Jump to content
batonx

Ile wziąć za robotę? Na ile to wycenić? Zarobki grafika?

Recommended Posts

Ja tak nie myślę. Żeby używać siły na dziecku? To już taka chyba beznadzieja, porażka i pogrążenie siebie. Jak się kończą siły argumentów i zostaje argument siły ;)

Argumentów u mnie używała mama, czasem dawało to efekt czasem nie. Jak tata miał zabrać głos, było wiadomo, że to już nie przelewki :D Poza tym ja nie pisałem o jakimś regularnym laniu, żeby mieć siniaki, itp. Sam może dostałem raz czy dwa i była to bardziej demonstracja tego, co może się zdarzyć, jeśli się nie uspokoję/nie przestanę pyskować i doprowadzę ojca do ostateczności ;D. Również nie uważam, żeby bicie było najlepszym rozwiązaniem. Fajnie był też było, jakby czajnik z wrzątkiem nie parzył - a ja to raczej w takim kontekście rozpatruję, jako zwykły bodziec graniczny i tyle, nie zaś jedyna słuszna metoda na wychowanie. Aż mi się przypomniała piosenka Kazika - "Kochajcie dzieci swoje" :D

Upór, granica, cierpliwość - to działa na dzieciaki. Że wiedzą, że jesteś jak ściana, ale taka z gąbki jak w psychiatryku, - krzywdy ci nie zrobi ale nie ugnie się.

2AF56B4100000578-3179885-image-a-1_1438271261954.jpg

I co zrobi "ściana" w takim przypadku? :D

W takim konkretnym to ściana by runęła z wielkim hukiem, zgadnijcie na kogo :P ;) Jakby mi komputerek farbą pomazali!!!

Ale znając mnie, na taką dawkę dziwnego stresu jak na focie zareagował bym śmiechem. Skończyło by się kazaniem i najwyżej wspólnym zmywaniem.

Jak dzieciaki pomazały sobie ścianę u teścia długopisami, to śmiałem się z tego, ale ścierali wszyscy. Myślę, że tak lepiej zrozumieli, niż moja kochana żona się zagotowała jakby nie wiem co zrobili.

Umazany kibel i pralka kupą też - kazanie. Bez krzyku.

Generalnie w takich ekstremalnych bardzo sytuacjach ja mam zimną krew i reaguje raczej ze spokojem, zwłaszcza jak wiedzę śmierć w oczach dziecka, do którego dociera że zrobiło coś złego.

Jak jestem notorycznie wkurzany to wtedy się gotuję ale tak z zaskoczenia to już nie.

Czyli zwracanie po sto kroć razy uwagi typu - nie dłub w nosie/nie wkładaj tego do ust/zostaw psa/nie właź na meble/nie bijcie się/nie krzyczcie na siebie/śpij wreszcie ;)

cześć,

na ile wycenić wizualizację takiego grodu, czyli modelowanie domków, a potem pare wizek, chodzi o te fotki które są na tej stornie nie animacja:

https://www.puydufou.com/en/la-citadelle

ile mniej wiecej czasu, chodzi mi bardziej o takie wyceny i czas oczekiwania w firmach, bez spiny..

myślałem w ten sposób: 500zł za jeden domek - potrzeba z 10-15 różnych powiedzmy + 1 tys. za jedną wizkę.. to wychodzi jakies 10 tys. ale to trochę mało moim zdaniem..

wiele zależy od tego jak potwarzalne sa domki i jaki detal jest wymagany (+ interior jeżeli jest w opcji).

Same domki wygladają na proste i dosyć powtarzalne. Możesz wycenić wykonanie modelu do wizualizacji na 3tys euro, a następnie cena od wizki - im więcej tym tańsza każda kolejna.

Dzięki, mniej więcej podobnie liczyłem, bez wnętrz.. a jaki realizacji by sobie taka firma przyjęła, z miesiąc?

Najlepiej podzielić to na etapy, by klientowi dobrze się z Tobą pracowało. Np. Probki (jeden budynek) po 2tygodniach, po czym możecie omówić uwagi, kolejny raport tydzień później z zestawem budynków. Jeżeli będą uwagi to liczysz ile one zajmą i umawiacie sie np. na 4-5 tydzień na prezentacje całego setu.

Możesz później wrzucić bardzo proste bryły do sketchfaba, by klient sobie porobił zrzuty ekranu, kadrów, które chce i Ty tylko dostarczasz rendery, na co sobie liczysz też ok tygodnia.

Hej ciekawi mnie jak byście wycenili lub wyceniacie podobne zlecenia.

Mamy do zrobienia rendery ubrań, np koszula 2 kroje, 10 kołnierzy i 5 mankietów to tego 30 różnych tkanin/ kolorów i wzorów które, przynajmniej w części, będzie trzeba dopasować czy to lekko przesuwając/ deformując uvałkę czy zapętlenie tekstury. Jeżeli moja podstawowa matematyka się zgadza to tych renderów wszystkich kombinacji będzie 3tys? Wiadomo że trzeba taki proces jak najbardziej automatyzować żeby się nie zamęczyć i skończyć w mniej niż pół roku ale w miesiąc raczej się tego nie zamknie chyba, że wyjątkowo jak nigdy wszystko będzie się idealnie układało 🙂 I jak takie coś wycenić? Przy zawrotnych 10zł za render daje to 30tys ale tak mało to jeszcze nie brałem nawet za rendery najprostszych kartoników jakiegoś produktu czy na samym początku mojej "kariery".  Ja podzieliłbym pracę na dwa etapy, pierwszy to przygotowanie modeli ubrań we wszystkich wariacjach za kilak tys w zależności jakie to ubrania, ile opcji, detalu itd a drugi to już tylko renderowanie z innymi tkaninami, kolorami i wzorami i tutaj bym brał jakąś stawkę od pojedynczego renderu tylko ile przy hurcie tego rozmiaru? 🙂

Teraz na tweeterze pojawił się ruch i ludzie podają ile zarabiają i zarabiali, dobre źródło żeby mieć jakieś rozeznanie z tematem i przy okazji zobaczyć czy ktoś się szmaci i psuje rynek czy nie 🙂 

#MographPaidMe

https://twitter.com/hashtag/MographPaidMe

#VfxPaidMe

https://twitter.com/hashtag/VfxPaidMe

#AnimationPaidMe

https://twitter.com/hashtag/AnimationPaidMe

#GameDevPaidMe

https://twitter.com/hashtag/GameDevPaidMe

Ja za robotę mówię tyle by mi się opłacało xD. tzn jak nie che robić to mowie w c....j drogo i nie wyceniam bez dokładnego info tak jak niektórzy oczekują. A jak ktoś się zgodzi to spoko ;).

Posted (edited)

@Sebazx6r Jak jestem zawalony pracą albo zmęczony to też daję wyższe stawki, albo jak jest jakaś nieciekawa masówka jak np 150 renderów stołów i biurek, wszystkie takie same, praca jak w fabryce po 2 tygodniach będę tym rzygał dalej niż widzę a nawet nie będzie się czym pochwalić i do folio się nie nada, niczego się nie nauczę, skill nie wzrośnie tylko się umęczę więc chociaż żeby piniondz z tego był dobry 🙂 
Czasem mam takm że wyceniam  jak wiatr zawieje raz tak przestrzelę, że aż klient sapnie a innym razem się szmacę. Gdy mam sporo oszczędności i niedawno skończyłem jakiś projekt to też daję wyższe stawki ale jak przez jakiś czas nic się nie pojawiło i/lub konto zaczyna się robić niepokojąco szczupłe to zaczynam tak przeliczać żeby czasem klienta nie wypłoszyć i ani zadowolony nie jestem ani nie poprawia to zbytnio mojej sytuacji 😛 a klient często robi  tak, że wyceniałem jedno a potem zmiany i poprawki, to mówię że to wybiega poza wstępną wycenę i będzie drożej z tymi zmianami no i jak jest zgoda to robimy dalej ale zdarza się zbyt często, że jak już wycena została podniesiona to teraz jest już nieskończona liczba zmian i poprawek.
Dlatego zawsze wszystkim powtarzam żeby od samego początku stawki mieć uczciwe - dla siebie naturalnie 🙂 bo nie raz już kończyłem jakiś projekt gdzie nie chciałem od razu podnosić wyceny gdy przychodziły nieplanowane zmiany bo będą małe i na pewno na tym się skończy, a potem było niezręcznie i za późno i pozostawało uczucie, że zostałem wykorzystany. Czyli od samego początku trzymać klienta za jaja, szczególnie w Polsce, nie zawsze ale zdecydowanie zbyt często. 

Dodatkowo zauważyłem, że dla zagranicznych klientów jakoś tak przyjemniej się pracuje, często bez gadania sami od razu zaliczkę płacą, jakoś bardziej kulturalni i uprzejmi, pieniądze szybko wpływają a nie trzeba się upominać po miesiącu czy dwóch. Ostatnio robiłem rendery dla Niemca finansowo wyszło średnio ale tyle co się mnie nachwalił przez te 10 dni to łącznie przez 4-5lat z polskimi klientami nie usłyszałem 🙂  Gadaliśmy nawet prywatnie o tym jak było ze 25lat temu przed internetem czy smartphonami, próbował coś nawet po polsku mówić i aż się chciało pracować i chętnie poszedłbym na piwo pogadać 🙂 A z moich doświadczeń z polskimi klientami to albo neutralnie albo taki jestem przemielony, że zastanawiam się nad sensem życia i gdyby któregoś mieli rozstrzelać to usiadłbym jak najbliżej żebym dobrze widział 🙂, nie rozumiem dlaczego często w Polsce pracownika traktuje się jak przeciwnika którego niemal batem trzeba zagnać do roboty 🙂 Już z 10 lat prawie będzie jak miałem naprawdę dobrego klienta z Polski co i płacił dobrze, zadowolony był, chwalił i dobrze się współpracowało, wtedy jeszcze nie wiedziałem, że to tak rzadkie zjawisko 🙂

Edited by Destroyer
  • Like 3

MI razo Polak majacy firme za granica - UK zaplacil 1500zł za 3h pracy x)- tutoriał nagrałem nawet nie musiałem obrabiać. Wiec różnie bywa. Najgorzersze są minipoprawki. Takie na siłe by odwlec wypłate srodków.
Teraz ktoś z zagranicy sie odezwał. Temat nie ciekawy wiec strzelilem eurpejska stawkę. Już się nie odezwał. Innym razem proszę o wiecej szczegółów bo z fusów wróżyć nie będę. Jednak 80% to technikalia jednak.

Ja zawsze rzucam stawke europejską, więc 80% firm w polsce sie odbija 🙂 Raz sie zgodziłem zrobić coś za psie pieniądze dla Platiga, bo miało być na szybko. Nawkurwiałem się niesamowicie, ale wiem,  którego projektu unikać jak ognia u nich jak pisza, także tyle na plus. 
Jeszcze czekałem 2msc na płatność, bo księgowa zgubiła moją umowę, nie tylko mają biuro w lesie, ale księgowość też(wysyłanie im umowy pocztą) 😄

Posted (edited)
9 hours ago, JackTheRippy said:

wiem,  którego projektu unikać jak ognia u nich jak pisza, także tyle na plus. 

podzielisz się tą wiedzą? 🙂

9 hours ago, JackTheRippy said:

Jeszcze czekałem 2msc na płatność, bo księgowa zgubiła moją umowę, nie tylko mają biuro w lesie, ale księgowość też(wysyłanie im umowy pocztą)

No właśnie w polszy to w większości taki zaścianek aż piszczy z tymi papierami, już z 7-8 lat temu(edit. sprawdziłem z ciekawości 9.30.2011 🙂 ),  jak pracowałem dla amerykańca to podpisywałem umowy przez docusing, kilka dni temu też NDA tym przeszło w kilka sekund podczas rozmowy i od razu przechodzimy do szczegółów a w Polsce tylko raz i tylko dlatego, że to był pośrednik amerykańskiej firmy i nie zapanowałby nad ponad 50 osobami wysyłającymi umowy dla każdej drobnicy. Albo wydruk, podpis i skan albo podpis tabletem też wiele razy przeszło ale nie w Polsce.

Masa firm jest tak boleśnie zacofana, dzięki pandemii okazało się, że jednak i można bardziej elektronicznie się rozliczać i pracować z domu ale wcześniej starcy i dinozaury z czasów chrystusowych zapierali się rękami i krzyczeli, że się nie da. Od aflofarmu już będzie ze 3 miesiące jak czekam na przelew za umowę którą wysłałem na początku lockdawnu, zresztą tam najczęściej po miesiącu od wysłania umowy kasa dochodzi, co nie znaczy że od zakończenia prac bo jakaś stacja może cofnąć spot po jakimś czasie. Czyli po miesiącu od wysłania chyba, że umowa zaginie, chyba, że będzie jakiś błąd jak przecinek w złym miejscu i dział prawny zwróci, albo wzór się zmieni, albo dojdą zapisy o rodo albo ich aktualizacja, albo ktoś o niej zapomni, albo przez to ze umowa się tam wala dwa miesiące księgowość ją cofnie bo daty już za stare żeby coś wypłacać, albo nie można zdobyć podpisów prezesów bo na wakacjach albo planach zdjęciowych cały czas, najdłużej czekałem spokojnie pół roku od zakończenia prac na wypłatę. Raz nawet napisałem do prezesa żeby zerknął na ten burdel i sprawy nabrały tempa i sprawności jak na nich ale jak się przez to senior brand manager zagotowała to był miód na moje serce 😄

Edited by Destroyer

Cześć, 

Mało robie komercyjnie niestety i mam takie pytanie:

Projekt zegarka (modelowanie na podstawie rysunków, wytycznych etc.) jako koncept. 3 - 4 ujęcia (możliwe, że duzo wiecej) w miarę dobry detal etc, rozmiar jakieś 4k, do tego raczej realistyczne rendery z tłem dostarczonym przez klienta, coś pokroju tego co robiłem sam dla siebie do folio:

https://www.artstation.com/artwork/L249gk

https://www.artstation.com/artwork/d01Y1

https://www.artstation.com/artwork/Kr6dJX

ile za taką robotę można sobie liczyć? 

Pewnie nie napisze nic nowego, ale ja na Twoim miejscu zastanowiłbym się ile czasu by mi to zajęło, dodał do tego margines błędu i ustalił satysfakcjonujący mnie przychód. 

1 minutę temu, ArnoldSzczesliwy napisał:

Pewnie nie napisze nic nowego, ale ja na Twoim miejscu zastanowiłbym się ile czasu by mi to zajęło, dodał do tego margines błędu i ustalił satysfakcjonujący mnie przychód. 

Zależy od skomplikowania ale coś jak ta Festina to dzien - dwa od a do z. Bo model jest dość prosty. Rendery z obróbką pare godzin maks dodatkowo. Nie mam w ogole pojecia od czego zaczac naliczajac cene dla klienta dlatego pytam. Minimum 500 zł? 1000 zł? Bardziej o to mi chodzi. 

Posted (edited)

A) musisz wiedziec ile mniej wiecej ci to zajmie

B) stawka za godzine pracy (na ile sie wyceniasz, razem z oplaceniem softu i pradu itd). Srednie stawki freelancerow w eu to 200-500 euro za dzien (nie licze juniorow, raczej nikt nie zatrudnia freelancera juniora, ale kto wie), zalezy od stanowiska, portfolio i jak bardzo w dupie jest firma z deadlinem  🙂

A x B

Edited by Xaia
  • Like 1

Posted (edited)

Poniżej 1k na pewno bym nie schodził. Licz też, że praca dla siebie idzie szybko i sprawnie a dla klienta już jest znacznie spowolniona przez kontakt, klient musi się namyślić, podesłać dodatkowe materiały,  skonsultować, czasem ma swojego klienta itd. i coś co byś robił w dzień czy dwa robisz w tydzień.

Poza tym patrz też przez pryzmat tego co robisz nie ile godzin spędziłeś ale ile to jest warte. Jeżeli jesteś dobry i się specjalizujesz, zrobiłeś coś w kilka godzin to weźmiesz  mniej od kogoś kto to samo męczy kilka dni bo on pracował dłużej? Czyli za swoją efektywność i profesjonalizm sam siebie karzesz a ktoś słabszy będzie lepiej wynagrodzony bo to dla niego trudniejsze i bardziej się namęczy? 🙂 

Inaczej też wycenisz tę samą pracę jeśli będziesz robił render zegarka dla Patek Philippe czy Omegi a inaczej dla Bisett czy wydmuszki z bazaru. 

Przykład z ostatnich dni, prezentacja PS5, jedna animacja była bardzo charakterystyczna, ludzie zauważyli, że to styl jednego artysty który w tym się specjalizuje, zresztą nie tyle styl co w zasadzie ta sama animacja z drobnymi zmianami, wychodzi na to że on to robił i nawet jeśli użył starego pliku i zrobił render w dzień to chyba nikt nie ma złudzeń że wziął za to wielokrotność swojej stawki.

https://twitter.com/maximzhestkov

Edited by Destroyer

Posted (edited)

Ja nic nie mówię bo Pi to różne działy ,ale odbieram różne modele w Pi.

Cinematic i gamedev'e to 2 różne światy, a jeśli się nie umie modelować pod subD i ładnie rozłożyć siatki to się za to nie zabiera. Ty ustalasz stawkę i poprawki są czymś normalnym więc powinno się to od razu założyć. Tak samo ustala się wstępne warunki i warunki poprawkę po zakończeniu projektu. Osobiście sam też nie lubie wyceniać swojego freelancu bo po prostu ludzie nie dookreślają co jak ma być zrobione.

W tym ,że ja wysyłam całą biblie czego oczekuje a freelancer robi swoje. Na koniec poprawiamy setki błędów technicznych bo dłużej zajmuje wytykanie błędów freelancerowi niż ich poprawianie. Było tak ,że zabraliśmy freelancerowi model, jeden zrezygnował a trzeciemu zostawilismy same propry i rozlowkoanie i i tak spieprzył.

Ktoś może się uważać za seniora przerzucasz go do innego charatkeru pracy i okazuje się,że jest kupa. Kiedyś freelance odbierali producenci w Pi przynajmniej u nas w dziale. I taki nawet kijowy szczur z dynamesha został przyjęty na bazie 1 obrazka bez topo etc. Easy mony. Prawda jest taka teraz bez prevki renderu dispa modelu nie przyjmiemy i musimy go jeszcze wewnątrz przemielić. Teraz jak zjebiesz  to masz poprawiać chyba ,że sami widzimy ,że to idzie w las i brakuje czasu. Samo zmienianie nazw rozbijanie siatek etc to jest kupa roboty.
Jednymi słowy  poprawka małego gówna w kółko macieju po freelnacerze jest wqrwiajace.

Zaczniecie odbierać czyjś freelnace to się wtedy powqrwiacie szczegolnie gdy to nie jest finalny produkt jak stilka tylko idzie to dalej na inne działy.
A dniówkę to minimum 800zł sobie róbcie tylko za 8h a nie za freelance na 1/4 etatu. Tylko jak sobie załoy ktoś ze jebienie byle jaką siate to wtedy mamy niedoszacowany produkt.
Najlepsze to było jak mieliśmy 1 dzień do końcowego terminu freelancera i bylo w c... do poprawy. Spokojna odpowiedź : "dobrze poprawie" - fizycznie niemożliwe ale co tam xD. Zabraliśmy i zrobiliśmy we dwóch. Jeden cisnał ciuch drugi cisnął propy.

P.S. Mi  też pierwszy freelnac'e dla Platige się nie opłacił bo z LP wyszło HP na 4 UDIMACH (low poly by starczył) w tym ,że to był freelance jako test do wejścia do firmy a nie tak jak w reszcie firm, gdzie przez miesiąc napierdalasz za free  pierd...ny "TEST" i ci potem dziękują.

Niedoszacowany freelnace to jedno a qrwienie sie za łaskawe przyjęcie do firmy to drugie szczególnie jak musisz coś robić po godzinach i nie masz na to siły.

Jak będziemy robić za ch... pieniądze  to psujesz rynek. Jak za duże i nie dostarczasz dobrego produktu. No to już inny temat. Mam listę freelancerów z którymi nie współpracuję.

P.S. Jak robicie freelance to warto sprawdzić dla jakiego supervisora i kto jest ardirectorem jezeli charakter współpracy jest stały wtedy wiecie przez jaki współczynnik przemnożyć stawkę.

Edited by Sebazx6r
  • Like 5

Nie ma co tak psioczyć na freelancerów bo często za mały skill na robotę to wina kogoś kto robi research i go bierze do roboty. Wiadomo, że dzieło wykona każdy.

Full poprawek to też może być slaby brief, mało konkretny koncept, niezdecydowanie AD. Więc dobry modelarz jest prawie tak dobry jak zdolności w piśmie AD.

W każdej branży pewnie jest podobnie.

Ja mam sporo przykładów z życia swojego i kolegów, gdzie poprawki i przeróbki wynika z "wolnej ręki" jaką dostaje się na początku.

Sztywny koncept i zdecydowany AD oraz szybkość komunikacji to podstawa.

• Like 2