na realizację a tym samym koszta. Jeśli klient wymaga większej ilości poprawek niż precyzuje umowa, rozliczacie się na tym etapie, dalszą część pracy traktując jako nowe indywidualnie wyceniane zlecenie. Imo wtedy jesteś względnie chroniony. Osobiście planuję dodać zapis w swoim szablonie umowy dot. kary umownej w przypadku rezygnacji z realizacji zlecenia na jego dowolnym etapie. Co do faktury - Olaf generalnie dobrze mówi, lepiej relację z klientem "pielęgnować" żeby nagle nie przestał się odzywać, wystawiwszy fakturę w powietrze zapłacisz od niej VAT i dochodowy, US nie interesuje że z jej tytułu nie ma nic na twoim koncie. Pomijam przypadki gówniarstwa, gdzie ktoś zaczyna ciebie unikać. Polecam kupić wtedy najtańszy starter i zadzwonić do klienta z "nowego" numeru. Okazuje się b. często wtedy, że ktoś kto od miesiąca jest na urlopie i nie ma jak się z tobą skontaktować odbiera telefon po pierwszym sygnale.... Jestem natomiast ciekaw jakie macie doświadczenia z przedpłatami ? chronicie się w ten sposób zabezpieczając środki na realizację zlecenia, czy też nie ? Klienci mają z tym problem ? Z moich doświadczeń wynika że generalnie jest to dla nich jakieś nowum którego sensu nie potrafią zrozumieć.
×
×
 • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy