Jump to content
groch

Firma w UK czy w Polsce?

Recommended Posts

Posted (edited)

Hej wszystkim,

od dłuższego już czasu zastanawiam się nad tym, gdzie i w jaki sposób najkorzystniej prowadzić firmę, jako grafik 3D. Słyszałem i czytałem trochę na temat spółek ltd w UK, że podobno za rok płaci się tyle, ile w Polsce za 3 miesiące. Chciałbym zapytać, jaka jest wasza opinia na ten temat z punktu widzenia grafików. Jakie są wady i zalety spółek ltd w UK i firm w Polsce. Chodzi mi oczywiście o legalne prowadzenie spółki w Anglii.

Z tego co zdążyłem się dowiedzieć, wynika że...

Spółka ltd w Anglii:

Zalety:

- znacznie wyższa kwota wolna od podatku, 62500 zł rocznie, czyli 5208 zł miesięcznie, przy 3 dyrektorach w spółce jest to 187500 zł rocznie.

- nie musimy płacić ZUSu

Wady:

- mając firmę w Anglii podobno otrzymanie kredytu w Polsce jest niemożliwe

- kredytu w Anglii też nie dostaniemy, bo trzeba mieć tam stały adres zamieszkania i widnieć na jakiejś liście wyborczej

- z ubezpieczeniem z UK nie mamy co liczyć na leczenie w Polsce, więc i tak trzeba wykupić ubezpieczenie w Polsce

- jeśli posiadamy centrum życiowe w Polsce i Urząd Skarbowy to wykryje, może się to skończyć kolosalną grzywną i odsetkami

Przykładowe roczne wyliczenie:

Jednoosobowa działalność gospodarcza w Polsce:

Przychód: 10000 zł

Podatek dochodowy 19%: 1900 zł

ZUS: 1246 zł

Księgowość: 149 zł

Przychód za rok: 80460 zł

Spółka ltd w Anglii:

Przychód: 10000 zł

Podatek dochodowy: 0 zł, bo mając przynajmniej 2 dyrektorów, kwota wolna od podatku to 10416 zł

ZUS: 0 zł

Księgowość: około 631 zł (cena za księgowość, to przeważnie 99 funtów + 15 funtów na dyrektora, czyli 129 funtów)

Założenie spółki: około 900 zł

Ubezpieczenie zdrowotne w Polsce: około 125 zł

Przychód za rok: 110028 zł

Różnica więc, to 29568 zł rocznie. Dochodzą jeszcze koszta biletów do UK, ale na pewno i tak wychodzi na plus.

Dodam, że od początku września prowadzę jednoosobową działalność w Polsce. Póki co mam ulgę na start i płacę 342 zł na ubezpieczenie zdrowotne przez 6 miesięcy.

Co o tym myślicie? Czy macie jakieś doświadczenie już w temacie prowadzenia firmy w Polsce i w UK?

Edited by groch