Jump to content

Ile wziąć za robotę? Na ile to wycenić? Zarobki grafika?

Recommended Posts

• Replies 4.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Pro Tip z ostatnich dni, gdy się odzywa klient sprzed lat z którym za bardzo nie chcecie pracować to powiedzcie, że już się tym nie zajmujecie, przeszliście na zawodowstwo i jesteście dużymi chłopcami

Trochę z innej beczki, ale w temacie ciągle. Postać wybitna i tragiczna zarazem, mistrz portretu ( wykonał jakieś 7 tysięcy mordek 🙂) Witkacy - Stanisław Ignacy Witkiewicz i jego  "Regulamin Firmy Por

Ja nic nie mówię bo Pi to różne działy ,ale odbieram różne modele w Pi. Cinematic i gamedev'e to 2 różne światy, a jeśli się nie umie modelować pod subD i ładnie rozłożyć siatki to się za to nie

Posted Images

Jezeli nomi321 nigdy nie robil dla Unity, to bym wycenil na 0zl za postac, platne jednak jezeli bedzie to dzialo. Okolo 400zl od postaci (model, tekstury, rig, animajce). To i tak tanio.

Umowa o dzielo jak dzielo jest nie wykonane to moga nie zaplacic i zarzadac odszkodowania. Ja za sam model plus UV bralem po 6 - 7stowek. Całkiem sprawnie szło. Tylko okolo 6k trianglii.

Czy ktoś podpowie mi, jakiego wynagrodzenia może dzisiaj oczekiwać początkujący grafik 2d (concept art, finalne ilustracje) w studiu gier w Warszawie? Jakie są dzisiejsze realia? Strasznie ciężko przebrnąć przez ten wątek, i pewnie jeszcze trudniej trafić na świeże info - tym bardziej, że po pobieżnym przeczytaniu nastu stron padają pytania głównie o 3d ;)

Dzięki z góry za odpowiedź.

Cześć. Dostałam właśnie zlecenie od kolesia z Australii na wymodelowanie postaci typu cartoon do kampanii na kickstartera. Ile wziąć za coś takiego biorąc pod uwagę, że będę się pewnie uczyć dużo w trakcie projektu i średnio byłoby rozliczać się o stawkę godzinową. Kurs $ australijskiego to obecnie 2,87 :P Facet ma fabrykę zabawek. Nie mam za bardzo portfolio także mogę się liczyć jako początkujący.

• 2 weeks later...

Witam. Dostałem zlecenie na wykonanie kilku animacji motiongraph w tym stylu

Kawałki mają być długości 120 sek - 60 sek i 30 sek.

Troszkę działałem w after effects i mam wyjściowe materiały jednakże głównie animuję w 3d więc nie mam zbytnio doświadczenia w tej działce. Moje pytania:

Na ile godzin mniej więcej oceniacie tego typu pracę ?

Konkuruje z kanadyjską firmą - jak myślicie jakie moga być stawki na tamtym rynku ?

• 4 weeks later...

Jak byście wycenili np. stworzenie projektu 3 elementów:

- folderu ok 4xA4,

- ulotka

- ścianki wystawiennicza,

Zdjęcia będą dostarczone.

Poza tym praca od A do Z: koncepcja, napisanie tekstów do folderu, projekt, skład do druku.

Folder, średnio skomplikowany, nie trzeba będzie tworzyć żadnych karkołomnych rzeczy. Głównie tekst, zdjęcia, może jedna prosta grafika.

flamaster69 300zł? Jak zrobisz to w jeden dzień to jeszcze ujdzie i w takim razie gratuluję skilla :) Jak czytam o tych modelach postaci za 50 zł to serio ludzie, rozejrzyjcie się. Kto zarabia 50 zł dziennie? Sprzątaczka na pół etatu? Przecież wy się tego musieliście uczyć, kupić soft no i mieć predyspozycje bo nie każdy się nadaje. Na prawdę wkurzyłem się czytając o takim wyzysku. Ludzie szanujcie się. Kiedyś nie miałem zleceń to pojechałem z kumplami na fuchy w terenie za kilka tysi gdzie praktycznie był pełny relax. Teraz mam porównanie. Grafika to jest skupienie przez cały czas bo bez waszego wysiłku nic się nie posunie do przodu. To nie jest na zasadzie byle do 16 i fajrant. Nie uczcie dziadów że grafik to za przysłowiową miskę ryżu będzie robić bo za taką stawkę to są inne zdrowsze zawody. Chyba że lubicie wypatrywać oczy przed monitorem :)

dokladnie tak jak Tomala napisal, cencie sie , psujecie rynek takimi stawkami, 300 zl za taki model? zdecydownaie za malo, 50 zl za postac?? serio? bez jaj, 50 zl to jest dobra flaszka wodki?

Flamaster widac, ze masz jakas blokade na tych 300 :)

Folder bym na pewno wycenial z uwzglednieniem ryzyka, jezeli Ty piszesz teksty to tez Ty odpowiadasz nawet za literowki itp. Wiec przynajmniej trzykrotnosc tego co flamaster napisal. Oczywiscie mozesz zaryzykowac i zejsc z ceny ale to jest ryzyko i moze Cie wpedzic w problemy w ktoryms zleceniu, bo nie bedzie budzetu na double-check

Za model tego kubla - jak chcesz zdobyc stalego klienta, to kazda stawka, ktora Ci sie oplaca jest ok. Nie wydaje sie, by mialo to zabrac wiecej niz kilka godzin wiec jezeli 300pln to dla Ciebie godziwa dniowka moim zdaniem cena jest ok.

Nie pisałem że postać 50zł, tylko 100 Euro.

Nie bijcie piany o psuciu rynku, bo mój rynek wyznacza zawartość mojej lodówki i też musiałem konkurować z chorymi cenami. Zadałem proste pytanie z prostą odpowiedzią. (olaf mi napisał spoko, ale poprzednicy to zaraz się gotowali :) ).

Olaf, mam jakąś blokadę. Moi klienci nauczyli mnie że nie chcą za dużo płacić za ulotkę, więc robię taki projekt żeby się z tą kwotą zmieścić. Pewnie dlatego, że nie są to jakieś wypasy, projekt folderu zajmuje mi pół dnia, do tego kilka poprawek. Napisałem w swjej wycenie że kwota nie uwzględnia pisania tekstów.

Taki piecyk robię w ok 8 godzin.

Za ten kubeł to tak, ma tych kubłów być kilkanaście, przy czym wiele rzeczy jest tam do powielenia (dekle, śruby, uchwyty). Nadal uważacie że 300zł to mało?

@flamaster: doskonale rozumiem, sam tak kiedys mialem z oczekiwaniami rynku. Te piecyki z powtarzalnymi detalami w kilkunastu sztukach to wcale nie taki zly deal. Powodzenia. P.s. Nigdy nie zrozumiem teorii o psuciu rynku.

Ciekawi mnie czy ktoś tutaj wie jak wygląda rynek teledysków w Polsce. Ile bierze się za teledysk w PL? Chodzi mi o taki z małą ilością/brakiem VFX. Cała realizacja jest po stronie osoby realizującej (włączając scenariusz). Interesuje mnie kwota bez uwzględnienia kosztów aktorów, rekwizytów etc. Teledysk ok 4 minut. Trzeba, więc zrobić preprodukcję (napisać scenariusz, wybrać aktorów, znaleźć lokalizacje), realizację (nakręcić, wyreżyserować klip) oraz zmontować i zrobić grading.

Ifo sprzed 3lat, jak kumpel wyrwal 10k na realizacje to czul sie jakby robil cos dla MJ. Jak wiadomo w showbizie nie ma kasy, piractwo, ludzie na koncerty nie chodza, nawet makijaz sie wypozycza... bla, bla.

Chcesz cos fajnego zrobic, zrob kampanie spoleczna z teledyskiem.

Ifo sprzed 3lat, jak kumpel wyrwal 10k na realizacje to czul sie jakby robil cos dla MJ. Jak wiadomo w showbizie nie ma kasy, piractwo, ludzie na koncerty nie chodza, nawet makijaz sie wypozycza... bla, bla.

Chcesz cos fajnego zrobic, zrob kampanie spoleczna z teledyskiem.

Heh. Właśnie to co będę robić będzie swojego rodzaju kampanią społeczną :) Realizację robię z kuzynem i bierzemy na czysto 7k, ale to nasz pierwszy teledysk...

w Polsce to teledyski robi się do portfolio co najwyżej, a wynagrodzenie do wdzięczność artystów zamawiających, i to niezawsze :)

Czyli jak rozumiem według ciebie jedyne co filmowcy w PL robią to reklamy i wesela? Piszesz, że do portfolio, ale po co jest to portfolio?

Mój znajomy początkujący raper zrobił sobie kolejny teledysk, efektów to tam prawie nie ma tylko jakieś standardowe przepalenia, light leak-i i jakieś tego typu rzeczy żeby nie było tak pusto. Teledysk w 4k, prawie 4min, za nagrywanie, kolor korekcję itd zapłacił całe 300zł!! serio, i jeszcze to było kręcone w kilku miejscach, w klubie na koncercie, na jakimś chodniku przy rzece, w samochodzie i parku, mi by się nawet nie chciało za tyle pójść w te miejsca a co dopiero pracować :) Jakiś 19 latek co się tym jara odkąd umie chodzić to zrobił, wygląda nawet spoko choć muzycznie to nie mój świat, kilka ujęć z głębią ostrości fajnie wyszło ale 300zł to ja jakiś czas temu wziółem za wstawienie napisu do dwóch bilbordów sponsorskich więc jak mi powiedział ile zapłacił to byłem w lekkim szoku :) Mastering robiło już jakieś studio i pewnie 300zł nie wzięło :P

Edited by Imperator
Czyli jak rozumiem według ciebie jedyne co filmowcy w PL robią to reklamy i wesela? Piszesz, że do portfolio, ale po co jest to portfolio?

czasem też kręcą seriale o kotlecie, i z rzadka filmy :)

nie słyszałem o wysokich budżetach w teledyskach, generalnie są ta właśnie kwoty rzędu kilku tys. złotych, wiec wiadomo co można za to zrobić, bodajże najdroższy teledysk w pl nakręciła doda za 100tys złotych (1/3 budżetu reklamy masła), a efekt tego teledysku niech już każdy sobie sam ocenia:)