Skocz do zawartości

Różnice między Autocad a 3ds Max


jaccunio

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

Ostatnio przegladalem sobie ogloszenia o prace i bylo duzo ogloszen w stylu: inzynier AutoCad itp. Gdzies na forum przeczytalem kiedys wypowiedz ze autocad to taka okrojona wersja maxa. teraz pytanie - czy to prawda? czy tez moze sa funkcje, obiekty itp w autocadzie ktorych nie ma w maxie?

z gory dzieki za odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

No mój gust autocad to zupełnie coś innego. Osobiście miałem doczynienia z r14 (trochę bardzo stary :-)) i powiem że max jest bardziej interaktywny. Klikasz przeciągasz i masz. No a w autocadzie w grę wchodzą funkcje pisane.

 

No niewiem czy dobrze napisałem ale ja jestem święcie przekonany że to absolutnie coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawda i neiprawda, autocad to program dla inzynierow jak tam wlasnie napisano, to narzedzie obliczeniowe i projektowe, nie metoda osiagniecia renderu, dla inzyniera to deska kreslarska,

te ogloszenia dotycza inzyneirow o okreslonych specjalnosciach z umeijetnoscia obslugi progremow CADowych (nei tylko autocada);

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cad to Cad....wyrysy, wyliczenia a potem jakis tam sredni rendering ... prawde mowiac nie mialem doczynienia z AutoCadem ale wydaje mi sie ze ArchiCad jest bardzo podobny do Autocada.... i przyznam ze ArchiCad to nie jest cos na co zamienil bym maxa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To troche tak jakby porownywac pedzel i farby (3ds) z ołowkiem i linijka (CAD). Kazde ma swoje zastosowanie. Ja pracowalem troche w AutoCadzie i jest to cos zupelnie innego niz 3ds.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktem jest, że większość rzeczy modelowanych przez grafików łatwiej jest wymodelować w programie typu 3dsmax, ale programy CAD są, można powiedieć, niezbędne do wymodelowania niektórych elemenów sceny. Chodzi tutaj o wykreślenie np. prostopadłej przechodzącej przez punkt, stycznej do krzywej i innych takich... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CAd jest bajeczny do projketowania 2d chociaz cad 2007 hmm niezle uderzyli w 3d natomiast Max jest super dobry do modelingu 3d naryswoanie pomieszczenie w cadzei zajme Ci chwilunke w maxie no niesty trzeba troche nakombinowac no i Cad nie pozwoli Ci na wykonaie nielogicznych operacji itp a w maxie bez ograniczen :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnic między 3ds a ACAD jest bardzo dużo. CAD jak sam skrót wskazuje ma pomóc w zaprojektowaniu czegoś co miałoby jakieś konkretne zastosowanie w przemyśle. To program, który jest używany w początkowym procesie opracowania jakiegoś produktu. Natomiast w 3ds można taki obiekt wizualizować. Typowy AutoCAD nie nadaje się do 3D. Owszem da się coś tam nakombinować ale istnieje wiele lepszych programów. Na opis ich trzeba założyć nowy wątek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o VIZ, to jest to okrojona wersja maksa z kilkoma funkcjami dodatkowymi oraz kilkoma przeinaczonymi.

viz jest zrobiony do tego, żeby renderować np. architekturę zbudowaną w autocadzie, jest dostosowany do funkcjonowania równolegle z autocadem (o ile wiem, jak kupisz autocada to viz automatycznie w tym będzie, ale nie jestem pewna)

 

w związku z tym ma funkcje renderowania w miarę przyzwoitą jak na cele architektoniczne (obsługuje radiosity itp), materiały ciut inne niż max ale też ok.

(o nieba lepszy rendering niż w gołym autocadzie)

 

nie służy do modelowania, przez co funkcji modelowania ma tyle co kot napłakał, starczy żeby przesunąć vertex albo połączyć dwa objekty. (modelujesz w cadzie)

 

ma system importu/exportu z i do autocada lepszy niż maks - można edytować objekty w obu programach na zmianę, czyli jak w cadzie dobudujesz garaż to nie musisz nadawać wszystkich materiałów na całą scenę na nowo tylko robisz coś w rodzaju update.

(przy czym muszę dodać że ta funkcja nie zawsze działa bezbłędnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzyku-->a robisz w nich rysunki techniczne? Albo przerzucić współrzędne na obrabiarki CNC? (może się da ale pewnie zakręcić się idzie) Może źle ująłem moją wypowiedź. Chodziło mi o to ( ale nie dopisałem), że w ACAD wykonasz dokumentację techniczną projektu (rysunki techniczne). W 3ds, Rhino czy XSI sobie wymodelujesz część (lub zaimportujesz) i dołączysz do dokumentacji ale to nie to samo co rzuty, przekroje, kłady i inne.

 

Druga sprawa to taka, że 3ds, XSI itp. trudno nazywać typowymi aplikacjami CAD. Na 3dsie dużo nie pracowałem, XSI próbowałem ale jakoś tam nie widziałem wbudowanej parametryczności.

 

Zresztą typowe aplikacje CAD to takie, w których modelujesz parametrycznie, wykonujesz rysunki techniczne na podstawie modelu(też sparametryzowane) a następnie wspomagasz się nimi przy dalszym procesie projektowania.

A tak na marginesie to pytanie było: Różnice między Autocad a 3ds Max :)

 

Edit:

A ja się tak rozpisałem:) Teraz zauważyłem post o Vizie (wstyd mi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S.T.O.R.M. -> przeczytaj czym jest cad a bedzie oczym porozmawiac to jest bardzo szeroka dziedzina od spraw wizualizacyjnych po sprawy inzynierskie a pozatym na czystym autocadzie nie wyrzucisz pliku wykonywalnego na maszyne CNC. Przeczytaj sobie o CAD/DCC i wogole na jakie dziedziny dizeli sie CAD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tych programów nie da sie porównać. poprostu służą one do całkowicie innych celów. AutoCAD najtansza i najpopularniejsza wersja oznaczona symbolem LT to nic innego jak współczesna deska kreślarska czyli podstawowe narzędzie konstruktora. wrzucam dla przykładu wykonawczy rysunek techniczny zrobiony w AutoCAD mechanical dla zobrazowania zastosowania tego narzędzia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos Twojego załącznika Ser (fajnie brzmi ) :) Lepszy efekt byś uzyskał gdybyś rysunek wyplotował używając Adobe'a Acrobata, ewentualnie w photoshop'ie przerobić na jpg'a. niewiele dłużej jak robienie i wycinanie print screen'a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności