Skocz do zawartości

Rozwój zawodowy w kierunku 3D


m4c

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Jetem tu nowy, w ogóle nowy w tematyce 3D. Mam pytanie do zawodowców z racji faktu, że planuję nieco zmienić kierunek / rozwój zawodowy. Padło w tą stronę 🙂 Od dwudziestu lat zajmuję się typografią, projektowaniem publikacji książkowych i czasopism kolorowych. Do tego dochodzi dyplom UX Designera. Spore portfolio klientów i udanych projektów. Wspominam o tym, chcąc tylko podkreślić swoje skille w projektowaniu graficznym. Obsługa praktycznie pełnej gamy Adobe CC, Axure.

W kwestii projektowania 3D zainteresowany jestem wizualizacjami przestrzennymi - pomieszczenia, budynki, świat naturalny, wizualizacje produktów. Nic z postaci ludzi czy zwierząt, animacja to również nie moja bajka. W kwestii oprogramowania skłaniam się ku blenderowi - ze względu na filozofię (Linux, open source) lub 3ds max, jako "standard przemysłowy". Jak wygląda rynek pracy w tematyce projektowania 3D? Czy w obszarze, który podałem można znaleźć pracę, oferty, zlecenia? Zakładając również, że startuję od zera z obsługą softu i w ogóle techniką pracy projektanta 3D. Będę wdzięczny za każdą odpowiedź.

Edytowane przez m4c
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • m4c changed the title to Rozwój zawodowy w kierunku 3D

dobrych grafikow 3d w tej chwili jest jak na lekarstwo 😛 wcale nie musisz robic postaci, mozesz spoknie sobie ogarniac inne rzeczy i robote znajdziesz.

A dobrych grafikow, to juz w ogole prawie nie ma, a jak sa to siedza zabunrowani w robocie 🙂

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzieś tam sobie czasami podczytuje branże archvizową, i z tego co widzę to mają tam straszny sajgon ze stawkami . O ile na etacie idzie coś tam fajnie zarobić w lepszej firmie (takich firm jest stosunkowo mało w pl z tego co widze, no i trzeba mieć konkret folio -np firma. Motiv, jak wejdziesz na ich fb to zobaczysz, że aktualnie kogoś szukają) , tak  robiąc zlecenia, próbując przebić się przez studentów  i ludzi na pirackich softach będzie cieżko. Stawki kurewsko niskie, dopóki nie złapiesz jakiegoś zagranicznego klienta. Ogólnie odradzałbym archviz, widząc po znajomych dużo studentów architektury kończy w archvizie predzej czy pozniej i robi się przesyt. Ale to taka moja skromna opinia. Może ktoś kto siedzi dłużej w archvizie zneguje to co teraz napisałem. 

 

Ogólnie rób to co Ci się najbardziej podoba, a kasa prędzej czy później sie znajdzie - a przynajmniej tak to sobie wmawiam heh 🙂 

pozdro

 

@edit, polecam wejść na https://www.skillshot.pl/ i sie rozglądnąć za ofertami, posprawdzać wymagania itd. itp. 

Edytowane przez ArnoldSzczesliwy
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie taki Envio artist, jak masz do tego smykałkę to możesz ładne folio zbudować na samych darmowych assetach i takim unreal engine.

Na wizkach, tak jak i np. figurkach do druku, sporo osób dorabia więc stawki potrafią negatywnie zaskoczyć.

Do tego wizki, zanim się rozbujasz, to trafi do ciebie z tysiąc januszy, którzy myślą, że to banalne i chcą efekt prawie za darmo. Przynajmniej ja na podstawie swojego krótkiego doświadczenia takie odnoszę wrażenie.

 

Nie chcę ci odradzać bo można na tym nieźle zarobić. Ale to też inwestycja czas i pieniądz.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ArchViz to tam króluje 3ds Max i stan ten się nie zmieni. Wszystko przez to że bez problemu wczytuje format .dwg, natywny format AutoCADa który często jest wybierany do wymiany danych na linii architekt-grafik 3D. Do tego jakaś tam współpraca z Revitem (program inżynierski CAD dla architektów-budowlańców), V-Ray, Corona i cała branża w zasadzie stoi na maxie. Niektórzy ludzie działają na Blenderze, nawet nieźle im to wychodzi np. https://www.blender3darchitect.com/

ale to wciąż kombinowanie pod górę i sporo zachodu. No i trzeba mieć wtedy ten .dwg w Blenderze i ogólnie zasysanie danych z programów CAD rozpykane na 100%, bo bez tego nie zaczniesz żadnego zlecenia. Do tego pytanie skąd tego maxa wziąć - od jakiegoś czasu jest wersja indie bodaj 1500 zł/rok ale do nauki bez sensu wydawać taki hajs. Tutaj sam sobie musisz odpowiedzieć na pytanie co jesteś w stanie sobie zagwarantować w kwestii softu.

 

Wizualizacja produkt wydaje mi się znacznie przystępniejsza pod względem oprogramowania i na moje niefachowe oko z Blenderem dałbyś radę, ale weź jeszcze poczekaj na opinie ludzi którzy rzeczywiście ogarniają temat. Zostaje jeszcze ten wspomniany przez Ciebie świat naturalny i tak jak koledzy powyżej piszą zobacz czy pod hasłem Environment Artist jest to co Ci się podoba.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dm_ napisał:

Jeśli chodzi o ArchViz to tam króluje 3ds Max i stan ten się nie zmieni. Wszystko przez to że bez problemu wczytuje format .dwg, natywny format AutoCADa który często jest wybierany do wymiany danych na linii architekt-grafik 3D. Do tego jakaś tam współpraca z Revitem (program inżynierski CAD dla architektów-budowlańców), V-Ray, Corona i cała branża w zasadzie stoi na maxie. Niektórzy ludzie działają na Blenderze, nawet nieźle im to wychodzi np. 

Zgadza się, ale nie jest też tak, że wszystko przez dwg, czasem jest szybciej i prościej jak masz dobrze zwymiarowanego pdfa. Z maxem do nauki też nie ma problemu, jest wersja edukacyjna i jest w pełni funkcjonalna. Problem pojawi się później jak będzie trzeba za niego zapłacić a max to nie wszystko. Jest cała masa pluginów/skryptów i programów które bardzo ułatwiają życie i one też kosztują - tak więc owszem jest to inwestycja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja edukacyjna tylko za okazaniem ważnej legitymacji studenckiej z zaakceptowanej przez Autodesk szkoły/uczelni. Dobre czasy się skończyły i teraz weryfikują wszystko a jako że autor tematu ma ponad 20 lat doświadczenia w zawodzie to zgaduję że na studenta się nie łapie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę, to musiało się sporo pozmieniać. Kiedyś wystarczyło podać jakąkolwiek uczelnię (dosłownie) i można było pobrać edukacyjną. Sprawdzałeś to jakoś ostatnio? faktycznie autodesk jakoś to weryfikuje? Ale może sprawa nie jest przegrana,  jest szansa, że autor wygląda na młodszego niż jest w rzeczywistości 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzone kilka razy. Teraz są postawione zasieki które dodatkowo ktoś lub coś weryfikuje. Najpierw musisz podać nazwę uczelni i dynamicznie w trakcie jej wklepywania jest przeszukiwana lista zaakceptowanych uczelni z tym co wpisujesz. Potem trzeba wrzucić skany legitymacji i czekasz na akceptację. Jak zaakceptują to masz  free wersję edukacyjną albo na rok z opcją przedłużenia po powtórzeniu po roku całego procesu albo do końca studiów i ani chwili dłużej.

 

Chyba od 2 lat tak to działa i nie ma tak jak kiedyś że wpisujesz byle co i 1000 wersji edukacyjnych masz na koncie ważne nawet 5 lat po skończeniu studiów które możesz sobie wirtualnie przedłużać w nieskończoność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeszedlem ten sam proces - najpierw projektowanie graficzne wszystkiego chyba co sie dalo w 2D a potem wszedlem w 3D i tez zaczalem od wizek. I tez na  Blenderze.
Jak startujesz z 3D od zera to nie ma zlecen bo nic nie umiesz jeszcze 😄Najpierw sie naucz a potem bedziesz sie zastanawial nad reszta. Dla tych co juz umieja praca jest. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wpisy, linki i parę sformułowań, jak np. archviz! 🙂 Postanowiłem przerobić kilka, kilkanaście intensywnych tutoriali - wtedy będę miał większy pogląd na temat i sens swoich przemyśleń.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności