Skocz do zawartości

Obiekt: Czołg "PT-92M"


HEKTOR

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

 

 

No to teraz będzie się działo… Zamieszczam mój kolejny model. Jest to czołg „PT-92M”. Zacznę od małego opisu czołgu, jest on wyłącznie przeznaczony do walki na terenach miejskich i podmiejskich. Wiem że budowanie takiego czołgu jest z pozorów nie opłacalne, ale zawsze może się przydać. Czołg jest dość duży, ma wymiary 16m na 11, wysoki gdzieś na 13m. Opancerzenie to pancerz na tych bokach to warstwowy. Wieża w całości odlewana ze stali, jak widać pancerz reaktywny. Uzbrojenie to główne działo kaliber około 800mm, oraz drugie działo zmodyfikowane 30mm automatyczne 2A42. Bo bokach te duże tubki to wyrzutnie granatów dymnych VESS, te małe to wyrzutnie granatów odłamkowych. Tak starałem go się wymyślić aby sobie poradził w walkach w mieście, starałem się przewidzieć sytuacje jakie go mogą spotkać, dlatego model może się wydawać z wyglądu nie ciekawy, raczej tworzyłem go pod użytkowość. Nio dodam najważniejsze jest to mój pierwszy w życiu czołg i pierwszy tak zawansowany modeling :), jak dla mnie to dużo się nauczyłem go robiąc.

 

Czołgu nie oteksturuję bo nie potrafię puki co, za bardzo, ale się postaram, dlatego wrzucam do WIP, ale model jest skończony na 100%.

 

 

 

Pozdrawiam!

 

http://www.tibik.nazwa.pl/Grafika/Forum/czolg6.jpg

http://www.tibik.nazwa.pl/Grafika/Forum/czolg7.jpg

http://www.tibik.nazwa.pl/Grafika/Forum/czolg8.jpg

http://www.tibik.nazwa.pl/Grafika/Forum/czolg9.jpg

http://www.tibik.nazwa.pl/Grafika/Forum/czolg10.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam!

 

 

 

Nie wiem co tu dodać, wszystko co potrzebne jest, z założenia pancerz miał być gładki. Miało wystawać jak najmniej rzeczy. A co do scenki to jeżeli go teksturuje to ten czołg zdobędzie Berlin :) albo Bruksele. Czasy sceny to oczywiście teraźniejszość.

 

Leleń,Knysha – dzięki!

 

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak co do technicznych właściwości czołgu. Kaliber 800mm ??? To jest 80cm ! Na pancernikach były działa po 250mm kaliber. Trochę ciężki ( raczej BARDZO ) musi być twój czołg żeby wytrzymać odrzut działa :P. Tak samo wymiary. W terenie miejskim powinno używać się raczej sprzętu o mniejszych gabarytach (moja opinia ;)) Tak wielki czołg mógłby się nie zmieścić w małych uliczkach lub pod wiaduktami.

Jeżeli chodzi o modeling. Model wykonany poprawnie. Może dasz do modelu konkretną scenkę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

 

Czołg tak ma działo 80 cm. Wiem dość duże, no ale miało być z założenia duże. Pocisk z takiego działa ma zmieść z powierzchni ziemi jakiś dom lub budowle za jednym strzałem. Zasięg działa jest mały około 2-5km – efektywny. Dorzut działa jest mały jak na 80cm co widać po jego konstrukcji, strzał z działa i tak czołgu by nie przewrócił. Duża wieża ułatwia ładowanie działa. Pociski są łuskowe, nie jak na pancernikach. Duży czołg jest po to aby sprostać wymaganiom walki w mieście. On ma przejeżdżać przez domy i wiadukty a nie je omijać i manewrować. 5 małych czołgów nie poradzi sobie w mieście, tak dobrze jak ten 1 ;). Co do scenki to chyba będzie to wyglądało tak: Nasz Polski czołg będzie stał na ulicach po części zniszczonej Brukseli, owszem o ile go teksturuję. Oczywiście jeszcze czekam na wasze sugestie.

 

 

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

 

Bidpedu nie miałem. Nie chciało mi się go robić w Maya, a nie wiem gdzie takie coś znaleźć pod Maya. Dlatego te szare klocki go zastąpiły, które mają po 1m 80 cm wysokości. Teraz dokładnie policzyłem wymiary czołgu, a więc są następujące. Szerokość : 11,7 Wysokość: 8,1 Długość:20,7 metrów. Może się wydawać duży :P.

 

Próbowałem go teksturować ale nie wiem jak się za to zabrać :/. A i ilość poly modelu to: 160575, teraz żeby to renderował to temperatura procka nie może przekroczyć 50 C :/, ja nie wiem jak on wyrenderuje scenę, chyba w lodówce :).

 

 

Pozdrawiam!

 

 

http://www.tibik.nazwa.pl/Grafika/Forum/czolg11.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

 

 

Po długiej nie obecności i przerwie w pracy nad czołgiem, zamieszczam rendery już jego oteksturowanego. Wielkość jego będzie zmieniona i kilka szczegółów. Na razie postaram się skupić na scenie. Pierwszy raz udało mi się coś teksturować :D.

 

http://www.tibik.nazwa.pl/Grafika/Forum/czolg18.jpg

 

http://www.tibik.nazwa.pl/Grafika/Forum/czolg19.jpg

 

 

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że chyba znam się lepiej na czołgach niż na modelingu to zacznę od ideii.

Krótko mówiąc bzdura do potęgi!!! Wiem, że fantazja nie ma granic, ale przynajmniej nie staraj się stawiać tego pojazdu "na ziemi".

Do rzeczy:

1. Sama idea czołgu do walki w mieście jest błędna. Obecnie nikt nawet nie myśli o wjeżdzaniu czołgiem do miasta, a jak to zrobi to z reguły źle kończy.

2. Już ktos to zauważył. Kaliber 800mm ???? Dżizas!!! Taki kaliber miała Dora - efekt gigantomanii Hitlera. Bzdura i przerost formy nad treścią, ale nawet to zbudowali. Wyglądało to jak 8-piętrowa kamienica i jeździło na dwóch parach torów kolejowych. Pociski ładowano dźwigiem. Coś podobnego Niemcy też zbudowali - Sturmtiger z działem/moździerzem kal. 38cm, ale strzelało to pociskami rakietowymi. Ładowanie Twojego działa, tym bardziej że zaznaczasz że ładunek byłby w łuskach byłoby conajmniej problematyczne dla załogi.

3. Przy takiej wielkości nie sprawdza się reguła bezkrytycznego skalowania - rury wydechowe mają chyba ok 100cm średnicy...

4. Taki gigant byłby tak nieruchawy, że lepiej byloby go zalać betonem i zrobić twierdzę ;) a nie broń Boże wjeżdzać tym do miasta - po prostu by się nie zmieścił... Niemcy (znowu spece od gigantomanii) też się przejechali na tym w czołgu Maus - ledwo to jeżdziło i przypominało osiłka z siłowni co się poci po dwóch krokach i musi odsapnąć :)

5. Żeby nie przedłużać - po co wymyślać i to takie wielkie - właśnie lepiej by sobie poradziły mniejsze, liczne czołgi o sumarycznej masie Twojego... no powiedzmy czołgu ;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale elaborat. ;)

Masz wiele racji w tym co piszesz ale tu raczej chodzilo o fantazje tworcy i o to by wyzyl sie w grafice. :)

A jesli chodzi o 8-pietrowe jezdzace kamienice to ja cos o tym wiem. ;)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie wszystko....nawet to ze RA jest ekspertem w mobilnych kamienicach:) sturmtiger wbrew temu co napisał aRq sprawdzał sie znakomicie jako mobilny niszczyciel bunkrów i umocnien...istniał tez mniejszy pojazd Brumbar( podobna idea jak sturmtiger tylko na podwoziu pzkpfw IV....słuzył do tego samego..... podjechac na mała odległość od bunkra i jednym strzałem zlikwidować. Co do Dory...to pozwole sie nie zgodzić gdyż było to działo z zasady przeznaczone do ostrzału celów wielkopowierzchniowych ( np. miast) z duzej odległości, podczas walk o sewastopol to działo strzelało z odl. 32 km...i skutki były dla ostrzeliwanych potworne. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście - nie pisałem, że Sturmtiger był zły - choć pewnie tak zabrzmiało. Chodziło bardziej o przykład, że przy takim kalibrze stosowanie klasycznego działa jest trudne.

Dora to cały czas dla mnie przerost formy - to jasne że pocisk 80cm zrobi więcej od 28cm, ale... koszty wykonania, eksploatacji i rozmiar infrastruktury wrastają do absurdalnego poziomu. To plus problemy transportu, budowy stanowiska, żywotność lufy czyni ją w efekcie o wiele mniej skuteczną niż można by sądzić. Dla mnie Dora to taka zabawka pana A.H. - pewnie sobie wymarzył w dzieciństwie, że bedzie miał taką armatę ;)

Ale to nie miejsce chyba na takie dyskusje :)

Więc żeby do rzeczy było:

Wieża mi przypomina trochę M60 - oczywiście na sterydach ;) Mam rację czy to autorski projekt?

Jak już autor się uparł z tym działem to warto pogrubić ścianki - lufa to nie puszka po piwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

 

Ale się namieszało, pod moją nieobecność. Co do rozmiarów napisałem że będą zmniejszone a jednocześnie zmniejszony kaliber lufy. Czołg do walki wmieście głupi pomysł? No nie sądzę. Wymiary dajmy na to 5-6 metrów to według mnie jako czołg do szturmowania miasta to ideał. Działo ma być dużego kalibru bo ma niszczyć umocnione punkty wroga. Jest tak skonstruowany że mało co mu zaszkodzi w mieście, może jakieś sugestie to poprawki się wprowadzi. Co do mobilności i szybkości to ona w walkach w mieście nie jest priorytetowa. Co do wierzy to racja masz aRq zaczerpnąłem pomysł z m60 oczywiście zmieniłem to, dlatego m60 żeby zmieściły się tam mechanizmy do ładowania tego działa. Taki czołg jest trafić łatwo ale ciężko zniszczyć, oczywiście na otwartym terenie to on już przestaje istnieć prawie. Ale w walkach w mieście to nie ma co mu zagrozić. Co do działa to skoro zmniejszyłem jego rozmiary jako czołgu to też wychodzi na to że działo będzie miało z około 30 cm, dokładnie nie wiem jak to policzyć, no ale mniejsza z tym. Pod względem rozmiarów to czołg jest wysoki na 6 metrów długi gdzieś na 14 a szeroki na 8. No i mniejszy już być nie może bo wtedy traci na swej pożyteczności. Te jego rozmiary to pewnie wina tego że lubię duże rzeczy :]

 

 

 

Pozdrawiam!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy w jakim okresie operujemy - jak mniemam z nazwy współczesnym. Generalnie celowość użycia czołgu w mieście wydaje mi się skończyła się podczas IIWŚ. Później było tylko gorzej - dla czołgu oczywiście. Obstaję, że nie da się zapewnić skutecznej osłony przed środkami ppanc. w przypadku kiedy byle szwej może dzięki specyfice działań w mieście podejść na odlegość rzutu przysłowiowym beretem. I to jeszcze atakować tymże "beretem" górną półsferę.

Choć przy tym poziomie abstrakcji (który chyba mnie przerósł ;) ) nie borykamy się z problemami konstrukcyjnymi, a jedynie problemami modelowania, więc wszystko jest możliwe.

Do dzieła więc!!! :)

Pozdrawiam

 

PS

Ale lufę to zrób z większym "mięsem". ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności