Jump to content

DigPix

Members
 • Content Count

  18
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

10 Good

About DigPix

 • Rank
  Member
 1. 1. Napotkałem na dziwny problem w 3ds max podczas modelowania. Nie jestem w stanie w normalny sposób zaznaczyć vertexa. Dopiero po włączeniu opcji "Ignore Backfacing" jestem go w stanie zaznaczyć. Podejrzewam, że problem tkwi w tym, że vertex jest obrócony do wewnętrznej strony obiektu (Obiekt jest zamknięty). Rozwiązałem problem usuwając Polygony i łącząc je na nowo za pomocą Cap, ale chciałbym na przyszłość znać przyczynę powstawania tego typu błędów. 2. Przy okazji chciałbym prosic o podpowiedź co robić w przypadku takiej sytuacji jak na screenie, aby zapobiec tworzeniu 5 kątów kosztem trójkąta (trójkąta również chciałbym się pozbyć).[ATTACH=CONFIG]91032[/ATTACH]
 2. Witam, jestem na etapie modelowania samochodu w 3ds max. Od pewnego czasu poszukuje informacji na temat działania attach / detach, a dokładnie na temat niepożądanych efektów jakie powodują podczas renderingu. Z informacji jakie udało mi się odnaleźć wiem, że podczas modelowania np. świateł przeciwmgielnych w samochodzie mogę je odłączyć od zderzaka i wnękę oraz same światła modelować jako osobne elementy. Nasuwa mi się jednak na myśl pytanie, co w przypadku gdy chciałbym, aby końcowy efekt sprawiał wrażenie jakby całość była modelowana z jednego elementu. http://www.theautochannel.com/news/2009/07/15/469967.4-lg.jpg W związku z powyższym mam pytanie do doświadczonych w modelingu użytkownikach forum: Czy moje obawy są słuszne? Tzn. czy modelując osobno wnękę na światła przeciwmgielne, dodając szczegóły, a później przyłączając element do pozostałej części (zderzaka) końcowy efekt będzie wyglądał mizernie? Będą widoczne różnice między elementem wymodelowanym w całości, a poskładanym z osobnych części?
 3. DigPix

  Żaglówka

  Obejrzyj sobie tutoriale modelowanie krok po kroku auta. Po zapoznaniu się z nimi będziesz miał wiedzę niezbędną do modelowania żaglówki oraz innych rzeczy. W razie czego pisz na priv, postaram się pomóc.
 4. DigPix

  Poly Select

  Witam, podczas przerabiania tutoriala 3ds max natknałem się na pewien (moim zdaniem) błąd. Proszę o potwierdzenie. http://download.autodesk.com/us/3dsmax/2012tutorials/index.html?url=files/GUID-B399849B-32E6-46DD-A85F-A66B9F8FC11B.htm,topicNumber=d29e4312 Mam na stosie modyfikatory (kolejne od góry): - UVW Map - Poly Select - Editable Poly W tutorialu zaznaczone jest Wydaje mi się, że w tym miejscu jest błąd, ponieważ gdy przechodzę do Editable Poly, to co prawda mogę korzystać z selekcji vertexów, edges itd. ale nie daje to efektu przedstawionego na screenach. Chciałbym prosić o informację czy dobrze postępuję wykonując wszystkie operacje na modyfikatorze Poly Select zamiast na opisywanym w tutorialu Editable Poly? edit: Problem rozwiązany. Nie dopilnowałem aby zaznaczony był przycisk Show end result on/off toggle przy modyfikatorze Editable poly.
 5. Jak w tytule, proszę o uwagi dotyczące siatki. Chciałbym wiedzieć czy zmierzam w dobrym kierunku. Jestem początkujący jeżeli chodzi o 3D więc nie pogardzę wskazówkami oraz uwagami. Niepokoi mnie siatka po użyciu modyfikatora TurboSmooth (tyle drzwi). Gdzie popełniłem błędy?
 6. Witam. Blendera uczę się drugi dzień. W tym czasie kilka razy zdarzyła mi się sytuacja, w której nie byłem w stanie "zbliżyć się" do obiektu. Powiększanie kółkiem myszy oraz num+ nic nie daje. W pewnym momencie powiększanie zostaje zatrzymane. Oddalanie działa. Dodatkowo zauważyłem, że nie działa funkcja "przesuwania" Shift+Środkowy przycisk myszy. Korzystam z wersji Blendera 2.63 Ma ktoś pomysł czym może być spowodowany ten błąd? Dodam, że po otwarciu nowego pliku zachowanie blendera jest normalne - wszystko działa jak należy.
 7. Zastanawiałem się dlaczego trochę inaczej niż w tutorialach działa u mnie przyciąganie stożka. Odbywa się ono do wewnętrznych ścianek kuli zamiast zewnętrznych. Tak samo dzieje się w przypadku przyciągania do cuba. Coś robię nie tak? Przesunąłem nawet środek bryły na wierzchołek stożka. Jak widać na poniższym screenie nic to nie dało. Screen edit: Wyjaśnień udzieliła osoba prowadząca kurs Blendera. "W trybie edycji kuli po zaznaczeniu wszystkich ścian (A) należy odwrócić wszystkie jej ściany Ctrl+Shift+N."
 8. Poradziłem już sobie z problemem przeglądając tutoriale. Szukałem narzędzia do modyfikacji, które znajduje się w panelu Properties (N) > Dimensions
 9. Witam, istnieje możliwość edycji obiektu po wykonanej operacji skalowanie, przesunięcie itd? Zaobserwowałem bowiem dziwną sytuacje. Po przesunięciu lub wykonaniu dowolnej innej operacji na stworzonym obiekcie znika możliwość jego edycji, a dokładniej ustalenie Vertices, Radius, Depth. W 3DS MAX w każdej chwili wysokość i szerokość obiektu mogę kontrolować za pomocą parametrów w zakładce Modify. Czy w Blenderze istnieje odpowiednik tej funkcjonalności?
 10. http://www.gryllus.net/Blender/3D.html obszerny kurs Blendera dla studentów http://www.gryllus.net/Blender/VideoTutorials/AllVideoTutorials.html ten sam kurs, linki do wszystkich tutoriali
 11. Dzięki za konkretną odpowiedź :)
 12. Przygotowuję się do stworzenia modelu samochodu. Obejrzałem ten tutorial Pociąłem wszystko według wskazówek i przystąpiłem do nakładania rzutów na plane'y. I tu zaczęły się problemy. Ku mojemu zdziwieniu 3ds max wyświetlił komunikat o błędzie. "Memory error." http://i48.tinypic.com/2v9um8g.jpg Domyślam się, że problem wynika z niewystarczającej ilości pamięci. Mam w związku z powyższym pytanie. Mogę użyć mniejszych rzutów niż te w skali 1:1? Np. wymodelować auto na podstawie nieprzeskalowanych blueprintów po czym przeskalować auto w 3ds max już jako model? W tutku gość powiększa rzuty do rzeczywistych rozmiarów auta. Wychodzą z tego strasznie duże grafiki w moim przypadku jeden z rzutów przykładowo ma 13122 x 4686 px.
 13. Chciałbym się jedynie dowiedzieć czy istnieje sposób na obrócenie podstawy i wklęśnięcia tak aby niezaznaczone punkty pozostały na swoim miejscu. Dodatkowo chciałbym zachować proporcje między wklęśnięciem a podstawą obiektu. Czy jest to możliwe? :) Na screen_3dsmax_2 przedstawiłem tylko efekt jaki chciałbym uzyskać. Podstawę wyrównałem po jednej z osi, natomiast gdy próbowałem tym samym sposobem zmodyfikować wklęśnięcie powstawały dziwne efekty na bryle co widać na drugim screenie.
 14. Witam wszystkich Mam pewien problem z 3ds max. Chciałbym wyrównać podstawę obiektu, który widoczny jest na "screen_3dsmax_1.gif". Tutaj "screen_3dsmax_2.gif" poradziłem sobie z wyrównaniem podstawy za pomocą narzędzia Select and Move (ustawiłem wartość 0 dla osi Z). Nie mogę jednak poradzić sobie z wklęśnięciem. Chciałbym aby po transformacji podstawa oraz wklęśnięcie były równoległe do siebie oraz w takich samych proporcjach jak poprzednio. Próbowałem zaznaczyć wszystkie wierzchołki naraz (tak jak jest to widoczne na screenach) jednak nie dawało to oczekiwanego rezultatu. Ostateczny efekt, który widoczny jest na "screen_3dsmax_2.gif" uzyskałem wykorzystując dla wklęśniętej części narzędzie Select and Uniform Scale. Efekt ten mnie jednak nie zadowala, ponieważ gubię w ten sposób proporcje. Mam zatem do Was pytanie. Istnieje skuteczny sposób na tego typu modyfikacje?
×
×
 • Create New...

Important Information

We are using cookies. Read about our Privacy Policy