Skocz do zawartości

Komputer do 7000 zł


p_moni

Rekomendowane odpowiedzi

WItam :)
 
potrzebuje pomocy przy złożeniu komputera do pracy głównie w programie 3ds max + Corona, do tego Auto CAD i Photoschop. Chciałabym się zmieścić w kwocie +/-6 -7 tys zł.
Zależy mi na dobrym, szybkim procesorze (myśle o AMD Ryzen 7 5800X) i i minimum 32 GB pamięci RAM ( z możliwością dołożenia w przyszłości).
 
Corona do renderingu wykorzystuje procesor, karta graficzna nie ma znaczenia, dlatego mam problem biorąc pod uwagę ceny teraz na rynku czy jakaś podstawowa wystaczy (np. Quadro P400v2 2GB), czy powinnam inwestować w coś lepszego.
 
Jeżeli chodzi o monitor to co sądzisie o EIZO Flex Scan EV2450? 
Z góry dziękuję za pomoc :)
 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę powiedzieć żebym był jakimś wielkim ekspertem w temacie, ale jeśli mogę coś zasugerować to raczej unikaj kart graficznych od amd jeśli bazujesz na coronie. To nie do końca jest tak, że karta graficzna nie ma znaczenia. Jeśli Optix real-time AI Denoiser ma działać to tylko nvidia niestety. Mógłbyś też rozważyć używaną kartę z drugiej ręki. Co do RAM to w dzisiejszych czasach 32GB to spore ograniczenie, jeśli już to tylko na sam początek, ale jeśli budżet pozwoli to zwiększyłbym chociaż do tych 64GB. Na forum corony jest bardzo wartościowy wątek traktujący o zestawach bazujących na ryzenach i threadripperach, zerknij i poczytaj. 

https://forum.corona-renderer.com/index.php?topic=21416.1305 

co do monitora to nie miałem styczności z tym o którym piszesz, ale ja bym już w monitor poniżej 4K  nie poszedł teraz (chociaż budżet pewnie nie pozwoli)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I karta z 2 Gb wydaje się okropnie mało, może nie dać rady dzwignąć samego viewportu nawet jeśli nie będzie jakoś szczególnie ciężka scena. Czasem moja z 11GB się dławi a nawet nie robię ciężkich scen, tzn jak czasem robię to trawkę czy drzewa na instacjach, proxy i wyświetlanie bounding box czy inne uproszoczne reprezentacje ale przy bardziej lekkich scenach też potrzeba karty z tej dekady 🙂

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie w jakim maxie siedzi autor, nowsze wersje radzą sobie trochę lepiej z viewportem niż starsze, jednak trafna uwaga odnośnie pamięci GPU.  Trzeba pamiętać, że budżet jest jednak ograniczony dlatego na początku wspomniałem o używanej karcie. Ceny są teraz absurdalne i nawet używane 1080ti idą za jakieś kosmiczne sumy. Autorze te 7K to rozumiem na wszystko? wliczając w to obudowę itd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem w stanie przetestować tego procesora, jestem totalnie zielona w tym temacie. 
Pracuje na 3DS max z 2021 roku. 
Wiem, że budżet jest dość niski ale chciałabym się w nim zmieści. Jaka miniumu musi być karta graficzna , żeby to pociągnąć, zakładająć , że ewentualnie wymienie ją jak ceny się unormują. Jeżeli to 2 GB jest za mało, to czy 4 GB zda egazamin ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle w takich wypadkach dostaniesz pierdylion roznych - czasem sprzecznych - odpowiedzi i dalej nie bedziesz nic wiedziala 😄 Dorzuce do zamieszania swoje trzy grosze, a co!
Co do procka - osobiscie mam
AMD Ryzen 7 3700X, przetestowany na ZBrushu, Mayi (kiedys byl jeden problem unfold3D, ale juz fixniety z tego co wiem) i Blenderze a z innych w DaVinci Resolve i Affinity. Wszystko pieknie smiga.
Nie musisz kupowac ultra najnowszego procka, mozesz spokojnie kupic jedna generacje wstecz. To nie tak ze Ci sie zestarzeje natychmiast komp i za rok bedziesz musiala wymieniac wszystko.
Co do karty graficznej to sytuacja jest ciezka na rynku choc sie poprawia. Musialabys sporo polowac. 2-4GB to teraz na prawde malo. Ponizej tych 6GB bym nie schodzil a najlepiej juz 8GB bo to tez zaczyna pomalu byc minimum a nie jakas gorna granica. Z karta grafiki bedziesz miala najwieksze przeboje dostac cos sensownego teraz ale jak mowie pomalutku sie poprawia.
Co do monitora - moje osobiste zdanie - nie wiem po co ludziom to 4K. Zeby miec chyba 😛 Ze sie wiecej ikonek zmiesci na ekranie czy co... Kto ma to pewnie zachwala i nie da sobie powiedziec ze 1080p wystarczy ale... wystarczy 🙂 Zwlaszcza jak masz budzet nie za mocny a monitory w cholere drogie sa powyzej 1080p.
Jak sama budujesz kompa to jednak trzeba wszystko rozpatrzyc. Nie tylko prockiem i grafa komp zyje. Porzadna musi byc plyta glowna, zasilacz musi byc dobry bo jak nie to calosc bedzie dupowata... Jakis SSD tez.. Potrzebny bylby kompletny spis czesci zeby sie odniesc do calosci.
Co do monitorka to nigdy o tej firmie nie slyszalem nawet a zlozylem juz troche kompow... Ale moze u nas nie jest popularny po prostu. W miare tanio mozesz dostac fajny LG monitor - 1080p, 75Hz. Dziala, pracuje na takim codziennie - jest git. Zawsze najlatwiej komus polecic wszystko z gornej polki ale prawda jest taka, ze do normalnej pracy i nauki nie potrzebujesz maszyny z kosmosu ale niestety nie wystarczy tez zlom. Trzeba wyposrodkowac.
I z tymi madrosciami zostawiam Cie liczac na dobre wybory dla twojego wlasnego dobra 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Nezumi said:

nie da sobie powiedziec ze 1080p wystarczy ale... wystarczy

Wystarczy dla laptopa 13-15 cali max. 4K w cholere drogie? Nowy poniżej tysiąca ips, używane/ powystawowe już za ok 600zł można znaleźć. 1080p to masz w telefonie, czasami nawet więcej 🙂 osobiście poniżej WQHD bym nie schodził dla małych monitorów i poniżej 24 cali też bo to maleństwa. 4k od 27 czy nawet 32 cali

Co do pytania o kartę jaka wystarczy to zależy co chcesz robić, proste packshoty na monitorze 1080p to może i 2gb wystarczą większe wizki to już może być ciężko i będzie trzeba ukrywać warstwy czy zmeiniać tryb wyświelania żeby jakoś się dało pracować.

 

Złóż cały komputer w jakimś konfiguratorze i zobaczysz jak finansowo to wygląda, ssd nie jest konieczny da się pracować i na zwykłym choć nie wiem czy duża oszczędnosć będzie. Tak czy inaczej sprzęt to ciągła inwestycja, zarabiasz, wydajesz żeby wygodneij pracować i móc zrobić więcej, raczej mało prawdopodbne jest żeby kupić kompa i mieć na lata zwłaszcza gdy już na starcie idzie się na kompormisy. Bierz co jest najlepsze w budżecie i nie bój się używek, z czasem wymieniaj elementy na lepsze gdzie coś najbardziej niedomaga i utrudnia pracę i tyle

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, KLICEK said:

 Ja juz 2gi raz wymieniam swojego 5950x 🙂

O kurde lipa straszna, mi pierwszy threadripper 1950x zdechł i ze 3 miesiaće czekałem na wymiane z Dani czy gdzieś tam no ale pierwsza generacja to można siętego spodziewać. Drugi 1950x mi zdechł gdy zasilacz a właściwie wtyczka zasilające płytę główną się spaliła a zasilacz EVGA 1300W czyli też nie w mąkie pierdnął i jeszcze dobre 4 lata gwaracnji miał. Teraz mam 3970x i wolałbym żeby tym razem ten nie zdechł 🙂 Ale i tak dobrze zę nie intel 😛

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi nie zdechl, dostalem pierwszego uszkodzonego prosto z pudelka🙂 znany bardzo problem czyli whea i blue screen co 3 sekundy. Najlepsze jest to ze nigdy bym sie nie dowiedzial, bo z miejsca zaparkowalem proca w tryb eco, zeby zbijac temperaturki bo w 90% czasu nie potrzebuje nie wiadomo jakich predkosci na rdzeniach. 🙂 Malo tego procesor byl stabilny w stresie 😄 

 

Przyszedl nowy procek i jak schodzi z boosta do idla, to jest jakis deep na zasilaniu i tez wywala 🙂  tez bardzo znany problem.

Co prawda nie jest to super uciazliwe i zdaza sie raz na dzien, ale nadal. Tak samo, bardzo stabilny w stresie, wiec ciezko wychwycic problem.

 

Dlatego mowie, przychodzi procek to ta sytuacja mnie nauczyla ze pierwszze 3 dni leca same testy. 

cinebench r23 - single core z ustawa na 1h pozniej wylaczasz wszystko i zostawiasz kompa na chwile, nawet nie ruszajac myszka 🙂

 

No tak czy inaczej do 3ch razy sztuka 😛

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ech co za czasy gdzie trzeba samemu sięzająć kontrolą jakości bo niewiadomo co się dostaje. Zresztą niedawno linus mówił że porducenci czy do ramu czy dysków też cichaczem zmieniają parametry swojego sprzętu bo jest niedobór chipów, i np zamieniasz kości rm między jendym a drugim kompem i masz wraz z nimi wędrujące 20% wydajności 🙂 powalona sytuacja 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no wiadomo, nigdy nie wroce do intela, chyba ze podgoni troszeczke tech 😄 

Ja tam sie nie zniechecilem do AMD, mimo ze ludzie sa troszke wkurzeni z tego co widzialem. Glownie problem dotyka procki 5950 z jesieni 2020. Nowe partie sa juz ok 🙂 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sięco dziwić ludziom ale z drugiej strony amd napędziłu ruch w procesorach po tym jak to niemal całkowicie stało w miejscu i cały czas idą mocno do przodu, musiliby mocno zaryć brodą w ziemię zeby intel znowu był ustach wszystkich albo intel mocno wyskoczył przed szereg ale to póki co można bezpiecznie wykluczyć 🙂 Swoją drogą już były przecieki o 128 rdzeniowych prockach od amd, najpierw epic, potem thredripper a za 10 lat w budżetowych laptopach 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale wracajac do watku 😄  

nie bral bym quatro, szukalbym zwyklej karty z wieksza iloscia ramu

Co do monitora to nie wiem czy jest wart swojej ceny. Kolory moze ma super, musisz sprawdzic 🙂 w tej cenie dostaniesz juz 27 cali w qhd na ipsie 😉 albo nanoipsie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słusznie starusieńkie quadro nijak się ma do nowszej gamingowej karty a 2Gb to nie wiem kiedy ostatnio miałem 10 czy 15 lat temu 🙂

Co do monitora to ja tak z 10 lat temu siedziałęm na 2x27 WQHD ze 4 lata temu na 2x32 4k, teraz 32 i 43 4k 🙂 kolega miał 29 ultrawide i 24 w końcu połakomił się na 43 cale jak ja, na poczatku był pod wrażenem jakie to wielkie ale szybko przywykł i 29 wydawało mu siętakie malutkie przy tym 🙂 Ale mówił że wydoda pracy bez porównania z tym co miał wcześniej.  Najlepsze, że teraz niedawno zupgradował do OLEDa 120Hz 55 cali z gsync i hdr oprócz tego, że z robotą można się rozwalić rozpustnie do oporu to mówi, że w apexie dużo lepeij mu idzie bo headshoty łatweij mu sadzić bo wyraźneij widać główki z daleka 😄

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnośnie wątku autora, karta graf. z 2GB w zupelnosci ci wystarczy do obslugi viewportu. nie wiem skad wy macie te info ze 8 to malo. ja caly czas pracuje na takiej z 2gb od nastu lat i ram ci potrzebny tylko wtedy jak wrzucisz tekstury do wyswietlania w viewporcie( i bedzie ich duzo). poza tym do szybkosci fps potrzebna jest glownie szyna 256bit. wiec jak szukasz to karta 256 bit szyna i min 2gb. ( 8 gb i wiecej jakbys miala w niej renderowac.) procek z wersji poprzedniej nie najnowszej.( ryzen 3700 np.)

 siedzenie w odleglosci ok 60 cm od monitora powyzej 27 cali to jak ogladanie filmu w kinie z 1 rzedu siedzen. ergonomii i fizjologii nie przeskoczysz. no chyba ze zakladasz ubytek na zdrowiu w przyszlosci.  i im wiekszy monitor tym wieksze wymagania dotyczace karty graf, ktora musi ta rozdzielczosc wyswietlic.

do 7k kupisz dobry sprzet , oczywiscie bez monitora. ten eizo to taki normalny sprzet dobrej jakosci. ani za slaby ani za dobry. lepszy od "marketowych", "popularnych" w kwestii wyswietlania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ja nie lubie krecic glowa zeby zobaczyc co jest na drugim koncu monitora. Albo wstawac i isc zobaczyc...
Karta niech sie poci renderujac a nie wyswietlajac pixele na jebutnym monitorze. A jak ktos ma sredni/maly budzet to walenie kasy w monitorek zeby mial wieksza ilosc "K" jest bez sensu.
Ale spoko, co kto lubi. Na swieta Bozego Narodzenia kazdego roku ludzie na moim osiedlu przescigaja sie kto wystawi wieksze pudlo po nowym telewizorze. Jak schodzisz ponizej 70 cali to jestes lamus. Mimo, ze to ledwo wchodzi do tych malych domkow a jak wlaczaja tv wieczorem to dom wyglada jak okladka z Egzorcysty 🤭

shutterstock_5885474g.jpg
 

Edytowane przez Nezumi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Nezumi a tam gadasz, w poprzednim mieszkaniu jak sąsaid grał w RDR2 to ja mogłem śledzić rozgrywkę tylko dzwięk słabo było słychać przez zakmnięte drzwi balkonowe 🙂 To nie jest prześciganie się w cyferki bo ja za bardzo nie mam się komu chwalić 😛 ale np jak poszedłem do pracy i mówię że mam monitory 32 i 43 cale takie trochę zawstydzony to kolorysta, vfx supervisor i kto tam jeszcze powiedział, że on też no i od razu nić porozumienia że swój chłop, też tak samo ślpey jak ja 🙂 serio ikonki to mam wielkie jak pięści i jak komuś siądę na laptopie czy czymś to ledow te maleństwa widzę 😄 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jakbysmy nie mogli tu popierdolic 😄
Ja mam telewizor, panie, HD READY. Nie wiem jaki on tam ready bo ma 720p i tyle. Ale mi nie przeszkadza bo raz ze i tak ogladam tylko stare sitcomy na tablecie jak jem obiad a dwa ze mam astygmatyzm i mnie wkurza jak cos jest za ostre 🤣

Spadam spac bo nocke spedzilem szukajac nodow do Arnolda co to byly kiedys ale w piatce juz nie ma. Na odchodnym powiem ze Blender ssie i stracilem kupe lat na tych ich "rewolucjach oupen sourz" zamiast w Mayi siedziec.

Edytowane przez Nezumi
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, EthicallyChallenged said:

Masz jakiś plugin w przeglądarce który Ci wyświetla wątki w których jeszcze nam tego nie powiedziałeś? 😄

Hahaha dobre 😄
Wybaczcie, jak mysle o Blenderze to sie przejezyczam czesto:


 

Edytowane przez Nezumi
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o takim zestawie :

Płyta główna : Gigabyte X570 AORUS ELITE AM 4
Procesor : AMD RYZEN 5800 X (zastanawiam się też na polecanym tutaj 3700 X )
Chłodzenie : Gelid phantom black cc-phantom-black-01-a
Pamięć RAM : 2x16GB DDR4 3600 CL17
Dysk twardy : Samsung SSD 980 MZ-V8V1T0BW 1 TB (lub 500 GB)

Obudowa : SilentiumPC Armis AR7 lub be Quiet 500DX
Zasilacz : SilentiumPC Supremo FM2 750W 80 Gold

SUMA : ok 5600 zł

Karta graficzna : mam możliwość kupienia używanej Quadro k400 za 400 zł lub np Zotac GeForce GTX 1650 Gaming D6 OC 4GB GDDR6 nowej za 1200 zł.
(Bardziej skłaniam się do kupna tej używanej i zmiany za pół roku jak ceny się unormują na coś lepszego)

Dajcie znać co myślicie i które opcje z procesorem, dyskiem, obudową i kartą graficzną będą lepsze 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jezeli masz hajsik, doloz do 3950x ja jestem mega zadowolony. A uzywke trafisz za 2000-2500zl.

 

Co do plyty, to ok mam ja, polecam ale trzeba uwazac przy updatacie proca pod 5950x. Dysk bierz pod m2, roznica spora, nawet jezeli wezmiesz cos z dolnej polki. 

Co do karty, Twoj wybor 🙂  na pewno warto poczekac az sie uspoki rynek, wiec moze te quadro to wcale nie taki zly pomysl 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, KLICEK napisał:

jezeli masz hajsik, doloz do 3950x ja jestem mega zadowolony. A uzywke trafisz za 2000-2500zl.

 

Co do plyty, to ok mam ja, polecam ale trzeba uwazac przy updatacie proca pod 5950x. Dysk bierz pod m2, roznica spora, nawet jezeli wezmiesz cos z dolnej polki. 

Co do karty, Twoj wybor 🙂  na pewno warto poczekac az sie uspoki rynek, wiec moze te quadro to wcale nie taki zly pomysl 🙂 

Właśnie widze, że na olx jest za 2000 zł 3950X czyli cena jak 5800X. Boje się trochę używanego procesora bo nie umiem sprawdzić czy jest w pełni sprawny itd. , ale przeskok wydajności jest oromny więc oferta kusi. 

Ten dysk Samsung chyba jest pod m2 z tego co czytałam w parametrach. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to git, sluchaj generalnie no to zawsze jest problem zeby sprawdzic proca. Szukaj oferty gdzie nadal bedziesz miec jakas tam gwarancje, albo ktos bedzie mogl podjechac i wsadzic Ci tego proca. 

Generalnie jest tak ze wsadzasz procka, resetujesz biosa do defaltsow i wlaczasz np. cinebencha r23 i puszczasz test na multicore, single core. Komp nie powinien sie zawiesic. 

 

A na koncu wchodzisz w opcje i wlaczasz test single core ale na 30-40 min. Jezeli komp sie nie zawiesi znaczy ze wszystko git. (tak testowalem swojego 5950 :p) I ten test wlasnie po 30 min, ladnie pokazuje. Generalnie nie powinno byc blue screenow, ani randomowych restartow.  No i polecam tez, kompa zostawic wlaczonego w idlu (z wylaczonymi wszystkimi programami) na noc. Tez powinien stac stabilnie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.07.2021 o 14:36, KLICEK napisał:

btw. jezeli sie nie spieszysz z tym prockiem i mi wkoncu wymienia mojego 5950 na dzialajcego 🙂 to bede mial do odsprzedania 3950  sprawdzony 🙂 ale to pewnie +/- 2 tygodnie

Muszę mieć komputer w ciągu najbliższych 2 tygoni złożony. Właśnie zamówiłam wszystko, zostało mi się jednynie wybrać monitor, dziękuję bardzo za pomoc 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności